Author Topic: Porumbei cum sa scap de ei ?  (Read 2544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dorel

• Hero Member
Porumbei cum sa scap de ei ?
« on: Thursday 27 May 2021, 13:31:14 »
Are cineva solutii care functioneaza ?

Am incercat cu aparat electronic si cu tzepi pe bare si cu mylar strips - fashii reflectorizante, nu vreau sa pun sita ca arata ca la nima-ndrum, acuma am cumparat 4 decoy Owls dar se pare ca tot vin… alte idei ?

Pe cutia cu ultrasunete se cacau … nu facea nici o diferentza

De Bufnitze au putin respect, se “distantzeaza social” dar tot vin.
« Last Edit: Thursday 27 May 2021, 13:33:27 by Dorel »

Offline Mumus

• Hero Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
Re: Porumbei cum sa scap de ei ?
« Reply #1 on: Thursday 27 May 2021, 13:35:09 »
Flying Hawk Kite
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #2 on: Thursday 27 May 2021, 13:46:14 »
E dificil sa ridic un flying hawk pe un telescop de 7 metari in downtown… daca il zboara vantul ma pashte o amenda de liabilitate de nu ma vad…

Offline Mumus

• Hero Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #3 on: Thursday 27 May 2021, 13:48:32 »
E dificil sa ridic un flying hawk pe un telescop de 7 metari in downtown… daca il zboara vantul ma pashte o amenda de liabilitate de nu ma vad…

Pune-l pe casa...
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4 on: Thursday 27 May 2021, 13:54:06 »
Pai de ce il agatz ? De horn ?

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #5 on: Thursday 27 May 2021, 14:04:16 »
ii mega nasol, as zice ca esti fcked. Eu ce am facut, am luat o cușca specială și am pus momeala înăuntru. Luni de zile nu s-a intimplat nimic pina nu a intrat unul, în momentul Ala au intrat toți!
După care ii duci la o distanta destul de mare sa nu se întoarcă ori ii put them down.
Am dat pe cusca cam 100$.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #6 on: Thursday 27 May 2021, 14:06:34 »
Înainte de varianta asta finala am făcut tot posibilul, nu a mers nimic, cacau peste tot indiferent de cele mai sofisticate soluții. Eram janitor la o clădire comercială și deja o luam personal Patronul cheltuise mii de dolari sa scape de ei Pina nu am găsit eu soluția.

I Translate it

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #7 on: Thursday 27 May 2021, 14:13:09 »
Sa ma uit la Home Depot dupa o cushca… vine un idiot pe strada din cartierul saracilor,  din Regent Park shi le da mancate grauntze, m-am certat cu el, dar nu are sens argumentul… e un om cu probleme mintale, vorbeste singur etc… am gasit seminte de pasari si pe balcon … semn ca vine tiptil si le arunca mancare la mine pe balcon. Il am pe Ring video camera dar nu fac nimic cu el… politia nu o sa ii faca nimic. Mi-au murdarit fatzada de caramida, acoperishul antena de satelit lampile exterioare practic orice mic spatiu pe care se pot aseza il folosesc.

O sa incerc cu cushca, sa vad daca am noroc. Ma dispera cand ii aud ganguring pe la geamuri.

Offline crina-ca

• Hero Member
« Reply #8 on: Thursday 27 May 2021, 14:22:06 »

Dorele, zici ca esti copil crescut la tara?
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #9 on: Thursday 27 May 2021, 14:32:06 »

Dorele, zici ca esti copil crescut la tara?
asta mai lipsea…ma dau astia la CP24 news …

« Last Edit: Thursday 27 May 2021, 14:33:23 by Dorel »

Offline crina-ca

• Hero Member
« Reply #10 on: Thursday 27 May 2021, 14:56:17 »
asta mai lipsea…ma dau astia la CP24 news …

Doar nu credeai ca ii omori??

E doar ca sa-i sperii si sa exersezi aruncarea cu prastia
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #11 on: Thursday 27 May 2021, 16:27:14 »
Dorele intinzi o sfoara din aia de uscat rufele si plimbi pe ea o imitatie de soim care misca aripile. Cu un motoras si niste micro intrerupatoare iti face corola intr-o ora proiectul. Nu mai ai nici o traba, se misca singur.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #12 on: Thursday 27 May 2021, 17:17:44 »
Dorele intinzi o sfoara din aia de uscat rufele si plimbi pe ea o imitatie de soim care misca aripile. Cu un motoras si niste micro intrerupatoare iti face corola intr-o ora proiectul. Nu mai ai nici o traba, se misca singur.
am vazut pe Amazon ceva asemanator, dar ca era cu celule solare si doar invartea capul, dar ce ma fac intr-o zi cu nori ? Ori dupa apus… vin porumbeii inapoi, par destul de abili, nu prea ii poti fraieri ushor…

Offline garlic

• Sr. Member
  • If I’m not back in five minutes, just wait longer.
« Reply #13 on: Thursday 27 May 2021, 21:57:51 »

Pentru a descuraja simplul popas al porumbeilor pe balconul sau terasa apartamentului atârnați clopoței de vânt. Baloanele sau alte obiecte strălucitoare cum ar fi caserolele de aluminiu sau jucăriile din plastic sau cauciuc strălucitoare îndepărtează păsările prin lumina pe care o reflectă – foarte deranjantă pentru ochii lor – și le ține la distanță.

Montați benzi cu țepi sau crampoane pe balustradele balcoanelor. Aceste accesorii sunt disponibile în magazinele de specialitate, dar nu sunt tocmai ieftine. Necesită ceva timp pentru montare, dar investiția merită. Sunt rezistente şi câţiva ani nu veţi avea probleme.

ceea ce îi deranjează într-adevăr pe porumbei este reflexia luminii. Probabil acesta este aspectul pe care trebuie să-l exploatați.

Baloanele și folia de aluminiu au scopul de a “deranja” vizual serios porumbeii și a-i descuraja. Puteți să mai folosiți cd-uri vechi pe care să le plasați în așa fel încât să reflecte lumina în zonele preferate de porumbei sau, cea mai “eficientă” metodă DIY este plasarea unui mic glob cu oglinzi (de discotecă) în vecinătatea proprietății
We are each other’s harvest:
we are each other’s business:
we are each other’s  magnitude and bond

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #14 on: Thursday 27 May 2021, 22:22:02 »
dorele, facem schimb de case, preiau eu problema porumbeilor si tu preiei marmotele/grounhogii mei.
cel putin grounhogii nu se caca pe acoperish, win/win, maninca in schimb tot ce pot, adica tot ce nu e ingradit
I am in perfect shape for my weight.

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #15 on: Thursday 27 May 2021, 22:33:35 »
pusca cu aer comprimat cu alice
scapi de ei mintenash

daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Massther Clinic - Massage therapy

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #16 on: Thursday 27 May 2021, 22:34:37 »
si ai si de mancare, am mancat cind eram copil porumbei cu smantana, oaleu ce bun era
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #17 on: Friday 28 May 2021, 06:41:04 »
E considerata firearm, n ai voie sa tragi cu ea afara.
Acu ceva ani imi facusem range in basement, am doua pusti si pistol cu aer comprimat.
Nu zic ca la un party, muiarele erau sus si masculii jos, in basement, care mai de care mai marksman.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #18 on: Friday 28 May 2021, 06:59:54 »
Pai as fi reclamat imediat de vecini daca as incepe sa omor porumbeii, stau in downtown Toronto, fieful liberalilor …

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #19 on: Friday 28 May 2021, 07:17:30 »
Sa ma uit la Home Depot dupa o cushca… vine un idiot pe strada din cartierul saracilor,  din Regent Park shi le da mancate grauntze, m-am certat cu el, dar nu are sens argumentul… e un om cu probleme mintale, vorbeste singur etc… am gasit seminte de pasari si pe balcon … semn ca vine tiptil si le arunca mancare la mine pe balcon. Il am pe Ring video camera dar nu fac nimic cu el… politia nu o sa ii faca nimic. Mi-au murdarit fatzada de caramida, acoperishul antena de satelit lampile exterioare practic orice mic spatiu pe care se pot aseza il folosesc.

O sa incerc cu cushca, sa vad daca am noroc. Ma dispera cand ii aud ganguring pe la geamuri.
Bagă-l in portbagaj și du-l vreo 200km distanță...