Author Topic: Tv out to TV  (Read 3957 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mcgill

• Full Member
Tv out to TV
« on: Tuesday 24 July 2007, 00:04:49 »
stiu ca s-a mai discutat problema conectarii unui laptop cu tv out la tv dar am cautat un raspuns si nu m-am prea lamurit!
tv-out-ul este cu s-video, tv-ul cu jack-uri, unul pentru video si inca 2 pentru sunet.
am cablul care face chestia asta cu mufele aferente! am incercat diferite scheme si variante de setare a placii video si nu a mers. am sunat customer suport pt tv si cica o asa conexie nu se poate! voi ce credeti? ati reusit sa conectati chestiile astea doua? ma gandesc ca daca customer suportul are dreptate de ce s-au apucat aia sa faca un asa cablu????
Grandescunt aucta labore

support

• Guest
Rãspuns: Tv out to TV
« Reply #1 on: Tuesday 24 July 2007, 01:58:26 »
exista adaptoare S-video la RCA
oricum asa cum ii zice si numele prin S-video nu este disponibil decat semnal video, audio va ramane pe laptop sau il scoti din mufa de casti si il bagi in tv tot prin rca.

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #2 on: Tuesday 24 July 2007, 07:48:03 »
exista adaptoare S-video la RCA
oricum asa cum ii zice si numele prin S-video nu este disponibil decat semnal video, audio va ramane pe laptop sau il scoti din mufa de casti si il bagi in tv tot prin rca.
ai si vreun link cu un asemenea adaptor???
Grandescunt aucta labore

Offline georgica81

• Hero Member
If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed. = GLOBAL WARMING, SWINE FLU, GOD

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #4 on: Tuesday 24 July 2007, 09:16:54 »
cablul ala de pe ebay il am si eu! l-am conectat la laptop si tv si nu se vede nimic! am incercat sa conectez dvd player-ul prin s-video la RCA-ul de pe TV si tot nu a miscat!
Grandescunt aucta labore

Offline georgica81

• Hero Member
« Reply #5 on: Tuesday 24 July 2007, 09:19:14 »
ce tv ai?
If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed. = GLOBAL WARMING, SWINE FLU, GOD

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #6 on: Tuesday 24 July 2007, 09:41:28 »
symphonic.
are rca frontal si in spate! nu are conexie s-video.
Grandescunt aucta labore

I Translate it

Offline georgica81

• Hero Member
« Reply #7 on: Tuesday 24 July 2007, 10:45:05 »
pai daca nu a mers nici de la dvd la TV... ar merita sa incerci chestia aia de la futureshop, iar daca nu merge nici cu aia, poti sa o returnezi.

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #8 on: Tuesday 24 July 2007, 11:16:07 »
ok! totusi.... a realizat cineva asemenea conectie, asa cum am descris mai sus?
Care este diferenta de semnal intre s-video si RCA??
Edi esti pe frecventa??
Grandescunt aucta labore

Offline georgica81

• Hero Member
« Reply #9 on: Tuesday 24 July 2007, 11:43:08 »
eu am facut numai pe s-video to s-video, dvi to hdmi, vga to vga (tv-ul are si vga :)).

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #10 on: Tuesday 24 July 2007, 12:19:45 »
ok Georgica! am inteles! totusi.... a realizat cineva asemenea conectie, asa cum am descris mai sus?
Care este diferenta de semnal intre s-video si RCA??
Edi esti pe frecventa??
Grandescunt aucta labore

support

• Guest
« Reply #11 on: Tuesday 24 July 2007, 12:54:32 »
eu am legat s-video pe rca, o placa nvidia xxxx dintr-un computer oarecare pe un tv ordinar, de ala la care selectam input1, input 2, tv
calitatea este asa si asa, depinde de placa.

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #12 on: Tuesday 24 July 2007, 12:58:55 »
la mine nu se vede nimic......
or fi semnale diferite s-video cu RCA?
Grandescunt aucta labore

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #13 on: Tuesday 24 July 2007, 17:15:22 »
S-video inseamna semnale de luminantza (ekivalentul alb-negru) shi crominantza (informatzia de culoare pusa peste semnalul alb-negru) separate. (deci ai 4 fire, cite 2 pentru fiecare)
RCA foloseshte semnalul video-complex, ceea ce inseamna cele doua de mai sus amestecate (deci doar 2 fire).

Acuma, adaptoarele serioase fac sumarea aia prin intermediul unui condensator pe partea de semnal shi legind masele impreuna. Alea mirlaneshti pur shi simplu fac reducerea de la 4 la 2 legind masele impreuna shi firele "calde" (cele cu semnal) impreuna.

In principiu nu e mare diferentza de calitate intre cele doua daca ai un cablu scurt dupa "adaptarea" s-video-> RCA. Daca insa faci adaptarea linga placa video shi treci semnalul prin 5m de cablu, e posibil sa remarci o intirziere pe orizontala a semnalului de culoare fatza de cel alb-negru, in sensul unor umbre deplasate in dreapta. Ideal, acel "adaptor" se monteaza linga tv, nu linga sursa.

Acuma, revenind la problema ta, mcgill, parerea mea e ca, daca adaptorul nu-tzi functzioneaza nici pe ieshirea de la DVD, tu ai o problema cu acesta. In principiu, placa video poate activa ieshirea TV out doar dupa ce aceasta e conectata (placa trebuie sa "vada" o impedantza de 75 Ohmi la ieshirea ei, altfel nu se activeaza). Verifica cu un adaptor de care eshti sigur. IN principiu nu e mare filozofie.

Bafta!
« Last Edit: Tuesday 24 July 2007, 17:18:46 by Tacalin »
Live now, pay later!

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #14 on: Tuesday 24 July 2007, 18:14:14 »
Da ai dreptate, placa video nu activeaza optiunile pentru tv out decat daca ii infig cablul, chiar daca celalalt capat al cablului nu este conectat la tv.
Cablul (adaptorul) este luat cu 3 lei de la un store din apropiere.... la TheSource e 50 de lei....:(....deci pana alta am incercat cu asta! nu se vede nimic! am bagat toate setarile posibile, nici nu zareste!
Aceeasi faza o face si daca conectez dvd- playerul cu acelasi cablu! nimic!
bag seama ca tre sa probez un cablu de 50 de lei de la the source....
Grandescunt aucta labore

Offline nicuprietenos

• Hero Member
« Reply #15 on: Tuesday 24 July 2007, 19:29:43 »
mcgill, trebuie sa fi calm si sa o iei metodic. cum naiba sa dai 50 de lei pe un cablu. uite o schema de pe internet

cablu zici ca ai, iti mai trebuie un condensator, un aparat de masura sa verifici gnd-urile si continuitatile si te-ai scos

eu as mai incerca, daca nu merge asa, si un sumator rezistiv.
pt ca nu ai un cablu de calitate incearca sa pui si cate o rezistenta de 150 de oameni intre iesirile de semnal (3 si 4) si masa

PS
am mai gandit un pic si cred ca problema nu e in cablu, s-ar putea sa fie foarte bun ce ai cumparat si problema sa fie in televizor. Am conectat mai demult un tv marca Kotron si nu a mers pana cand nu am desfacut tv-ul si am lipit o rezistenta intre intrarea video si masa.

« Last Edit: Tuesday 24 July 2007, 19:39:07 by nicuprietenos »
Be the person your dog thinks you are.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #16 on: Tuesday 24 July 2007, 20:39:28 »
bai cred ca ne chinuim degeaba. am fost si la futureshop si la best buy si nu au asa ceva.....nu au pentru ca nu exista!
pentru prietenosu': e complicat cu condensatorul ala..... mi-e mai simplu sa beau o bere cu tine (reala nu virtuala) sau un rosu sec....
Grandescunt aucta labore

Offline nicuprietenos

• Hero Member
« Reply #17 on: Tuesday 24 July 2007, 21:33:28 »
nu ai nici o rezistenta de 100 ohmi la 0.25W?
eu sunt foarte convins ca acel condensator il ai in cablul ala de 3 dolari
daca nu te descurci om vedea cand ne putem intalni (parca am mai zis-o si acu vreo 2 ani)

2. m-am uitat la link-ul cu ebay si la ce zici tu de tv-ul tau (RCA si in fata si in spate). Eu cred ca ne aflam in fata unei confuzii de eroare (cum ar spune un vajnic ziarist) Cablul ala este pt semnale Y, Pb si Pr (culorile sunt standardizate).
Tot pe RCA sunt si semnalele VIDEO , L si R (galben,alb si rosu). Si astea sunt in fata si in spate la tv-uri

Offline mcgill

• Full Member
« Reply #18 on: Tuesday 24 July 2007, 21:41:17 »
asa asa....un RCA de video si 2 pentru sunet! deci 3 RCA in spate si 3 in fatza! pe astea conectez dvd-ul.
cat despre cablu ce sa zic: are o mufa RCA si una s-video....nu stiu ce o avea inauntru....
Grandescunt aucta labore

Offline nicuprietenos

• Hero Member
« Reply #19 on: Tuesday 24 July 2007, 21:48:09 »
eu am pus mai sus o poza mai sus , care nu stiu daca se vede.
Acolo e o mufa S-video cu 4 pini ca la dvd playerul pe care il am acasa.
La laptop e tot o mufa S-video cu 7 pini, care in mod sigur contine si semnalele celei cu 4 pini (ca eu am testat laptopul cu cablul meu ordinar si mergea dar nu era deosebit de spectaculos ca sa insist).
o sa caut pe net si configuratia mufei cu 7 pini, insa parerea mea e ca iti trebuie un cablu S-video cu patru pini pe care sa-l modifici la un capat.

Oricum ti-am facut capul mare, dar cred ca nu ai cablul bun, sau televizorul bun, verifica culorile cum am zis mai sus si zi cum e.