Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Québec - primii paşi

MONTREAL VS QUEBEC

(1/3) > >>

griffin:
Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare unde este mai bine sa te instalezi pentru inceput Montreal sau Quebec, intreb din punctul de vedere al vietii cotidiene, al integrarii si al joburilor.
As aprecia mult raspunsurile pertinente nu acide sau la misto cum vad ca sunt multe postate de ''binevoitorii'' care vor sa ''incurajeze'' nou venitii
Va multumesc frumos pentru ajutor

cbunea40:
Pentru inceput eu zic ca este mai bine sa te instalezi la Montreal unde sunt mai multe oportunitati de joburi,scoli,acces la informatie.Quebecul e un oras de functionari la guvernul provincial si un oras turistic.E drept ca e mai curat si mai ingrijit decat Montrealul dar posibilitatea de a-ti gasi un job sunt mici iar lumea e mai rasista.Aici oamenii (quebecosi de susa) sunt mai impartiti ca la Montreal:functionarii la guvern,cu joburi sigure si bine platite si asistatii social.Emigratii sunt cantitate neglijabila si fac muncile refuzate de chebecosi.Mai sunt si cateva companii private care de obicei angajeaza destul de greu emigranti. Pe de alta parte nu exista o garantie a succesului,depinde de skillsurile si personalitatea fiecaruia.Par contre,dupa cativa ani de experienta canadiana si cu ceva scoala facuta aici Quebecul poate fi o oportunitate si calitatea vietii e mai buna ca la Montreal. 

un roman:
depinde ce job vizezi, la Montreal oferta de joburi e mai mare, Quebec e un oras mult mai linistit.

griffin:
bine ... vizez un post in sales ca in domeniul asta am experienta in Ro dar ... in Canada am inteles ca o iei de jos... asta e ... orice i mai bine ca n Ro...

gepetto:

--- Quote from: griffin on Monday 24 May 2010, 15:29:14 ---bine ... vizez un post in sales ca in domeniul asta am experienta in Ro dar ... in Canada am inteles ca o iei de jos... asta e ... orice i mai bine ca n Ro...

--- End quote ---

vrei sa fii sales in quebec? cred ca mai degraba visezi decat vizezi. da'n fine, ai sa vezi tu pe pielea tu cum stau lucrurile aici. orice ti s-ar spune pare incredibil.
din Ro, montrealul pare un oras canadian unde se mai vorbeste si franceza in timpul liber.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version