Author Topic: Viitori ingineri, ce specializare ati alege  (Read 25289 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ovidiu_popa

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
Viitori ingineri, ce specializare ati alege
« on: Tuesday 20 March 2012, 08:05:13 »
Ma intereseaza care dintre urmatoarele specializari apreciati a fi "mai de succes" :) in Canada, in special in Quebec :

Civil Engineer - apropos e vorba de inginer in constructii ?
Electrical and Electronics Engineer
Computer Engineers
Software Engineers

Eu as fi tentat odata ajuns acolo sa fac un bac in constructii si apoi mai vad eu dar nu stiu nimic despre cum merge treaba in constructii. Banuiesc ca la un  teritoriu atat de vast vor avea nevoie si de constyructii si de infrastructura...

Inginerilor care ati devenit ingineri in Ca, daca ati ateriza maine tot asta ati face ? :)
Multumesc !

Offline hotziu1

• new users
  • 1.e4±...si negrul cedeaza!!
Re: Viitori ingineri, ce specializare ati alege
« Reply #1 on: Wednesday 28 March 2012, 19:28:36 »
toate sunt bune,important e sa stii bine limba sa faci un BAC aici.asa ca pune-te bine pe franceza sa nu pierzi vremea.eu zic ca si un DEC aici e mai practic uneori decat un BAC.eu de exemplu fac un AEC in geomatica,19 luni,pentru tehnician.uneori e bine sa-ti stii limitele si sa fii realist.daca te stii bazat faci ce poti pentru capacitatea ta.de exemplu eu am doi amici in montreal,au facut aici facultatea trasa de par si de 2 ani isi cauta servici.lucreaza total altceva.adevarat e ca domeniile pe care le-ai enumerat sunt cautate,dar uneori si experienta e un impediment.tehnicienii sunt mult mai cautati,salariul nu e f mare,dar in geomatica incepe de la 20$/h.

Offline ovidiu_popa

• new users
« Reply #2 on: Thursday 29 March 2012, 10:24:29 »
De ce musai franceza? Stiu ca se poate studia si in engleza la Mc Gill, Concordia si cred ca si la University of Montreal.
Daca fac DEC voi putea inntr-un viitor oarecare sa merg mai departe ? (BAC, master, ordin)
Bazat ma stiu la orice inafara de Analiza Matematica ( e drept, nici nu mi-am dat silinta vreodata dar cred c-as putea s-o invat si pe aia daca-mi pun mintea)
Ce inseamna "trasa de par "? Note mici ?
Indiferent de tipul de studii (DEC, BAC, etc) exista joburi part -time IN DOMENIU ? ( pt un ban in plus si experienta )

Offline EmanuelS

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: Thursday 29 March 2012, 11:10:36 »
De ce musai franceza? Stiu ca se poate studia si in engleza la Mc Gill, Concordia si cred ca si la University of Montreal.
Daca fac DEC voi putea inntr-un viitor oarecare sa merg mai departe ? (BAC, master, ordin)
Bazat ma stiu la orice inafara de Analiza Matematica ( e drept, nici nu mi-am dat silinta vreodata dar cred c-as putea s-o invat si pe aia daca-mi pun mintea)
Ce inseamna "trasa de par "? Note mici ?
Indiferent de tipul de studii (DEC, BAC, etc) exista joburi part -time IN DOMENIU ? ( pt un ban in plus si experienta )

Inscrie-te la un bac CO-OP, dureaza putin mai mult, dar ai 2-3 stagii in industrie pe parcursul studiilor. Atunci cand termini, ai deja experienta pe CV. Cat cu lucratul pe timpul studiilor, e discutabil. Daca esti pe pret si bursa, ce castigi iti cam taie din bursa (e un calculator pe site-ul afe.gouv.qc.ca si poti vedea exact ce si cum). Se merita daca ce lucrezi iti aduce un plus la experienta si poti sa treci pe CV. La fel la colegii (DEC - AEC), cauta un program care are inclus stagiu. E foarte important.

Offline hotziu1

• new users
  • 1.e4±...si negrul cedeaza!!
« Reply #4 on: Thursday 29 March 2012, 12:49:06 »
da,stagiul aici e f important,si daca e posibil sa fie un stagiu cat mai lung.asta aproape ca iti garanteaza intrarea pe piata de munca

Offline ovidiu_popa

• new users
« Reply #5 on: Thursday 29 March 2012, 15:15:37 »
ok, multumesc !

Offline ovidiu_popa

• new users
« Reply #6 on: Wednesday 04 April 2012, 10:12:33 »
da,stagiul aici e f important,si daca e posibil sa fie un stagiu cat mai lung.asta aproape ca iti garanteaza intrarea pe piata de munca

Ok, dar cum ajung stagiar ? Ma trimite institutia de invatamant intr-un loc anume pe baza unei intelegeri intre institutia de invatamant si angajator sau trebuie sa-mi caut eu angajator care sa ma accepte ?

I Translate it

Offline garlic

• Sr. Member
  • If I’m not back in five minutes, just wait longer.
« Reply #7 on: Monday 09 April 2012, 20:45:22 »
din ceea ce stiu eu, stagiul trebuie sa ti-l cauti singur dar vei avea oferte ajutatoare postate in incinta institutiilor de invatamint, de regula destul de slabe aceste oferte de la diferite companii, de preferat fiind sa-ti gasesti ceva in afara lor. Ai inceput deja dosarul de imigrare?
We are each other’s harvest:
we are each other’s business:
we are each other’s  magnitude and bond

Offline ovidiu_popa

• new users
« Reply #8 on: Wednesday 11 April 2012, 01:33:23 »
Am tradus deja cateva acte si ma gandeam sa aplic in ian 2013 dupa pregatire la franceza, examen TEFAQ, IELTS etc
Mi-e greu insa sa iau o decizie, ratiunea imi spune sa stau acasa, instinctul imi spune sa plec. Hard choice !