Author Topic: vorbe-n vant  (Read 130833 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: vorbe-n vant
« Reply #1480 on: Tuesday 21 January 2020, 15:09:47 »
Am asistat la o discutie intre oameni priceputi la vinuri si-am retinut ca orange wine e deocamdata cea mai sanatoasa optiune, mai sanatoasa decat bio. Worth checking that out
You can’t pour from an empty cup.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1481 on: Thursday 23 January 2020, 19:50:16 »
Un mic documentar despre Montreal. Imagini vechi dintr-un Montreal vechi de mai bine de 60 de ani. Recunosti inca din inceput un edificiu binecunoscut de toti, L'Edifice Sun-Life... apoi Bulevard Dorchester, rebotezat mai tarziu Rene Levesque... in fine, va las sa vedeti un documentar despre Montrealul care este si al nostru acuma, filmat cu mult timp in urma cand bunicii nostri habar n-aveau ca vor avea un nepot, sau o nepoata, ce avea sa emigreze aici. Foarte frumos, vi-l recomand.

Partea I-a

https://www.youtube.com/watch?v=M1jBjq4-bt0

Partea a II-a

https://www.youtube.com/watch?v=y7ckHM7n0D8

Nu imbatranesc, imi creste valoarea.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1482 on: Friday 24 January 2020, 16:15:54 »
Vineri, la inceput de weekend, am un film documentar cu totul si cu totul special. Un adevarat regal pentru cinefili, documentarul de mai jos vorbeste prin imagini, despre un Montreal pe care noi nu l-am cunoscut, Montrealul anilor 50 si 60. Impresiile mele despre film sunt numai la superlativ, un amestec de poezie, melancolie, istorie, despre figuri emblematice ce au scris un pic de istorie in Montreal. E ca si cum ai intra intr-un muzeu, admirand artefactele unui oras ce nu mai exista de mult timp asa cum era atunci. Filmul este facut din bucati de filme documentare si artistice, din anii 50 si 60, fara nici un fel de comentariu, cred ca Luc Bourdon, realizatorul filmului, a avut o inspiratie de geniu procedand astfel, el lasa personajele, cele mai multe anonime dar si cateva celebritati de epoca, sa vorbeasca despre ele.
Desigur ca intr-o majoritate covarsitoare, cele mai multe din personajele prinse in memoria peliculei de celuloid, au trecut de mult in lumea umbrelor, devenind, poetic vorbind, ingeri.
De unde si numele filmului documentar La mémoire des anges...Dupa umila mea parere, unul din cele mai bune filme documentare vazute de mine, si am vazut destule la viatza mea.L

https://www.youtube.com/watch?v=_3StGWPzobk

edit:

La momentul 9 si 38 de secunde este Oscar Peterson, o adevarata legenda! Iubitorii de jazz stiu ei ca asa e!
« Last Edit: Friday 24 January 2020, 16:29:39 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1483 on: Saturday 25 January 2020, 10:44:48 »
Un vlogger american despre macarea din Romania, cu un clip din Brasov. De remarcat, clipul a fost postat de o luna si are peste 1 milion de vizualizari. Dupa imagini, poti spune ca esti cu siguranta intr-o Europa civilizata, nu cred ca mi-ar fi rusine sa invit oricare canadian la restaurantele pe unde a mancat americanul asta in Brasov. Totul e de mare clasa. Imi pare rau ptr Timisoare care inca se mai crede fruncea, Brasovul, Clujul, sunt mult in fatza Banatului, cu Timisoara cu tot.

https://www.youtube.com/watch?v=neRg60drdeE

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1484 on: Saturday 25 January 2020, 12:21:59 »
Un vlogger american despre macarea din Romania

oh daaa!  :yes:

de fapt toate clipurile lui Mark Wiens despre mancare de peste tot in lume sunt de vazut

cred totusi c-a cam exagerat in Delta: https://www.youtube.com/watch?v=QkMzr17TQw0

... ca si la BBQul medieval: https://www.youtube.com/watch?v=kd0FRDkHqPc
"Aquilla non capit muscas"

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1485 on: Saturday 25 January 2020, 12:55:42 »
Bine spus Rufuse!
Sa ai peste 5 milioane de subscribes, e o performanta si Mike Wiens fara indoiala ca-si merita renumele. Eu cred ca americanul asta a facut pentru turismul din Romania de o mie de ori mai mult decat ministrul turismului lui peste prajit al lui Basescu, o anume blonda de care un banatean de pe forumul asta e indragostit pana peste urechile lui stufoase, care cheltuise 1 milioan de dolari pe un logo cu o frunza verde. Adica impactul in mediile de socializare online e imens, am stat mult timp si am citit comentariile la clipurile lui, fie si numai daca unu la suta a fost cucerit de ideea de a vizita Romania, atunci ideea celui care a organizat vizita lui Mike Wiens in Romania a iesit castigatoare.
Uite, mie mi-a placut clipul asta, unde Mike viziteaza un sat din Ardeal si experientele lui gustative! Bravo Romaniei si oamenilor care se ocupa, tzara noastra devine o destinatie turistica si gurmanda pentru restul lumii.

Uite aici clipul:

https://www.youtube.com/watch?v=JCWm3Oo2wiA

Cititi comentariile, sunt din toata lumea, din toate culturile. Bravo celor care au organizat vizita lui Mike Wiens in Romania!

« Last Edit: Saturday 25 January 2020, 12:56:44 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1486 on: Tuesday 28 January 2020, 16:31:26 »

Priviti cu atentie fotografie de mai jos, ea reprezinta un grup de ciobani romani de la inceputul secoului XX. Cea mai mare parte dintre noi, isi au originea din astfel de oameni. Asta e, nu e nimic rau in asta, Romania pana la venirea comunistilor, era o tzara eminamente agrara, eu imi accept cu seninatate originile umile de opincar, unde sunt cam la a II-a generatie alfabetizata. Comunistii doar i-au mutat de la tzara la oras pe cei care reprezentau majoritatea populatiei Romaniei de atunci, in mare parte analfabeta. Cat a trecut de atunci, de cand poza asta a fost facuta? Cam 3 generatii.
O sa mai treaca ceva timp pana o sa ne apropiem de occidentali, chiar daca generatiile se schimba, mentalitatea are mersul ei, avand o inertie mult mai mare.
Asa ca sa nu ne miram cand suntem unde suntem, ma refer la poporul roman raportat la Europa Occidentala. Mergem totusi inainte, doi pasi inainte, unul inapoi, mai asteptam niste ani si iar mai facem un pas.
Pentru mine fotografia asta a fost edificatoare, venim majoritatea dintre noi de aici, dintre acesti oameni ce pozau stangaci in fatza aparatului foto aflat pe trepied.

« Last Edit: Tuesday 28 January 2020, 16:34:31 by christianT »

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1487 on: Tuesday 28 January 2020, 19:39:56 »
« Last Edit: Tuesday 28 January 2020, 20:44:06 by christianT »

Offline crsv

• Full Member
« Reply #1488 on: Tuesday 28 January 2020, 20:53:59 »
cred ca ai o opinie proasta despre tine , crezi ca daca ai vedea poze din alte tari europene pe la 1900 de la tara , nu din palate si orase va fi o mare diferenta ?

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #1489 on: Tuesday 28 January 2020, 21:06:37 »
Cristian e foarte sensibil, daca ii confrunti opiniile se supara
ca la șvabi in șpais

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1490 on: Tuesday 28 January 2020, 21:37:50 »
Big difference, in loc de oi pe campii haladuiau bizonii, iar toronto era cam ca birladul
I am in perfect shape for my weight.

Offline crsv

• Full Member
« Reply #1491 on: Wednesday 29 January 2020, 00:04:54 »
toronto e in europa acuma ?!? omg

« Last Edit: Wednesday 29 January 2020, 00:07:09 by crsv »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1492 on: Wednesday 29 January 2020, 05:54:30 »
Nu mi se pare corect s o lasam pe bravo fata necomparata, doar ca vrei tu sa te limitezi la tzari ruropene.
I am in perfect shape for my weight.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1493 on: Wednesday 29 January 2020, 15:48:50 »
cred ca ai o opinie proasta despre tine , crezi ca daca ai vedea poze din alte tari europene pe la 1900 de la tara , nu din palate si orase va fi o mare diferenta ?

Ohh, tovarase crsv, la drept vorbind nu vorbeam despre dumneavoastra.
Profunzimea gandirii voastre, fecunditatea si originalitatea ideilor expuse pe acest forum intr-o limba romaneasca stralucitoare, ma face sa trag concluzia ca sunteti cu siguranta  parte dintr-un sir neintrerupt de carturari si oameni de spirit ce se intinde in timp in trecut pana la Zamolxes insusi.
Eu ma adresam oamenilor obisnuiti, romani alfabetizati la II-a sau a III-a generatie si care provin din tzarani.

Dorele, desigur ca se stie ca banatzenii au fost mereu in frunce, inca de la Adam si Eva. Sunteti de sange albstru, nobil adevarat din nobil adevarat, nu aveti de ce sa va asumati modestia si nestiinta tzaranilor romani care ne-au precedat pe noi astia, walahii de exemplu.

Pentru corollea,

Mai corollea, noi walahii suntem mai oachesi, o fi de la soarele puternic din Baragan. Tu vaz insa ca ai pielea alba ca iaurtul, poate ca esti cuman bre, stiu si eu...

In ceea ce ma priveste, eu imi asum cu seninatate mirosul de balegar de pe opincile inaintasilor mei. Au trait si ei prin Baragan, in cocioabe, spaland rufele la rau, unde cainele latra din spatele bataturii langa un porc ce manca liber prin ograda, visand la o cultura de grau mai buna, la o vreme mai clementa si probabil la cat mai multi copii.
« Last Edit: Wednesday 29 January 2020, 15:54:18 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1494 on: Wednesday 29 January 2020, 16:01:54 »
Uite inca o poza veche edificatoare...

Tzaranci din Romania intr-o lume patriarhala, in afara timpului.
Oare ce au pe cap? Veneau de la rau unde spalasera rufele? Stiti cantecul poate cantecul:

Suflecata, pana la brau,
Ducea, ducea, rufele la rau...

Munceau saracele inaintase ale noastre zi lumina, de dimineata pana seara, pentru o viatza de kkt, cel putin asa vad eu viatza lor. Macar nu stiau altceva, traiau si ele cum traisera mamele lor, bunicile lor... si tot asa, nu aveau un termen de comparatie.
Ma impresioneaza ca nu aveau nimic in picioare, nu cred ca era placut sa mergi descult prin miriste... plus felul cum erau imbracate, cred ca vara mai ales nu o placere, la temperaturile din Romania la care mai adaugi praful si transpiratia. Saracele femei romance.... Priviti cu atentie ochii lor, privirea lor.. ce va transmite? Cred ca ele nu stiu de cuvantul cheese...

« Last Edit: Wednesday 29 January 2020, 16:11:16 by christianT »

Offline crsv

• Full Member
« Reply #1495 on: Wednesday 29 January 2020, 17:32:13 »

In ceea ce ma priveste, eu imi asum cu seninatate mirosul de balegar de pe opincile inaintasilor mei. Au trait si ei prin Baragan, in cocioabe, spaland rufele la rau, unde cainele latra din spatele bataturii langa un porc ce manca liber prin ograda, visand la o cultura de grau mai buna, la o vreme mai clementa si probabil la cat mai multi copii.

romantic si naiv  :laugh: adevarul e ca animalele erau tinute mai mult in colibe

Massther Clinic - Massage therapy

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1496 on: Wednesday 29 January 2020, 17:39:47 »
Of si iar of....

Offline crsv

• Full Member
« Reply #1497 on: Wednesday 29 January 2020, 17:59:35 »
tu intai ai opinii dupa care te informezi ?!?
https://adevarul.ro/locale/targu-jiu/viata-taranului-roman-interbelic-traia-casute-chirpici-lemn-iarna-mai-erau-adapostite-animalele-1_57ee89d35ab6550cb82645d3/index.html

În camerele supraaglomerate, mai ales iarna, ţăranii aveau prostul obicei de a adăposti şi unele dintre animalele din gospodăria lor: viţei, miei, purcei abia născuţi şi cloştile care îşi aveau cuibul sub pat.Ţăranii erau foarte reticenţi faţă de medici şi tratamentele medicale, la care recurgeau rar.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1498 on: Wednesday 29 January 2020, 18:23:33 »

Si in fine, sa-i dau cuvantul  profetului luciditatii, genial roman, ce ne-a vazut cu ochii mintii lui, asa cum sutem.

“De cîte ori privesc ţăranul român îmi place să văd înscrise în cutele feţei sale golurile dureroase ale trecutului nostru. Nu cunosc în Europa un alt ţăran mai amărît, mai pămîntiu, mai copleşit. Îmi închipui că acest ţăran n a avut o sete puternică de viaţă, de i s au înscris pe faţă toate umilinţele, de i s au adîncit în riduri toate înfrîngerile. Oricîte rezerve de viaţă ar dovedi el, impresia nu este totuşi a unei prospeţimi biologice. O existenţă subterană este fiinţa lui şi mersul lui lent şi gîrbovit este un simbol pentru umbrele destinului nostru. Sîntem un neam care am ieşit din văgăuni, din munţi şi din văi. Am privit cerul din umbră şi am stat drepţi în întuneric. Ne am răcorit o mie de ani. De aceea, numai febra ne mai poate scăpa…

“România n-are nimic original în afară de ţărani, artă populară şi peisaj (de care nu e responsabilă). Dar cu ţăranii nu putem intra decît prin poarta de din dos a istoriei. Este înfiorătoare atmosfera primitivă, telurică, nediferenţiată a acestei ţări, îmbîcsită de superstiţie şi scepticism, amestec steril, blestem ereditar. Toată România miroase a pămînt. Unii spun că e sănătate; ca şi cum aceasta ar fi un elogiu! Să nu fim noi capabili a deveni mai mult decît un biet popor? Aceasta este întrebarea.

Emil Cioran - Schimbarea la fatza a Romaniei

edit:

In poza de mai jos, oh, cate spune...

Deci: Barosanul, adica tzaranul roman, sta si se odihneste, aminstte vag de o pozitie de meditatie din zen... poate asta si face, mediteaza.

In stanga, ca o furnicutza, saraca femeie, adica tzaranca romanca, roboteste, face mamaliga, nu mai pridideste cu treaba, in timp ce barosanul mediteaza, sau priveste ganditor un cutzit, ma rog, nu-mi dau seama.
Emblematic pentru o familie de tzarani.
Si observati ceva?
El are opinci, ea nu.

« Last Edit: Wednesday 29 January 2020, 18:40:07 by christianT »

Offline crsv

• Full Member
« Reply #1499 on: Wednesday 29 January 2020, 18:35:33 »
mda era un tip vesel  :laugh:
"Am avut în copilărie o grădină lângă cimitir şi groparul îmi era prieten. Era un tip vesel, se bucura când deshuma morţii şi juca fotbal cu craniile... Sunt sigur că primii mei ani lângă cimitir au avut un efect în subconştientul meu. Această relaţie cu moartea m-a influenţat fără îndoială... În tinereţe mă gândeam în fiecare clipă la moarte. Era o obsesie chiar atunci când mâncam. Întreaga mea viaţă a stat sub semnul morţii."