Author Topic: Mi-am luat tzoacla  (Read 11332 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Mi-am luat tzoacla
« Reply #100 on: Saturday 24 April 2021, 13:32:18 »
Splendida plaja
You can’t pour from an empty cup.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #101 on: Saturday 24 April 2021, 15:11:56 »
normal ca e splendida, ontario are 8 din primele 10 plaje din lume
sursa: media canadiana
I am in perfect shape for my weight.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #102 on: Saturday 24 April 2021, 17:02:56 »
Urcatul si coboratul scarilor e the King.
Cumparati-va case cu 3 etaje daca vreti sa traiti mult.
Mai mult de 3, cum e la Poiesti cu patru etaje, iti dai sufletul pana urci, nu e bine. Daca mai ai si sacose cu mancare, esti footut. Mi s-a intamplat mie cand am fost la finii mei la bloc, am zis ca imi sare inima din piept ca eram incarcat cu sticle cu licori si mezeluri fine de la Billa, sau Market cum ii zice acum'Cash and carry cica, dar numai pe drum drept. No climbing, please.
Prea tarziu, casa scarilor e ingramadita rau n-ai loc sa mai bagi un lift.
Aia de-si cumpara mobila si urca 4 etaje cu ea, ar trebui promovati eroi nationali.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #103 on: Saturday 24 April 2021, 18:43:25 »
Ete pxla, de urcat mai urc cumva, dar la coborit ma tzin de totzi peretzii, cu genunchii mei fututzi.
Bicicleta e ok daca nu fortez si pedalez ca pensionarii.

Offline EE

• new users
  • There's a chip for every sheep
« Reply #104 on: Wednesday 28 April 2021, 01:04:03 »
Aici la Toronto purtam balaklava mastile alea de ski cand biciclam, si eu port ochelari si cu balaklava nu mi se aburesc, eu am una de average joe de la walmart cu 14 cad, dar poti gasi cu 40 cad goretex foarte faine
Am cumparat o balaklava de la Canadian Tire, insa n-am reusit sa fac sa nu abureasca ochelarii. Intre timp a venit vremea buna si n-a mai fost nevoie. Si a mai fost ceva ce nu mi-a placut, daca faci efort intens si vrei sa respiri, e greu de dat la o parte.

Offline EE

• new users
  • There's a chip for every sheep
« Reply #105 on: Wednesday 28 April 2021, 01:05:38 »
cand faceti miscare daca aveti nevoie de ochelari de ce nu va puneti lentile de contact?

nu mi se pare deloc scumpe, mai ales alea de unica folosinta cu care nu-ti bati capul pt intretinere
Nu cred ca mi se potriveste, ca atunci cand vreau sa ma uit aproape trebuie sa ii dau jos, ochelarii ii pun doar cand am nevoie.

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #106 on: Wednesday 28 April 2021, 07:33:00 »
Urcatul si coboratul scarilor e the King.
Cumparati-va case cu 3 etaje daca vreti sa traiti mult.
Mai mult de 3, cum e la Poiesti cu patru etaje, iti dai sufletul pana urci, nu e bine. Daca mai ai si sacose cu mancare, esti footut. Mi s-a intamplat mie cand am fost la finii mei la bloc, am zis ca imi sare inima din piept ca eram incarcat cu sticle cu licori si mezeluri fine de la Billa, sau Market cum ii zice acum'Cash and carry cica, dar numai pe drum drept. No climbing, please.
Prea tarziu, casa scarilor e ingramadita rau n-ai loc sa mai bagi un lift.
Aia de-si cumpara mobila si urca 4 etaje cu ea, ar trebui promovati eroi nationali.
Eu mi-am cumparat anul trecut o vitrina, din alea mari, am zis ca mai am de adus tot felul din RO si sa am unde sa le pun, sa le tin de amintire. A fost un chin sa gasesc pe careva sa mi-o care la etaj, astia cu demenajarile nu vin pentru o vitrina, am stat cu ea in garaj aproape toata vara. Durere. Au venit niste prieteni pana la urma si le-am dat cadou bicicleta mea veche, care de fapt era noua doar ca nu puteam s-o folosesc, mergea greu, am zis ca o sa-mi cumpar alta la care sa pot schimba modul asta de dat din pedale, desi nu cred ca merita sa arunc banii, mai bine merg la plimbare pe jos. :)
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

I Translate it

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #107 on: Wednesday 28 April 2021, 07:50:19 »
Daca vrei sa mearga ushor Ia o bicicleta “road bike” cu roti mari de 27 inch diametru ori de 700 mm modelele mai noi, cauciucuri subtiri de 1 1/4, cu 10 viteze 2 placi in fatza 5 in spate, si foarte important sa fie cadrul de aliaj de aluminium, nu de iron - fier, nu cumpara chinezarii din astea noi shi lucioase din magazin, ia la mana a doua costa mult mai putin gasesti si cu 100 cad. Daca nu stii ca e de aluminiu ori nu uita-te la cadru unde e ciupita vopseaua si vezi daca e rugina in poze, asha iti dai seama fara sa te duci sa o vezi, trebuie sa fii capabila sa o ridici usor cu o singura mana, daca nu poti nu o cumperi.

NU cumpara MTB mountain bike !

Alta chestie importanta e lantzul, daca a stat afara ori pe balcon trebuie sa il ungi in fiecare an, cel mai ushor e sa il schimbi la o bicicleta veche  eu nu am incredere in fostul proprietar, multi le tzin cu anii in storage si uita de biciclete, e ieftin : cam 14 cad la Canadian Tire

Pentru Tzoacla noua mergi pe linkul de mai jos

https://www.wayfair.ca/ihometea--Begasso-Shimanos-Aluminum-Full-Suspension-Road-Bike-21-Speed-Disc-Brakes-700C-I01XJH200606581-L3255-K~IAME4985.html?refid=GX185268883675-IAME4985&device=c&ptid=1216091086547&targetid=pla-1216091086547&network=g&ireid=135414389&gclid=EAIaIQobChMIiYvmvfWg8AIVy2xvBB37xgKnEAQYASABEgLRQPD_BwE

239 CAD pentru una moderna cu frane pe discuri si cadrul de aluminium mi se pare rezonabil.

NU cumpara de la Walmart ori Canadian Tire bicicleta.
« Last Edit: Wednesday 28 April 2021, 08:21:02 by Dorel »

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #108 on: Wednesday 28 April 2021, 08:49:42 »
Daca vrei sa mearga ushor Ia o bicicleta “road bike” cu roti mari de 27 inch diametru ori de 700 mm modelele mai noi, cauciucuri subtiri de 1 1/4, cu 10 viteze 2 placi in fatza 5 in spate, si foarte important sa fie cadrul de aliaj de aluminium, nu de iron - fier, nu cumpara chinezarii din astea noi shi lucioase din magazin, ia la mana a doua costa mult mai putin gasesti si cu 100 cad. Daca nu stii ca e de aluminiu ori nu uita-te la cadru unde e ciupita vopseaua si vezi daca e rugina in poze, asha iti dai seama fara sa te duci sa o vezi, trebuie sa fii capabila sa o ridici usor cu o singura mana, daca nu poti nu o cumperi.

NU cumpara MTB mountain bike !

Alta chestie importanta e lantzul, daca a stat afara ori pe balcon trebuie sa il ungi in fiecare an, cel mai ushor e sa il schimbi la o bicicleta veche  eu nu am incredere in fostul proprietar, multi le tzin cu anii in storage si uita de biciclete, e ieftin : cam 14 cad la Canadian Tire

Pentru Tzoacla noua mergi pe linkul de mai jos

https://www.wayfair.ca/ihometea--Begasso-Shimanos-Aluminum-Full-Suspension-Road-Bike-21-Speed-Disc-Brakes-700C-I01XJH200606581-L3255-K~IAME4985.html?refid=GX185268883675-IAME4985&device=c&ptid=1216091086547&targetid=pla-1216091086547&network=g&ireid=135414389&gclid=EAIaIQobChMIiYvmvfWg8AIVy2xvBB37xgKnEAQYASABEgLRQPD_BwE

239 CAD pentru una moderna cu frane pe discuri si cadrul de aluminium mi se pare rezonabil.

NU cumpara de la Walmart ori Canadian Tire bicicleta.

Dorele, eu toata mobila din solarium si de exterior mi-am cumparat-o de pe Wayfair, sunt client fidel. O sa salvez in browser bicicleta, sa am o referintza daca o sa decid sa-mi cumpar, mersi. :)

Cea dinainte era intr-adevar de la Canadien Tire. :)
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #109 on: Wednesday 28 April 2021, 09:16:41 »
Eu vreau bicicleta turist cu 4 viteze din otel

Offline crenguta

• Sr. Member
« Reply #110 on: Wednesday 28 April 2021, 09:26:39 »
Au fost niste biciclete rusesti importate in ro. Cred ca le zicea ucraina, erau beton, avea un unchi.
Mai inainte au fost niste semicursiere, stelutza, foarte misto, dar aveau rotile cam slabe si se deformau usor. Nu cred ca au fost cu cadre din al.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #111 on: Wednesday 28 April 2021, 09:27:57 »
am eu una la Ploiesti, albastra desigur

nu-i chiar cadru de otel, e un fel de aliaj ciudat, nu se apropie magnetu' de el

edit: vb de turistu de care zicea corolla

« Last Edit: Wednesday 28 April 2021, 09:52:01 by Rufus »
"Aquilla non capit muscas"

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #112 on: Wednesday 28 April 2021, 10:20:24 »
Erau doua tipuri una ii zicea Sputnik si cealalta mai noua era Turist, Sputnikul era bunicel dar avea parca doar 3 viteze pe spate si o placa pe fatza, cauciucurile erau cred ca si la “gravel bike” aici, ceva mai groase de 1 1/4

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #113 on: Wednesday 28 April 2021, 14:02:30 »
de Tohan va amintiți? La noi venea poștașul cu "tohanul"

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #114 on: Wednesday 28 April 2021, 14:21:45 »
pe un tohan am invatat sa merg pe bicicleta, strecurand picioru' pe sub cadru in partea opusa ca sa pot pedala

tinerete grea nene

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #115 on: Wednesday 28 April 2021, 14:30:50 »
Nu stiu cum dracu nu trebuia sa schimbi lantul la tohan dupa un an ca aici, ca tot in ploaie si zapada zacea.
tinea lantul cit bicicleta, 10, 15 ani.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #116 on: Wednesday 28 April 2021, 14:51:06 »
nu stiu care-i treaba cu lantu', n-am schimbat in viata mea asa ceva la vreo bicicleta nici in RO nici in CA

doar il degresam apoi o pelicula de lubrifiant si cam atat, si asta nici macar in fiecare an

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #117 on: Wednesday 28 April 2021, 15:13:19 »
Vazelina era sfântă

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #118 on: Wednesday 28 April 2021, 15:25:43 »
Daca pui vaselina esti ok, dar cati stii tu in Canada sa faca asta ? Pariez ca nici nu stiu ce culoare are vaselina aici.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #119 on: Wednesday 28 April 2021, 16:00:39 »
Am vazut alba, albastea, rosie, pe linga culuarea cacanie standard.