Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

Daca primesc bursa , am voie sa muncesc ... cu cec ?

(1/3) > >>

Cornel:
Daca primesc bursa , am voie sa muncesc (se subintelege , cu cec) ?
Daca da ! pt ce suma ? pe saptamana , luna sau an ?
Care e limita maxima "muncita" de la care incepe sa ti se taie bursa ?

Dupa cat timp de la data aplicatiei vine prêt-ul ? Dar bursa ?
Daca prêt-ul nu este inca in cont , implicit nu poti plati , ai voie sa incepi scoala ?

Rog ! raspundeti !
Promit sa povestesc din propria-mi experienta ... sper ... peste cateva luni ...

Ceasu' ticaie : tzac ! tzac ! Inima se perpeleste ...

cristinatp:
Cornel,nu cunosc de la ce scoala primesti tu pret si bursa,dar eu iti voi povesti de la o scoala profesionala(DEP).Daca ai aplicat de curand,dureaza in jur de 4-6 sapatamani prelucrarea dosarului.Cand vei fi acceptat vei primi acasa un plic in care se detaileaza valoarea pretului,valoarea bursei,perioadele de timp pe trimeste/semestre.Dupa inca vreo luna vei primi, prin comisia scolara,certificatul de pret.Iti vor spune exact cei de la comisia scolara in ce data sa te duci ( au ei o anumita programare).Cu certificatul de pret te duci la banca si il schimbi,posibil sa mai pierzi si acolo vreo 2-3 zile.Dupa care,vei completa o declaratie de venit real si iti vor stabili adevarata valoare a bursei.din pacate bursa se da odata pe trimestru/semestru,cumulat.Sotul meu aprimit pretul la 1 iulie si prima bursa va veni in octombrie.Despre cecuri si joburi ,habar nu am.Ce stiu este ca daca situatia ta materiala se schimba,periodic( parca la 6 luni),completezi din nou declaratia de venit real,iar bursa se reajusteaza in functie de asta.Succes mult!

caillou:
cornel, depinde cind faci cererea pentru pret si bursa. daca o faci pe la inceputul lui august, cum primesti scrisoarea acasa (in general nu dureaza mai mult de patru saptamini, cel putin la univ. de montreal asa e) mergi la facultate si-ti iei certificatul de pret. in mod normal prima bursa o vei lua intr-o luna si la tine s-ar putea sa fie substantiala, pentru ca aveti si copil. poti incepe scoala linistit daca nu ai platit cursurile, numai nu intirzia prea mult. nu te poti inscrie pentru un semestru daca nu l-ai achitat integral pe cel precedent.
despre cit poti sa cistigi...din experienta unor amici, la un venit (declarat) de 4000-5000 pe an s-au taiat din bursa vreo 400-500, adica o nimica toata. oricum daca faci scoala la zi si ai de gind sa te tii de ea n-o sa poti sa muncesti prea mult, implicit-nici sa cistigi prea mult, asa ca nu-ti mai fa griji de genul asta.
bafta si tine-ne la curent.

Thus Elkern:
Salutare !

In aceiasi ordine de idei, am si eu cateva intrebari : care este cuantumul bursei (aproximativ) pe care o poate primi un student la master daca de ex. la 3-4 luni de la sosire incepe master-ul si inca nu a gasit vreun loc de munca (studii temp complet) ?!? Deasemeni ce implicatii are faptul ca si sotul si sotia au intrat la master ? Vor obtine amandoi burse ? Aceste burse iti pot permite sa te intretii pe perioada studiilor ?!?

Multumesc anticipat !

bodo:
Stiu de la un prieten care este la doctorat in Q. Pt un master de tip M.A.Sc, ( adica cercetare + cursuri ), primesti, la fel ca toti care urmeaza acest tip de cursuri 2-eme cycle, niste bani, nerambursabili, sub forma, fie de salariu, fie de bursa. La U. de Sherbrooke, salariul asta era 12.000 - 13.000 CAD pe an, din care se scad taxele scolare si alte chestii legate de facultate in cuantum de 5.000 - 7.000 CAD pe an. In plus, daca stii franceza foarte bine, si daca profesorul tau indrumator este de acord, poti preda la 1-er cycle ( studentii undergraduate ), pt un salariu suplimentar de vreo 5.000 CAD/ an. Daca tot nu-ti ajung banii, mai poti face un imprumut care sa inceapa sa fie ranbursat la 6 luni- 1 an dupa absolvire.
Intre timp, daca sotia ta face cursuri de limba de exemplu, va continua sa primeasca bani de la social, fara sa fie influentata de bursa ta...dar numai daca face cursuri de limba...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version