Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

Inscrierea la Universitate

(1/2) > >>

sharke:
Vrem si noi sa stim cum se inscrie la o facultate in Quebec pentru post-univ sau master? Ce examane se dau ? Cum se fac echivalarile diplomelor? Impartasiti-ne din experienta voastra va rugam.

Merci anticipat

caillou:
nu se dau examene. echivalarea diplomelor se face de catre un comitet al universitatii. in general e bine sa iei legatura cu un profesor inainte, care sa te primeasca in programul lui de cercetare, obligatoriu pentru doctorat si discutabil pentru master (unde exista si varianta "cu cursuri", adica iti platesti singur cursurile respective si nu participi la nici o cercetare a departamentului).

Lucky:
Salut !
Caillou, poti sa ne explici un pic care e diferenta intre tipurile de programe la universitate?
De exemplu, pentru programele de ciclu 1, adica cei care ar vrea sa faca facultatea din nou, sunt urmatoarele tipuri de programe: Certificat, Module, Mineur, Majeur, Baccalaureat. In afara de faptul ca unele dureaza mai mult si altel mai putin, nu inteleg mai mult.

Sau, daca iti este greu sa-mi explici, da-mi o idee unde as putea sa citesc ca sa inteleg mai bine cum functioneaza sistemul universitar quebecos.

La ciclul 2 - care ar trebui sa fie Masteratul de la noi - iarasi avem Attestation, DESS, si MA sau MSc (astea or fi master in Arte sau in Stiinte).

Eu am Licenta in Filologie (rom-franceza) si Masterat in Informatica si sa mor daca stiu ce program ar trebui sa urmez sau la care am sanse sa fiu acceptata.

Lucky

mihaimont:
Inainte de a te gindi ce program "trebuie" sa faci eu iti sugerez sa te gindesti intii la care dintre ele iti ofera la final un job mai bun. Fara sa cunosti piata muncii din Quebec e foarte greu sa decizi.

Lucky:
Multumesc pentru sugestie, Mihai.
<sa te gindesti intii la care dintre ele iti ofera la final un job mai bun>
Care dintre ele CE - domeniu sau tip de program?
Fireste ca domeniul il voi alege mai tarziu, in cunostinta de cauza. Intrebarea mea era legata de tipul programului - de ce anume iti confera un TIP de diploma sau alta. NU ma refeream la domeniu si nu asteptam de la tine sa-mi spui ce facultate sa fac - ci as vrea sa-mi explice cineva in ce consta diferenta intre tipurile de programe (nu intre Arte si Stiinte Aplicate, ci intre Certificat, Module, Mineur, Majeur, Baccalaureat in cadrul oricarei facultati)
Si asta pentru ca la noi nu avem asa ceva si imi este greu sa inteleg.
Apropo de cunoasterea "pietei": poti sa-ti faci o idee despre piata muncii de pe site-urile cu job-uri, iar asta fac si eu din Romania. NU vad de ce ar trebui sa stau ca mainile in san si sa astept sa-mi vina viza si sa plec pentru ca abia DUPA aceea sa incep sa ma descalt cum e cu una sau alta. Nu am pe nimeni care sa ma recomande undeva - deci sistemul de "networking" nu-mi este accesibil, asa ca tot pe Internet voi cauta job-uri, si in Montreal - iar asta pot sa fac inca de pe acum.

Tu cum ai "facut cunostinta" cu piata muncii? Zi-mi si mie, poate scap ceva din vedere.
Si de ce ai pus "trebuie" in ghilimele? Eu mi-am propus sa (re)fac scoala in Montreal, am si bani si cap pentru asta, pentru mine consider ca (re)calificarea in Canada e o necesitate, de ce "trebuie" sa fiu ironizata?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version