Author Topic: Studii necesare pentru lucru in daycare  (Read 23444 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Crissa

• Jr. Member
  • **
Studii necesare pentru lucru in daycare
« on: Monday 30 January 2012, 21:21:27 »
Buna tuturor !!!

Google nu e prietenul meu cel mai bun si nu stiu unde exact as putea intreba acest lucru asa ca m-am gandit la voi :) .

M-ar interesa sa studiez sa pot lucra in daycare dar nu stiu ce anume studii sunt necesare si unde as putea studia pentru asa ceva. As aprecia orice informatie despre acest lucru, poate persoane care deja au facut cursurile sau si-au deschis daycare.

Va multumesc !!!
Ce ciudat ca fiecare defect al meu ceilalti si-ar dori sa-l aiba !

Offline Crissa

• Jr. Member
  • **
Re: Studii necesare pentru lucru in daycare
« Reply #1 on: Monday 06 February 2012, 21:29:53 »
Hello din nou !!!

Chiar nu stie nimeni ce studii ai nevoie pentru asa ceva? Stiu ca sunt studii la colegiu si la universitate dar ma intrebam daca exista si o alta posibilitate inafara de 3 ani la scoala.

Multumesc !

Offline vlad_a_anca

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #2 on: Tuesday 07 February 2012, 23:04:25 »

Offline mircea

• Sr. Member
« Reply #3 on: Wednesday 08 February 2012, 07:54:28 »
M-ar interesa sa studiez sa pot lucra in daycare dar nu stiu ce anume studii sunt necesare si unde as putea studia pentru asa ceva. As aprecia orice informatie despre acest lucru, poate persoane care deja au facut cursurile sau si-au deschis daycare.

Daycare acasa sau daycare ca societate?

Pentru varianta "acasa" citeste pagina
http://www.mfa.gouv.qc.ca/fr/services-de-garde/rsg/ouverture-service-de-garde/Pages/conditions-a-remplir.aspx
Intri in contact cu un birou coordonator si-ti dau ei mai multe detalii despre cursuri si pretul lor (gasesti lista birourilor tot pe site).

Pentru a lucra intr-o societate ai nevoie doar de cursul de prim ajutor (pentru a fi angajata educatoare necalificata).
Daca vrei sa te califici poti urma cursuri de seara la Colegiul LaSalle (AEC, 4 sesiuni) sau in engleza la unul din colegiile anglofone (am uitat care, da un search la cele din Montreal) - dupa 3 ani de munca intr-un serviciu de garda (echivalent timp plin (cam 1890 ore)) esti considerata calificata:
http://www.collegelasalle.com/programmes/techniques-education-a-enfance-aec-jee0q.aspx
Pentru a fi considerata la sfarsitul studiilor direct calificata faci un DEC, ce-ti ocupa 6 sesiuni de zi.

° ¸. ¸    :.  . • ○ °   .   . .   ¸ .   °  ¸.  ● ¸ . …somewhere   ° °  ¸. ● ¸ .   ° :.   . • °   .   :. . ¸ . ● ¸       ° .   ° :.  . • ○    .  °  . ● ¸ .    ° .  • ○ °   .      ° :.  . • ○    .  °  ¸….Way up high… ● ¸     ° °  .  ¸.     ° . .    ¸ .   °

Offline derbedeu

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: Sunday 26 February 2012, 04:34:29 »
Hello din nou !!!

Chiar nu stie nimeni ce studii ai nevoie pentru asa ceva? Stiu ca sunt studii la colegiu si la universitate dar ma intrebam daca exista si o alta posibilitate inafara de 3 ani la scoala.

Multumesc !

1 an certificat la U de M

http://www.fep.umontreal.ca/enfance/index.html

Offline Crissa

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: Sunday 04 March 2012, 12:09:16 »
Va multumesc tuturor !!!

Offline casual

• new users
  • Support our troops abroad!!!
« Reply #6 on: Sunday 08 April 2012, 19:32:59 »
AEC In Technique de service de garde la Marie-Victorin (platit de Emploi Quebec, daca te califici" la Vieux-Mtl si la Gerald Godin. Dureaza 13 luni si o sa fii minoritate vizibila in timpul cursurilor.
I like to spit, I like to fart, i like to pick up girls when I go to Wal-Mart

I Translate it