Author Topic: vorbe-n vant  (Read 47818 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline christianT

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #960 on: Tuesday 17 October 2017, 15:51:24 »
Nu stiu daca am mai pus filmuletul si nu i-am gasit locul in alta parte - e fara cuvinte.

https://vimeo.com/32966847

WOWWWWWWWWWW! WOWWWWWWWWWW! WOWWWWWWWWWW!!

Cetitorule, daca n-ai vazut inca filmul de scurt metraj de animatie postat de qwerti, nici nu stii ce ai pierdut! Mai ai insa sansa sa-l vezi dupa postarea mea.
Profund, un pic de umor, dar o drama in fond, eu asa il vad. Intr-o singura ideie:
Dezagregarea ideii de umanism. In spiritul vremilor pe care le traim.
Merge foarte bine si la dialectica stapan-sluga propusa de grupalu.

Profund!
Am si trimis linkul asta la toti amicii mei. Multumesc qwerti!!
« Last Edit: Tuesday 17 October 2017, 15:55:37 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline grupalu

• Sr. Member
  • Canadian Security Intelligence Service
« Reply #961 on: Wednesday 18 October 2017, 08:23:23 »
uite si barna lui Nadia, pe care o promisesem.

† Angrignon   † Jean Drapeau
† fenderguitars     † vlad69

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #962 on: Wednesday 01 November 2017, 18:26:07 »
Steve Cutts e un autor de benzi desenate care deranjeaza... e caustic, subversiv, satiric, enervant si foloseste niste tehnici de animatie mai grosolane din perioada interbelica. Nu face filme de animatie pentru copii, nu, el le face pentru parintii lor.  Uitati ce am descoperit eu pe youtube: Steve Cutts, un nume ce merita retinut.

Primul filmulet de animatie, denumit In the the Fall, tine mai putin de 2 minute, dar cu siguranta nu te poate lasa indiferent, il poti aprecia sau injura, dar intr-un fel sau altul te zguduie.
Comentariile mele la acest filmulet sunt doar cateva, si incep cu un citat din Monty Python:

“We come from nothing, we are going back to nothing-In the end what have we lost? Nothing!” - Monty Python

Un filmulet ce te pune pe ganduri, despre viatza noastra, aspiratiile noastre si ceea ce traim cu adevarat. Un film foarte lucid.
Cutts foloseste aici un simbol, la care inca ma mai gandesc: de ce in filmul alb-negru, singurele care sunt colorate sunt coaja de banana si fluterele?

https://www.youtube.com/watch?v=A-rEb0KuopI

Al doilea filmulet de animatie, imi aminteste una spusa de Cioran: Omul este cancerul pamantului.

https://www.youtube.com/watch?v=WfGMYdalClU&t=38s

Si al III-lea filmultetz il recomand atat parintilor dar si copiilor vostri. Despre vremurile noastre in care credem ca ne alungam singurateta si vidul din noi cu gadgeturi.

https://www.youtube.com/watch?v=tdz4DvDG_gg&t=1s

Mai sunt si alte filmuletze de Steve Cutts pe youtube, eu am vrut doar sa va fac curiosi.
« Last Edit: Wednesday 01 November 2017, 18:40:21 by christianT »

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #964 on: Thursday 02 November 2017, 12:04:45 »
Christian, bune filmuletele lui Steve Cutts. Imi amintesc de o multime de alte filme, printre care Wall-e unul din filmele mele preferate. Nu ma aventurez prea tare cu analiza, dar coaja de banana si fluturele par sa fie imprevizibilul care declanseaza catastrofele, un pas mic sau o atingere care genereaza o reactie in lant, dar e mult mai bine spus decit as spune eu in alt film/carte preferate - Hitchhiker's guide to the galaxy.

Mai jos e un alt film genial. Mi-a trebuit ceva timp sa gasesc intregul filmulet. Sper sa iti placa. World of tomorrow. Cautindu-l am aflat ca a aparut episodul 2. Sper sa ajung sa-l vad in curind.

https://vimeo.com/197301605

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #965 on: Thursday 02 November 2017, 18:35:14 »
Christian, bune filmuletele lui Steve Cutts. Imi amintesc de o multime de alte filme, printre care Wall-e unul din filmele mele preferate. Nu ma aventurez prea tare cu analiza, dar coaja de banana si fluturele par sa fie imprevizibilul care declanseaza catastrofele, un pas mic sau o atingere care genereaza o reactie in lant, dar e mult mai bine spus decit as spune eu in alt film/carte preferate - Hitchhiker's guide to the galaxy.

Foarte buna analiza din punctul meu de vedere.
De ce sunt colorate?
Coaja de banana si fluturele sunt evenimentele care precipita moartea personajului, e probabil un mesaj subliminal metaforic al lui Cutts de a ne reaminti ca Moartea este cea care da un sens Vietzii, sarea si piperul... si ma gandesc la celebrul adagio: Traieste-ti ziua de azi ca si cand maine ai muri.
Adica traieste-ti viata cat poti tu de bine, profita de ea din plin.

Momentul cu fluturele e formidabil!

La un moment dar personajul isi gaseste echilibrul pe marginea haului spre moarte... vine deodata un fluture si se aseaza pe bratzul lui si-l dezechilibreaza. Foarte subtil Cutts.
Stii la ce m-am gandit eu?
La Teoria Haosului, sau Efectul fluturelui!!
E o teorie mentionata pentru prima data prin anii 60 de un matematician si metereolog american, care printr-o metafora superba spunea cam asa;

Batutul din aripi al unui fluture in Brazilia, poate sa produca o furtuna in Texas??

Informatii mai jos:
https://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect

Adica eu am inteles cam asa:

Mici intamplari anodine dar cu o anumita sensibilitate, avand deci un potential, pot sa reactioneze intre ele, haotic dar cu un efect coplesitor in viitor, odata ce aceste mici intamplari reactioneaza intre ele marindu-si potentialul intr-o schimbare de amploare in viitor!

Eu cred ca tocmai aceasta Teoria a haosului guverneaza si soarta noastra, a ta, a mea, a tuturor.
Nu cred ca soarta omului e inscrisa in stele, in mersul planetelor, ca avem o soarta scrisa dinainte, e simplist pana la ridicol teoria asta ( nu vreau sa jignesc pe nimeni!), nu, Universul (Dumnezeu?) actioneaza asupra oamenilor prin aceasta faimoasa Teoria a Haosului, mici intamplari, care desi sunt deterministe, ele produc un efect aleatoriu, aparent haotic.
Analizeaza-ti viatza..... felul cum ai cunoscut diferite persoane importante in viatza ta, cum acea intalnire a depins de mai multe intamplari ce in aparenta n-aveau nici o importanta.

Eu cred ca pe scena asta a vietii, unde ne jucam si noi rolul cum putem, legea Haosului (efectul fluturelui) este legea fundamentala a existentei noastre.
Dumnezeul nu joaca la zaruri, spunea Einstein deterministul lui Bohr, la care fizicianul danez, care era si cam mistic,  i-a replicat:
Dar cine esti tu Einstein sa-i spui lui Dumnezeu cum sa joace?
Deci nu cred in soarta, nu cred in destinul inscris in stele. Suntem aici si acum, supusi haosului ce ne ghideaza viatza in mod determinist.
« Last Edit: Thursday 02 November 2017, 18:55:50 by christianT »

Offline grupalu

• Sr. Member
  • Canadian Security Intelligence Service
« Reply #966 on: Thursday 02 November 2017, 18:38:18 »
Steve Cutts e un autor de benzi desenate care deranjeaza....

Nihilismul deranjeaza; nu toti suntem construiti sa suportam o asemenea presiune a abstractiunii.

Numele de Alberto Moravia iti spune ceva ? avea nuvele din acest gen.

« Last Edit: Thursday 02 November 2017, 18:48:39 by grupalu »
† Angrignon   † Jean Drapeau
† fenderguitars     † vlad69

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #967 on: Thursday 02 November 2017, 18:51:33 »
Grupale multumesc pentru informatie. Wikipedia imi spune ca se merita. Mi-am notat, pare un scriitor dupa gusturile mele.

Ca multumire, iti recomand (va rocamand!) o carte din toata inima ce tocmai o citesc zilele astea. Absolut facinanta, bine scrisa si cu multe informatii foarte valoroase. O carte despre mine, despre tine, adica despre Om. Cred ca se merita chiar s-o cumperi, poate fi un excelent cadou. O carte scrisa de un tanar istoric israelian.

« Last Edit: Thursday 02 November 2017, 18:52:42 by christianT »

Offline E

• new users
« Reply #968 on: Saturday 04 November 2017, 00:23:14 »
Ca tot se vorbea de gadgeturi, mi-am adus aminte de un link, o emisiune difuzata la BBC in 1984, care explica ce este si cum se foloseste ... e-mailul, folosind tehnologia acelor ani.

https://youtu.be/szdbKz5CyhA
« Last Edit: Saturday 04 November 2017, 00:28:58 by E »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #969 on: Sunday 12 November 2017, 21:28:19 »
un documentar recent facut de francezii de la ARTE despre motivele pt care noile generatii au un IQ din ce in ce mai redus

bombardament hormonal prin toate substantele care ne inconjoara

Demain, tous crétins?

https://www.youtube.com/watch?v=oJ3TvMTI2lk
"Aquilla non capit muscas"

Offline E

• new users
« Reply #970 on: Monday 13 November 2017, 05:21:06 »

un documentar recent facut de francezii de la ARTE despre motivele pt care noile generatii au un IQ din ce in ce mai redus

Mai e o teorie care spune ca inteligenta populatiei e in scadere in tarile occidentale datorita faptului ca femeile inteligente nu mai fac copii. Materialul genetic al mamei determina inteligenta copiilor, cel al tatalui nu face nici o diferenta.

Online descultz

• Full Member
« Reply #971 on: Monday 13 November 2017, 10:38:41 »

Mai e o teorie care spune ca inteligenta populatiei e in scadere in tarile occidentale datorita faptului ca femeile inteligente nu mai fac copii. Materialul genetic al mamei determina inteligenta copiilor, cel al tatalui nu face nici o diferenta.

Aista trebuie pusa-n rama si atârnata la intrarea-n dormitor.
« Last Edit: Monday 13 November 2017, 10:40:53 by descultz »
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #972 on: Monday 20 November 2017, 17:46:56 »

Acestea sunt copertile cartii Apus de Soare, de Barbu Stefanescu Delaflorida, o fascinanta carte ce doar ce am terminat-o de citit acum 3 zile.
O carte superba, ce merita a fi citita in lungile si siberienile ierni de pe dulcele plai al Quebecului nostru mioritic.
Dorel a avut dreptate, Saint Petersburg din Florida e o locatie de vis, unde daca-ti permiti, merita sa te retragi. Eu dupa experienta asta din Florida mi-am propus ca TOATE vacantele de acuma incolo sa le fac in Florida.
Incepand de maine, am sa postez, in limita timpului, cateva din paginile acestei carti minunate.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #973 on: Tuesday 21 November 2017, 15:45:36 »
Florida, adica tzinutul florilor cum a fost botezata de spanioli atunci cand Florida era parte din Coroana Spaniola, e nu numai o destinatie buna pentru cei iubitori de mare si plaja, dar si pentru  iubitorii de velo.
Cu mana pe inima pot spune ca FLorida e chiar paradisul celor care iubesc plimabarile pe bicicleta. Nicaieri n-am vazut piste ciclabile mai bune ca-n Florida.
Rufuse, fara nici o problema sa poate ajunge cu bicicletele pe masina, totul a mers perfect la 5000 de kms cat a durat drumul, dus si intors.

Mai jos, o prima imagine luata de pe bicicleta, uitatati cam ce vedeti. Poza facuta mai acum 9 zile, cand aici in Quebec dardaiai... Asta e.

Uite aici Rufuse pista ciclabila! E luata chiar in centrul Saint Petersburgului. De vis, nu-i asa?

« Last Edit: Tuesday 21 November 2017, 15:47:42 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #974 on: Tuesday 21 November 2017, 15:47:21 »
Si o ultima imagine pe ziua de azi, tot de pe pista ciclabila si tot din Saint Petersburg. E preferata mea.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #975 on: Tuesday 21 November 2017, 20:00:40 »
E foarte curat și frumos, vreau sa ma retire acolo asap! Poate la anul care vine  8)

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #976 on: Tuesday 21 November 2017, 21:36:18 »
frumos CT, merci de poze!

nu stiu dac-o sa ajung cu bicicleta p-acolo, contez pe tine sa-mi starnesti interesul. Deocamdata am batut cu bici numai pana in zona Boston

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #977 on: Friday 24 November 2017, 14:38:12 »
CT sper sa nu te superi ca-ti imprumut topicul, cu ce mai zice lumea

nu stiu daca e adevarata chestia asta, poate-mi spuneti voi

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #978 on: Friday 24 November 2017, 15:42:15 »
Sa traiesti Rufuse, scrie ce vrei tu, ce gasesti interesant din realitatea asta a noastra, ai libertate absoluta din partea mea.

Dar sa ma intorc la Florida.
Mai jos, 3 poze facute de pe bicicleta, uite deci cam ce poti vedea in luna noiembrie, cand in Quebec vine frigul.

Fotografie realizata pe strada, foarte aproape de ocean, care se gaseste in partea dreapta, podetzurile alea sunt peste niste dune de nisip ce dau in plaja.
IN stanga, pe kilometri intregi, case, vile, restaurante, unde dupa 20 de kms de pedalat am baut o bere rece. Nicicand parca o bere n-a fost asa de buna. Civilizat, ca la americani.

« Last Edit: Friday 24 November 2017, 15:47:07 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #979 on: Friday 24 November 2017, 15:44:29 »
Astea-s de langa hotelul unde am stat, un cartier de locuinte, de clasa media dupa cum parea. Uite cum stau americanii astia. Mie-mi parea un mic coltz de paradis.