Bienvenue au Québec! Welcome to Canada! > CANADA sau AMERICAN DREAM

CANADA, PAMANT ROMANESC

(1/27) > >>

adrian ardelean:
STERS

prutenel:
Mi-a placut relatarea - e si normal, pentru ca mi-a confirmat inca o data parerea deja formata: fiecare vede Canada lui. Fiecare are motivele sale, experientele sale, concluziile sale.
Si daca replyc (sic!), o fac doar pentru ca autorul este ziarist, capatand deci stilul nefiresc al celui care crede ca are nu doar dreptate, ci si suportul moral al celor pentru care scrie. (Pentru asta o sa mi-o capat eu!!)
Nu pot, deci, trece cu vederea o opinie amintita mai sus care beneficiaza, se zice, de sprijinul cunoscutilor. Este vorba de lunga parte dedicata reclamarii de catre cineva a drepturilor de autor. Si, ca sa nu lungesc argumentatia prea mult, intreb: Oricine are dreptul sa vanda o bautura racoritoare cu numele Pepşi Cola?(o litera - ce conteaza?)
Cred ca este vorba, din nou, de vechea meteahna a comunizarii a tot ce ne convine sa fie comun (meteahna de care, sper, cei mai tineri sa aiba sansa sa nu fie atinsi) si de ostracizare a tuturor celor care isi cer, legitim, drepturile, impotriva opiniei majoritatii.
Numai bine si schimbare lina a mentalitatii! 8-)
(Si pe cuvant ca nu-l stiu pe Motoc.)

adrian ardelean:
Multumesc pentru aprecierea de la inceput (aia cu "mi-a placut relatarea"), dar am si io cateva intrebari-precizari.

1. "stilul nefiresc al celui care crede ca are nu doar dreptate, ci si suportul moral al celor pentru care scrie"??? Pai cred (CRED, deci nu sunt sigur ca as avea dreptate!!!) ca Prutenel se cam inseala. Nu sustin si nu consider ca am dreptate., si nici suportul celor pentru acre scriu. Faptul ca sunt ziarist m-a ajutat la eventual la formulari si la cursivitatea scrisului, dar "jurnalul" nu are pretentia de "articol de presa", unde se pune pret pe adevar. Jurnalul este, prin definitie, o chestie extrem de subiectiva, pentru ca, asa cum spune Prutenel (mah, cand are dreptate apoi are, nu se joaca!), "fiecare vede Canada lui"... Deci nu sustin "dreptatea" Canadei vazute de mine, doar v-am aratat cum vad io, DEOCAMDATA, tara asta. Pana si io pot, teoretic, sa-mi schimb parerea, si sa vad miine "alta Canada". Nu stiu daca va fi sau nu asa, dar intr-un "jurnal", subiectivismul e la mai mare pret ca "adevarul faptic" al unor articole de presa. De aceea jurnalul este altceva decat o stire! La asta te refereai, Prutenel, cand ai zis ca "ti-o capeti tu", sau ai nevasta jurnalista?

B.Exemplu cu Pepshi-Cola nu e foarte fericit ales. (folosesc "sh" pentru "s" de la "sarpe", ca nu am diacritice).  Dar, ca sa ramanem tot la el cu similitudinea, cred ca domnul Motoc si-a inregistrat marca "Pepshi-Cola", pentru ca asa era el obisnuit de cand era mic (shi peltic!), si acum incearca sa-i opreasca pe cei de la Pepsi-Cola sa mai foloseasca denumirea korekta a produsului racoritor pe care acestia il comercializeaza. E korekt din partea lui? Si apoi se vand atatia pantofi de sport PLIMA sau casetofoane PAWASONIC, iar firmele "copiate" nu au ce sa faca legal, pentru ca "o litera" in domeniul marcilor inseamna ALTA MARCA, deci LEGAL TITLUL MEU NU IL COPIAZA PE AL DOMNULUI MOTOC. De aceea nici nu a mai emis nici o pretentie dupa ce i-a fost desconspirata stratagema. Ba chiar (desi asta nu mai apare in dialogul epistolar), i-a scris redactorului sef al revistei unde a aparut titlul meu ca poate sa-l foloseasca linistit...
Si apoi, sa recunoastem ca si mie, si lui, ideea ne-a venit de la o carte intitulata ARDEALUL, PAMANT ROMANESC, scrisa, daca nu ma insel, de istoricul englez Milton Lehrer (nu bag mana in foc asupra nationalitatii autorului, ar putea fi american, dar titlul e korekt). Ar trebui sa recunoastem amandoi (EU O FAC CU CEA MAI ALEASA STIMA PENTRU AUTORUL SUSNUMIT) drepturile morale asupra expresiei cu pricina.

III. Prutenel, te cred ca nu-l sti pe domnul Motoc, dar cred ca nici nu tre' sa-ti para rau. NU AI PIERDUT NIMIK!

UR's 4 ever
Adrian "canadian" Ardelean

P.S. De ce sa-mi schimb mentalitatea? Inca functioneaza bine-merci asta pe care o am!

Acelasi

prutenel:
Scuza-ma, n-am vrut sa intru in polemica, am vrut doar sa-ti explic ca dreptul de autor inregistrat este pentru unii o chestiune serioasa si care trebuie respectata. Pentru altii, fireste, nu. M-au deranjat, sincer sa fiu, cuvinte ca "rautate" si "ignoranta", adresate unui om care considera ca isi apara proprietatea. Altii au fost dusi la canal sau impuscati pentru aceeasi vina de dusmani ai poporului. In fine, eu iti urez succes in Canada, si sa te intorci fericit.

adrian ardelean:
Prutenel, nu sunt suparat pe tine, sezi bland!
Doar ca, probabil, din viteza necesara ca sa citesti un material atat de lung (recunosc ca sunt grafoman!), probabil ti-a scapat un element al disputei mele cu domnul Motoc. In momentul in care credeam ca este proprietarul expresiei "Canada, pamant romanesc", am acceptat sa-i respect acest drept de proprietate, chiar daca mi se parea ca ar fi putut sa dea dovada unei generozitati pe care o invoca in alte situatii. Cand insa am aflat ca MINTISE, si inca cu buna stiinta, pentru ca era "proprietarul" unei ALTE forme de exprimare, PREMEDITAT scrise cu "i din i", atunci m-am simtit eu agresat in drepturile mele, si continui sa cred ca gestul domnului (scuze!) Motoc a fost (in cel mai eufemistic mod) caracterizabil drept rautate si meschinarie. NU IGNORANTA, de asta nu-l acuz pe domnul Motoc... Poti fi de alta parere, este esenta democratiei... Si nu (prea) avem cum sa stim cine are dreptate din punct de vedere MORAL, pentru ca MORALA este un domeniu subiectiv. Eu cred ca dreptatea este de partea mea, Motoc cred ca el e detinatorul, unii imi dau mie dreptate, unii ii dau lui dreptate... Asta este. In instanta nu se va ajunge, in orice caz, desi rezultatul final este ca ARTICOLUL CU PRICINA A FOST REPUS PESTE TOT IN SITE-URI CU TITLUL INITIAL. Asta arata ca redactorul sef al revistei Observatorul din Toronto, care nu are de ce sa riste pentru mine, imi da dreptate. Punem punct?

Adrian "canadian" Ardelean

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version