Author Topic: Cum Ca Care  (Read 1310 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline garlic

• Sr. Member
  • If I’m not back in five minutes, just wait longer.
Cum Ca Care
« on: Wednesday 31 March 2021, 23:25:43 »
Adjective de intrebare si exclamare, posibil sa va fi gindit la altceva, citind titlul de mai sus.
un topic util noua, o legatura cu limba romana in care saracim, eu de exemplu ma exprim destul de prost in lima materna.

We are each other’s harvest:
we are each other’s business:
we are each other’s  magnitude and bond

Offline santiago

• Hero Member
Re: Cum Ca Care
« Reply #1 on: Thursday 01 April 2021, 09:55:22 »
Adjective de intrebare si exclamare, posibil sa va fi gindit la altceva, citind titlul de mai sus.
un topic util noua, o legatura cu limba romana in care saracim, eu de exemplu ma exprim destul de prost in lima materna.

Depinde la ce varsta ai parasit romania .
 Depinde ce inclinatii ai .
 Depinde in ce sitiuatii te "balbai" in limba romana

Daca ai inclinatii la stiintele exacte , chiar daca nu ai ajuns sa practici una , sansa de a te "balbai" in limba materna e mai mare decat la altii .
 Daca te "balbai" in limba materna doar atunci cand foilosesti termeni de specialitate , invatati in romana si mai tarziu in alta limba , e explicabil .
 Unii nu au probleme mari , de genul asta , nici dupa foarte multi ani de emigrare . Eu am pierdut altceva : Cand scriu de mana ( cu pixul) nu mai pot ( stiu) scrie cu litere mici de mana , doar cu litere de tipar .
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #2 on: Thursday 01 April 2021, 23:36:09 »

Inteleg prima si ultima, 'ca'-ul din mijloc e pus la misto.
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

Offline garlic

• Sr. Member
« Reply #3 on: Friday 02 April 2021, 20:16:12 »
Inteleg prima si ultima, 'ca'-ul din mijloc e pus la misto.
pe bune ca nu fac misto de limba romana, incet , incet alunec pe panta lipsurilor acumulate, nu-mi permit acest misto, societatea  ne tine in "the" si in "le" si cind te gindesti ca in anii mei de formare, jonglam destul de bine cu limba. ma rog, e pretul celor din afara tarii.

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #4 on: Friday 02 April 2021, 21:37:24 »
pe bune ca nu fac misto de limba romana, incet , incet alunec pe panta lipsurilor acumulate, nu-mi permit acest misto, societatea  ne tine in "the" si in "le" si cind te gindesti ca in anii mei de formare, jonglam destul de bine cu limba. ma rog, e pretul celor din afara tarii.
Eu vad ca scrii bine. Gramatica - ca la carte se mai uita, am invatat la scoala analiza frazei, partile principale din propozitie, etc. .
Cum - e complement circumstantial din cate imi amintesc, care - e atribut. Adjectivele sunt partile de propozitie in general legate de substantive (pe care le descriu, ca sa zic asa), au trei grade de comparatie: pozitiv, comparativ si superlativ. In propozitie pot avea mai multe functii sintactice.

Mie mi-a placut limba romana si gramatica ei, dar ca sa o mentii trebuie sa continui sa citesti in romana.
« Last Edit: Friday 02 April 2021, 21:39:02 by K_meleon »
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

Offline garlic

• Sr. Member
« Reply #5 on: Friday 02 April 2021, 22:36:29 »
eram pasionat de rebus, cuvinte, incrucisari, lanterna sub patura...si la noi se practica stingerea lui Legault.

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #6 on: Saturday 03 April 2021, 08:42:09 »
eram pasionat de rebus, cuvinte, incrucisari, lanterna sub patura...si la noi se practica stingerea lui Legault.
:) Si eu citeam la lanterna, cred ca toti am trecut prin perioada aia.
Apropos, iarasi a instaurat pare-feu-ul?

I Translate it

Offline scorpion

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: Saturday 01 May 2021, 12:39:07 »

cum scrii asta in greceste...???....e unul care manâncă căcat de imbecil ce e , profesionist nu e, e mândru de prost ca isi imagineaza ca muncim pentru el....la astia conteaza MUIA...ca nu isi bagă sula in gură decât pe varianta de natie superioarâ , chit că natia lor e schioapă sau chioară....