Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Québec - primii paşi

"Sfaturi" - stiu, podul e plin...

<< < (2/12) > >>

radubc:
Mie personal, care intentionez sa merg in CA, sfaturile mi se par foarte utile si banuiesc ca astfel de sfaturi nu vor putea fi gasite in nici un ghid oficial despre Quebec.

Dar mai am o intrebare.
Aici in RO toata lumea are  telefon mobil. De ce? Pentru ca istetii de la Romtelecom s-au crezut la fel de zei si cand a aparut concurenta pe piata ca atunci cand nu era. Rezultatul: convorbiri mobil-mobil mult mai ieftine decat fix-fix.

Pe acolo cum sta treaba cu telefonia mobila? Eu cred ca ar trebui sa-mi fac abonament in primele zile. Gresesc sau nu?

MariusP:
Mi se pare foarte important de precizat pentru noii veniti, care sunt inca in Romania, sa inteleaga ca cel mai bine este sa vina in Canada la inceput de luna, ideal ar fi pe 1, 2 e mult mai usor de gasit o locuinta decat in mijlocul lunii, lumea nu se muta in mijlocul lunii.

vlad mircea:
Les renseignements que vous avez fournis dans votre demande nous amenent a conclure que celle-ci ne repond pas aux exigences reglementaires. A moins que vous ne deposiez, dans un delai de 60 jours, une preuve documentee nous permettant de revoir notre decision, nous vous informons de notre intention de rejeter votre demande pour les motifs suivants:
- Vous n’avez pu obtenir un nombre suffisants de points pour vous qualifier en regard du facteur de selection 2c portant sur l’employabilite et la mobilite professionnelle. (Reglement sur la selection , Articles 31,32,38, Annexe A et Reglement sur la ponderation , facteur 2c de L’Annexe 1)
- Vous ne possedez pas un minimum de six mois d’experience professionnelle, acquise au cours des dix annees precedant votre demande, et pertinente a l’exercise du metier ou de la profession qui fait l’objet de votre candidature. Reglement sur la selection Articles 31,32,38 et facteur 2A de l’Annexe A)

Vous n’avez pu obtenir un nombre suffisants de points pour atteindre le seuil de passage requis a l’examen preliminaire. (Reglement sur la selection Articles 31,32,38 et l’Annexe A)

A moins que vous ne donniez suite a la presente dans le delai precite, cette lettre doit etre considerree comme un refus.

Puteti sa ma ajutati cu mai multe detalii despre problema de mai sus. Ce pot sa fac in acest caz? Ce anume sa trimit ?Care mai sunt sansele?

mariusiancu:
Salut!
Pe 11 aprilie calc pe sol canadian. Visez la asta de vreo 7 ani!
Problema mea a ca nu cunosc pe nimeni acolo. Am niste adrese de email la mana a saptea dar nu prea imi place sa deranjez oameni necunoscuti.
Intrebare scurta: ce hoteluri ieftine stiti prin Montreal? Nu vreau decat sa dorm si sa nu fac baie pe hol! Am vazut ceva la 35 de dolari! E bine? E scump?
Va multumesc pentru raspuns.

Gutuia Vesela:
Alte informatii, sper sa nu dublez scrisul altora!

Dupa ce va gasitsi apartament, semnatsi bail (contractul de inchiriere) urmeaza conectarea la utilitatsi.

Apa rece e gratuita. Apa calda se obtsine "in casa" in majoritatea cazurilor, provenind dintr'un boiler electric mai mare. Caldura poate fi inclusa sau nu in pretsul chiriei. Daca este inclusa, asta inseamna o factura lunara mai mica la Hydro Quebec, furnizorul de energie electrica undeva la $30/ luna. Daca nu este inclusa caldura in pretsul chiriei atunci costul facturii de energie electrica poate varia chiar mult, pana la $120/luna sau chiar $250 daca nu va alegeti bine tipul de abonament.

Inregistrarea la Hydro Quebec, ca shi client, costa $50. E o taxa unica, care se achita odata cu prima factura, cam dupa o luna.
In ceea ce priveshte tipul de abonament, cititsi bine informatsiile de pe site sau sunatsi la serviciul clientsi. Inregsitarea la ei se face tot prin telefon.

http://www.hydroquebec.com/

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version