Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > Ghidul imigrantului în economia canadiană

Intrebare REER

(1/7) > >>

mikemike:
Salutare,

Pentru cei care sunt in cunostiinta de cauza as avrea sa stiu cateva detalii in ceea ce priveste REER-ul.
Am inteles ca este un program de la guvern pentru cumpararea primei case cu ajutorul REER.
Imi puteti spune daca este o suma maxima pe care o pot retrage de la REER si cam in cat timp tre' s o dau inapoi?

Merci

Tacalin:
maxim e cit ai acolea in REER iar de returnat o faci in 15 ani in reer-ul tau propriu.
Nu poti retrage banii insa mai repede de 3 luni (adica ii pui azi, stau 3 luni, apoi ii scoti). Asta daca vrei sa maximizezi contributiile in REER (care-s de 18% din annual income).

se cheama RAP.

DJ:

--- Quote from: Tacalin on Tuesday 03 January 2012, 12:54:24 ---maxim e cit ai acolea in REER
--- End quote ---

maxim e 25k.

P.S. raspunsul la intrebarea pollului: Fane.

admin:
Ca sa iti cumperi casa cu banii din REER, banii tre sa fie deja acolo, depusi adica. Poti depune cat ai voie (scrie pe Notice of Assessment federal de anul trecut limita), insa de scos, se scot maxim 25k de persoana. Se redepun in contul de REER in maxim 15 ani, in plati anuale egale, fara dobanda (normal, atata timp cat sunt banii tai).
Cum bine a spus Tacalin, nu-i poti folosi decat la 90 de zile dupa ce i-ai depus in REER.

Tacalin:
nu stiam ca-i limitat la 25k :(

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version