Author Topic: Graficul zilei  (Read 57748 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vlad69

• Hero Member
Re: Graficul zilei
« Reply #280 on: Friday 27 November 2020, 11:50:19 »
Da stiu ca banii sunt “ieftini” acuma dar daca va apare o inflatie si dupa cum imprumuta toate guvernele acum e foarte posibil, sunt majoritatea pe deficit bugetar, ma face sa ma gandesc cum ratele astea istoric de mici vor ajunge ushor la 6-7% si atunci sa vezi distractie.

Ok si? Tu ai locked in  pe 5 ani, vei decide in momentum expirarii daca platesti totul ori nu, care in scenariul tau va valora o fractiune a valori de azi.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #281 on: Friday 27 November 2020, 11:51:58 »
La dobinzile de azi practic platesti datoria in rate aproape fara dobinda.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #282 on: Friday 27 November 2020, 11:53:39 »
Da sigur poti plati daca ai din ce, cand ratele urca asa si personal bankruptcies urca si nu vor platii din chirii, e legat totul, nu traiesc intr-un bubble.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #283 on: Friday 27 November 2020, 11:57:23 »
Daca vezi un scenariu asa de morbid, de ce nu iei ceva bani off the table si vinzi o parte. Ii pui in ceva safe iar restul ipoteca ieftina.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #284 on: Friday 27 November 2020, 11:58:11 »
Poate ii timpul sa enjoy lfe.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #285 on: Friday 27 November 2020, 11:59:33 »
va vad prapastiosi pe multi...c'mon, a ramas doar Corolla mai zburliu ca si Bambi tinerel.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #286 on: Friday 27 November 2020, 12:03:03 »
Da stiu ca banii sunt “ieftini” acuma dar daca va apare o inflatie si dupa cum imprumuta toate guvernele acum e foarte posibil, sunt majoritatea pe deficit bugetar, ma face sa ma gandesc cum ratele astea istoric de mici vor ajunge ushor la 6-7% si atunci sa vezi distractie.

Nu-ti pricep Dorele strategia de plata, trecuta si prezenta, la tine linia de credit are dobanda mai mica decat mortgage? Ciudat. Daca ti-e frica de inflatzie, poti sa-ti convertesti un mortgage variabil la fix, si probabil tot iesi mai bine per total dacat cu platzi dintr-o linie de credit.

I Translate it

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #287 on: Friday 27 November 2020, 12:23:18 »
E simplu Mihai Vasile: daca nu esti dispus la a asuma riscuri inchizi pe 5 ani la o dobanda ok si  pe urma platesti 10 ori 15 la suta din balanta la aniversarea anului cand ai inchis contractul,e foarte comun lucrul asta, asa am platit prima casa in 7 ani de zile,  cand e redeschis la 5 ani o poti plati toata fara penalizari.

Cine iti da zeci de mii de dolari daca nu ii ai in economii ? Pai ai doua optiuni : carte de credit ori linie de credit, la linia de credit de obicei interesul e mai mic poate la o treime din cartea de credit dar repaymentul e in jur de 3 la suta din balanta lunar.

Eu am ales liniile de credit pentru ca sunt usor de accesat de pe internet si sunt desul de mari cam amandoua ajung la 80.000 cad ceeace pentru ce am nevoie acum sunt ok.
« Last Edit: Friday 27 November 2020, 12:28:13 by Dorel »

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #288 on: Friday 27 November 2020, 13:12:57 »
E simplu Mihai Vasile: daca nu esti dispus la a asuma riscuri inchizi pe 5 ani la o dobanda ok si  pe urma platesti 10 ori 15 la suta din balanta la aniversarea anului cand ai inchis contractul,e foarte comun lucrul asta, asa am platit prima casa in 7 ani de zile,  cand e redeschis la 5 ani o poti plati toata fara penalizari.

Cine iti da zeci de mii de dolari daca nu ii ai in economii ? Pai ai doua optiuni : carte de credit ori linie de credit, la linia de credit de obicei interesul e mai mic poate la o treime din cartea de credit dar repaymentul e in jur de 3 la suta din balanta lunar.

Eu am ales liniile de credit pentru ca sunt usor de accesat de pe internet si sunt desul de mari cam amandoua ajung la 80.000 cad ceeace pentru ce am nevoie acum sunt ok.

Stiu de platzile in avans, dar tot nu pricep Dorele. Sa zicem ca ai mortgage pe 5 ani inchis, la (cifra la intamplare) 2%. Daca linia de credit are dobanda (iarasi cifra din burta) 6%, unde-i afacerea sa platesti din mortgage in avans din linia de credit? Banii din linia de credit nu trebuie sa-i platesti inapoi cu dobanda? Plus ca linia aia de credit are si ea o limita, nu e sac fara fund. Adica sa intzeleg ca e o afacere buna sa mutzi datoria de la mortgage pe linii de credit la care trebuie sa platesti lunar doar 3% din balance?

Mie mi se pare ca e un fel de furat caciula, si ca asta merge bine pentru aia care planuiesc sa dea tzeapa cand lichideaza si isi iau catrafusele catre lumea a 3-a (Romania). Asta itzi este planul?
« Last Edit: Friday 27 November 2020, 13:15:49 by Mihai Vasile »

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #289 on: Friday 27 November 2020, 13:23:29 »
Pai nu face sens ca sa pui in mortgage un imprumut ca sa platesti un mortgage, oamenii nu pot economisi singuri, myself included, decat daca cineva le impune, de asta iau din linia de credit pentru ca are o disciplina : iti cere 3% din balanta in fiecare 14 a lunii. Vrei nu vrei faci ceva de o platesti, e ca si abonamentul la gym ori halterele acasa in debara. Daca mergi la gym vrei ori nu vrei mai vezi pe unu, altul, te motivezi, daca ai halterele in debara acolo le bate Dumbezau.

De ce sa iau din linia de credit si sa fug? Am aici assets de milioane, ar fi o prostie din partea mea...nu sunt tzepar ca sudishtii prietenii tai
« Last Edit: Friday 27 November 2020, 13:26:24 by Dorel »

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #290 on: Friday 27 November 2020, 13:56:41 »
Pai nu face sens ca sa pui in mortgage un imprumut ca sa platesti un mortgage, oamenii nu pot economisi singuri, myself included, decat daca cineva le impune, de asta iau din linia de credit pentru ca are o disciplina : iti cere 3% din balanta in fiecare 14 a lunii. Vrei nu vrei faci ceva de o platesti, e ca si abonamentul la gym ori halterele acasa in debara. Daca mergi la gym vrei ori nu vrei mai vezi pe unu, altul, te motivezi, daca ai halterele in debara acolo le bate Dumbezau.

De ce sa iau din linia de credit si sa fug? Am aici assets de milioane, ar fi o prostie din partea mea...nu sunt tzepar ca sudishtii prietenii tai

Dorele, or nu vrei, ori nu esti in stare sa explici: care-i gesheftul sa mutzi sumele datorate la mortgage pe o linie de credit cu dobanda mai mare?

Iar cu plecatul din Canada si mutatul in Romania, citeste ce scrii singur de peste 10 ani.

Offline aaddyy2005

• new users
« Reply #291 on: Friday 27 November 2020, 15:00:40 »
Sa-ti incerc eu o explicatie:
Dadea rata cat mai jos, lua piela de pe chiriasi si diferente intre rata si chirie o dadea la linie(bineinteles ca platea si de la el linia). Isi zicea ca dobanda vine de la tenant. Tzine?

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #292 on: Friday 27 November 2020, 15:10:32 »
Ia vezi tu ce interesbplatesti in primii 5 ani de zile la un mortgage si ce interes platesti la un line if credit esqlonat 10 la suta din balanta mortgageului pe acceasi durata de timp pentru mine raspunsul e simplu am pus in excel si e clara solutia ... dar deh MV crede ca totzi is tunari shi tzepari ca el

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #293 on: Friday 27 November 2020, 15:30:59 »
Ia vezi tu ce interesbplatesti in primii 5 ani de zile la un mortgage si ce interes platesti la un line if credit esqlonat 10 la suta din balanta mortgageului pe acceasi durata de timp pentru mine raspunsul e simplu am pus in excel si e clara solutia ...

Pai tu esti acum in primii 5 ani de mortgage Borele? Ma-sfie, si eu credeam ca esti pe la sfarsit cand dobanda platita e aproape nimic.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #294 on: Friday 27 November 2020, 15:35:06 »
Pai tu esti acum in primii 5 ani de mortgage Borele? Ma-sfie, si eu credeam ca esti pe la sfarsit cand dobanda platita e aproape nimic.

Oricum ii nimic, la "cateva zeci de mii" cum spune el. C'mon, this is all BS.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #295 on: Friday 27 November 2020, 16:01:08 »
Oricum ii nimic, la "cateva zeci de mii" cum spune el. C'mon, this is all BS.

Cu asta nu pot decat sa fiu de acord, BS made in Borel. Cum sunt toate povestile lui cu nenumarate case, chiriasi, milioane, bani in piciorul mesei, bona filipineza, etc...

Massther Clinic - Massage therapy

Offline janine

• Hero Member
« Reply #296 on: Friday 27 November 2020, 19:01:12 »
Am auzit si eu chestia asta de la un mortgage broker, cu linia de credit sau platit mortgage-ul prin RRSP, ca oricum sunt bani plimbati  prin contul de RRSP si fac dobanda chiar daca nu stau mult acolo. dar eu cu banii....

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #297 on: Friday 27 November 2020, 21:22:28 »
Eu stiu ca sint prost, mi a explicat chiar vasile, inutil sa zic ca n am priceput.
Hai sa zic ce am inteles eu ca face dorelul, plateste mortgageul normal la 2 saptamini ca orice muritor, dar odata pe an, cind are voie sa decarteze o suma de pina la 10 sau 15% din balanta mortgageului, o face de pe linia de credit. Deci el plateste si rata la mortgage si aia 3% din balanta liniei de credit.
Probabil ca am inteles aiurea, dar atit ma duce dovlecelul.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #298 on: Friday 27 November 2020, 21:34:53 »
Pai plata minima e de 3 la suta in realitate platesc mai mult in loc de 36 de rate platesc in 12 rate pentru ca la anul pun din nou 10 la suta din balanta pe linia de credit,
« Last Edit: Friday 27 November 2020, 21:42:32 by Dorel »

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #299 on: Friday 27 November 2020, 22:02:43 »
Pai plata minima e de 3 la suta in realitate platesc mai mult in loc de 36 de rate platesc in 12 rate pentru ca la anul pun din nou 10 la suta din balanta pe linia de credit,
Nici eu nu înțeleg. Ai mortgage la 2.5% și linia de credit la 3.5%. Care e logica să iei cu împrumut de 3.5 ca sa plătești dobânda de 2.5?