Author Topic: vorbe-n vant  (Read 101055 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
Re: vorbe-n vant
« Reply #1260 on: Saturday 05 January 2019, 18:47:31 »
bre, daca te intreaba de ce sa te aleaga pe tine si nu pe altii, le spui ca in primul rand pt ca ai skilurile necesare jobului si, in al doilea rand, pt ca tu esti om serios care vrei stabilitate in a long run, nu esti genul care sa pleci la prima oferta de 2 firfirei pe ora in plus
am io un feeling ca iei jobul, desi nici sa stai pe somaj cateva luni si sa-ti odihnesti neuronu obosit si stingher n-ar fi rau
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #1261 on: Saturday 05 January 2019, 19:10:57 »
da-te ma dracu, ca asa frumusete n-am pupat in viata mea...
futu-i cum ar zice inteleptul arab

Te referi la soric sau la gagica?  :huh:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #1262 on: Saturday 05 January 2019, 19:17:05 »
Am avut candva un coleg la munca, quebecos de origine, care la fiecare pauza, ca un ritual ce-l respecta de zeci de ani asa cum mi-a marturisit, iata ce facea:

Scotea o banana, si atent, cu migala, o decojea si o taia felii rondele, apoi bucatile de banana le punea intre 2 felii de paine, intocmai ca pe un sandvis. Sandvisul obtinut il punea cateva minute intr-un cuptor mic electric, special pentru incalzit sandvisurile, precum se gasesc in toate cafeteriile din Canada.
Imi ramane si acuma in amintire placerea ce o avea cand scotea sanvisul ala cu banane incalzite si cu cata placere manca din el.

N-am incercat niciodata asa ceva, mie mi se pare o mare ciudatenie, dar in fine, de gustibus...

....

Cand eram nou venit ACASA, am avut o prietena venita acolo din Iran. Ea manca portocale cu sare! Asa cum se maninca o rosie, intro mana tzii rosia si in cealalta tzii o solnitza, musca din portocala, punea sare unde muscase , iar musca...s.a.m.d. Mancarea asta mi s-a parut foarte...wierd....dar untura cu gem o intrece IMHO.  :gum:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1263 on: Saturday 05 January 2019, 19:32:48 »
Liliacule,

Fii atent aici la un banc evreiesc, citit intr-o carte scrisa de evreu desigur.

Cica  un evreu naufragiaza pe o insula pustie. Ce sa faca el singur acolo, decat sa incerce sa-si duca viatza atat cat se poate mai ok. Isi face un adapost, incepe si cultiva o gradina, sa aiba cele de mancare, si apoi isi construieste 2 mici cabane de lemn pe care le face sinagogi. Anii au trecut si la un moment dat un vapor trece pe acolo si-l gaseste pe insula aia pustie.
Stau oamenii de pe vapor si se minuneaza de cum a reusit sa supravietuiasca, evreul atatia ani, iar la un moment dar il intreba:
- Bine, dar ce sunt cabanele alea doua?
- Pai asta de aici, spune evreul, e sinagoga mea.
- Bine si cealalta, il intrebara oamenii uimiti?
- Aia, spuse evreul, e sinogoga in care n-o sa pun piciorul niciodata.

No, asta a fost, banc evreiesc. Subtil si misto.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1264 on: Monday 07 January 2019, 15:51:45 »
Dupa un banc cu evrei, sa pun si un banc cu arabi, sursa de unde l-am luat cu copy/paste spune ca este un banc real din lumea arabo-musulmana.
Chiar azi am vazut o stire ca in Arabia Saudita femeia poate primi de acuma incolo cererea de divort prin mesaj text pe celular. Daca nu stiti cum e cu divortul in lumea arabo-musulmana, conform sharia, barbatul care vrea sa divorteze, se duce la judecatorie si pronunta cuvantul  talaq... si asta e, e divortat. Desigur, pe femeie nu o intreaba nimeni ce parere are, cum de multe ori nu o intreaba nimeni daca vrea sa se marite cu alesul familiei, pentru ca asa e in lumea conservatoare a lor, casatoriile sunt aranjate de familie.
Dar m-am luat cu vorba, iata bancul cu arabi:

An Arab woman found a magic lamp, she rubbed it passionately. Immediately an enormous and terrifying genie rose out of the magic lamp saying:
“I'm your slave, I can make three wishes of yours come true, but I have only one condition”
woman: what is your condition?
genie: You should know that your husband will get ten times what you get.
woman: I agree.
genie: what is your first wish ma'am?
woman: I wish you give me $ 100 million, you know, I want to be a millionaire.
genie: Be careful, your husband will be a billionaire, he will get a billion dollars!
woman: Never mind, I love my husband.
genie: Well, what is your second wish?
woman: I wish to be a very beautiful woman.
genie: Be careful ma'am, your husband will be ten times prettier than you, he might become the women's idol.
woman: No problem, according to sharia law, my husband is entitled to marry four women.
genie: As you wish, what is your third wish?
woman: This is the most important wish and I hope you do it precisely. I wish to get a very very very mild stroke.
« Last Edit: Monday 07 January 2019, 15:57:44 by christianT »

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #1265 on: Monday 07 January 2019, 16:00:44 »
 :laugh:

"...paine cu untura si putzin gem..." ??? Careva dintre voi a mancat asa ceva?  :scare:

Iti inchipui ca este paine cu unt si cu gem, si merge perfect la micul dejun (mai putin in cazul in care cand folosesti untura in care ai prajit carnati, atunci e cam ciudat si exotic, in acelasi timp  :laugh:)

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1266 on: Thursday 10 January 2019, 20:32:56 »
Sir Richard Brenson cu Virgin Galactic, inca un pas inainte in spatiu pt omenire

primul test pe orbita din Dec 2018:

https://youtu.be/h8T9mVkGh3s?t=111

"Aquilla non capit muscas"

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1267 on: Thursday 10 January 2019, 20:37:20 »
WOW! Pamantul e rotund? Eu auzisem ca e plat.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1268 on: Friday 11 January 2019, 07:15:41 »

ai grija, pe lumea ailalta o sa ti se spuna

No soup AMBROZIE for you!
"Aquilla non capit muscas"

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1269 on: Friday 11 January 2019, 10:44:05 »
din auzitelea e  plat si din vazutelea e curbat. Depinde de lentile.
Vezi ca au pus chinezii poze cu pamantul cand s-au dus spre luna. E rotund ca o bila, daca ii pui doua urechi seamana cu un cap de roman.
P.s. Ce se uita aia in sus de parca ar vedea avionul ala zburand pe orbta. Toti au ochi de soim ...mcpmdr...
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #1270 on: Friday 11 January 2019, 12:25:10 »
din auzitelea e  plat si din vazutelea e curbat. Depinde de lentile.
Vezi ca au pus chinezii poze cu pamantul cand s-au dus spre luna. E rotund ca o bila, daca ii pui doua urechi seamana cu un cap de roman.
P.s. Ce se uita aia in sus de parca ar vedea avionul ala zburand pe orbta. Toti au ochi de soim ...mcpmdr...

Habar n-ai ce vorbesti. Uite aici ADEVARUL: https://www.electricuniverse.info/
« Last Edit: Friday 11 January 2019, 12:26:42 by Mihai Vasile »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1271 on: Friday 11 January 2019, 12:42:51 »
o fi.
M-am holbat 5 minute si m-am concentrat zece. Nu pot sa vad pe ORBITA, neam. Abia pot sa vad un avion pe cer.
Bravo lor, aia de pot.
apropos, chinezii cica au dus viermi de matase si cartofi pe Luna (wtf) , dar au uitat sa ia o camera profesionala sa transmita cum trebuie.
da-mi voie sa mcpmdr.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #1272 on: Friday 11 January 2019, 13:18:51 »
Nu pot sa vad pe ORBITA, neam.

Eu am vazut ISS, cu ochiul liber (si mai bine cu binoclul) acum cateva saptamani, din Toronto, de pe unde ai tu casa. Se pune?

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1273 on: Friday 11 January 2019, 13:37:11 »
Eu am vazut ISS, cu ochiul liber (si mai bine cu binoclul) acum cateva saptamani, din Toronto, de pe unde ai tu casa. Se pune?

aaa, sigur ca se pune. Mai ales ca aia nu sta prea mult la vazut ca se grabeste, are viteza mare.
Trebuie sa vb la Ploiesti sa-i intreb daca aia au vazut-o. Cred ca de la sinaia de la cota 1400 se vede excellent, mai ales dupa o ciorba de burta si o sticla de palinca.
Mi-e dor.

Offline Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #1274 on: Friday 11 January 2019, 13:41:21 »
aaa, sigur ca se pune. Mai ales ca aia nu sta prea mult la vazut ca se grabeste, are viteza mare.

Mda, probabil ca ar trebui sa se miste incet, si sa scoata un steguletz cu "Salutari de pe orbita, Newmarket, va pup pe totzi pe gingii" cand trece pe deasupra.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1275 on: Friday 11 January 2019, 14:07:51 »
Mda, probabil ca ar trebui sa se miste incet, si sa scoata un steguletz cu "Salutari de pe orbita, Newmarket, va pup pe totzi pe gingii" cand trece pe deasupra.
ar fi un gest, dar nu cred ca se poate, ca cica s-a blocat usa aia de ieseau ei in spatiu cu bormasina si strangeau suruburile la antenele alea de pe acoperis.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1276 on: Friday 11 January 2019, 14:09:40 »
chinezii daca nu erau bulangii, ar fi putut sa-si salute populatia majoritara din Markham in drumul lor spre luna. Dar au mers pe shestake, n-au zis la nimeni si hopa ! brusc pe partea nevazuta a lunii.
ce mitokani.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1277 on: Friday 11 January 2019, 17:02:11 »
https://www.youtube.com/watch?v=IgFrnW3F8rA

Muzica din filmul quebecos vazut aseara - Maelstrom

Am vazut citeva din filmele lui Villeneuve, toate au un twist interesant, nu intotdeauna subiectele sint placute. Ii place sa se joace cu niste senzatii tari, cu alternari de situatii, cu imagini socante. Dar pe ansamlu filmele lui exprima multa caldura, umanitate, sensibilitate, este un adevarat romantic.

Si versurile celor 2 chitari

Deux tziganes sans répit
Grattent leur guitare
Ranimant du fond des nuits
Toute ma mémoire
Sans savoir que roule en moi
Un flot de détresse
Font renaître sous leurs doigts
Ma folle jeunesse

Ekh raz yechtcho raz yechtcho mnogo mnogo raz x2

Jouez tziganes jouez pour moi
Avec plus de flamme
Afin de couvrir la voix
Qui dit à mon âme
Où as-tu mal, pourquoi as-tu mal
Ah t'as mal à la tête
Mais bois un peu moins aujourd'hui tu boiras plus demain
Et encore plus après-demain

Je veux rire et chanter
Et soûler ma peine
Pour oublier le passé
Qu'avec moi je traîne
Apportez-moi du vin fort
Car le vin délivre
Oh versez, versez-m'en encore
Pour que je m'enivre

Deux guitares…

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1278 on: Saturday 12 January 2019, 10:06:53 »
Iata cum ce mi-am bucurat inima astazi, intr-o dimineata geroasa de iarna din Quebec la -17C afara: Cu un concert ce a avut loc acum 2 zile la Ateneul Roman din Bucuresti.

Este vorba despre un concert extraordinar cu ocazia preluarii de catre Romania pentru 6 luni a presedintiei UE. Totul e plin de simboluri in concertul asta, de la  numele orchestrei, Orchestra Uniunii Europene si pana la repertoriu, Enescu si Beethoven.

Asa ca daca vei avea curiozitatea draga cetitorule sa urmaresti concertul, iata ce vei vedea:

Dirijorul Ion Marin, fiul marelui Marin Constantin, cel care a pus bazele Corului Madrigal, roman ce si-a legat cariera de Opera din Viena, dirijeaza:

Rapsodia Romana nr.1 de George Enescu
si
Oda Bucuriei, de Ludwig van Beethoven.

Cateva cuvinte adaugate de mine cu privire la repertoriu.

Cu multi ani in urma, cand mi-am inceput drumul plin de minunatii in lumea muzicii clasice ca simplu fan al acestui gen de muzica, mi-a cazut privirea pe un album de CD-uri de muzica clasica editat de Philips Records cu cele mai frumoase 100 de compozitii de muzica clasica din istoria muzicii.
Dintre toate compozitiile, singurul roman care era prezent era George Enescu cu Rapsodia Romana nr.1. Este poate singura compozitie compusa de un roman ce este mereu interpretata pe scenele din lumea intreaga tot timpul, puteti vedea pe youtube zeci de variante din lumea larga.

Oda Bucuriei, partea finala cu cor din Simfonia nr.9 de Beethoven, este imnul Uniunii Europene. De retinut ca atunci cand Beethoven a compus-o, era complet surd. Cand a avut premiera mondiala, Oda Bucuriei s-a bucurat instantaneu de un succes urias, dar Beethoven nu putea sa auda aplauzele. Cum a putut o fiinta umana sa compuna asa ceva fara sa auda nici un sunet, aista pentru mine este un mister.

Mda, m-am luat cu vorba, iata concertul:

https://www.youtube.com/watch?v=fjU1tHCqbDc
« Last Edit: Saturday 12 January 2019, 11:53:00 by christianT »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1279 on: Saturday 12 January 2019, 10:15:59 »
s-a dansat ?