Author Topic: Garderie M.F. Snowdon-Villa Maria - Locuri disponibile  (Read 1363 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MihaiP

• Jr. Member
  • **
Garderie M.F. Snowdon-Villa Maria - Locuri disponibile
« on: Saturday 01 July 2006, 22:02:52 »
Vor fi 3 locuri disponibile incepind cu luna IULIE la garderia unde este fiul meu, deja doua familii s-au anuntat pentru lunea viitoare...
Garderia e situata intre statiile de metrou Snowdon si Villa Maria, pe o strada paralela cu Decarie. Este in mediu familial, subventionata de CPE (actualmente de BC - Bureau Coordonateur), programul este de 10,5 ore zilnic, incepind de la 7:00 la 17:30 iar pretul de 10$/zi. Pentru cei pe social, tariful e de 6,5$/zi (cred ca asa e peste tot) iar pentru ceilalti, tot ca peste tot, diferenta de 3$/zi (de la 7 la 10$) este returnata de stat la plata impozitelor.
Noi suntem foarte multumiti, aici a invatat franceza destul de bine (FRANCEZA curata "de Paris" - nu Quebecoasa), simultan cu lb. engleza, interiorul e foarte curat si copii sunt bine hraniti si ingrijiti. In zilele insorite ies in curtea interioara amenajata special cu leagan, tobogan, etc. Educatoarea si ajutoarea sunt foarte corecte si foarte grijulii cu copiii.
Nu exista lista de asteptare, insa educatoarea isi rezerva dreptul de a-si alege familiile de a caror copii va avea grija (cind veniti sa vedeti gradinita, va vorbi si cu voi). Nu e romanca dar prefera familiile de romani (sunt mai "civilizati" si mai atasati de copil).
Telefonul de la garderie este (514)-484 6968.
« Last Edit: Saturday 01 July 2006, 22:06:15 by MihaiP »

Offline bobu

• new users
Re: Garderie M.F. Snowdon-Villa Maria - Locuri disponibile
« Reply #1 on: Wednesday 26 July 2006, 06:41:02 »
Am un baiat de 4 ani si 8 luni. Sosim in Montreal in 29 iulie si vom locui in Cote St luc.Nu stiu, e departe garderia de care vorbesti? Suntem disperati ca nu vom gasi un loc pentru baiat. N-as vrea sa-l duc undeva doar pt  8)ca nu am ce face cu el, ideea este ca vreau sa invete limba. Te rog, da-mi un sfat! ???
 ???

Offline MihaiP

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: Thursday 27 July 2006, 00:33:15 »
Ti-am raspuns deja acum 2 saptamini, vezi raspunsul aici.
Limba o s-o invete foarte repede, ai sa vezi.
Intre timp locurile alea s-au ocupat, insa se mai elibereaza un loc la 1 august. Cum voi veniti mai inainte, e foarte bine, as putea sa va aranjez daca vreti o vizita pentru data de 31 iulie (luni), pentru ca eventual de marti (1 aug) sa-l puteti duce, dar sa-mi spuneti repede (miine e vineri - oare mai intrati pe net???). Cind ajungeti aici, ma puteti suna simbata sau duminica ziua sau seara la 514-489 9814 (tot Cote St. Luc!) ca sa va explic cum ajungeti si orice alte detalii mai vreti.
Zbor placut,
Mihai
« Last Edit: Thursday 27 July 2006, 01:00:29 by MihaiP »

Offline bobu

• new users
« Reply #3 on: Thursday 27 July 2006, 04:44:03 »
Multumesc mult pentru raspuns. Noi suntem cam prinsi cu aranjamentele pentru plecare si, in consecinta, cam aiuriti. Te vom suna duminica si , eventual, stabilim atunci un plan de bataie. Ar fi super sa gasim asa de repede un loc pentru baiat( avem si o fata care a terminat cls. I in Ro).Sper doar ca nu se va ocupa locul pana atunci. Merci inca o data si sper sa ne cunoastem curand.

Offline MihaiP

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: Friday 28 July 2006, 00:18:01 »
Cu placere. O sa aranjez azi sa faceti o vizita Luni.

Mihai