Bienvenue au Qu├ębec! Welcome to Canada! > CANADA sau AMERICAN DREAM

este quebec-ul pentru mine?

(1/3) > >>

manusof:
In ro, situatia este tot mai nashpa - nu stiu daca sunteti la curent cu noile impozitari, reducerile de salarii si pensii, etc. Am luat hotararea sa plecam de aici (eu, sotul si baietelul nostru de 3 ani). Oscilam intre Quebec si Australia. Eu am un master in psihologie, aici lucrez ca psiholog. Sunt gata sa fac si alte job-uri pt. inceput (cel mult 1-2 ani), dar nu chiar spalat de vase. Am aproape 39 de ani si m-am cam saturat de umbalt prin scoli, as cam vrea sa culeg roadele acum :) Cel mai low nivel la care ma gandesc este baby-sitter / vanzatoare /ospatarita. Ca ideal ma gandesc la instructor de yoga/yogilates sau sa deschid o gradinita  (cresa)- pana voi sti suficient de bine limba si pana voi face toate specializarile necesare pentru a lucra ca psihoterapeut. Noi stim amandoi si engleza si franceza, la nivel intermediar (nu am dat inca vreun test de limba). Sotul este inginer si economist. Aici lucram amandoi in domeniul asistentei sociale (el nu lucreaza in profesia lui). Clar e ca nu ne ajung  banii de la o luna la alta - cu rate la banci, ipoteca la casa, etc. Ce ma doare pe mine cel mai rau e ca nu ne mai permitem aproape nicio distractie. Eu imi imaginez ca in Quebec imi voi putea permite sa ies din oras in fiecare weekend, sa mananc o data- de 2 ori pe sapt la restaurant (nu fast-food), sa muncesc 8 ore pe sapt, iar in concediu sa pot veni in Europa. In plus, chiar si aici, din toata saracia, ma orientez cat pot spre produse alimentare naturale sau bio. Nu prea iubesc iarna, dar o pot suporta. Va rog sa-mi spuneti, din experienta voastra, ce sanse as avea sa ma adapez in Quebec. Despre viata in Australia / New Zeeland stiti ceva? Multumesc.

albastra:
Daca zici ca nu mai vrei prin scoli ca te-ai cam saturat de ele ( e de inteles) nu e o optiune. Pentru ca daca veniti in Q ( si nu sunt eu in masura sa dau sfaturi unde sa emigrati) va trebui sa cam faceti scoli. Ca sa aveti un nivel de trai cu iesiri in fiecare weekend si cu vacante in Eu, va trebui sa trageti un pic la inceput. Cu meseria ta e destul de multa scoala de facut. Aici toate sunt diferite. Cu meseria sotului ( ing-ec) iara trebuie cel putin intrat in Ordinele profesionale si pt asta , trebuie un pic de scoala facuta. Dar mai ales daca zici ca nu a profesat in meseria lui e cam dificil. Aici un ing nu e ca un ing acolo.
In fine , e mai dificil dar nu imposibil. Si cel mai important lucru este ca ajunsi aici aveti o speranta.
Cel mai castigat din emigrarea voasta este baietelul vostru.

Nu vreau sa va descurajez, dimpotriva, va urez mult suuces in drumul pe care-l veti alege.
Despre Australia nu stiu nimic, dar in Quebece e bine si loc pentru toata lumea. Depinde de voi cat de open mind sunteti.

Imi permit sa va dau un sfat: informativa inainte de a ajune aici.

Din ceea ce scrii , reiese mesajul unei mamici/femei disperate si fara speranta. De aici si pana la demarerea si indeplinirea unei emigrari e cale lunga. La varsta pe care ai declarat-o ar fi bine sa nu mai stati mult pe ganduri. Demararati formalitatile de emigrare. Cu cat luati decizia mai repede cu atata mai bine pentru voi.

Bafta multa si nu exita sa intri pe site si sa pui intrebari. Chiar as zice ca ar trebui citit acest site sin scoarta in scoarta. Vei gasi mult informatii. Si bune si rele. Si adevarate si false. Dar informatia este foarte importanta.

cbunea40:
Numai tu iti cunosti capacitatea de adaptare.Daca nu iubesti iarna o sa-ti fie greu la Qc pt ca o sa ai parte de ea minimum 6 luni pe an.Iar in primii ani nu vei avea parte de conditiile pe care le-ai descris mai sus ci de multa munca si poate de week enduri la cate un barbecue in parc daca nu ploua sau nu ninge afara.Dupa cativa ani de munca,daca dupa dificultatile inerente primilor ani de imigrare familia voastra mai este intreaga,daca aveti noroc puteti avea un nivel de trai descris de tine dar tr sa muncesti mai mult de 8 ore pe saptamana.

albastra:

--- Quote from: cbunea40 on Thursday 24 June 2010, 07:56:10 ---Numai tu iti cunosti capacitatea de adaptare.Daca nu iubesti iarna o sa-ti fie greu la Qc pt ca o sa ai parte de ea minimum 6 luni pe an.Iar in primii ani nu vei avea parte de conditiile pe care le-ai descris mai sus ci de multa munca si poate de week enduri la cate un barbecue in parc daca nu ploua sau nu ninge afara.Dupa cativa ani de munca,daca dupa dificultatile inerente primilor ani de imigrare familia voastra mai este intreaga,daca aveti noroc puteti avea un nivel de trai descris de tine dar tr sa muncesti mai mult de 8 ore pe saptamana.

--- End quote ---

Tu-i in aripa de quebecosi...si io muncesc 40 de ore pe saptamana. :)

In rest, ai perfecta dreptate!

manusof:
Va multumesc pentru raspunsuri.
8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana voiam sa spun :)
Ieri mi-am petrecut toata dimineata citind ce scrie pe aici, pe forum si nu am reusit sa-mi fac inca o opinie cat de cat obiectiva. Observ ca unii sunt foarte incantati de Quebec (dar par sa aiba cam multe pete oarbe), altii sunt nemultumiti de tot ce se intampla acolo. Unii, ca voi, sunt mai realisti: e greu, dar, in cele din urma, reusesti.
M-am plimbat si eu prin vestul Europei, ultima data in 2004 si mi-a placut foarte mult stilul lor de viata, aparenta lipsa de stres, cerul albastru, aerul  curat, vinurile bune, mancarea variata si gustoasa. Difera cu mult Quebec-ul?
Eu inclinam spre Montreal city, deoarece acolo exista gradinita steiner-waldorf (baietelul meu incepe anul acesta gradinita in acest sistem, de care eu sunt foarte incantata). Se pare ca in partea franceza sunt numai 2 gradinite waldorf.
Toate bune!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version