Author Topic: Palestina-Israel  (Read 4161 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
Re: Palestina-Israel
« Reply #40 on: Friday 14 May 2021, 19:04:07 »
evreii care umbla cu masini mai de doamne-ajuta is din aia normali, moderati, care lucreaza sau au un biznis
aia zulufati ultraortodocsi is rupti in cur si aici, de unde naiba sa aiba bani daca 90% din ei nu lucreaza nicaieri, stau pe ajutor social si buchisesc tora si talmudul toata ziua sperand sa descopere ceva nou desi l-au buchisit deja de milioane de ori de la moise incoace
cind vii la montreal, da-mi un mesaj sa bem o bere si sa te duc sa vezi zona unde-s enclavizati, o sa ai un deja-vu, muieri cu 5-6 copii mai mici de 7-8 ani dupa ele, mergand pe strada, alea mai rasarite au niste minivanuri ruginite, sa incapa multi copii in ele

sa-mi spuna si mie daca cineva a vazut in canada un evreu ultraortodox lucrand undeva, un job normal, amestecat cu oameni de alte natii si religii. eu n-am vazut decat cativa care lucreaza in magazine cosher de-ale lor, si vreo doi care-s soferi pe propriile lor autobuze scolare, cara copiii confratilor la scoala si de la scoala
« Last Edit: Friday 14 May 2021, 19:18:53 by James Hetfield »
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #41 on: Friday 14 May 2021, 19:14:42 »
Dragule, vorbeam de evreii normali, nu de ultraortodocshi
I am in perfect shape for my weight.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #42 on: Friday 14 May 2021, 19:47:47 »
terminati cu prostille, ceva poze cu bebelusi dragalasi Hamas nu aveti?
"Aquilla non capit muscas"

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #43 on: Friday 14 May 2021, 21:41:18 »
Eu credeam că ultra ortodocșii sunt anti zionisti... Dar așa se manifestă antisemitismul la needucați - "ia uite la Israel omoară copii, și ultra ortodocșii aia puturoși"

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #44 on: Friday 14 May 2021, 22:36:01 »
Dragule, vorbeam de evreii normali, nu de ultraortodocshi
edit
poate n a fost clar, vorbeam de evreii din israel, nu de aia de aici liliacul poate sa zica mai multe

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #45 on: Saturday 15 May 2021, 00:05:18 »
era foarte clar despre ce vorbeai, iar eu am vrut sa precizez ca sint si aici (in canada) evrei rupti in cur
e drept ca-s rupti in cur pt ca la ei (ultra-ortodocsi) e o filosofie de viata sa nu munceasca si sa futa buha toata ziua cu talmudul si tora, nu pt ca doamne-fereste statul canadian i-ar oprima si nu le-ar oferi sanse egale sa traiasca decent

si eu as fi foarte curios sa aud parerea liliacului despre expulzarile palestinienilor din casele si pamanturile unde traiesc de sute de ani, pt a le coloniza ilegal cu evrei
« Last Edit: Saturday 15 May 2021, 00:43:19 by James Hetfield »
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #46 on: Saturday 15 May 2021, 06:56:46 »
Idea generala ii ca paminturile pe care le reclama evreii au fost deținute de ei înainte de 1948 (formarea Israel) legea permitindu-le sa le ceara înapoi, evident palestinienii nu sunt de acord. Conflictele sunt vechi, nu au fost de acord niciodată cu Israel, s-au bătut -au pierdut. Aialalti pe de alta parte după holocaust ii evident ca nu s-au lăsat, iar Talmudul scrie ca ii obligația lor sa isi reocupe pamintul sfânt.
Cam asta stiu eu pe scurt.

I Translate it

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #47 on: Saturday 15 May 2021, 08:53:39 »
era foarte clar despre ce vorbeai, iar eu am vrut sa precizez ca sint si aici (in canada) evrei rupti in cur
e drept ca-s rupti in cur pt ca la ei (ultra-ortodocsi) e o filosofie de viata sa nu munceasca si sa futa buha toata ziua cu talmudul si tora, nu pt ca doamne-fereste statul canadian i-ar oprima si nu le-ar oferi sanse egale sa traiasca decent

si eu as fi foarte curios sa aud parerea liliacului despre expulzarile palestinienilor din casele si pamanturile unde traiesc de sute de ani, pt a le coloniza ilegal cu evrei

Evreii ultra-ortodocsi au si ei bazele si principiile lor , asa cum au si la noi religiile si sectele . Ii acuzam ca nu vor sa munceasca ! cat la suta din ce producem noi , cei care muncim merge pentru arme si razboaie ? Ne dam seama oare ca distrugem ceea ce producem , tot cu munca noastra !
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #48 on: Saturday 15 May 2021, 09:43:27 »
nu știu  multe despre ultraortodocsi dar sătmăreni rebbe îs împotriva statului Israel, îs exact zulufatii de care vb James, ei spun ca crearea statului sfânt înaintea venirii lui Messiah ii un păcat. Cumva să-i blamezi pe ei pentru conflictul israelo -palestinian  ii flawed din fașă. Înțeleg că-s mai vizibili, dar nu înseamnă ca dacă au bărbi și căciuli weird și enervante tare neaparat sa fie ei de vina.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #49 on: Saturday 15 May 2021, 10:36:08 »
Idea generala ii ca paminturile pe care le reclama evreii au fost deținute de ei înainte de 1948 (formarea Israel) legea permitindu-le sa le ceara înapoi, evident palestinienii nu sunt de acord. Conflictele sunt vechi, nu au fost de acord niciodată cu Israel, s-au bătut -au pierdut. Aialalti pe de alta parte după holocaust ii evident ca nu s-au lăsat, iar Talmudul scrie ca ii obligația lor sa isi reocupe pamintul sfânt.

cred ca-ti dai seama ca talmudul n-are nici o baza juridica, nu te poti duce la un judecator cu talmudul sa-ti dea titlu de proprietate pe un teren acaparat ilegal. e ca si cum un italian din roma ar veni in romania sa ceara pamanturi, ca deh, a citit el intr-o carte de istorie ca strabunii lui au fost cindva stapani pe acolo in Dacia
multa lume confunda capra cu varza, dacii de altadata n-au nici o treaba cu românii de astazi, asa cum grecii de pe vremurile filozofilor de altadata nu au nici in clin nici in maneca cu grecii de azi, exact asa evreii din timpurile biblice n-au nici o treaba cu evreii contemporani
« Last Edit: Saturday 15 May 2021, 10:37:19 by James Hetfield »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #50 on: Saturday 15 May 2021, 12:05:41 »
ete lula, bazele juridice valabile sunt acordul de la Oslo pe care barbosii Hamas fac pipi de ani de zile

funny e ca Hamas nu au reprezentabilitate in Palestina (a se vedea cate voturi au luat in alegeri) da' numai ei agita apele. Si incaseaza banii de la sponsorii anti-Israel din lumea araba (se cam stiu...), dupa OLP a ramas cam singura organizatie corupta. Palestineinii sa faca curat in curtea proprie abia apoi sa protesteze.

acu' solutia ca sa-i linisteasca din joaca cu rachetele este ca evreii lu' Bibi sa ocupe Gaza, de baze juridice sa vb cand o sa vrea careva sa discute nu sa arunce cu 1000 de rachete
"Aquilla non capit muscas"

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #51 on: Saturday 15 May 2021, 12:10:07 »
James, c'mon man, exact ce ai descris tu acolo le poti pune în carca arabilor. palestina a fost sub protectorat englez după imperiul otoman, nu cred avut un statut legal, poate un an? I-au atacat pe evrei mereu.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #52 on: Saturday 15 May 2021, 12:11:50 »
Au venit aia și au transformat pamintul arid, pe care băștinașii Creșteau câteva capre în Israelul de azi. Și tot ei sunt nemulțumiți.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #53 on: Saturday 15 May 2021, 13:40:29 »
normal, stii ce capre frumoase si laptoase are israelul, si tu ai nemultumit, crede-ma

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #54 on: Saturday 15 May 2021, 14:40:14 »
da, au mulge și saracii arabi la mai multe capre +a vecinului.. Ii știm ca sunt modești, hardworking și ca pita calda când ii vorba de religie. Cum sa nu merite.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #55 on: Saturday 15 May 2021, 14:41:47 »
Uitat-te în jurul Israelului ce bine o duc. Fenicieni! Ei au inventat comerțul, ce mai. Pe undeva incredibil.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #56 on: Sunday 16 May 2021, 08:18:05 »

ihi inainte si in timpul protectoratului evreii or facut exact ca palestinienii, erau si ilegalisti si saboteuri, constant. dar printro intorsatura a istoriei s-o ajuns aici. imi aminteste situatia de starea principatelor romane dupa 1800 care trebuiau mereu sa faca lobby la cancelariile occidentale pentru drepturile lor teritoriale. fix asa ii o lupta de lobby si cu astia, dar la puterea 27 si mult mai grav.
numai ca dumnezeul palestinienilor n-are appeal la western civilization, iar evreii au lobby foarte eficace
You can’t pour from an empty cup.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #57 on: Sunday 16 May 2021, 08:47:36 »
Arabii au avut mult mai multe oportunități după căderea imperiului Otoman însă ei, ca de obicei, se furau între ei. Și rimeaxza :-) Iar papagalul lor de Grand Mufti a dat-o cu Hitler pe vremea protectoratului englez, ii ca și cum ți-ai trage singur un glonț în cap. Greșeli peste greșeli strategice și politice când s-au trezit și au invadat Israelul era deja prea târziu și au și luat-o pe coaja.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #58 on: Sunday 16 May 2021, 10:23:24 »
Eu am avut colega de serviciu din Palestina si era OK, isi facea munca, nu chiulea, nu am avut despre ce sa ma plang, chiar foarte diligenta, se numea Ghantous numele de familie si era crestina a locuit in Lebanon un timp si pe urma a emigrat la Montreal ca multi altii din zona aia. Alti Palestinieni nu cunosc, cunosc din Iordania un farmacist arab foarte de treaba, a fost primul meu chiriash aici in Canada.
« Last Edit: Sunday 16 May 2021, 10:25:44 by Dorel »

Offline crina-ca

• Hero Member
« Reply #59 on: Monday 17 May 2021, 10:21:04 »

Ce coincidenta, cum a reinceput Bideu sa pompeze miliarde in ajutoare pt. arabeti si sa ridice din sanctiuni pt. Iran, cum au si inceput reinarmarile la Hamas si toate gruparile teroriste.
Bad Trump, a facut el liniste in Orientul Mijlociu, big no-no!

The U.S. approved a massive $735 million sale in weapons to Israel on Monday
Some days you're the bug and some days you're the windshield