Author Topic: Se merita pastrata cetatenia romana ?  (Read 34023 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Se merita pastrata cetatenia romana ?
« on: Friday 06 May 2005, 22:19:16 »
Din continutul sitului canadian referitor la plimbarile in Romania.

"Canadians with dual nationality or who are eligible for Romanian citizenship may be subject to Romanian laws and other obligations. Holding dual nationality may limit the ability of Canadian officials to provide consular services. Canadians should check their status at a Romanian embassy or consulate."

Asta ma face sa ma intreb ... oare politaiul ala spagar o mai face la fel de tare pe nebunu sa-i iasa dreptul daca esti dual citizen ? Functionarul de la aeroport te trateaza cu aceiasi scarba ? Ma intreb daca in numele unor ipotetice avantaje (ingrijire medicala in Romania la copii, studii in Romania sau munca in EU) se mai merita deranjul pastrarii cetateniei, cand unul ca mine a dat foc la toate podurile din spate si care nu vede nici un motiv sa stea mai mult de 3 luni in mult-iubita patrie. Nu e o concluzie ci doar o intrebare rationalista, care n-are nimic de-a face cu motivatiile sentimentaloide (nu dau doi bani pe mandrii nationale sau alte fantasme de acest tip) ... Voi ce parere aveti ?

*Mie imi tot pare cetatenia asta romana ca o ghiulea legata de picior si care nu pare sa-mi aduca decat necazuri, chiar si ca sa scap de ea trebuie sa platesc ::) dar e posibil sa fiu subiectiv si de aia zic sa intreb si pe altii care au mai rumegat la subiectul asta*

Agno

http://www.voyage.gc.ca/main/pubs/dual_citizenship-en.asp
« Last Edit: Friday 06 May 2005, 22:22:16 by Agno »

Offline Acidutzu

• Full Member
Re: Se merita pastrata cetatenia romana ?
« Reply #1 on: Friday 06 May 2005, 22:30:58 »
Agno - nu prea stiu prea multe, dar ... ca român parca nu mai ai nevoie de viza pentru a pleca in Grecia de exemplu. Ca si Canadian, mi se pare ca da. Sau ma insel?
In rest, si eu sunt de aceeasi parere ca si tine. Daca stie cineva mai multe, ar fi interesant de stiut. Apropo, daca am pasaport românesc, in tara, platesc o camera de hotel la tarif de "strain" sau de "bastinas"? Multe intrebari fara raspuns, o sa incerc sa ma documentez.
Daca stie mai multe referitor la acest subiect, l-as ruga pe LZG sa dea un raspuns concret. Pentru ca ce e al lui, e pus deoparte, asa cum spuneam si altadata. Cand stie, stie! Modul in care o spune, nu ma deranjeaza, informatia este importanta.
Sa stii sa pui intrebari, este o arta. Sa stii sa faci fata raspunsurilor primite, te defineste!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #2 on: Friday 06 May 2005, 22:35:37 »
ca român parca nu mai ai nevoie de viza pentru a pleca in Grecia de exemplu. Ca si Canadian, mi se pare ca da. Sau ma insel?

In cazul asta particular da, conform http://gogreece.about.com/cs/practicalinfo/a/greecevisareqs.htm insa poate alte tari au asemenea diferentieri roman-canadian (ma refer la avantajarea cetateniei romane) si poate cineva le cunoaste ...

Agno

PS Ca roman ai sanse maxime sa iei un sut in dos in vama, in special daca vii cu o masina. Au patit-o destui, nu i-a placut grecoteiului de moaca lor si i-a intors fara nici un cuvint. Una din picaturile care au facut oceanul ce m-a impins peste balta  ;D. Imi imaginez ca nu se intimpla acelasi lucru cu cei cu pasaport canadian
« Last Edit: Friday 06 May 2005, 22:37:47 by Agno »

Offline albastra

• Sr. Member
« Reply #3 on: Friday 06 May 2005, 22:36:16 »
Apropo, daca am pasaport românesc, in tara, platesc o camera de hotel la tarif de "strain" sau de "bastinas"?

Pai depinde cu ce pasaport te inregistrezi. Normal ca daca te inregistrezi la hotel cu cel canadian...platesti....ca un canadian.

Dar oricum....îl asteptam pe LGZ sa ne edifice!  ;)

''Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. ''  Oscar Wilde

Offline adrian ardelean

• Sr. Member
« Reply #4 on: Friday 06 May 2005, 22:37:14 »
(...) (nu dau doi bani pe mandrii nationale sau alte fantasme de acest tip) ... Voi ce parere aveti?

Chiar vrei sa stii? Pai hai sa-ti spun: daca ceea ce ai scris mai sus este parerea ta, io, personal, nu dau doi bani pe ea...
Acuma sa nu sari ca "nu te intereseaza parerea mea", ca intrebarea "voi ce parere aveti?" se adreseaza tuturor, deci si mie...
Adrian "canadian" Ardelean
I LIKE CANADA BUT I LOVE ROMANIA
"Romania este eterna. Noi nu." (Mihai Popescu Stoenesti, ziarist)

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #5 on: Friday 06 May 2005, 22:39:50 »
Chiar vrei sa stii? Pai hai sa-ti spun: daca ceea ce ai scris mai sus este parerea ta, io, personal, nu dau doi bani pe ea...
Acuma sa nu sari ca "nu te intereseaza parerea mea", ca intrebarea "voi ce parere aveti?" se adreseaza tuturor, deci si mie...

Maestre, esti pe topicul meu, un topic unde am propus o analiza rationala, economica asupra pastrarii cetateniei. Am cerut in mod explicit in deschidere sa evitam consideratiile sentimentale, lacrima din coltul ochilor plansi de dor si alte marafeturi de acelasi calibru. Nu-ti place topicul, evita-l. Discernamantul stimabile, e unul din primele lucruri care se invata la orice scoala de jurnalism. Am reporteri in familie, stiu ce spun.  ;D

Am plecat din Romania ca sa am din ce sa traiesc, si ma voi intoarce in Romania ca sa innebunesc.

Agno
« Last Edit: Friday 06 May 2005, 22:43:22 by Agno »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #6 on: Friday 06 May 2005, 22:51:22 »
Iete ca ma bag si io.
Baietii de la Catavencu zic despre Romania ca e  tara unde , daca stii sa vorbesti suficient de bine si mult, te poti fofila sa nu muncesti toata viata.
Cu alte cuvinte sa tragi viata-n p**a. Cuvintele maestrilor Acad. Cat.
Daca e de facut ceva si te duce mintea suficient de mult, ii poti imbrobodi pe altii mai fraieri sa faca. Sau daca nu, nu.
In continuare se traieste la misto, la umbra tzepelor, tunurilor, caraielilor, a datului din urechi, etc. Toti baietii aia care au tot iesit pe-afara pe banii contribuabililor, n-au inteles sau n-au vrut sa inteleaga ca TREBUIE sa faci eforturi mari ca sa urnesti ceva.
Sa dea D-zeu sa n-ajung sa-mi fie rusine ca sunt roman, in anii ce vor urma.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #7 on: Friday 06 May 2005, 23:00:21 »
Baietii de la Catavencu zic despre Romania ca e  tara unde , daca stii sa vorbesti suficient de bine si mult, te poti fofila sa nu muncesti toata viata.
Cu alte cuvinte sa tragi viata-n p**a. Cuvintele maestrilor Acad. Cat.

De acord. Ce te faci insa daca esti asa de tembel indoctrinat in respectarea legilor incat erai in situatia de a fi singurul din tot cartierul care avea decodor legal HBO cand unul piratat se gasea la tot coltul de strada si costa juma' din abonamentul pe o luna ? Cine capsa bilete in autobuz la ora 5 dimineata cand era stiut din mosi -stramosi ca IJTL-ul incepe controalele abia la ora 6.30 ? Cui i-a fost mereu rusine sa se certe ca la usa cortului cu vreun taximetrist zurbagiu pentru a obtine tariful normal si nu ala umflat ?

Eu eram fraierul asta, de aia mereu zic ca am plecat din Romania din motive de neadaptare ... Sunt unii care fura cu zambetul pe buze si dorm ca niste valize chiar daca au 10 procurori sub geam si sunt altii, pe de alta parte, ratatii sistemului romanesc care nu-s in stare si pace sa castige mai mult de salariul ala de 300..400 dolari pe luna.

Nu voi reusi vreodata sa trag viata-n p**a, sunt prea prost pentru asta. Nu ca aici ar fi cinstea lui Vlad Tepes, insa macar cei care fura o fac mai cu fereala si nu ma omoara pe strada cu Mertanele.

Agno

Offline albastra

• Sr. Member
« Reply #8 on: Friday 06 May 2005, 23:01:04 »
Daca e de facut ceva si te duce mintea suficient de mult, ii poti imbrobodi pe altii mai fraieri sa faca. Sau daca nu, nu.
In continuare se traieste la misto, la umbra tzepelor, tunurilor, caraielilor, a datului din urechi, etc. Toti baietii aia care au tot iesit pe-afara pe banii contribuabililor, n-au inteles sau n-au vrut sa inteleaga ca TREBUIE sa faci eforturi mari ca sa urnesti ceva.

Asa este...din pacate....
Mai sunt si romani nacajiti.....
dovada : http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=363359&topic=33

Noi suntem români, noi suntem români
Noi suntem aici pe veci stapâni.
Noi suntem romani, noi suntem romani,
Noi suntem urmasii lui Traian.

A sosit ziua dreptatii, ziua sfânta-a libertatii
Tot românul veseleste, România-ntinereste.
Ardelean copil de frunte, ia ridica-ti a ta frunte,
Si te-nsufla de mândrie, ca esti fiu de Românie.

Moldoveanul si munteanul sunt frati buni cu ardeleanul,
Trei români plini de putere, ca românu in veci nu piere.

Hai români lumea va vede, Romania-noi se-n crede,
Ca de-acum românu-n lume, va fi vrednic de-al sau nume.

...si acuma toti in cor....refrenul....
''Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. ''  Oscar Wilde

Offline adrian ardelean

• Sr. Member
« Reply #9 on: Friday 06 May 2005, 23:01:56 »
Maestre, esti pe topicul meu

Topicul "tau"?? Urmeaza sa tragi concluzia ca, fiindca contine un "topic al tau", toata "taclaua" e a ta, apoi intreg forumul, si pana la urma tot Internetu'...
Ce parere ai de retrocedarea catre ilustra-ti persoana a intregului sistem solar? sau a intregului Univers, ca sa nu mai umblam cu jumatati de masura?

Am cerut in mod explicit in deschidere sa evitam consideratiile sentimentale, lacrima din coltul ochilor plansi de dor si alte marafeturi de acelasi calibru.

Da idei de tipul "nu dau doi bani pe mandrii nationale" le accepti pe "topicul tau"? Sau tu esti, ca "proprietar" al topicului, mai "egal" ca si altii???

Nu-ti place topicul, evita-l.

Mah, am sa evit ce vreau io sa evit, nu ce vrei tu, OK?

Discernamantul stimabile, e unul din primele lucruri care se invata la orice scoala de jurnalism.

Asa, si? Ai putea sa-l ai si fara scoala de jurnalism, dar daca nu-l ai, nu-l ai si pace...

Am reporteri in familie, stiu ce spun.  ;D

Si fratii lui Eminescu aveau in familie un poet genial, dar asta nu inseamna ca si ei erau poeti, sau geniali...

Am plecat din Romania ca sa am din ce sa traiesc, si ma voi intoarce in Romania ca sa innebunesc.

Se pare ca nu mai e cazu' sa te intorci... Problema s-a rezolvat, si poti face economie la banii de avion...
« Last Edit: Friday 06 May 2005, 23:04:22 by adrian ardelean »

Offline mariana_68

• new users
« Reply #10 on: Friday 06 May 2005, 23:04:37 »
Agno, eu cred ca intrebarea se pune altfel, si anume "se merita sa renunti la cetatenia romana"? Si stii de ce? Pentru ca renuntarea costa in jur de 550 EURO pentru o persoana singura. Plus o caruta de documente. Nu e chiar asa usor cum ai crede, adica, iesi in strada si strigi de trei ori spre rasarit ca renunti si, gata, nu mai esti cetatean roman:)
Numai ca nu vad cu ce te deranjeaza ca esti. Dupa ce-ti iei cetatenie canadiana poti sa uiti ca esti roman, sa te duci in Romania cu pasaportul canadian si asa mai departe.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #11 on: Friday 06 May 2005, 23:09:08 »
Topicul "tau"??? Urmeaza sa tragi concluzia ca, fiindca contine un "topic al tau", toata "tac;laua" e a ta, apoi intreg forumul, si pana la urma tot Internetu'...
Ce parere ai de retrocedarea catre ilustra-ti persoana a intregului sistem solar? sau a intregului Univers, ca sa nu mai umblam cu jumatati de masura?

Bateti campii fara gratie. Prezenta unui buton de LOCK/UNLOCK plus o norma elementara de netticheta si o doza de bun-simt ar trebui sa va ajute cu plasarea 'proprietatii' unui thread. Nu le aveti pe nici unele.

Da idei de tipul "nu dau doi bani pe mandrii nationale" le accepti pe "topicul tau"? Sau tu esti, ca "proprietar" al topicului, mai "egal" ca si altii???

Da. Am cerut exact asta. Nu puteti disocia o discutie rationala de zbierete patriotice ?

Mah, am sa evit ce vreau io sa evit, nu ce vrei tgu, OK?

Argumentul care a rapus picadorii. S-a umflat putin bicepsul pe Dvs cand ati spus-o asa de apasat, demn si vertical ?

Eu zic sa mai exersati putin capitolele Toleranta, Rationalism si Expozeu. E nevoie.

Agno

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #12 on: Friday 06 May 2005, 23:09:34 »
Suntem buni. Foarte buni. La gargara si indemnuri patriotice de doi bani.
Asa-i, romanul e foarte bun oriunde in lumea asta. Adica romanul educat. Nu la facultate, ci de parinti.
Aaaaa uitasem ca mai avem si fete de top.
Intr-adevar suntem foarte buni. Altii sunt prosti si ignoranti fiindca nu ne baga in seama asa cum ar trebui.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline mariana_68

• new users
« Reply #13 on: Friday 06 May 2005, 23:11:13 »
Pardon, ma scuzati. 55o EURO costa in Germania. In USA e mai ieftin, numai 380 USD, un adevarat chilipir :)

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #14 on: Friday 06 May 2005, 23:11:39 »
Agno, eu cred ca intrebarea se pune altfel, si anume "se merita sa renunti la cetatenia romana"? Si stii de ce? Pentru ca renuntarea costa in jur de 550 EURO pentru o persoana singura. Plus o caruta de documente. Nu e chiar asa usor cum ai crede, adica, iesi in strada si strigi de trei ori spre rasarit ca renunti si, gata, nu mai esti cetatean roman:)
Numai ca nu vad cu ce te deranjeaza ca esti. Dupa ce-ti iei cetatenie canadiana poti sa uiti ca esti roman, sa te duci in Romania cu pasaportul canadian si asa mai departe.

Pai exact asta vreau sa discut, exact asta e fagasul pe care am vrut sa am discutia ... deci 550x3, vine atita ... daca prelungim pasapoarte inca 20 de ani de acuma inainte, dam atita .... daca se mai naste un copil mai dam atita ... total ... se merita pastrata ... sau nu ...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #15 on: Friday 06 May 2005, 23:12:51 »
Suntem buni. Foarte buni. La gargara si indemnuri patriotice de doi bani.
Asa-i, romanul e foarte bun oriunde in lumea asta. Adica romanul educat. Nu la facultate, ci de parinti.
Aaaaa uitasem ca mai avem si fete de top.
Intr-adevar suntem foarte buni. Altii sunt prosti si ignoranti fiindca nu ne baga in seama asa cum ar trebui.

?

Massther Clinic - Massage therapy

Offline adrian ardelean

• Sr. Member
« Reply #16 on: Friday 06 May 2005, 23:13:31 »
Eu zic sa mai exersati putin capitolele Toleranta, Rationalism si Expozeu. E nevoie.
Agno

Modestule... Ma si mir ca nu ai folosit pluralul majestatii, "NOI ZICEM"...
Ce mishteaux e sa dai sfaturi de "toleranta" si "rationalism" prin dovezi de INTOLERANTA si IRATIONALISM, asa-i?

Da' la urma urmei, e "topicu' tau", asa ca ai dreptul sa faci ce vrei pe el...
Daca l-ai incuia ar fi cel mai bine, dar dupa aia cu ce te mai lauzi?

Offline mariana_68

• new users
« Reply #17 on: Friday 06 May 2005, 23:13:41 »

Pai exact asta vreau sa discut, exact asta e fagasul pe care am vrut sa am discutia ... deci 550x3, vine atita ... daca prelungim pasapoarte inca 20 de ani de acuma inainte, dam atita .... daca se mai naste un copil mai dam atita ... total ... se merita pastrata ... sau nu ...

Agno, poti pastra cetatenia (se pastreaza de la sine, daca pot sa zic asa) si fara sa faci pasaport nou 20 de ani de acum inainte. Deci intrebarea ta era daca se merita sa faci pasapoarte noi, nu daca se merita sa pastrezi cetatenia. Dupa mine sunt chestiuni diferite.

Offline nasti

• Hero Member
« Reply #18 on: Friday 06 May 2005, 23:14:19 »
Nu cred ca se mai plateste la hotel in functie de cetatenie. Cu toate ca bajetilor tare le-ar mai place asta.
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #19 on: Friday 06 May 2005, 23:15:08 »
Agno, poti pastra cetatenia (se pastreaza de la sine, daca pot sa zic asa) si fara sa faci pasaport nou 20 de ani de acum inainte. Deci intrebarea ta era daca se merita sa faci pasapoarte noi, nu daca se merita sa pastrezi cetatenia. Dupa mine sunt chestiuni diferite.

Vezi ca pe linku' care l-am postat este un exemplu cu niste polonezi canadieni care au facut exact asta.