Author Topic: Am nevoie de un sfat  (Read 4992 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline corolla

• Hero Member
Re: Am nevoie de un sfat
« Reply #20 on: Friday 30 April 2021, 19:44:49 »
toți suntem puși pe urcat Corolla, rahati cu ochi la fel. depinde de interesul privitorului. ii trist știu.
Când vii sa bem ceva? plm vindeți palatul și hai.
Una e sa urci pe cadavre, alta sa urci fiind decent si apreciat de cei de sub tine.
De venit as veni si maine, sa vedem in august cind am concediu, poate poate.
Daca vind palatul, si cumpar altceva, nu ramin cu mai nimic, lasa preturile pe care le vintura media, nimeni nu discuta de case, mici, vechi in locatii asa si asa.
I am in perfect shape for my weight.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #21 on: Friday 30 April 2021, 20:19:54 »
Ai ma cum stiti voi sa snub people, numa intre voi, sigur sigur va trebe forum si nu mesageria text?  :grin:
You can’t pour from an empty cup.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #22 on: Friday 30 April 2021, 20:41:33 »

haha. ii trist sa vrei sa avansezi? normal, ca nu suntem toti boieri ca tine, fiecare cu drumul lui asta nu-ntelegi tu! :laugh:

merci, dar inteleg. Ziceam că-i trist ca judecam în general lumea prin propriul interes.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #23 on: Friday 30 April 2021, 20:44:32 »
Ai ma cum stiti voi sa snub people, numa intre voi, sigur sigur va trebe forum si nu mesageria text?  :grin:

Era oarecum on topic comentariul. Merci pentru vigilenta continua. good job!

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #24 on: Friday 30 April 2021, 20:51:07 »
Una e sa urci pe cadavre, alta sa urci fiind decent si apreciat de cei de sub tine.
De venit as veni si maine, sa vedem in august cind am concediu, poate poate.
Daca vind palatul, si cumpar altceva, nu ramin cu mai nimic, lasa preturile pe care le vintura media, nimeni nu discuta de case, mici, vechi in locatii asa si asa.

100% brother. Asa si la mine in zona, toată lumea se excita și da exemple anomaliile. În același timp omul care și-a luat casa acuma recent sigur a nimerit zona cu o creștere fulminanta ( în capul lui), iar noi ăștia mai vechi ne plângem ca nu a urcat destul.  :laugh: :laugh: :laugh:

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #25 on: Friday 30 April 2021, 21:03:43 »
Te înțeleg 100%. Deși sunt cu 20 de ani mai tânăr, am refuzat poziții în care trebuie să ai grijă de oameni. Prefer domeniul tehnic, să fiu membru în echipă, nu șef. Diferența de salariu între manager și senior nu merită stresul suplimentar (plus că se acoperă din overtime - pe care nu îl ai ca șef)

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #26 on: Friday 30 April 2021, 21:12:11 »
Important la un șef ii sa scoata cei mai bun din cei pe care în subordine, să-i pună în pozițiile unde performează. Dacă ajungi sa te frustreze unul sau altul pe câte sunt de prosti sau incompetenți în primul rând ești tu în failure.
Trebuie să-ți folosești piesele în dotare în așa fel încât sa ai performanta atit materială cât și în efort și timp. 

I Translate it

Offline gaby

• new users
« Reply #27 on: Friday 30 April 2021, 22:08:02 »
Multzumesc pentu sfaturi!!

Avusesem o sedintza virtuala a sectziei cu actualul sef (VP-ul), sedintza zilnica, care incheie ziua de lucru si ma grabisem sa va intreb inainte de sedintza, eventual sa-i raspund sefului.

Nu am postat aici toate detaliile. Acum am mai mult timp.  Lucrez intro firma relativ mica 60-70 de angajatzi. Sectzia mea (R&D) e mica, suntem 5 in ea (fara sef). Eu sunt singurul care ar fi fost posibil sa ocupe postul de sef. In primele zile ale perioadei de "two weeks notice" pe care o daduse fostul sef, m-a intrebat HR managerul daca vreau postul, am spus frumos si clar ca NU. Dupa cateva zile am vazut pe culoarele inteprinderii, oferta pentru job. Probabil ca ulterior au publicat undeva oferta si Joi dimineatza vine un candidat la interviu.
Dilema mea este urmatoarea: daca il iau la shuturi pe candidat si el primeste jobul pana la urma, el ma va @#%! cand imi va deveni sef. Daca voi fi "bland" cu el si va primi postul fara ca sa fie potrivit, iar voi fi @#%!&!

L-am intrebat pe seful actual in sedintza de incheiere a zilei de lucru, pe ocolite (nu stiu daca ar fi vrut sa stie restul colegilor de sectzie)  daca e etic sa particip la interviul de Joi, mi-a spus "yes"!

As zice futu-i, da' ma abtzin!  :0137:
te-au chemat sa participi la interviu pt. 2 motive: sa poti evalua candidatul dpdv tehnic (adica sa nu bata cimpii si sa va ceara sa rezolvati tot felul de aberatii) si sa vada daca poti lucra tu si echipa cu el in calitate de viitor sef al tau (si al echipei de ing.)... fii ferm dar si diplomat (pt viitorul tau)

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #28 on: Saturday 01 May 2021, 10:05:49 »
this is Science fiction or dumb minciuna. Nimeni nu participa la un interviu sa-si aleaga seful. Daca totusi asa ceva se petrece intr-o companie inseamna ca toata conducerea e dusa cu capul.
Pai ce o sa faci, o sa ii bati obrazul sefului mai tarziu ca  - vezi Doamne = multumita mie esti tu angajat aici cu bani mai multi ca mine ?
This is fucked up dar multi de pe topicul asta nu realizeaza fiindca au acelasi tip de cerebele.
mcpmdr
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #29 on: Saturday 01 May 2021, 10:26:46 »
Fendere e 10 dimineatza, mai lasa Jack Danielsu si bea o cafa… maine sunt Sarbatorile Pascale ! Pune mana shi framanta un cozonac, rosheshte niscaiva oua…

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #30 on: Saturday 01 May 2021, 10:29:21 »
interviul ala poate fi o curtoazie pt cei deja agjatai in firma, participarea nu inseamna ca o sa aiba vreun cuvant de spus in decizia finala

oricum, e clar ca-i o firma mai speciala daca la 70 de angajati au si HR (daca nu cumva e cumul de functii pe capu' contabilei...)
"Aquilla non capit muscas"

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #31 on: Saturday 01 May 2021, 10:29:51 »
Fendere e 10 dimineatza, mai lasa Jack Danielsu si bea o cafa… maine sunt Sarbatorile Pascale ! Pune mana shi framanta un cozonac, rosheshte niscaiva oua…
am pus un pic de rom in cafea asa de gust. Cand muncesc, nu beau. In drumurile mele n-am reusit sa tin post cum trebuie dar cel putin am evitat sa mint. Macar atat.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #32 on: Saturday 01 May 2021, 10:30:32 »
...rosheshte niscaiva oua…

cred ca le tine la desumflat dupa intamplarile cu aterizarea
"Aquilla non capit muscas"

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #33 on: Saturday 01 May 2021, 10:31:24 »
interviul ala poate fi o curtoazie pt cei deja agjatai in firma, participarea nu inseamna ca o sa aiba vreun cuvant de spus in decizia finala

oricum, e clar ca-i o firma mai speciala daca la 70 de angajati au si HR (daca nu cumva e cumul de functii pe capu' contabilei...)
rufuse tu esti baiat bun, incerci s-o ambalezi frumos dar totul e fucked up already, orice ai face.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #34 on: Saturday 01 May 2021, 10:32:34 »
cred ca le tine la desumflat dupa intamplarile cu aterizarea
am oameni pentru oua si cozonaci.
Amaratii isi fac cu mana lor.

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #35 on: Saturday 01 May 2021, 10:43:37 »
this is Science fiction or dumb minciuna. Nimeni nu participa la un interviu sa-si aleaga seful. Daca totusi asa ceva se petrece intr-o companie inseamna ca toata conducerea e dusa cu capul.
Pai ce o sa faci, o sa ii bati obrazul sefului mai tarziu ca  - vezi Doamne = multumita mie esti tu angajat aici cu bani mai multi ca mine ?
This is fucked up dar multi de pe topicul asta nu realizeaza fiindca au acelasi tip de cerebele.
mcpmdr

De aceea am deschis topicul asta cerand un sfat, pentru ca si mie mi se pare bizara situatzia. Insa tot ce am scris e 100% adevarat. Incerc sa-mi imaginez relatziiile mele cu viitorul sef, mi se par aiurea!
Conducerea nu e dusa cu capul, doar ca si VP-ul de Operations cat si HR Manager-ul au "un varf de cutzit de cunostiintze tehnice", iar eu sunt cu cea mai inalta educatzie tehnica si cea mai multa experientza in domeniul respectiv si probabil ca directziunea s-a gandit sa particip la interviu ca sa nu vanda candidatul "gogoase" celor doi manageri.

Stiu, suna absurdo/comic ceea ce am insemant cu rosu, intrun fel ma amuza, dar..."om trai si om vedea"!
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #36 on: Saturday 01 May 2021, 17:32:57 »
Liliac, eu am lucrat intr-o companie in care la al doilea interviu participau in jur de 5-6 persoane, de prin toate departamentele din firma. Am fost prezenta la mai multe interviuri in care am interviat viitorii mei sefi.

In primul rind intreaba VP-ul sau cine te-a invitat la interviu, care e rolul tau acolo? In functie de asta iti faci un plan cu ce intrebari vrei sa pui. Bineinteles ca nu te grabesti sa pui tu primele intrebari. As intreba inclusiv asta, care e planul interviului, doar n-o sa se bata lumea sa puna intrebarile, trebuie avut un plan. Punind intrebarile astea dinainte intelegi ce se asteapta de la tine. Esti un simplu spectator sau nu?

Poate o sa fii intrebat dupa interviuri ce parere ai de candidatul x? dar y? dar z? Asta presupunind ca sint mai multi candidati si toti sint programati in aceeasi zi. Mi s-ar parea destul de ciudat sa fie un singur candidat. In final nu cred ca o sa ai nici o putere de decizie, asa ca trebuie sa vorbesti cit mai putin si sa dai raspunsuri evazive.

In legatura cu viitorul sef, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Nu vrei sa-i pui intrebari care sa-l incuie, vrei mai degraba sa afli daca are experienta cu diverse aspecte pe care fostul tau sef trebuia sa le rezolve zilnic/des, din ce stii tu, evident, nu presupuneri. Intrebari simple, la obiect, fara sa trebuiasca sa-i dai multe explicatii de situatii. Vrei sa arati ca esti o persoana directa si nu vrei sa iesi in evidenta in fata nimanui.

Parerea mea, evident, nu incerc sa dau sfaturi.

Offline gaby

• new users
« Reply #37 on: Saturday 01 May 2021, 18:09:59 »
te-au chemat sa participi la interviu pt. 2 motive: sa poti evalua candidatul dpdv tehnic (adica sa nu bata cimpii si sa va ceara sa rezolvati tot felul de aberatii) si sa vada daca poti lucra tu si echipa cu el in calitate de viitor sef al tau (si al echipei de ing.)... fii ferm dar si diplomat (pt viitorul tau)
deci nu te stresa prea tare, la experienta si educatia ta nu ai de ce sa iti fie teama pt. viitorul tau, worse case scenario iti vei gasi oricind altceva de facut la '' batrinetea tineretii'', important este sa fii sanatos si sa ai oricind puterea de a merge mai departe no matter what
« Last Edit: Saturday 01 May 2021, 18:11:03 by gaby »

Offline garlic

• Sr. Member
  • If I’m not back in five minutes, just wait longer.
« Reply #38 on: Saturday 01 May 2021, 20:04:03 »

Bottom line, stii si tu ca jobul de sr engineer nu ii acelasi cu ala de manager. Ori lucrezi in specialitate, ori gerezi oameni, iar competentele-s diferite. In cazul asta pardon, gerezi egouri :)
Daca ai zis nu ai stiut de ce, iar de luat in suturi .. mai degraba go with your curiosity si pune intrebari candide de mise en situation pentru competentele pe care le vreti voi de la el. “Cum ati gera situatia x?” Etc fara sa dai prea mult context ca sa nu iti dea HR peste mana ca dai din casa in caz ca persoana nu ia postul :)
My 2 cents. Nu te comporta ca un inginer roman tipic. Aka complet nediplomat, dar cu ego-ul pana la ceruri. Be smart.
ori , ori ? asa te gindesti ca e pozitia de manager? nu prea se potriveste, deoarece in majoritatea cazurilor faci si una si alta, ingineria e in background cunostinta solida ce ti se cere aproape zilnic, geranta echipei aia e clar zilnic. Sint in technc de o viata, sint in management de mai putin iar ceea ce banuiesti nu se aplica, eu nu am auzit.
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #39 on: Saturday 01 May 2021, 20:40:31 »
ori , ori ? asa te gindesti ca e pozitia de manager? nu prea se potriveste, deoarece in majoritatea cazurilor faci si una si alta, ingineria e in background cunostinta solida ce ti se cere aproape zilnic, geranta echipei aia e clar zilnic. Sint in technc de o viata, sint in management de mai putin iar ceea ce banuiesti nu se aplica, eu nu am auzit.
Garlice cum e cu managementul in Canada, sunt curioasa.
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.