Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

Inscrierea copiilor la scoala

(1/1)

rodica:
Am doi copii, elevi in clasa a-8-a si respectiv a-10-a.
Suntem in faza de asteptare a vizelor.
Poate cineva sa ma ajute cu vreo informatie in ceea ce priveste inscrierea lor la o scoala in Montreal?
Ce fel de acte le trebuie din Romania?
Foia matricola, programa analitica, planul de invatamant?
Multumesc anticipat pentru orice informatie.

isalia:
Atunci cand retragi copii de la scoala in Romania sa ceri foaia matricola .Ti se da pe loc ,e usor de completat.
 Aici ,cand am dus copilul la Comission Scolaire (echivalentul Inspectoratului Scolar ) pt. inscriere mi s-a cerut doar certificatul ei de nastere ,pasaportul si decizia de rezidenta permanenta (pe care o primeste la intrarea in Canada ).Alte acte nu mi-a cerut nimeni si nimeni nu pare interesat de trecutul nostru .Daca baietii tai nu se descurca suficient in lb. franceza sunt trimisi la clase de "accueuil" in care invata mai mult limba franceza decat fac ore obisnuite .Am avut senzatia ca am fost insistent intrebata daca nu vreau la clasa normala ,poate ca nu prea mai aveau locuri la accueuil,dar eu am tinut-o una si buna ca fata nu se descurca altfel.Si la 8 zile de la inscriere au gasit loc .Nu e f. aproape de casa,de aceea ma gandesc ca a fost mai greu sa gaseasca loc .Incepuse anul scolar de aproape o luna .
Daca mai ai neclaritati imi poti scrie si pe privat ,sunt si eu mamica si inteleg temerile voastre .

BowWowWow:
nu am auzit nicaieri sa se ceara plan de invatamant sau programa pt. copii. dar ia-ti foaia matricola, certif. de capacitate-just in case, fisele medicale...
la scoala te trimit ei, nu trebuie sa-ti bati tu capul, ce si cum, cand mergi la MRCI la interviul de integrare, la care esti programat la aeroport de autoritatile quebecoase, iti spun ei tot ce trebuie sa faci. succes!

MORTZI:
Sa nu uiti de fisa medicala cu vaccinarile . Noua ne-au cerut-o la inscrierea baiatului la scoala . Bafta multa !!!

isalia:
Bow wow wow ,eu nu cred ca ei iti inscriu copilul la scoala din oficiu ,trebuie sa mergi tu la Comission Scolaire sa ii inscrii !

Navigation

[0] Message Index

Go to full version