Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

franceza la MRCI

(1/1)

alexi:
Buna
Stie cineva ce s-ar putea face pentru ca la testul  de la MRCI sa fii trimis la o scoala de franceza mai buna.Poate stiti care scoli sint mai bune si, eventual, sa le spun ca as vrea la una sau alta dintre ele.
Va multumesc

liviu25:
Salut! Nu prea poti face nimic la MRCI. Dupa testul de franceza ei iti vor prezenta optiunile (adica unde au locuri si incepand cu ce data). Eu am avut de ales intre Carffour si un colegiu.  Cred ca poti cere sa mergi la cursuri si la o universitate. Insa sunt destul de putine locuri nu cred ca iti va conveni sa astepti 6 luni pentru a prinde un loc la universitate. Se pare ca depinde insa de noroc. Poti sa mergi la o scoala buna si sa nimeresti un profesor slab.
Multa bafta!

caillou:
ai dreptate. si in afara de profesor mai conteaza mult si nivelul clasei. avantajul la univ de montreal (pe vremea mea, acum nu mai stiu) era ca la acelasi nivel existau mai multe clase, care avea fiecare nivelul ei, dat de studentii care compuneau grupa respectiva. astfel, exista, de exemplu, un nivelul IV de avansati si altul de mai putin avansati. se "mergea" cu viteze diferite si se intra in mai multe sau mai putine subtilitati, dupa caz.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version