Conversatii > Tehnica o problema? Exista o explicatie.

Ajutor Excel - multilanguage support.

(1/3) > >>

Gabrielm:
salut . Am primit un text cu caractere rusesti, dar nu este recunoscut de excel. textul arata ceva de genul asta

îÇòÇùèÇïÇ                   MAKHACHKALA
ìÇï£ùêè                   NALCHIK
ùàÉèàææè   CHERKESSK
ÅàÆÉÄçÇéÄäæè   PETROZAVODSK
éÄÉèôÆÇ                   VORKUTA
îêèô죠                  MIKUN

Cum pot sa fac caracterele alea bizare sa arate ca litere reale rusesti ?

M-am chinuit o multime cu helpurile si cu multilanguage supporturile si nu am reusit sa le fac.

Multumesc

cristav:
Daca ai XP incearca sa setezi limba pe caractere chirilice, nu-s sigur ca va merge dar incerca, nu-i mare lucru.
Start->Control Panel->Regional and Language Options-> tabul Languages-> dai Details si apoi Add..

Gabrielm:
Merci pentru sfat , Cristav , dar nu a mers : - (

Alte sugestii ?

grugio:
Gabriel, un raspuns precis nu stiu sa-ti dau, dar eu as incerca urmatoarele:

1. Cut&paste in Word.

S-ar putea ca in Word sa iti fie afisate bine caracterele. Daca nu, incearca sa le aplici un font chirilic.

2. Cut&paste intr-o pagina web, pe urma uita-te cu Internet Explorer la ea, si schimba "Character encoding" la ceva chirilic.

Bineinteles, orice metoda presupune ca stii sa citesti rusa si sa-ti dai seama daca ce se afiseaza pe ecran makes sense sau daca sint caractere rusesti "mapped" gresit.

Peli:
Daca l-ai salvat deja in forma de sus n-ai ce-i mai face. Incerca sa redeschizi originalul dupa ce ti-ai incarcat caracterele alea rusesti.

PS. Nu credeam ca mai citeste cineva in rusa, in afara de rusi si poate de Ionica de la Cotroceni

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version