Author Topic: vreau masina cu 6 locuri  (Read 8214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blueice

• new users
vreau masina cu 6 locuri
« on: Friday 05 September 2014, 14:03:14 »
Astea-s datele problemei: vreau o masina care sa aiba 6 locuri (minim)
Si cum nu se poate sa mearga gratis, as vrea sa consume cat mai putin posibil..
Prima varianta pe lista ar fi Mazda 5, ca are motor numai de 2.5 l.
La ce van-uri m-am uitat, toate motoarele incep de pe la 3.3l.

Propuneri? Sugestii? Idei ?
And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.
Friedrich Wilhelm Nietzsche

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: vreau masina cu 6 locuri
« Reply #1 on: Friday 05 September 2014, 14:37:53 »
nissan fatfinder cica consuma putin prin teste. si poate toyota highlander hybrid.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #2 on: Friday 05 September 2014, 16:53:44 »
mitsubishi outlander

« Last Edit: Friday 05 September 2014, 17:10:44 by Rufus »
"Aquilla non capit muscas"

Offline blueice

• new users
« Reply #3 on: Friday 05 September 2014, 20:11:33 »
Interesant ce ziceti voi acolo, mai ales Mitsubishi.

N-am stat sa caut mult, dar Nissan-ul e pare mai scump
And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #4 on: Friday 05 September 2014, 20:53:43 »
chinezii nemilionari vad ca prefera toyota sienna... e singurul minivan awd si cred ca nu consuma asa mult (alfel nu l-ar lua chinezii)

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #5 on: Friday 05 September 2014, 22:34:08 »
ce nu cumperi  un Cadillac modelul SRX, ala parca vine cu 7 seats pentru modelul pana in 2010, si te simtzi OM, stai in scaune da piele ... ce conteaza ca dai un pic in plus la benzina, cand iti asigura confort si siguranta ?
« Last Edit: Friday 05 September 2014, 22:35:55 by Dorel »
Pusheen the cat

Offline libra

• Full Member
  • What happens after you get offended?....Nothing.
    • THRLS
« Reply #6 on: Saturday 06 September 2014, 00:38:05 »
Dodge Journey are 7 locuri  si vine si cu motor de 2.4L.

"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

I Translate it

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #7 on: Saturday 06 September 2014, 08:00:56 »
Eu nu inteleg cum poti sa crezi ca e in avantajul tau sa cumperi o masina grea ( 6 ori 7 locuri e o masina pe la 1600 kg ) si cu 7 oameni de 80 kg fiecare ~ 560 kg payload plus benzina in rezervor si alte bagaje ajunge ushor la 2400 kg ... cu un motor de 2.000 cmc !

pai ce acceleratie ai ? cum poti intra intr-o depasire fara sa ai probleme ?

mai bine sa ai un safety margin cu un motor de 250 CP decat cu unul chinuit de 130-140 CP ...

plus ca asa cum zicea si administratorul, motorul asta se uzeaza mai repede decat unul de V6 3500 cmc ...

Trebuie sa te intrebi : Ce vreau de fapt ?

Sa am o masina care sa imi incapa toata familia si sa salvez niste bani la benzina, dar sa ii pun la risc cand sunt pe drum cu ei ?
Pusheen the cat

Offline libra

• Full Member
    • THRLS
« Reply #8 on: Saturday 06 September 2014, 14:46:41 »
Dodge Journey-ul de 2.4L era doar o sugestie la intrebarea lui blueice.

Astea-s datele problemei: vreau o masina care sa aiba 6 locuri (minim)
Si cum nu se poate sa mearga gratis, as vrea sa consume cat mai putin posibil..
Prima varianta pe lista ar fi Mazda 5, ca are motor numai de 2.5 l.
La ce van-uri m-am uitat, toate motoarele incep de pe la 3.3l.

Propuneri? Sugestii? Idei ?

Nici eu nu mi-as lua un minivan, sau o masina mai grea in general, cu motor sub 3 litri. Cat despre demaraj (daca la asta se refera Dorel cand spune de acceleratie), nu as avea pretentia sa fac burnouts cu ea, pentru asta iti iei masina sport.
Unde trebuie sa faci depasire in Canada? Toate drumurile au cel putin 2 benzi pe sens, iar cele rurale nu sunt prea circulate.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #9 on: Saturday 06 September 2014, 15:00:54 »
Libra ai circulat mult in Ontario pana astazi ? ca eu is aici de vre-o 19 ani de zile shi in afara de 400 series highways TOATE celelalte drumuri in Ontario is cam pe 2 benzi ori pe 4 benzi unde se fac depasiri in sens contrar celui de mers...
deci daca mergi la o cabana ori la un lac ori la un resort care nu e imediat langa autostrada va trebui sa iei drumuri rurale... shi in general pe aceste drumuri rurale se gasesc mai multe categorii de shoferi totzi unul shi unul :

1) camionete de rednecks bautzi bine venind de la un club ori un birt ori o petrecere
2) turisti in vacanta tragand dupa ei o rulota ori un minivan plin ori o barca ...
3) oameni care circula mai mult "dumineca" cu mashina ... deci experienta lor pe shosea e foarte redusa...

de ce crezi tu ca mor atatzia cand sunt week endurile lungi ?

pentru motivele ce le-am enuntat mai sus, mai putini mor pe 400 hwys decat pe drumurile rurale ori "judetene" asculta numai pe CP24 dumineca seara shi o sa afli un tally count exact la cati au murit in week endul respectiv.

Deci cum ziceam , daca itzi da mana sa pui siguranta familiei ( inclusive a copiilor shi a socrilor ori parintilor tai ) pentru cativa dolari la benzina ... suit yourself !
Pusheen the cat

Offline libra

• Full Member
    • THRLS
« Reply #10 on: Saturday 06 September 2014, 16:01:28 »
Intr-adevar locurile pe unde circul eu nu au drumuri unde gasesti soferi de categoriile 1), 2) sau 3).

Esti asa de dragutz sa-mi explici si mie cum e cu drumurile...
...pe 4 benzi unde se fac depasiri in sens contrar celui de mers...
?

Offline blueice

• new users
« Reply #11 on: Tuesday 09 September 2014, 21:26:41 »
dupa cum spuneam, masina pe care o vreau trebuie sa fie o masina de mers zi de zi cu ea la job.
OCAZIONAL, sa-mi pun familia cand merg in afara orasului sau in oras la cumparturi etc.
acum, ca veni vorba de payload, am calulat, din cei 6 opameni, 4 adica copii au toti la un loc mai putin de 70 kg (cea mai mare are 8 ani), deci scadem din 560, 320 din start, care da 240.
Motorul de mazda 5 (ca in lipsa de alte propuneri mai bune, la ea m-am hotarat) e de 2.5 litri (160 CP). Daca Passat-ul de l-am avut inainte mergea cu motor de 1.8, de ce n-ar merge o Mazda 5 (exact aceeasi greutate - sau cel putin asa zice netul) cu motor de 2.5 ? Facand calculele in diferenta de capacitate, as iesi cu demaraj mai bun pe Mazda, iar de Passat, din punctul asta de vedere, nu m-am plans. (asta imi aminteste de Cielo-ul din Ro, in care trebuia sa opresc ac-ul cand intram in depasire :-) )
despre safety, ma las pe mana astora de-aici, ca nu primesc pe piata decat masini safe. cand oi vedea pe strada Opel, Renault si Dacia poate am sa ma razgandesc, dar momentan n-am vazut.
Despre uzura motorului... am auzit in tara asta de tot soiul de stricaiuni pe la masini, de la rugina pana la pompa de apa si amortizoare , dar de motor stricat, n-am auzit. Cred ca astia nici nu stiu ce-i aia segmentare.
N-am cottage, n-am fost niciodata la cottage, si nu m-a invitat nimeni vreodata la asa ceva. Am circulat pe drumuri de tara pana acum, cu totul, maxim 200km si aia c-am vrut eu sa vad cum e. E drept ca sunt aici numa' de 8-9 ani.
In plus, cred ca masina aia a fost gandita de niste ingineri care or mai fi facut si ei ceva calcule inainte sa-i dea drumul in productie...
Relativ la confortul de dinauntru, nu-mi permit sa judec pe nimeni, dar eu n-am uitat de unde am plecat, incluzand Daciile comuniste in care m-am plimbat majoritatea vietii (e drept ca inainte sa plec din Ro aveam Golf), in care daca mergea caldura , era bine. Si chiar si alea erai jmeker daca le aveai. Pentru mine aerul conditionat este deja tot ce imi trebuie. Bine, la treaba cu confortul sunt si subiectiv, datorita unei chestii personale. Am avut un coleg de facultate (si el venit aici acum) venit dintr-un orasel de prin Moldova. (cu buda in curte, cal, vaca, etc). Acum imi spune aici, ca pentru el ca o masina sa fie buna trebuie sa aiba neaparat tapiterie din piele. Adica de la ciocalaul de cucuruz cu care se stergea la cur, acum orice altceva decat piele il zgarie. Sa nu fiu inteles gresit, trebuie adoptat confortul daca iti e la dispozitie, dar pentru mine sa cauti masina cu tapiterie din piele e ca si cum mi-ai da sa mananc cu tacamuri din aur ( nu m-as simti in largul meu, si n-ar fi locul meu acolo, unde sa mananca cu cutite din aur). Si asta va spun ca unul crescut in Bucuresti, La Universitate (mai precis Piata Rossetti pentru cine cunoaste zona), la fix 500 metri de kilometrul zero.

Una peste alta, castigatorul e ... Mazda 5 (asta nu inseamna ca nu ma pot si ragandi)

Multumesc oricum tuturor celor care au venit cu cate o idee.
« Last Edit: Tuesday 09 September 2014, 21:36:10 by blueice »

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #12 on: Tuesday 09 September 2014, 22:09:58 »
stii ce n-o sa ai in mazda 5? portbagaj. in momentul in care ai si randul 3 ocupat de oameni, adio portbagaj. a avut un coleg d-al meu si ramane spatiu de o geanta de laptop in spatele randului 3.

Offline blueice

• new users
« Reply #13 on: Tuesday 09 September 2014, 23:19:46 »
M-am gandit si la asta.
In primul rand in viata de zi cu zi n-am sa am nevoie.

In al doilea rand, cand chiar am sa am nevoie am sa-mi cumpar una din chestiile alea de se pun pe sine pe masina. Btw, stie cineve cum se numeste chestia aia ?

Offline libra

• Full Member
    • THRLS
« Reply #14 on: Wednesday 10 September 2014, 00:52:50 »

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #15 on: Tuesday 16 September 2014, 19:28:58 »
la mazda 5 sa iti faci antirustul neaparat
Grandescunt aucta labore

Massther Clinic - Massage therapy

Offline blueice

• new users
« Reply #16 on: Tuesday 16 September 2014, 20:25:10 »
bun sfat, bine de tinut minte.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #17 on: Tuesday 16 September 2014, 20:42:42 »
la mazda 5 sa iti faci antirustul neaparat
bani aruncati. tabla de mazda rugineste orice i-ai face.

Offline blueice

• new users
« Reply #18 on: Tuesday 16 September 2014, 20:45:01 »
si asta e un bun sfat, si asta e de tinut minte, am sa le urmez pe amandoua.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #19 on: Tuesday 16 September 2014, 21:17:53 »
si asta e un bun sfat, si asta e de tinut minte, am sa le urmez pe amandoua.
http://www.autonet.ca/en/2013/10/09/top-10-best-and-worst-rust-resistant-cars

Top 10 Flops – the least corrosion-resistant makes

1.Mazda: 3, 5, Tribute, MPV ⇒ very weak resistance;

Offline Maximus

• Sr. Member
« Reply #20 on: Friday 19 September 2014, 12:44:28 »
“There are always people willing to commit unspeakable human atrocity in exchange for a little power and privilege.”