Author Topic: vorbe-n vant  (Read 59986 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline christianT

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #980 on: Monday 04 December 2017, 17:50:39 »
Alexandre Taillefer e un om de afaceri quebecos, posibil unul dintre cei mai bogati oameni din Montreal. S-ar zice, judecand din afara, ca are cele mai multe motive sa fie un om fericit.
NU! NU e asa!
In urma cu exact 2 ani in urma, unicul lui baiat, Thomas, scria pe un post-it un enigmatic Bye, ce avea sa-l lipeasca de propriul ordinator, dupa care avea sa-si puna capat zilelor. Cu un pistol. La 14 ani...
Intr-o cautare disperata, in plina durere pe care n-o poti intelege si nici descrie in cuvinte, tatal lui, Alexandre Taillefer, cu investitii in mass media, face un documentar despre aceasta tragedie din viatza lui.
Acest documentar este maine, 5 decembrie, pe Radio Canada incepand cu orele 21. Un documentar denumit simplu: Bye, adica exact ultimul cuvant scris de baiatul lui inainte sa se sinucida.
Un documentar despre disperarea unui parinte, ce incearca sa dea un sens mortii premature si absurde a unicului lui baiat.

http://ici.radio-canada.ca/tele/blogue/1070528/bye-la-quete-dalexandre-taillefer-pour-comprendre-le-suicide-de-son-fils
« Last Edit: Monday 04 December 2017, 17:51:50 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #981 on: Saturday 30 December 2017, 14:02:13 »
Precizie elvetiana intr-o parada-spectacol  de inspiratie militara de exceptie. In viatza mea n-am vazut asa ceva. Asta numai elvetienii o puteau face.
Conducerea de la Cirque du Soleil n-ar face rau sa-i contacteze. Absolut genial!

Doamnelor si domnilor, The Swiss Top Secret Drum Corp!

https://www.youtube.com/watch?v=JHXNaYoguNU

« Last Edit: Saturday 30 December 2017, 14:06:33 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #982 on: Friday 12 January 2018, 15:46:15 »
Ca sa mai incalzim putin atmosfera asta plina de ceatza si umeda, inaintea unei ninsori ca in povestile de Fratii Grimm de maine, ce poate mai frumos vineri seara decat un clip cu Mr. Bean.
Uite-l pe Mr. Bean la Paris! Astazi a fost pus pe youtube!

https://www.youtube.com/watch?v=n0v3l8Ew34s
« Last Edit: Friday 12 January 2018, 15:48:11 by christianT »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #983 on: Wednesday 24 January 2018, 10:11:34 »
încă un pas pe calea egalitaţii in drepturi:

Oxford University gives women more time to pass exams

http://www.telegraph.co.uk/education/2018/01/22/oxford-university-gives-women-time-pass-exams/
"Aquilla non capit muscas"

Offline E

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #984 on: Thursday 25 January 2018, 21:54:13 »
încă un pas pe calea egalitaţii in drepturi:

Oxford University gives women more time to pass exams

http://www.telegraph.co.uk/education/2018/01/22/oxford-university-gives-women-time-pass-exams/

E ridicol. Deci le-au inclus in categoria persoane cu nevoi speciale.

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #985 on: Friday 26 January 2018, 01:26:54 »
nu e nimic special aici. Au aflat doar ca nu este vorba de trac la examenul de matematica.

Raportul intre studentii de top la matematica este asadar 2:1 barbati-femei. La fel este si in US cu sustinatorii lui Trump 2:1, doi care detesta pe Trump de fiecare sustinator.

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #986 on: Tuesday 30 January 2018, 05:52:57 »
Cristiane, se intampla sa fi citit literatura motivationala din zilele noastre ?

carti despre self-improvement, care contin si o multime de etica si de morala, si pe care oricum, trebuie sa le crezi neconditionat, nu sa le cercetezi !

Nu ti se pare ca vechile carti religioase sunt scrieri motivationale exact cum sunt cartile motivationale de astazi ? atata doar, ca s-au prefuit de-a lungul mileniilor...

asa, si sunt urmate cu habotnicie...

« Last Edit: Tuesday 30 January 2018, 05:59:58 by grupalu »

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #987 on: Tuesday 30 January 2018, 16:48:45 »
Cristiane, se intampla sa fi citit literatura motivationala din zilele noastre ?

carti despre self-improvement, care contin si o multime de etica si de morala, si pe care oricum, trebuie sa le crezi neconditionat, nu sa le cercetezi !

Nu ti se pare ca vechile carti religioase sunt scrieri motivationale exact cum sunt cartile motivationale de astazi ? atata doar, ca s-au prefuit de-a lungul mileniilor...

asa, si sunt urmate cu habotnicie...

Sub aceasta titulatura, ''literatura motivationala'', la Archambault sau Renaud Bray, gasesti autori foarte interesanti, fascinanti chiar.
Un prim nume care-mi vine in minte este Eckhart Tolle cu ale sale ''The power of now"" si ''A new earth'', carti ce merita cu adevarat a fi citite. Le am in minuscula mea biblioteca, am considerat ca merita sa la pastrez pe raft.
Daca nu-l stiai pe Eckhart Tolle, vezi la biblioteca, desi gasesti cartile lui chiar gratuit in format electronic pe internet dar il poti urmari si pe youtube.
Eckhart Tolle, vorbeste din aceeasi perspectiva ca si Jiddu Krishnamurti (alt nume ce merita retinut!), din care s-a si inspirat de altfel, si cu totii vehiculeaza aceleasi idei pe care Boudha le-a facut cunoscute cu 3000 de ani in urma si care constituie bazele budismului.
Boudha insusi spunea: Sa nu crezi in ideile mele numai asa din respect pentru mine, ci aplica-le pe tine insuti sa verifici veridicitatea lor.
Este poate cel mai frumos indemn pe care un intemeietor de religie l-a spus vreodata.
Este exact opusul dogmatismului, dogmatism ce sta la baza religiilor abrahamice si care au facut atat de mult rau umanitatii.
Te-ai gandit vreodata cat de multa ura au adus aceste religii monoteiste? Asta pentru ca punand mai presus de orice un dumnezeu imaginat de aceste religii, n-au incetat sa urasca omul.
Te-ai gandit ce bine ar fi aratat umanitatea daca budismul era religia dominanta in lume?

Eckhart Tolle, pe care-l iubesc foarte mult, despre moarte:

https://www.youtube.com/watch?v=vgE_62vZVxM
« Last Edit: Tuesday 30 January 2018, 17:00:46 by christianT »

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #988 on: Wednesday 31 January 2018, 17:44:39 »
Cristian, ca tot veni vorba despre religii si campul lor motivational :

1) Religia evreiasca a fost singura religie ever care a pretins alfabetizare. Tatii erau obligati sa-si invete copiii sa citeasca ! Probabil, tu nefiind tata (precum multi altii de aici), ti-a scapat acest aspect.
2) Posesia pamantului a fost interzisa evreilor - ioc agricultura, nema taranie.

deci iata avem un segment social super-alfabetizat si urbanizat ! Pai cum poti sa compari o populatie 10:0 urbanizata cu una, sa spunem, 1:9 cum erau romanii interbelici ?

Ei, asta vreau eu sa aud eu de la tine, nu rahaturi nationaliste si alte aberatii precum pedofagia sau hitlerismul care se vehiculeaza pe topicul cellant. Vreau sa spui userului roman ajuns in Quebec : bai tarane, las-o mai moale cu porcul si livada, si du-te la cursuri la scoala, ca asa ceva nu mai prinzi !

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #989 on: Friday 09 February 2018, 18:56:15 »
WOW!! Iata ca Pacepa n-a murit si, mai mult, a mai scris si un articol in presa americana despre politica americana! Hai ca merita subliniat, va scapase chestia asta!

https://pjmedia.com/mihaipacepa/know-dems-intel-abuse-reminiscent-work-ceausescu/

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #990 on: Friday 09 February 2018, 22:00:43 »
Vreau sa spui userului roman ajuns in Quebec : bai tarane, las-o mai moale cu porcul si livada, si du-te la cursuri la scoala, ca asa ceva nu mai prinzi !

ar mai fi si faza aia cu doi evrei - trei pareri.

===
asa, tot vizavi de celalalt topic, ce s-ar intampla daca israelienii ar elimina tabu-ul cu Wagner, s-ar rasuci Hitler in mormant ?

:laugh:

am vazut pe undeva ca evreicele frumoase si destepte canta Wagner !

« Last Edit: Friday 09 February 2018, 22:07:59 by grupalu »

Offline Rian

• Full Member
« Reply #991 on: Saturday 10 February 2018, 13:32:57 »
ar mai fi si faza aia cu doi evrei - trei pareri.

===
asa, tot vizavi de celalalt topic, ce s-ar intampla daca israelienii ar elimina tabu-ul cu Wagner, s-ar rasuci Hitler in mormant ?

:laugh:

am vazut pe undeva ca evreicele frumoase si destepte canta Wagner !

ca de ce nu canta sionistii Wagner este o NONintrebare , dupa modul papagaliscesc, adica  de felul  cand papagalul de ocazie isi umfla bojocii ca sa ajunga bou ( la propriu) sau asa cum broscutele isi imagineaza in mijlocul helesteului  ca sunt tough guyin rolul lui Siegfried

Offline Rian

• Full Member
« Reply #992 on: Saturday 10 February 2018, 13:52:27 »

depinde ce intelegi prin vechi carti religioase , spre exemplu textele lui Thomas d'Aquino - Somma , Ockam- Somma, Scott - Somma, Sieger de Brabant, Averroes, Avicenne,Porphyre- Isagoge -   sunt toate  in fond comentarii despre filosofi ca  Aristotel, Platon, asa ca vezi, totul este legat motivational, desigur, dar trebuie sa-ti desprafuiesti cultura  ca sa poti intelege intelepciunea celor vechi , cartile motivationale dela Archambault sunt pentru broscute pro- budiste, pro-israel, etc

Offline grupalu

• Sr. Member
« Reply #993 on: Saturday 10 February 2018, 20:30:50 »
nah, ziceam si eu de Biblie, de Tora, de nah, cum ii spune, arabeasca, Coran.

care induc credinciosului ca este ales, ca este puternic, ca este superior - motivatie nu gluma.

Offline Rian

• Full Member
« Reply #994 on: Sunday 11 February 2018, 13:34:16 »
nah, ziceam si eu de Biblie, de Tora, de nah, cum ii spune, arabeasca, Coran.

care induc credinciosului ca este ales, ca este puternic, ca este superior - motivatie nu gluma.

corect, o motivatie subiectiva dar nu ratiune, la fel dupa cum notiunea de religie nu poate implica notiunea de drept; multi rinoceri de aici si de aiurea nu inteleg acest lucru

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #995 on: Sunday 11 February 2018, 13:37:11 »
nu o implica? preaevoluatule. Dar o genereaza?
ne trebuie un veterinar.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Rian

• Full Member
« Reply #996 on: Sunday 11 February 2018, 13:50:26 »
religia este a cunoaste irational ceva,  dreptul este o necesitate de a fi rational ,  este diferenta intre "a cunoaste" si "a fi"- acum ai inteles ?  ( cel putin sper asta)
« Last Edit: Sunday 11 February 2018, 13:55:43 by Rian »

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #997 on: Sunday 11 February 2018, 13:59:32 »
Nu, n-am inteles, dar merci pentru bunele intentii. Matematica implica dreptul?

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #998 on: Sunday 11 February 2018, 15:03:14 »
daca n-ai inteles, n-ai beut destul.
daca tot nu intelegi nici dupa, esti prost, ca mine.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Rian

• Full Member
« Reply #999 on: Sunday 11 February 2018, 15:23:58 »
Nu, n-am inteles, dar merci pentru bunele intentii. Matematica implica dreptul?
implica oare matematica ca tu esti spirit sau materie ( necesar de a fi ) ?
 sau implica oare matematica ca tu cunosti ceva in mod rational ?
pentru deosebirea intre prost si BOU(sau ChristianT) trebuie sate adresezi orollei ca ea este expêrt veterinar
« Last Edit: Sunday 11 February 2018, 15:29:13 by Rian »