Author Topic: ce sanse am cu facultatea de management  (Read 20445 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline skepsis3005

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
ce sanse am cu facultatea de management
« on: Tuesday 26 October 2010, 16:42:30 »
Credeti ca am vreo sansa cu titlul de " economist ". Am terminat facultatea de management si din 2006 masterul in administratie publica.
Nu am gasit pe niciun forum nimic. peste tot numai joburi cu calificare. Chiar si pe o banala testare online cand ajung la job description nu stiu ce sa trec.
Realizez ca daca ar fi ( SA SPERAM DOAMNE ) sa ajung in Canada ar trebui sa ma orientez spre altceva. dar ce ?
Hai va rog ajutati-ma cu ceva impresii

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
Re: ce sanse am cu facultatea de management
« Reply #1 on: Tuesday 26 October 2010, 17:57:42 »
Credeti ca am vreo sansa cu titlul de " economist ". Am terminat facultatea de management si din 2006 masterul in administratie publica.
Nu am gasit pe niciun forum nimic. peste tot numai joburi cu calificare. Chiar si pe o banala testare online cand ajung la job description nu stiu ce sa trec.
Realizez ca daca ar fi ( SA SPERAM DOAMNE ) sa ajung in Canada ar trebui sa ma orientez spre altceva. dar ce ?
Hai va rog ajutati-ma cu ceva impresii

Citeste din scoarta-n scoarta ce s-a mai discutat pe forum despre contabili, economisti, etc. Cu titlul, nu ai multe sanse de job in Canada ............. poate doar daca ai si alte calitati  :laugh: ; insa "titlul" e bun ca sa treci de interviu ..............  :yes: .  Citeste cu rabdare, sunt destui cu scoala ca a ta care sunt bine mersi aici. Bafta multa!!!!!!!

Offline skepsis3005

• new users
« Reply #2 on: Wednesday 27 October 2010, 12:52:47 »
Multumesc !!

Oricum dupa cate am citit dureaza ceva pana se echivaleaza diplomele. In jur de 2 ani de zile si sa fiu sincer m-a cam demoralizat. Daca acum ceva zile eram entuziasmat , acum nu stiu ce sa fac....

Offline vacaru

• Full Member
« Reply #3 on: Wednesday 27 October 2010, 18:10:09 »
Auzi, uite aici, un link: http://www.cicic.ca/415/credential-assessment-services.canada

Pe siteurile alea ei zic ca le ia cam 10 zile unora, sau chiar 1 zi, cu taxa de urgenta.

No offence, dar tu de unde iti culegi informatiile despre o asa de importanta decizie, cum e emigrarea? Cand o sa vii aici, o sa trebuiasca sa faci cam tot researchul pe net, atat personal cat si la job, mai ales daca vrei sa fii pe undeva prin management.

Offline skepsis3005

• new users
« Reply #4 on: Friday 29 October 2010, 15:38:56 »
mersi mult !!

asa e si ai dreptate in legatura cu celelate lucruri. cautasem pana acum doar pe quebec.

mersi inca odata

Offline albastra

• Sr. Member
« Reply #5 on: Saturday 30 October 2010, 17:28:01 »
mersi mult !!

asa e si ai dreptate in legatura cu celelate lucruri. cautasem pana acum doar pe quebec.

mersi inca odata

Io zic ca voi vorbiti de lucruri diferite. No ofence vacare! :)

In quebec dureaza maximum 3 luni. Chiar 4 cica din cauza de cereri multe. Binenteles ca si in Q este taxa de urgentza. Unde nu este?!

Cand vorbesti de echivalarea diplomelor este defapt doar o evaluare comparativa a sist de invatamant. Pana la echivalare diplome, in sensul inteles de romanii din Ro, este cale lunga ca sa spun asa. Depinde si in ce domeniu ai studiile si mai ales ce vrei sa faci pe pamanturile canadeze. :)
''Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. ''  Oscar Wilde

Offline vacaru

• Full Member
« Reply #6 on: Saturday 30 October 2010, 20:56:52 »
Io zic ca voi vorbiti de lucruri diferite. No ofence vacare! :)

In quebec dureaza maximum 3 luni. Chiar 4 cica din cauza de cereri multe. Binenteles ca si in Q este taxa de urgentza. Unde nu este?!

Cand vorbesti de echivalarea diplomelor este defapt doar o evaluare comparativa a sist de invatamant. Pana la echivalare diplome, in sensul inteles de romanii din Ro, este cale lunga ca sa spun asa. Depinde si in ce domeniu ai studiile si mai ales ce vrei sa faci pe pamanturile canadeze. :)

Nu iau ofense, albastro. Ideea era simpla, sa urmareasca linku' cu pricina, si sa sape direct la sursa.

(De fapt, la QC dureaza mai mult, cam 6 luni parca. De, oamenii are studii inalte acolo, la voi...)

I Translate it

Offline fly

• new users
« Reply #7 on: Wednesday 27 November 2013, 14:50:11 »
am facut si eu management in Romania si nu mi-a folosit aici, am lucrat in vanzari aici si alte chestii care numa cu managementul  nu au legatura....poate daca te apuci si faci din nou aici ai avea ceva sanse...

numa bine

Offline blueice

• new users
« Reply #8 on: Tuesday 29 July 2014, 15:22:20 »
Probabil skepsis e deja de mult-peaici....
And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.
Friedrich Wilhelm Nietzsche