Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > CANADA sau AMERICAN DREAM

parere PERSONALA despre emigrarea in Canada

(1/29) > >>

als:
Pt cei care va faceti planuri de emigrat in Canada - Personal nu cred ca mai merita emigrarea in Canada din Romania, daca aveti un trai cat de cat omenesc acolo. Nu stiu care-i viata in Rep. Moldova, deci parerea mea nu ii vizeaza pe cei de acolo. Unii vor sari poate in sus, dar subliniez - este parerea mea personala. Am venit in Quebec acum 4 ani, am un nivel bunicel de viata aici, dar parca nu mai e la fel ca atunci (si nici acum 4 ani nu a fost cine stie ce). Joburi nu mai sunt asa de multe (nu ma refer la softisti, ca ei banuiesc ca nu mai vin deja prea multi pt ca salariile in domeniu au crescut mult in Romania) si ti se cer o lista de calificari ca sa gasesti un job de 14-16$/ora si asta dupa ce ajungi la un nivel satisfacator cu quebecoasa. Am realizat mult aici, dar tot nu pot spune ca profesional m-am realizat. desigur depinde si de meserie - eu nu sunt programator, analyst etc. sunt tehnician cu diploma de faculta in electro din romania.
inca o data - parerea mea personala.

albastra:
Parerea mea personala este ca daca esti electro cu faculta in Ro...si nu ai inca job pe masura...apai îi numa vina ta.

Asa e , nu e azi ce a fost acuma 4 ani si nici peste 4 ani nu va fi ce e azi. Ca dor iarna nu-i ca vara. Asta stim.

Alta parere a mea personala catre aia din Ro: daca voi va impiedicati de un mesaj de genul asta si renuntati la visul Ca, apai e f bine ca ramaneti in Ro. Ca nu e pentru toti, chiar daca e loc pt 23 mil de romani.

Bafta multa la toti!

Tacalin:
Als, yo dzic sa ieshi din gashka aia de rromani ca s-ar putea sa nu pupi nici joabele alea de 14-16 4/ora...

Concierge-ul ia mai mult shi n-are nevoie de franceza prea multa....

Parerea mea e ca cine nu se realizeaza in Canada nu se va putea realiza nicaieri in lumea asta.... Tare ma tem ca tu nici in roromanika nu te-ai simtzi bine... shi de altfel cre' ca niciunde....

E tragic.... sincer.... mi-e mila de tine shi de cei ca tine... Voi cedatzi inainte de a incepe lupta... nici macar nu va intereseaza ce e dincolo de dealul din fatza voastra...

Bafta!

crysxyz:
e de apreciat cei care isi posteaza parerile lor  personale dar sincere , nu ii mai judecati ,e o parere personala si atata .multi spun basme despre viata lor in canada ,si in sufletul lor maine ar fugi din canada...dar nu pot

Tacalin:

--- Quote from: crysxyz on Thursday 01 May 2008, 05:57:34 ---multi spun basme despre viata lor in canada ,si in sufletul lor maine ar fugi din canada...dar nu pot

--- End quote ---

cum le shtii matale pe toate... vad ca shtii shi ce nu shtiu eu insumi... yo credeam ca-mi place-aici... tu nu: Gerula shi iar Gerula....

Bafta!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version