Author Topic: vorbe-n vant  (Read 169111 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline christianT

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #40 on: Tuesday 18 March 2014, 17:20:37 »

Pieta este una din sculpturile desavarsite dupa parerea mea. Parea asa de vie incat cu greu iti vine sa crezi ca este ceva mineral.  Tu bineinteles ca ai "omorat-o" cand ai inceput sa o analizezi

bre ronixe,

Dar eu nu vad partea mistica. Desigur, e minunata prin executia tehnicii desavarsite, dar  mie nu-mi transmite nici  o emotie mistica. Poate ca din cauza ca sunt agnostic, stiu si eu.
Nu imbatranesc, imi creste valoarea.

Offline Y

• Full Member
« Reply #41 on: Tuesday 18 March 2014, 17:22:46 »
Pai da, dar degetul mare nu se vede, e la subbraţ.

Acum ia zi, câţi ani avea Maria când s-a măritat şi la cât timp a avut copilul.

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #42 on: Tuesday 18 March 2014, 17:23:46 »
Eu vorbesc de picturi cu tematica religioasa. Uite, blueeyes crede tot ce e in Bliblie, iar aceste picturi despre aceasta "realitate" se ocupa. Picturile astea trebuiesc sa fie conforme cu realitatea biblica, daca pot sa spun asa ceva. Ele pun in imagini ceea ce se povesteste in Biblie.

PS Uiti totusi ca numele topicului e "vorbe-n vant".

Asa acum cum paradigma in societate este stiinta la fel atunci era religia. Aproate totul avea conotatii religioase.  Arta nu putea sa faca exceptie, iar daca ar fi facut nu ar fi "spus" nimic nimanui. dar nu trebuiau sa fie conform cu realitatea. (mai ales in cazul lui Michelangelo).

Daca pe blueyes crede "ad literam" ce scrie in Biblie si este "fericita" cu asta este foarte bine. Mai rau este de cei care nu cred in nimic. Aia sigur sunt nefericiti

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #43 on: Tuesday 18 March 2014, 17:25:18 »
Pai da, dar degetul mare nu se vede, e la subbraţ.

Acum ia zi, câţi ani avea Maria când s-a măritat şi la cât timp a avut copilul.
bre e greu de spus. Pe vremea aia o femeie era buna pentru procreere la 16 ani... imi inchipui eu. Deci sa zicem ca l-a avut pe Iisus pe 17 ani plus 33 egal 50 de ani.

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #44 on: Tuesday 18 March 2014, 17:28:53 »
bre ronixe,

Dar eu nu vad partea mistica. Desigur, e minunata prin executia tehnicii desavarsite, dar  mie nu-mi transmite nici  o emotie mistica. Poate ca din cauza ca sunt agnostic, stiu si eu.

Nu ca esti agnostic, ci ca ai fost invatat (obisnuit) ca orice lucru sa incerci intai sa il "intelegi". Ei tocmai asta distruge multe "simtiri"
Eu cand am vazut prima data pieta intr-o poza intr-un album (eram adolescent) am ramas "fara suflare". Paca ca la vatican nu poti sa o vezi mai de aproape (cand am fost eu se putea vede doar de la vreo 5 metri)  Geniala

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #45 on: Tuesday 18 March 2014, 17:29:14 »

Mai rau este de cei care nu cred in nimic. Aia sigur sunt nefericiti
Bulshituri a la ronix.
Mai intai sa definim ce crezi tu prin "a crede". In legende, mituri si alte povestiri din tot felul de carti religioase?
Eu cred ca realitatea este ceea ce ne inconjoara, realitate ce o putem explora fie cu microscopul sau accelelaratoarele de particule (infinitul mic) fie cu telescopul (infinitul mare)
Si da, pe mine ma bucura aceasta cautare, imi produce fiori sa caut, sa aflu...chiar daca stiu ca nu vom afla niciodata totul.
Bucuria consta tocmai in aceasta cautare! Sa-ti traiesti viata cat mai intens, ca numai una ai, alta nu o vei mai avea. Viata e ca o calatorie dus, si cu un singur bilet.
« Last Edit: Tuesday 18 March 2014, 17:30:42 by christianT »

Offline Y

• Full Member
« Reply #46 on: Tuesday 18 March 2014, 17:29:51 »
La 16 e acum, atunci cred că pe la 13-14 ani.

Vreau totuşi să aflu, l-a ţinut Maria în braţe? Că era sub pază armată, de la inceput până la înmormântare.

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #47 on: Tuesday 18 March 2014, 17:34:05 »
La 16 e acum, atunci cred că pe la 13-14 ani.

Vreau totuşi să aflu, l-a ţinut Maria în braţe? Că era sub pază armată, de la inceput până la înmormântare.

Iti spun numai din amintiri, nu mai caut pe internet. S-a gasit intr-un osuar in Israel, cu ceva ani in urma, o bucata de os cu un piron ruginit, Era prima data cand se dovedea arheologic ca executia prin crucificare a existat. Deci cei din familia acelui nefericit executat de romani au putut sa-i faca o inmormantare.. deci da, este foarte posibil ca Iisus sa fi fost inmormantat asa cum Biblie ne spune.

Osuarul e ca o cutie din piatra folosit in secolul 1 de evrei. Lasau cadavrul sa se descompuna, iar apoi ii adunau oasele si le bagau in aceasta cutie. Voila!
« Last Edit: Tuesday 18 March 2014, 17:35:44 by christianT »

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #48 on: Tuesday 18 March 2014, 17:35:05 »
Bulshituri a la ronix.
Mai intai sa definim ce crezi tu prin "a crede". In legende, mituri si alte povestiri din tot felul de carti religioase?
Eu cred ca realitatea este ceea ce ne inconjoara, realitate ce o putem explora fie cu microscopul sau accelelaratoarele de particule (infinitul mic) fie cu telescopul (infinitul mare)
Si da, pe mine ma bucura aceasta cautare, imi produce fiori sa caut, sa aflu...chiar daca stiu ca nu vom afla niciodata totul.
Bucuria consta tocmai in aceasta cautare! Sa-ti traiesti viata cat mai intens, ca numai un ai, alta nu o vei mai avea.

Deci tu crezi in stiinta.  A crede nu inseamna doar in religii mituri, etc.   Ci poti sa crezi si in stiinta, tehnica, arta, etc

Dar sunt unii care nu  (mai) cred in nimic. Aceea sunt nefericiti.

Nici nu se poate afla niciodata totul principial: este ca si cu ti-ai putea musca dintii, sau ridica de par in sus de la pamant, sau ati vedea ochii fara oglinda

Offline Y

• Full Member
« Reply #49 on: Tuesday 18 March 2014, 17:38:07 »
Dar când a avut voie să-l ţină? Mie aici mi se pare o nepotrivire.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #50 on: Tuesday 18 March 2014, 17:38:38 »
Deci tu crezi in stiinta.  A crede nu inseamna doar in religii mituri, etc.   Ci poti sa crezi si in stiinta, tehnica, arta, etc

Dar sunt unii care nu  (mai) cred in nimic. Aceea sunt nefericiti.

Nici nu se poate afla niciodata totul principial: este ca si cu ti-ai putea musca dintii, sau ridica de par in sus de la pamant, sau ati vedea ochii fara oglinda

Bre ronixe1
Fii atent aici! UIta-te in clipul din semnatura mea, sau mai simplu da clic pe linkul de mai jos. Pentru mine acest clip a avut un rol extraordinar, M-a eliberat de multe angoase, m-a linistit, mi-a aratat un drum. Feynman este eroul meu, un evreu! m-a eliberat asa cum Biblia poate ca a eliberat-o pe blueeyes.
Uite clipul asculta-l si reasculta-l.. E minunat omul asta!

https://www.youtube.com/watch?v=YltEym9H0x4

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #51 on: Tuesday 18 March 2014, 17:39:54 »
Iti spun numai din amintiri, nu mai caut pe internet. S-a gasit intr-un osuar in Israel, cu ceva ani in urma, o bucata de os cu un piron ruginit, Era prima data cand se dovedea arheologic ca executia prin crucificare a existat. Deci cei din familia acelui nefericit executat de romani au putut sa-i faca o inmormantare.. deci da, este foarte posibil ca Iisus sa fi fost inmormantat asa cum Biblie ne spune.

Man ce ii tot dai cu Biblia in sus si in jos de parca ar fi un document stiintific
Biblia este un document IDEOLOGIC in primul rand.  La fel si Biserica crestina era o structura de putere ideologica in primul rand.  Fiind un document ideologic intepretat totul prin prism ideologiei.
Misticii (de exemplu) refuzau aceasta deturnarea ideologica a credintei . Cu toate acestea biserica a gasit modalitati sa ii foloseasca si pe acestia in interesul ei

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #52 on: Tuesday 18 March 2014, 17:46:35 »
Bre ronixe1
Fii atent aici! UIta-te in clipul din semnatura mea, sau mai simplu da clic pe linkul de mai jos. Pentru mine acest clip a avut un rol extraordinar, M-a eliberat de multe angoase, m-a linistit, mi-a aratat un drum. Feynman este eroul meu, un evreu! m-a eliberat asa cum Biblia poate ca a eliberat-o pe blueeyes.
Uite clipul asculta-l si reasculta-l.. E minunat omul asta!

https://www.youtube.com/watch?v=YltEym9H0x4

Am citit mai mult de Feynman decat crezi tu (nu spun mai mult decat tine ca nu stiu cat ai citit tu).  De exemplu in facultate am studiat cele 3 volume de fizica ale lui (care era traduse in romaneste si se gaseau la biblioteca). Apoi am citit cam tot ce a aparut de el.

Feynman desi avea o claritate in gandire si in expunere era prea "tehnic"  O spun si majoritatea fostilor lui studenti (acum renumiti savanti). Prea tehnic in sensul ca nu il interesa interpreatarile.
De exemplu in cazul mecanicii cuantice , evita si sfatuia ca asa este bine orice discutie in interpretarea ei (cum facea de exemplu Bohr)

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #53 on: Tuesday 18 March 2014, 17:49:37 »
Man ce ii tot dai cu Biblia in sus si in jos de parca ar fi un document stiintific
Biblia este un document IDEOLOGIC in primul rand.  La fel si Biserica crestina era o structura de putere ideologica in primul rand.  Fiind un document ideologic intepretat totul prin prism ideologiei.
Misticii (de exemplu) refuzau aceasta deturnarea ideologica a credintei . Cu toate acestea biserica a gasit modalitati sa ii foloseasca si pe acestia in interesul ei
Biblia e un document de credinta dar care se bazeaza si pe fapte reale. Herod cel Mare a existat, la fel se pare si Pilat. N-am nici un dubiu ca Iisus n-ar fi existat. Cand spun credinta, spun credinta din respect, din teama de Necunoscut. Pentru ca acel Necunoscut l-am modelat antropomorfic, si asa a luat nastere dumnezeu.
« Last Edit: Tuesday 18 March 2014, 17:50:38 by christianT »

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #54 on: Tuesday 18 March 2014, 17:52:28 »
cristiane, ca tot vorbesti de executii, eu nu cred chestia cu copacul, legea era lege si armata romana sigur avea cruci refolosibile, ca doar nu era sa se faca de ris procuratorul  iudeii in fata unor barbari, agatind oameni prin copaci.

ai dreptate, moartea e prin sufocare, au aplicat pedeapsa asta stapinii cei dragi ai lui dorel, austro-ungarii, in primul razboi mondial si au facut toate socotelile si tabelele cu pricina. ei ii agatrau prin copaci, ca sa nu faca blasfemie cu crucea. greutatea corpului care sta atirnat in miini, te impiedica sa respiri ca lumea si te sufoci incet incet. problema era insa ca miinile trebuiesc legate, daca le bati in cuie, se rup metacarpienele si ligamentele sau cum s-or fi numind si cade omul jos.

Offline ronix33

• Hero Member
  • CARPE DIEM
« Reply #55 on: Tuesday 18 March 2014, 17:53:53 »
Biblia e un document de credinta dar care se bazeaza si pe fapte reale. Herod cel Mare a existat, la fel se pare si Pilat. N-am nici un dubiu ca Iisus n-ar fi existat. Cand spun credinta, spun credinta din respect, din teama de Necunoscut. Pentru ca acel Necunoscut l-am modelat antropomorfic, si asa a luat nastere dumnezeu.

Am spus Biblie nu Vechiul Testament desi Biblia contine in majoritate Vechiul Testament.  Biblia dupa imparatul Constantin a devenit in primul rand instrument ideologic, chiar daca a fost altceva inainte.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Y

• Full Member
« Reply #56 on: Tuesday 18 March 2014, 18:00:01 »
Am citit. Maria nu l-a ţinut pe fiul ei în braţe, după ce-a fost omorât. Aşa zice Biblia.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #57 on: Tuesday 18 March 2014, 18:03:05 »
Am spus Biblie nu Vechiul Testament desi Biblia contine in majoritate Vechiul Testament.  Biblia dupa imparatul Constantin a devenit in primul rand instrument ideologic, chiar daca a fost altceva inainte.

Domne dar ai dreptate! Ca sa mai zic. Asa vad si eu lucrurile.

@ Lilith, ipoteza asta cu crucificatul de un copac am auzit-o la o emisiune despre Iisus, ipoteza care apartinea unui arheolog israelian. Mie mi s-a parut credibila. Spunea ca lemnul era foarte scump in Palestina, tzara desertica cu putini copaci, in plus lemnul era mult mai de pret in contructii. Iisus a si trait intr-o perioada de mare efervescenta imobiliara, ca sa spun asa.. Herod a tot construit, mai veneau si romanii cu placerea lor de a construi.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #58 on: Tuesday 18 March 2014, 18:05:56 »
Am citit. Maria nu l-a ţinut pe fiul ei în braţe, după ce-a fost omorât. Aşa zice Biblia.

Unde mai pui ca e putin probabil ca Maria sa-l tina chiar asa pe Iisus. Iti trebuie ceva forta, ca doar tii un corp inert in brate iar ea era o femeie undeva in jur de 50 de ani, tip semit, mica de statura si slaba. Simple supozitii.
Disclaimer:
Acest topic se numeste "vorbe-n vant" si nu degeaba. Sunt doar simple vorbe, idei, aruncate in universul virtual al netului, si nu adevaruri adevarate.
« Last Edit: Tuesday 18 March 2014, 18:07:01 by christianT »

Offline Lilith

• Hero Member
« Reply #59 on: Tuesday 18 March 2014, 18:07:19 »
Domne dar ai dreptate! Ca sa mai zic. Asa vad si eu lucrurile.

@ Lilith, ipoteza asta cu crucificatul de un copac am auzit-o la o emisiune despre Iisus, ipoteza care apartinea unui arheolog israelian. Mie mi s-a parut credibila. Spunea ca lemnul era foarte scump in Palestina, tzara desertica cu putini copaci, in plus lemnul era mult mai de pret in contructii. Iisus a si trait intr-o perioada de mare efervescenta imobiliara, ca sa spun asa.. Herod a tot construit, mai veneau si romanii cu placerea lor de a construi.

tu dupa evrei te iei? era vorba de onoarea imperiului aici. poate crucificau prin copaci cind erau in campanie pe coclauri, dar in ierusalim executiile facute din ordinul expres al procuratorului, bashca in ziua de pesah, mai mult ca sigur se faceau ca la carte. doar pilat era reprezentantul direct al lui tiberius. daca afla imparatul la capri, ca pilat face de batjocura imperiul in iudeea, il punea chiar pe el cruce.