Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Québec - primii paşi

Ce credeti despre emigrare ?

(1/3) > >>

zakt:
Cum este mai bine sa emigrezi ? daca familia ta are 4 membri sot sotie copil si un parinte, fara riscuri.
- numai sotii si apoi copilul cu bunica
- sotii si copilul (9ani) apoi bunica
- toti odata

Multumesc celor care imi vor da un sfat competent. :sd:

ade777:
Nu stiu daca e competent sau nu, dar raspunsul meu, fara ezitare este : TOTI ODATA  :eek:

dordel:
revedeti conditiile de imigrare, respectiv categoriile care sunt acceptate.family class inseamna parinti +copii, daca sunt, parintii fiind aplicanti principali...bunica nu intra ...puteti sa o luati dupa aceea.

mai aspteptam opinii...

biceps:
Ideal ar fi toti odata. Bunica insa trebuie sa aplice in dosar separat, ceea ce ma indoiesc ca va duce la rezultatul dorit. Ea face parte din categoria "family class immigration", pe cand voi aplicati ca "skilled worker class immigration".
Aplicati deci voi trei ca familie iar dupa ce va stabiliti si aveti veniturile necesare, o "parenati" pe mama voastra.

Iata niste informatii care te pot interesa:

Canadian citizens and permanent residents living in Canada, 18 years of age or older, may sponsor close relatives or family members who want to become permanent residents of Canada. Sponsors must promise to support the relative or family member and their accompanying family members for a period of three to 10 years to help them settle in Canada.

If you live in Quebec, please contact Quebec Immigration for information on how to sponsor a relative or family member. The Canada-Quebec Accord provides information on Quebec's responsibilities for immigration.

You can sponsor relatives or family members from abroad if they are:

spouses, common-law or conjugal partners 16 years of age or older;
parents and grandparents;
dependent children, including adopted children;
children under 18 years of age whom you intend to adopt;
children under guardianship;
brothers, sisters, nephews, nieces or grandchildren who are orphans; under the age of 18 and not married or in a common-law relationship; or
you may also sponsor one relative of any age if you do not have an aunt, uncle or family member from the list above who you could sponsor or who is already a Canadian citizen, Indian or permanent resident.

biceps:
De va "parenati" copilul, daca cititi atent ceea ce v-am trimis, sunteti raspunzatori de tot ceea ce se intampla cu el timp de 3-10 ani, mai bine spus nu beneficiaza de asigurare medicala guvernamentala, ajutoare gen Canada Child Tax Benefit, etc. In declaratia de sponsorizare veti semna ca nu veti cere nici o facilitate in acest timp, deci pana si scolile si le va plati ca un elev strain. Aveti mare grija sa nu faceti erori ireparabile.
Sunt convins ca este greu cu copilul, insa este un greu peste care multi altii au trecut. Nu va faceti iluzii ca-l veti vizita anual (eventual il invitati in Canada si atunci depindeti de acordarea sau nu a vizei).
Daca veniti insa cu copilul si unul din cei doi aveti servici stabil, puteti sa va aduceti parintele cate un an.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version