Author Topic: Din Quebec in America???  (Read 10848 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ioannes

• Sr. Member
Re: Din Quebec in America???
« Reply #20 on: Sunday 24 April 2005, 01:18:52 »
intru si eu in discutie. desi o mai fac lata cateodata si trantesc cate un epitet de toata frumusetea, nu sunt de acord cu limbajul si atmosfera existenta pe aici. foarte putine topicuri reusesc sa adune pareri diferite, posturi "contrate" si atmosferea de gica contra si in acelasi timp sa nu ajunga la injurii.
eu sunt mai "bruta", rafinamentul imi lipseste si aristocratica-mi placere de a citi ziarul en papier o desfasor pe tron. de aceea zic ca imi mai scapa cate una, cateodata imi pare rau, alteori ma bucur meschin, dar as fi vrut ca sa invat ceva de pe acest forum. abunda in informatii despre emigrare, dar atmosfera este foarte tensionata. asta nu inseamna ca nu exista si pe aici margaritare.
I'll be there!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #21 on: Sunday 24 April 2005, 02:47:43 »
intru si eu in discutie. desi o mai fac lata cateodata si trantesc cate un epitet de toata frumusetea, nu sunt de acord cu limbajul si atmosfera existenta pe aici.

Ai dreptate. Incerc sa ma delimitez pe cat pot la informatie si atit. Ce e pacat ca te intalnesti cu doua categorii de utilizatori de forum care :

1) nu au plecat din Ro, dar iti pot explica tie, om cu actele depuse pentru cetatenie cum stau lucrurile in Canada si unde nu ai inteles prea bine cum e treaba, si cum sa faci pe viitor sa-ti fie bine aici. Astia ma irita cel mai tare, principial.

2) veterani canadieni care si-au epuizat stocul de informatie interesanta pentru potentialii emigranti (ca asta e rostul forumului asta, luminarea cat de cat a celor care viseaza sa ajunga aci, sa stie la ce sa se astepte, la ce se inhama si tot asa) si care nu posteaza decat la contra, la platit polite sau la bascalie. Pentru asta exista Taclaua, zic eu.

Agno, pragmaticu'

Offline Lovin

• new users
  • Bucuresti... inca
« Reply #22 on: Sunday 24 April 2005, 09:12:00 »
Deja sunteti OFFTOPIC!  :P

Pai de la topic la ce am citit mai sus... nici nu stiu daca sa mai citesc pagina 1. Nu-mi raspundeti, n-am s-o citesc.
Parerea mea : postati daca e in legatura cu topicul.

See ya !
 ;)
Barbat puternic este cel ce uneste cunostinta cu faptuirea - Sf. Maxim Marturisitorul (Filocalia Vol 2)

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #23 on: Sunday 24 April 2005, 10:43:36 »
E un agarici frustrat aici, isi zicea LOGLIVE o vreme, care inca n-a trecut balta, injura pe toata lumea, se supara pe forum ca vacaru' pe sat, se scuza ca era beat, se reaboneaza ca daca injura singur in debara nu-i satisfacut si tot asa
Agariciu' s-a ofuscat ca vacaru' pe sat cind shi-a cerut shi el drepturi de moderator... shi nu le-a primit....sireacu'...de aia e in betze cu Hoidrag shi il mushca de doso-ventral...Oricum, acu' se vaita pe Mtl shi ishi ia ramas bun de pe Q.ro acolo... e jenant...
Live now, pay later!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #24 on: Sunday 24 April 2005, 11:24:28 »
Agariciu' s-a ofuscat ca vacaru' pe sat cind shi-a cerut shi el drepturi de moderator... shi nu le-a primit....sireacu'...de aia e in betze cu Hoidrag shi il mushca de doso-ventral...Oricum, acu' se vaita pe Mtl shi ishi ia ramas bun de pe Q.ro acolo... e jenant...
Ewww  :-[ lame

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #25 on: Sunday 24 April 2005, 19:45:57 »
Deja sunteti OFFTOPIC!  :P
Pai de la topic la ce am citit mai sus... nici nu stiu daca sa mai citesc pagina 1. Nu-mi raspundeti, n-am s-o citesc.
Parerea mea : postati daca e in legatura cu topicul.

Ei, nu fi asa scortos si tu acuma, mai schimbam si noi o vorba, ca baietii, ce naiba ... La ce ai intrebat tu s-a raspuns din prima pagina  :D

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #26 on: Tuesday 26 April 2005, 15:30:36 »
ca sa ai drept de munca in US, ai nevoie de o firma americana care sa te sponsorizeze... in termeni "practici" acordul NAFTA nu iti aduce nici un beneficiu - singura diferenta este ca viza de munca pt. canadieni are alt cod. dar, problema ramine aceeasi - ai nevoie de un job in US si de o firma dispusa sa ceara viza pt. tine.

I Translate it

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
« Reply #27 on: Tuesday 26 April 2005, 22:12:31 »
in termeni "practici" acordul NAFTA nu iti aduce nici un beneficiu - singura diferenta este ca viza de munca pt. canadieni are alt cod. dar, problema ramine aceeasi - ai nevoie de un job in US si de o firma dispusa sa ceara viza pt. tine.

Te inseli tare de tot, ai nevoie de un contract, iar daca ti-ai gasit o slujba atunci il si ai si de cateva documente, printre care un pasaport canadian. Viza e valabila 1 an (spre deosebire de H1B care e valabila 6), se poate reinnoi de oricate ori vrei (spre deosebire de H1B care dupa 6 ani tre sa stai cel putin 2 pe tusa si asta nu in Canada ci in RO - tara care ti-a eliberat pasaportul). Alta diferenta e faptul ca TN-ul il iei de la granita in maxim 30 de minute si poate fi reiinoit la granita, iar H1B este acordat de INS dupa un proces destul de lung si costisitor. TN-ul nu are limita la numar de vize acordate pe cand la H1B anul trecut limita a fost de doar 85000.
Mai multe despre TN la:
http://www.workpermit.com/us/employer_tn.htm

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #28 on: Tuesday 26 April 2005, 22:27:49 »
Mai multe despre TN la:
http://www.workpermit.com/us/employer_tn.htm

Thanks boss. Un post precis si la obiect. Ma Thor, tu esti roman, ma ?

Agno

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #29 on: Wednesday 27 April 2005, 10:14:44 »
Thor,
Pai, tocmai asta este problema, man... contractul! De exemplu, eu lucrez in IT si lucrurile s-au "nasolit" rau in ultimii ani - daca te uiti pe Monster.com, 99% din anunturi precizeaza "no sponsorship". Acum citiva ani, se ofereau sa-ti plateasca si biletul de avion, iti dadeau si bani sa te muti... Acum s-a schimbat situatia - multe firme americane de IT au dau faliment, altele au concediat pe capete si isi muta mare parte din operatii in India...
Nu stiu cum o fi in alte domenii, dar in IT se ajunge greu in US acum daca ai nevoie de sponsorizare (de care ai nevoie oricum, indiferent ca ai pasaport canadian, indian, romanesc sau chinezesc...). Este adevarat ca procedura este simplificata pt. canadieni, dar nu aduce nici un avantaj (pt. ca, la modul practic, tu esti aici, ei sint acolo, interviul este acolo, locul de munca este acolo - nu au de ce sa se lege la cap). Americanii pur si simplu nu vor sa aduca din afara - exista destui candidati in US ca sa nu trebuiasca sa-si bata capul.

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
« Reply #30 on: Wednesday 27 April 2005, 18:24:42 »
Thor,
Pai, tocmai asta este problema, man... contractul! De exemplu, eu lucrez in IT si lucrurile s-au "nasolit" rau in ultimii ani - daca te uiti pe Monster.com, 99% din anunturi precizeaza "no sponsorship". Acum citiva ani, se ofereau sa-ti plateasca si biletul de avion, iti dadeau si bani sa te muti... Acum s-a schimbat situatia - multe firme americane de IT au dau faliment, altele au concediat pe capete si isi muta mare parte din operatii in India...
Nu stiu cum o fi in alte domenii, dar in IT se ajunge greu in US acum daca ai nevoie de sponsorizare (de care ai nevoie oricum, indiferent ca ai pasaport canadian, indian, romanesc sau chinezesc...). Este adevarat ca procedura este simplificata pt. canadieni, dar nu aduce nici un avantaj (pt. ca, la modul practic, tu esti aici, ei sint acolo, interviul este acolo, locul de munca este acolo - nu au de ce sa se lege la cap). Americanii pur si simplu nu vor sa aduca din afara - exista destui candidati in US ca sa nu trebuiasca sa-si bata capul.

Iar te contrazic, si asta pentru ca sunt in US pe TN1 si pot sa vorbesc in cunostinta de cauza. Se ajunge destul de usor mai ales daca dai peste companii care stiu ce inseamna viza TN. Nu vei fi niciodata chemat de companii care lucreaza in domeniul militar, insa in alea nu ajung nici macar americanii naturalizati, de obicei te iau doar daca ai cetatenie americana prin nastere.
In rest cred doar ca inca nu stii unde sa cauti. In primul rand pune resume-ul pe dice.com sunt foarte multi head hunters care iti pot gasi o slujba, incerca si hotjobs, mai incearca pe site-ul IEEE si chiar poti sa cauti la companii direct. Ca un exemplu sunt destule companii in Minessota care cauta in IT si iau si TN plus ca iti platesc si relocare, In New Jersey de asemenea. In Arizona: American Express, Intel, Freescale, Motorola, SMCC, Microchip toate ofera relocare si salarii destul de bune. In California sigur Apple si Cisco. Microsoft in Washington State.  In Texas Dell, Intel, National instruments, si alte cateva, iar exemplele ar putea continua.
Cauta sa ai in resume precizarea ca esti cetatean canadian si ca in conformitate cu NAFTA poti lucra in US fara sponsorizare si ai sa vezi ca ajungi destul de usor. multora le e frica sa nu iti trebuiasca H1B si atunci nici nu te cauta, insa pentru TN nici o grija multi vor fi fericiti sa te aiba.
Si, da, la toate interviurile la care am fost mi s-a platit bilet de avion, cazare si inchiriat masina. Nu am luat nici o relocare, pana acum, pentru ca prefer sa lucrez pe contracte scurte (3-6 luni) si sa ma intorc de fiecare data in Canada.

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
« Reply #31 on: Wednesday 27 April 2005, 18:44:14 »

Agno

Scuze pentru greseli, insa am scris pe fuga de la servici. Tura viitoare am sa caut sa corectez mai intai si dupa aceea sa postez.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #32 on: Wednesday 27 April 2005, 19:03:51 »
Agno
Scuze pentru greseli, insa am scris pe fuga de la servici. Tura viitoare am sa caut sa corectez mai intai si dupa aceea sa postez.

Stai usor ca m-ai inteles gresit. Era un mail de apreciere. De obicei noi, ca romani batem mult campii si dam informatie utila aproape zero. La tine n-a fost cazul, de asta am intrebat, nu de greseli de tipar, doamne iarta-ma :)

Agno

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #33 on: Thursday 28 April 2005, 08:40:05 »
Thor,
Cum adica pot lucra in US fara sponsorizare? eu prin "sponsorizare" inteleg faptul ca angajatorul trebuie sa ma sprijine sa obtin viza de lucru... din cite stiu, EL 9angajatorul) trebuie sa aplice pt. viza, nu eu
ma insel?

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
« Reply #34 on: Thursday 28 April 2005, 12:11:02 »
Thor,
Cum adica pot lucra in US fara sponsorizare? eu prin "sponsorizare" inteleg faptul ca angajatorul trebuie sa ma sprijine sa obtin viza de lucru... din cite stiu, EL 9angajatorul) trebuie sa aplice pt. viza, nu eu
ma insel?

Asta in cazul la oricare alta viza de lucru in afara de TN1. Pentru TN1 tot ce ai nevoie de la angajator este contractul de munca si o scrisoare catre INS unde sa se precizeze: pozitia, ce studii sunt necesare pentru a ocupa acea pozitie, salariul, o descriere a atributiilor care le vei avea pe respectiva pozitie si ca durata contractului este de un an sau mai putin. Cu aceste doua chestii, plus hartiile care dovedesc ca ai studiile necesare (diplomele plus echvalarea lor in US) plsu documente care sa ateste ca nu ai de gand sa ramai definitiv in US si 50 USD taxa de procesare a vizei, te duci la orice "border passing point" de la granitele US cu canada sau Mexic si soliciti (tu) viza TN. Ofiterul de acolo iti verifica toate actele, retine scrisorica si iti da o bucata de carton (I-94) care e viza ta de munca, toate acestea durand maxim 30 de minute.
Poti lucra numai pentru angajatorul care ti-a dat scrisoare. In cazul in care ti-ai pierdut slujba ai 3 luni ori sa iti gasesti alta ori sa parasesti statele, daca ti-ai gasit alta te duci la granita si iti iei noua viza.
Din aceste motive spun ca nu ai nevoie de sponsorizare. in cazul celorlalte vize de munca angajatorul trebuie sa dovedeasca faptul ca nu exista altcineva in US la fel de calificat ca tine, sau ca fara tine nu va merge firma. In cazul acestor vize procedura e destul de anevoioasa si indelungata. Pentru H1b dureaza intre doua luni si opt, si de obicei ca sa ai sanse sa o obtii angajatorul trebuie sa aplice cam in octombrie, pentru ca daca e mai tarziu sansele sunt minime sa se incadreze numarul acceptat.

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #35 on: Thursday 28 April 2005, 12:31:39 »
Thor,
ma insel?

Thor, eu am impresia ca el se refera la sponsorizare ca si obtinerea green-card-ului atunci cand esti pe H1B.
In acest context sponsorizare inseamna sprijinul acordat de firma pentru obtinerea green card-ului in momentul la care tu lucrezi deja la acea firma, cu viza de lucru H1B de exemplu. Nu toate firmele sunt dispuse sa iti faca sponsorizari chiar daca lucrezi pentru ele de mult timp iar daca schimbi firma in timpul sponsorizarii (sau esti pus pe liber) o iei de la capat. Adica esti un fel de sclav  (si ei stiu asta).
Asa cum spune Thor sunt mai multe feluri de vize de lucru si care se obtin in mod diferit, de exemplu H1B pe care vin multi indieni din India, est-europeni, etc , viza TN samd.
Viza H1B se obtine destul de greu la un Consulat American (Consulatul American din Romania - pentru romani de exemplu) pe baza unor documente furnizate de firma ce vrea sa te angajeze  si facnd proba ca nu exista alt american calificat si care sa vrea job-ul iar viza TN se  se acorda la granita.
Vad ca intre timp Thor a dat explicatii complete despre viza TN.
 Deci acesta este avantajul sa fii cetatean canadian: mergi cand vrei in SUA la interviu, daca ai luat job-ul obtii viza de lucru TN in granita, nu ai restrictii de genul ca dupa 6 ani trebuie sa stai doi afara asa cum ai pentru viza H1B, poti foarte rapid sa obtii alta viza TN daca schimbi angajatorul, etc.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
Pentru MontrealGuy
« Reply #36 on: Thursday 28 April 2005, 13:33:17 »
[Am incercad sa iti trimit un mesaj personal, insa spune ca ai casuta plina. Pana miercuri sau joi nu ma mai pot conecta, tocmai mi se termina contractul maine si o sa fiu pe drum. Insa putem incerca sa vorbim joi pe 5 mai. Lasa-mi informatii cum sa te contactez. Sau daca faci ceva loc in mesagerie astazi, iti trimit eu tot ce ai nevoie sa ma poti contacta.