Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

master in quebec 2

(1/2) > >>

misi:
Buna tuturor!

Legat de masterul in Quebec (sau in Canada in general), eu am terminat Facultatea de Stiinte Juridice in Romania, specializarea Administratie Publica cu media de licenta 9,50, iar media pe anii de studii este de 7,80 si ceva, nu imi aduc aminte exact.
     De asemenea, am terminat si un Master in Bucuresti, cu media 9.00

Intrebariile mele ar suna cam asa:

1) echivalatul studiilor ....cum incep? fac diferente numai pt master?

2) pot sa ma inscriu direct la doctorat?

Tin sa precizez ca nu ma intereseaza neaparat numai dreptul, ci poate numai administratia publica, inca nu m-am hotarat.

credeti ca am sanse cat de cat sa fac ceva cu studiile astea?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.    Misi

Thus Elkern:
vezi site-ul unei universitati, de ex. www.uqam.ca
Teoretic, ar tb sa gasesti toate detaliile de care ai nevoie...

ionela:
Intrebariile mele ar suna cam asa:

1) echivalatul studiilor ....cum incep? fac diferente numai pt master?
 Eu nu sint inca in Canada,dar am inteles ca ABSOLUT NICI UN MASTERAT facut in Romania nu se recunoaste in Canada.
2) pot sa ma inscriu direct la doctorat?
   In privinta asta,personal nu am vazut prea multe comentarii,cu atit mai putin in domeniul juridic.Si e cam greu de crezut ca poti face direct doctorat in drept,cind tu nici nu stii cum functioneaza sistemul lor de drept.
 Tin sa precizez ca nu ma intereseaza neaparat numai dreptul, ci poate numai administratia publica, inca nu m-am hotarat.
  Si eu am terminat Adm.Publica (dar si Dreptul) cu medii foarte mari,dar nu stiu in ce masura asta m-ar ajuta (oricum in nici un caz nu m-a ajutat in Ro).Si cred ca e posibil,mai degraba,sa reusesc sa studiez mai usor in domeniul AP,desi nu am auzit pe nimeni (cel putin pe acest forum) sa faca aceasta facultate.Dar am gasit previziuni ff favorabile pt.asta la jobfutures,daca te incinta cu ceva!
   credeti ca am sanse cat de cat sa fac ceva cu studiile astea?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.    Misi[/quote]

deea:
E o idee FOARTE buna, asta cu masterul in Administratie (domenii interesante ). In fapt, poate constitui "salvarea" pentru absolventii de Drept  :eek: .

Oricum, fara a avea pretentia ca stiu cum functioneaza sistemul, am observat ca refuzurile nu sunt definitive aici. Nu te accepta prima data, dar iti iei cursuri ca student liber, incerci un microprogram, un certificat, un bac,  o "minora", orice, si daca ai note bune, dovedesti seriozitate, ti se deschid multe posibilitati.

ionela:

--- Quote from: deea ---E o idee FOARTE buna, asta cu masterul in Administratie (domenii interesante ). In fapt, poate constitui "salvarea" pentru absolventii de Drept  :eek: .

Oricum, fara a avea pretentia ca stiu cum functioneaza sistemul  

Nu ai incercat sa il "penetrezi"? Este cel mai bine atunci cind ai informatiile "de la sursa"....dar eu nu am gasit pe nimeni pina acum sa imi relateze ceea ce simte ca student canadian.                                                                                                                                                              
--- End quote ---

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version