Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

Facultatea de Drept

(1/2) > >>

mihaicretu:
Hello. Prietena mea studiaza Dreptul la o Universitate in Iasi si avem doua intrebari vis-a-vis de studiile de Drept din Quebec:

1. Se poate echivala diploma de absolvire a Facultatii de Drept din Iasi acolo in Quebec?
2. Care sunt criteriile de admitere la universitatile de Drept din Quebec sau altfel formulat care universitati recunosc diploma de BAC si au conditii mai blande de admitere (fara sa dai nu stiu cate examene, echivalari, etc)?

Eu m-am interesat de Laval si UQAM si mi se pare ca trebuie BAC international si teste de admitere. Astept cu interes raspunsurile voastre! :D

PS: noi acum facem demersurile de emigrare, deci inca nu suntem Quebeqois

admin:
Din ce stiu eu trebuie refacuta facultatea aici. Se recunosc/echivaleaza cateva cursuri, insa nu mare lucru.

mihaicretu:

--- Quote from: admin on Monday 14 January 2013, 06:59:48 ---Din ce stiu eu trebuie refacuta facultatea aici. Se recunosc/echivaleaza cateva cursuri, insa nu mare lucru.

--- End quote ---

Bun, dar macar este recunoscuta diploma de BAC din Romania sau trebuie sa mai dai echivalari, examene, teste, etc? Am vazut ca pentru foreign students trebuie BI (Bac international).

mircea:
Este alt sistem de drept, alte proceduri, alta legislatie, n-au cum sa-i echivaleze studiile in domeniu. In principiu trebuie reluat de la zero facultatea, cum spune si admin. Cand o sa ajunga aici si o sa faca ceva cursuri o sa inteleaga de ce. Intrati pe site-urile universitatilor si vedeti care-s conditiile de inscriere. Pentru mai multe detalii poate ar fi bine sa intrati in legatura cu gabi200, electra sau alti absolventi de drept (in Ro) care si-au reluat studiile in Ca.
Diploma de BAC ti-o "recunosc" la inscriere (iti faciliteaza obtinerea unui loc la cursuri) si, probabil si guvernul o sa-ti dea o hartie de recunoastere, insa hartia de la guvern n-o poti folosi aproape nicaieri in domeniul strict legat de drept.

hercule:

--- Quote from: mihaicretu on Monday 14 January 2013, 05:36:37 ---Hello. Prietena mea studiaza Dreptul la o Universitate in Iasi si avem doua intrebari vis-a-vis de studiile de Drept din Quebec:

1. Se poate echivala diploma de absolvire a Facultatii de Drept din Iasi acolo in Quebec?
2. Care sunt criteriile de admitere la universitatile de Drept din Quebec sau altfel formulat care universitati recunosc diploma de BAC si au conditii mai blande de admitere (fara sa dai nu stiu cate examene, echivalari, etc)?

Eu m-am interesat de Laval si UQAM si mi se pare ca trebuie BAC international si teste de admitere. Astept cu interes raspunsurile voastre! :D

PS: noi acum facem demersurile de emigrare, deci inca nu suntem Quebeqois

--- End quote ---

1. Guvernul iti da o echivalare comparativa, care iti va spune ca studiile tale au corespondenta "X" in raport cu sistemul de invatamant canadian; universitatile, Camera notarilor sau Baroul iti vor recunoaste (sau nu, depinde de situatie - facultatea urmata, experienta in domeniu pertinenta, etc) un anumit numar de credite, urmand sa completezi ce-ti lipseste (asta presupunand ca vrei sa devii avocat sau notar in Qc).

2. Ca si absolvent de facultate in strainatate, de obicei, esti acceptat la universitate (fie pentru un certificat, fie pentru Bacc - ori studii superioare, masterat, doctorat), pe baza diplomei originale din Ro si a foii matricole, + fisa analitica a cursurilor facute in Ro (daca vrei recunoastere de credite). NU este neaparat necesar sa dai o multitudine de examene, cu exceptia testului de franceza (cel putin asa era la UdeM, acum cativa ani; nu stiu cum mai sta treaba acum sau pe la alte universitati).

Indiferent ce va decide prietena ta, pentru a-si continua cariera in drept in Quebec, ii va trebui minim un certificat universitar (1 an, 30 de credite, in cel mai fericit caz), iar apoi sa urmeze programul DDN pentru a deveni notar (alt an de zile), sau Ecole du Barreau (4 luni minimum), urmate de stagiu. Deci, cativa ani de tras......... Greu, obositor, DAR NU IMPOSIBIL. Bafta multa!!!!!!!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version