Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Şcoala în Québec

Cursurile de limba = primii pasi ?

(1/3) > >>

greenhorn:
Stiu ca au fost ceva topic-uri pe aceasta tema, insa ar fi super  :sd:  daca ar posta cineva un raspuns cat mai legat tinand cont de urmatoarele nelamuriri:
- care este exact perioada de vara in care nu se fac cursuri de limba (nu se fac la nici o institutie/universitate) ?
- cat de repede te poti inscrie la un curs de limba (indiferent care) ?
- poti sa faci un curs tinut de Min. Educatiei si apoi unul prin MRCI  (am mai citit ceva si despre COFI) ?
- care sunt sumele de bani pe care le platesti / primesti daca urmezi cursurile de limba ?

Multumesc frumos pentru rabdare si suport !  :eek:

cristinatp:
COFI reincepe pe 20 august pt. cei care deja sunt in curs.Pt. cei noi veniti,nu stiu sa-ti spun,depinde de nivel si de cei de la carrefour.In afara de Cofi,poti merge la ce cursuri vrei doar ca va trebui sa platesti tu niste taxe,oricum minuscule,sau daca mergi la temp partiel,tot la Cofi,nu platesti nimic,dar primesti doar bani pt. transport. La cofi se primeste in jur de 120/saptamana.

herman:

--- Quote from: greenhorn ---- cat de repede te poti inscrie la un curs de limba (indiferent care) ?
- poti sa faci un curs tinut de Min. Educatiei si apoi unul prin MRCI  (am mai citit ceva si despre COFI) ?

--- End quote ---

Din cate am inteles, poti sa faci cate cursuri vrei. Unele la care platesti inscrierea, altele la care nici nu dai, nici nu primesti, precum si cele la care primesti.
Primele sunt la scoli, deci sunt in vacanta, iar la ultimele se asteapta foarte mult (de ex., la cele din urma noi ne-am inscris saptamana trecuta cu totii din inertie; ne-au programat testul in noiembrie si scoala in ianuarie :o ).

apalim:
Cursurile de seara le faci ca vrea "inima", asa cum am facut si eu, te duci sau nu, platesti manualul care  pe mine m-a costat numa 10 $.
In rest ai drept la 1000 ore francizare la curs de zi timp plin =25 de ore pe saptamina. Cursurile care sint facute la timp plin de zi la MRCI sau MEQ in egala masura sint platite cu "celebra" suma de 176 $ pe luna.

ANYTA:
noi mergem la CARI Saint-Laurent, cursuri timp partial, 3 ore/zi, primim 120 cad aprox. pentru copil/luna, si nu exclude cursurile cofi care le voi face din octombrie;
  mai sunt numeroase organizatii unde se por urma cursuri de franceza gratuit;

Ana

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version