Author Topic: Plante sa fie  (Read 12798 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline garlic

• Sr. Member
  • If I’m not back in five minutes, just wait longer.
Plante sa fie
« on: Tuesday 23 March 2021, 19:34:12 »
Caut recomandari de plante interior si cu lumina si fara, sa le mearga bine , sa fie frumoase . Nu sint horticultor (pentru Gabi) dar pot sa le ud si sa le vorbesc. Am incercat un transplant dar nu a mers, a stat in apa si a baut pina la ofilire.
We are each other’s harvest:
we are each other’s business:
we are each other’s  magnitude and bond

Offline janine

• Hero Member
Re: Plante sa fie
« Reply #1 on: Tuesday 23 March 2021, 19:54:09 »
Eu cu plantele de la home depot am rata de succes mai mare ca de oriunde, sunt cele mai sanatoase; acuma depinde si ce vrei de la planta; sa arate spectaculos, sa curete aerul, sa calmeze, sa emane miros frumos, sa aiba flori, sa nu aiba flori, sa canalizeze energii...

Da detalii.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #2 on: Tuesday 23 March 2021, 20:43:08 »
Caut recomandari de plante interior si cu lumina si fara, sa le mearga bine , sa fie frumoase . Nu sint horticultor (pentru Gabi) dar pot sa le ud si sa le vorbesc. Am incercat un transplant dar nu a mers, a stat in apa si a baut pina la ofilire.

o sugestie ar fi sa ai aloe in bucatarie pentru ca e usor sa tai putin din ea si sa aplici pe taieturi sau arsuri, da si mai mult oxigen de average. tot pentru oxigen sunt pothos, areca si snake lant.
"Excellent air purifying foliage, Snake plant is one of the most loves indoor plants. It is recognized by NASA for purifying the air and absorbing toxins like formaldehyde, nitrogen oxide, benzene, xylene and trichloroethylene. It is known for adding oxygen to the room and absorbing CO2."
Nu ma pricep la plantele decorative asa de bine, dar parca ai spus ca gatesti, poti sa cumperi toate plantele aromatice si sa mai umbli cu foarfeca prin ele cand faci mancare :) 
You can’t pour from an empty cup.

Offline garlic

• Sr. Member
« Reply #3 on: Tuesday 23 March 2021, 21:18:24 »
da, e bine asa Gabi, plante ce aduc oxygen si fericire, plante ce ma protejeaza in caz de taieturi la preparat de brochete, obligatoriu un money tree !
cu flori  sau fara, merci de sugestii. merg sa cumpar in curind dar vizez si privatii (pentru Janine) ca e o garantie ca vin din maini ce s-au ocupat de plante .
Exista si un club al donatorilor de plante? Eu as vrea sa ma inscriu, tin planta ceva timp, donez, schimb, etc....ma rog, cred ca ma afund in jungla.

Offline alicia

• new users
  • I like criticism. It makes you strong.
« Reply #4 on: Tuesday 23 March 2021, 21:23:33 »
A incercat sa gasesc poze cu plantele alea pe care le-am pierdut, un fel de clopotei care se lasa in jos, cu flori mari, colorate dar nu gasesc. O sa mai caut.  :(
You only live once, but if you do it right, once is enough.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #5 on: Tuesday 23 March 2021, 21:29:56 »
da, e bine asa Gabi, plante ce aduc oxygen si fericire, plante ce ma protejeaza in caz de taieturi la preparat de brochete, obligatoriu un money tree !
cu flori  sau fara, merci de sugestii. merg sa cumpar in curind dar vizez si privatii (pentru Janine) ca e o garantie ca vin din maini ce s-au ocupat de plante .
Exista si un club al donatorilor de plante? Eu as vrea sa ma inscriu, tin planta ceva timp, donez, schimb, etc....ma rog, cred ca ma afund in jungla.

La mine in zona sunt grupuri de facebook gen ""plant swap group", am facut multe schimburi asa, dar in casa am cumparate; eu cred (............) ca plantele de interior poarta energii. Asa cum un inel de aur poate sa iti spuna o poveste daca ai canalele energetice deschise. Serios. De ce dara cand merge cineva la ghicitoare trebuie sa duca un obiect personal, preferabil de aur?

I Translate it

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #7 on: Tuesday 23 March 2021, 21:42:16 »
Anthurium (Anthurium andreanum), o planta ce ramane inflorita tot timpul anului. Nu are nevoie de lumina multa. Imposibil sa nu o vezi prin magazine. 
Are nevoie de  7-10 cuburi de gheata la fiecare 7-10 zile. Pui  7 cuburi la ea si doua la tine in pahar! :grin:

https://www.google.com/search?q=plante+toujours+avec+fleurs&tbm=isch&chips=q:plante+toujours+avec+fleurs,online_chips:anthurium&client=firefox-b-d&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiq1MDH5MfvAhXJZt8KHdoABOAQ4lYoAnoECAEQGw&biw=1541&bih=845
« Last Edit: Tuesday 23 March 2021, 21:57:42 by mihai_cotovanu »
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

Offline alicia

• new users

Offline janine

• Hero Member
« Reply #9 on: Tuesday 23 March 2021, 22:01:08 »
Mvai, sa nu zici ca sunt ca astea; am avut eu pana iarna ce a trecut, motanul insa manca florile si miorlaia toata noaptea apoi, a trebuit sa le dau mai departe...

Astea sunt "Angels trumpets", chiar infloresc tot anul:

Roberta's 2-pc. Large Bloom Angel Trumpet Patio Tree on QVC - YouTube

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #10 on: Tuesday 23 March 2021, 22:07:12 »
Anthurium e intr-adevar foarte iertator sau iertatoare :) Nici macar eu n-am reusit s-o distrug si nu i-am pus nici macar un cub de gheata si e incontinuu inflorita de 2 ani incoace. Nu stiu cum e cu lumina, pentru ca o am in dreptul geamului si ii merge bine.

Anul asta mi-a reinflorit prima orhidee. Celelalte n-au rezistat. Am fost atit de bucuroasa, parca ar fi fost realizarea mea personala  :laugh:

Mai de curind am primit un portocal. Deja a facut flori de 2 ori. Te innebuneste mirosul, si tine 3-4 zile. Dar in primele 2 zile e atit de puternic ca nu pot sa-mi imaginez cum e sa ai livada de citrice, ala trebuie sa fie raiul.

Offline alicia

• new users
« Reply #11 on: Tuesday 23 March 2021, 22:08:10 »
Mvai, sa nu zici ca sunt ca astea; am avut eu pana iarna ce a trecut, motanul insa manca florile si miorlaia toata noaptea apoi, a trebuit sa le dau mai departe...

Astea sunt "Angels trumpets", chiar infloresc tot anul:

Roberta's 2-pc. Large Bloom Angel Trumpet Patio Tree on QVC - YouTube
Nu, nu-s ca un pom. Dar imi doresc asa de mult sa le am ca sunt sigura ca la un moment dat am sa le regasec. Multumesc oricum.  :happy:

Offline alicia

• new users
« Reply #12 on: Tuesday 23 March 2021, 22:09:45 »
Anthurium e intr-adevar foarte iertator sau iertatoare :) Nici macar eu n-am reusit s-o distrug si nu i-am pus nici macar un cub de gheata si e incontinuu inflorita de 2 ani incoace. Nu stiu cum e cu lumina, pentru ca o am in dreptul geamului si ii merge bine.

Anul asta mi-a reinflorit prima orhidee. Celelalte n-au rezistat. Am fost atit de bucuroasa, parca ar fi fost realizarea mea personala  :laugh:

Mai de curind am primit un portocal. Deja a facut flori de 2 ori. Te innebuneste mirosul, si tine 3-4 zile. Dar in primele 2 zile e atit de puternic ca nu pot sa-mi imaginez cum e sa ai livada de citrice, ala trebuie sa fie raiul.
O sa-mi pun si eu lamai. Dar oare cate grade are nevoie (minim) peste iarna?

Offline garlic

• Sr. Member
« Reply #13 on: Tuesday 23 March 2021, 22:15:15 »
am avut in Romania, de mic crescut cu lamai, rezista si la fostul frig comunist ca ne era asa drag de el ca solidariza

Offline janine

• Hero Member
« Reply #14 on: Tuesday 23 March 2021, 22:17:49 »
Anthurium (Anthurium andreanum), o planta ce ramane inflorita tot timpul anului. Nu are nevoie de lumina multa. Imposibil sa nu o vezi prin magazine. 
Are nevoie de  7-10 cuburi de gheata la fiecare 7-10 zile. Pui  7 cuburi la ea si doua la tine in pahar! :grin:

https://www.google.com/search?q=plante+toujours+avec+fleurs&tbm=isch&chips=q:plante+toujours+avec+fleurs,online_chips:anthurium&client=firefox-b-d&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiq1MDH5MfvAhXJZt8KHdoABOAQ4lYoAnoECAEQGw&biw=1541&bih=845

MVAI! Am floarea asta dar nu stiam acum cum o cheama! Mi-a cumparat fie-mea de ziua mamei romance acum 8 ani! cand era numai o tulpina mica, a dat cred ca $2.88 la food basics ca atata avea, micuta de ea; si in fiecare primavara o impart, si iar se face ditamai copacul; si da, rezista si la caldura, si la frig (e in bay window, dar nu se "plange" de frig, chiar parca ii place), si nu am avut unde sa pun ghivece sa pastrez floarea mama, asta e un pui, sambata am impartit flori iar; si nu e nevoie de apa, ca "puii" cresc cu radacina lor

Offline alicia

• new users
« Reply #15 on: Tuesday 23 March 2021, 22:18:16 »
am avut in Romania, de mic crescut cu lamai, rezista si la fostul frig comunist ca ne era asa drag de el ca solidariza
:grin:
Sper sa reziste si al meu, dar inca nu l-am cumparat. O sa merg sa vad la sera. E acolo si ma asteapta. :laugh:

Massther Clinic - Massage therapy

Offline janine

• Hero Member
« Reply #16 on: Tuesday 23 March 2021, 22:25:30 »
:grin:
Sper sa reziste si al meu, dar inca nu l-am cumparat. O sa merg sa vad la sera. E acolo si ma asteapta. :laugh:

Nuuuuuuuuu. Pune un sambure de portocala in ghiveci la soare, sa fie umed pana creste.

Am geam mare la bucatarie, puneam in paharele de plastic tot ce era samanta, cel mai bine a rezistat lamaiul si ardeiul pitic. Apoi am adoptat motanul.

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #17 on: Tuesday 23 March 2021, 22:54:34 »

MVAI! Am floarea asta dar nu stiam acum cum o cheama! Mi-a cumparat fie-mea de ziua mamei romance acum 8 ani! cand era numai o tulpina mica, a dat cred ca $2.88 la food basics ca atata avea, micuta de ea; si in fiecare primavara o impart, si iar se face ditamai copacul; si da, rezista si la caldura, si la frig (e in bay window, dar nu se "plange" de frig, chiar parca ii place), si nu am avut unde sa pun ghivece sa pastrez floarea mama, asta e un pui, sambata am impartit flori iar; si nu e nevoie de apa, ca "puii" cresc cu radacina lor

Asta este , a mea este rosu inchis. Nu trebuie sa fie in bataia directa a razelor de soare.  Pe site am citit ca este toxica  , poate de aia pisica ta  o lasa in pace.
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #18 on: Tuesday 23 March 2021, 23:00:21 »

Din cate tzin minte, in zona in care locuiam ACASA, iarna venea cate un ger de +15 de crapau pietrele de frig). De atunci stiu ca nu-i place lamaiului sub +15 grade.  :educated:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline crina-ca

• Hero Member
« Reply #19 on: Wednesday 24 March 2021, 10:04:15 »

E ok daca nu esti horticultor (eu te-am intrebat ;) )

Una din plantele care nu mor (am pus-o si scara blocului la niste amici pe timp de iarna) este asta:

Preferata mea [raport intretinere(minima! ) vs beneficii (Though in small contributions, snake plants can absorb cancer-causing pollutants, including CO2, benzene, formaldehyde, xylene, and toluene. With the ability to absorb and remove harmful toxins, snake plants can act as an effective defense against airborne allergies.)]

Some days you're the bug and some days you're the windshield