Author Topic: Graficul zilei  (Read 55030 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Rufus

• Hero Member
Re: Graficul zilei
« Reply #260 on: Friday 13 March 2020, 08:37:02 »
bitcoin merge?
ups, am dat un sfat si nu trebuia?
https://www.coindesk.com/price/bitcoin

nu fituieste cerinta pt fara mari fluctuatii in ultimu' an, ofof
"Aquilla non capit muscas"

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #261 on: Monday 16 March 2020, 16:44:23 »
 fa ce face popa, nu ce zice...

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #262 on: Friday 03 April 2020, 20:01:37 »

fiecare-si pazeste proviziile de hartie igienica cum poate, clar!

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #263 on: Friday 08 May 2020, 17:27:20 »
cand e vb de decesele cauzate de COVID, ce mi-e Suedia, ce mi-e Quebecul...!

Quebec 260 decese/ 1mil population
Sweden 274 decese/ 1 mil population - fara izolare

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #264 on: Wednesday 02 September 2020, 07:47:02 »
evolutia somajului ante vs post pandemic este diferita in functie de palierele de venituri. Este cazul US dar probabil si alte tari au situatie similara.

inca de la sfarsit de iunie cei cu venituri mai mari (peste $60K) au revenit la nivelele dinainte de pandemie (Jan). Raman in continuare mai afectati cei cu venituri mici

Offline Marmeladov

• Jr. Member
  • **
« Reply #265 on: Wednesday 02 September 2020, 09:54:27 »
12 million have lost employer-sponsored health insurance during pandemic
https://www.cbsnews.com/news/health-insurance-coronavirus-pandemic-12-million-lost-employer-sponsored/
Walter, I love you, but sooner or later, you're going to have to realize the fact that you're a god damn moron.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #266 on: Thursday 10 September 2020, 19:08:48 »
vezi lista de manufacturori de cleaners pentru Covid19 am pus-o pe threadul cu corona virus probabil ca au vanzari foarte bune deci si stocurile lor ar trebui sa fie OK

Mai incerci acum, ca nu gasesc. Merci.

I Translate it

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #267 on: Tuesday 22 September 2020, 13:49:05 »
din ce in ce mai putini americani sunt dispusi sa incerce un (eventual) vaccin COVID-19, indiferent de preferintele poltitice

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #268 on: Tuesday 22 September 2020, 15:04:11 »
din ce in ce mai putini americani sunt dispusi sa incerce un (eventual) vaccin COVID-19, indiferent de preferintele poltitice

Si oare de ce?

https://www.axios.com/axios-ipsos-poll-coronavirus-index-vaccine-doubts-e9205f29-8c18-4980-b920-a25b81eebd84.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_axiosam&stream=top

Cliff Young, president of Ipsos U.S. Public Affairs, says growing concerns around the vaccine reflect a combination of scientists urging patience and the "political ping-pong" of President Trump's messaging and Democrats' pushback.

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #269 on: Tuesday 22 September 2020, 15:41:12 »
Cum îi faci pe democrați anti-vaxxeri? Îl pui pe Trump să promoveze vaccinul 😂.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #270 on: Friday 27 November 2020, 10:07:34 »
intrebare mai mult retorica sa fiu sincer pentru ca stiu cam ce as vrea sa fac dar totusi vreau sa intreb comunitatea  despre opinia voastra :

eu sunt un investitor care  nu isi ia riscuri, am spus mai demult ca am niste proprietati ( la unele am inca mortgage ) si evident vreau sa le platesc.

anul asta a fost mai special, eu de obicei iau un line of credit si depun maximum allowed in mortgage 10% din balanta la aniversarea mortgageului si pe urma platesc rate lunare la credit line.

mi se apropie anul asta aniversarea la doua mortgageuri in ianuarie si februarie, anul asta am avut dificultati nu am luat din chirii cum a fost in alti ani, studentii straini nu au venit, nici chiar studentii locali ( canadieni ) nu au venit, deci sunt cu locuri vacante downtown
si am tot felul de loseri care vor sa intre in apartamente. Cand le cer documentatia nu vor sa o prezinte ori se balbaie ceeace ma face sa ii refuz.

ce sa fac ? sa iau 10% din balanta din credit line si sa platesc la mortgageuri ( vorbim de zeci de mii de dolari ) ori nu ? sa nu ma indatorez fara motiv pe termen scurt ? situatia e incerta nimeni nu prea stie in ce directie va merge economia si "redeschiderea" ...

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #271 on: Friday 27 November 2020, 10:17:05 »
lichiditatea conteaza in caz de criza, eu as pastra liniile de credit disponibile pt neprevazut, poate multi chiriasi nu vor putea sa-ti plateasca si atunci macar ai resurse sa te mai carpesti pt obligatiile tale fata de banci

cam asta-i situatia in US (probabil ca-n Canada e si mai rau cu minunata noastra economie)

ca idee ce inseamna asta: 6 mil ppl to be evicted = 11x the total homeless population

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-23/millions-of-americans-expect-to-lose-their-homes-as-covid-rages

« Last Edit: Friday 27 November 2020, 10:30:23 by Rufus »

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #272 on: Friday 27 November 2020, 10:25:48 »
Multumesc Rufus pentru raspuns, probabil ca asta e ce voi sfarsi prin a face, voi "sari" anul asta la plata a 10% din mortgage balance, poate voi pune ceva dar nu atat de mult, deocamdata sunt stabil cu serviciu, dar nu se stie niciodata, nu lucrez "la stat" nu am job garantat... orice se poate intampla in cateva minute.
Mai bine sa pastrez liniile de credit pentru o situatie de criza care poate apare iminent. Stiu ca toti au aruncat palariile in sus ca a aparut vaccinul, dar situatia locala este destul de gri, nu prea mishca nimic in rental business...nu am nici o opinie pozitiva care sa ma faca sa inclin ca va fi bine intr-un timp relativ rapid.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #273 on: Friday 27 November 2020, 10:41:13 »
eu chiar mi-as mari limitele de credit acum cat inca e bine, nu inseamna neaparat ca le vei folosi dar iti maresti capacitatea de manevra si durata pe care vei putea rezista in scenariile mai pesimiste

cand lucrurile vor merge prost creditul va deveni foarte greu accesibil si n-o sa-ti mai suplimenteze nimeni nimic la nevoie

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #274 on: Friday 27 November 2020, 10:51:25 »
Da e o idee buna, o sa sun la banca sa fac un appointment ori sa le cer sa faca on line daca e posibil.

Offline Mumus

• Hero Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #275 on: Friday 27 November 2020, 10:53:05 »
Sfaturi bune de la Rufus.

Dorele, si au am fost landlord la un townhouse insa am vandut anul asta. Dupa cum poti observa, guvernul poate impune legi prin care chiriasul nu trebuie sa plateasca chirie daca nu poate si tu nu poti sa scoti chiriasul din casa ta. Este sah-mat pentru landlord!

Gandeste-te bine!!!!
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #276 on: Friday 27 November 2020, 10:55:30 »
Sfaturi bune de la Rufus.

Dorele, si au am fost landlord la un townhouse insa am vandut anul asta. Dupa cum poti observa, guvernul poate impune legi prin care chiriasul nu trebuie sa plateasca chirie daca nu poate si tu nu poti sa scoti chiriasul din casa ta. Este sah-mat pentru landlord!

Gandeste-te bine!!!!
deja s-a intamplat asta in New York Andrew Cuomo a zis ca nu se vor face evictii pana dupa decembrie, nu m-ar surprinde sa prelungeasca pana in iunie daca iese Biden presedinte...

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #277 on: Friday 27 November 2020, 11:09:55 »
intrebare mai mult retorica sa fiu sincer pentru ca stiu cam ce as vrea sa fac dar totusi vreau sa intreb comunitatea  despre opinia voastra :

eu sunt un investitor care  nu isi ia riscuri, am spus mai demult ca am niste proprietati ( la unele am inca mortgage ) si evident vreau sa le platesc.

anul asta a fost mai special, eu de obicei iau un line of credit si depun maximum allowed in mortgage 10% din balanta la aniversarea mortgageului si pe urma platesc rate lunare la credit line.

mi se apropie anul asta aniversarea la doua mortgageuri in ianuarie si februarie, anul asta am avut dificultati nu am luat din chirii cum a fost in alti ani, studentii straini nu au venit, nici chiar studentii locali ( canadieni ) nu au venit, deci sunt cu locuri vacante downtown
si am tot felul de loseri care vor sa intre in apartamente. Cand le cer documentatia nu vor sa o prezinte ori se balbaie ceeace ma face sa ii refuz.

ce sa fac ? sa iau 10% din balanta din credit line si sa platesc la mortgageuri ( vorbim de zeci de mii de dolari ) ori nu ? sa nu ma indatorez fara motiv pe termen scurt ? situatia e incerta nimeni nu prea stie in ce directie va merge economia si "redeschiderea" ...

Dorele, o parere personala iar eu am o toleranta mare la risc. Cred ca nu-i momentum sa-ti platesti datorii, mai ales mortgage cand ai acces la bani asa ieftini. Ii momentul sa te indatorezi DACA poti pune banii la lucru. Nu stiu cat este rata acuma, dar em am inchis acu cateva suni la 1.89/ 5 ani.
Eu cred ca va veni inflatie (mai mare ca si ces traditionala) necesara platitrii datorilor enorme cu COVID, discutabil daca da sa nu  ca implica un risc politic. Dar absolut cred ca o deflatie ar fi catastrofala.
Chiriasii vor veni, Covid ii pe duca. knock on wood.

Offline Mumus

• Hero Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #278 on: Friday 27 November 2020, 11:18:21 »
Dorele, o parere personala iar eu am o toleranta mare la risc. Cred ca nu-i momentum sa-ti platesti datorii, mai ales mortgage cand ai acces la bani asa ieftini. Ii momentul sa te indatorezi DACA poti pune banii la lucru. Nu stiu cat este rata acuma, dar em am inchis acu cateva suni la 1.89/ 5 ani.
Eu cred ca va veni inflatie (mai mare ca si ces traditionala) necesara platitrii datorilor enorme cu COVID, discutabil daca da sa nu  ca implica un risc politic. Dar absolut cred ca o deflatie ar fi catastrofala.
Chiriasii vor veni, Covid ii pe duca. knock on wood.

Am vazut pe la noi rata si la 1.69/5 ani.
Bine ca nu ma mai intereseaza :)
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #279 on: Friday 27 November 2020, 11:36:24 »
Da stiu ca banii sunt “ieftini” acuma dar daca va apare o inflatie si dupa cum imprumuta toate guvernele acum e foarte posibil, sunt majoritatea pe deficit bugetar, ma face sa ma gandesc cum ratele astea istoric de mici vor ajunge ushor la 6-7% si atunci sa vezi distractie.