Author Topic: vorbe-n vant  (Read 125083 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline christianT

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #1520 on: Sunday 08 March 2020, 14:09:25 »
8 martie, este o data din calendar cu rezonante speciale pentru noi, asa cum am fost educati in Romania noastra natala. Imi amintesc cum la scoala, cu hartie foarfece si lipici, fabricam in clasa aia mirosind a petrosin, cu banci inguste in care insa atunci incapeai lejer, felicitari pentru mamele noastre.
Aceasta postare este in amintirea acelor momente, cand cu stangacie, pregateam o surpriza mamelor noastre.
Fericiti cei care mai au mame, sunteti cu adevarat niste norocosi. Puneti mana pe telefon si sunati-le sa le spuneti cat le iubiti. Va veni o zi cand nu veti mai telefona.
It is better to live your own destiny imperfectly than to live an imitation of somebody else's life with perfection.”  Bhagavad Gita

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #1521 on: Sunday 08 March 2020, 16:35:34 »
Mama mea a decedat in urma cu cativa ani... odineasca-se in pace, fara ea probabil eu nu as fi fost omul care sunt astazi ! O femeie deosebita, ambitioasa care a vrut ce este mai bun pentru copii ei ! A lasat in urma o avere impresionanta pentru un om care nu a ajuns sa faca o facultate dar care a fost foarte abil , ramas fara parinti la o varsta tanara, a trebuit sa mearga la serviciu pentru a suporta familia - fratii ramasi. Un respect deosebit pentru mandria cu care s-a purtat prin greutatile ce i-au fost aruncate in calea ei !

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #1522 on: Sunday 08 March 2020, 19:02:09 »
 Atat de mult va iubiti mamele incat nici macar nu ati fost capabili sa deschideti un topic aparte . Totul mi se pare.....

Vorbe-n vant !
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #1523 on: Sunday 08 March 2020, 19:11:29 »
cine p***a ma-tii esti tu, sa judeci pe altii cum isi iubesc mamele?
futu-te-n gura de mosneag decrepit, trebuia tu neaparat sa te bagi ca musca-n curu' calului cu comentariile tale de kkt
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1524 on: Sunday 08 March 2020, 19:20:01 »
Atat de mult va iubiti mamele incat nici macar nu ati fost capabili sa deschideti un topic aparte . Totul mi se pare.....

Vorbe-n vant !
Doamne ce tampit pot sa fii, vere ! asta inseamna ca iti iubesti mama ? sa deschizi topic de 8 Martie ?
 however, idioti ca tine sunt o gramada la leu, nu mai ma iau cu tine ca tot sonat ramai.
Ai poze cu ma-ta ? sau ai fost crescut la leagan ?
Uite-o pe maica-mea 94 Y.O, o iubesc si nu ii trebuie topic separat. Baga si tu o poza daca tot te-ai bagat in seama.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #1525 on: Sunday 08 March 2020, 19:22:32 »
arata foarte bine mama ta la 94 ani, multi inainte!
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1526 on: Sunday 08 March 2020, 19:25:43 »
mersi sa traiesti si tu si toti ai tai. Nu e vorba cum arata ci cum merge creierul, de al mi-e frica cel mai tare. Momentan e totul ok, memorie, vedere, auz. Sunt ani multi, futui, astia batranii au dus altfel de viata, s-au multumit cu putin fiindca n-au stiut altfel.

P.S. Erea sa uit.
Mama mea si tatal meu nu mi-a lasat nimic, insa m-a invatat cum sa-mi fac ce-mi trebuie. Nu am avut nevoie de nimic de la ei, nu le-am cerut nimic. Totul a fost on me.
Si nu, nu o sun la telefon numai de zile festive ci stau cu ea in contact in permanenta prin face time sau watsup pe unde ma duc si fac. Video, live. Telefonul a fost odata, acum , prea rar.
Si da, o sa vina o zi cand nu va mai raspunde nimeni dincolo, dar tot ea m-a invatat sa trec de momentele alea.
Asta mi-a lasat.
« Last Edit: Sunday 08 March 2020, 19:35:49 by fenderguitars »
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

I Translate it

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #1527 on: Sunday 08 March 2020, 19:32:24 »
iaca si mamica mea.
poza e de acum cativa ani, acum probabil ca a mai adunat un rid, doua, da' in general se tine verde la cei 78 de ani

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1528 on: Sunday 08 March 2020, 19:35:22 »
Sa-ti traiasca, James.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1529 on: Sunday 08 March 2020, 19:40:42 »
Foarte frumos, sa va traiasca mamele in plina sanatate, chiar ma bucur mult pentru voi. Sunteti norocosi ca aveti asa mame cu un zambet atat de frumos si sunt convins ca apreciati ca le aveti langa voi.
Pentru cei care nu mai au, ne raman amintirile, ce le vom purta cu noi in suflet pana in ultima zi a vietii noastre.
« Last Edit: Sunday 08 March 2020, 21:22:15 by christianT »
It is better to live your own destiny imperfectly than to live an imitation of somebody else's life with perfection.”  Bhagavad Gita

Offline James Hetfield

• Hero Member
« Reply #1530 on: Sunday 08 March 2020, 19:44:22 »

Si da, o sa vina o zi cand nu va mai raspunde nimeni dincolo, dar tot ea m-a invatat sa trec de momentele alea.
Asta mi-a lasat.

si mie imi spune la fel maica-mea, ca sa fim pregatiti, sa nu ne ia prin surprindere si sa nu plangem cind o sa moara, caci cu o moarte sintem datori toti

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1531 on: Sunday 08 March 2020, 21:14:40 »
Incredibil va traiesc mamele! Bravo mai norocosilor si la multi ani sanatosi!
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1532 on: Monday 09 March 2020, 00:28:27 »
gabi, si daca n-ar mai fi trait tot mi-as fi amintit de ea tot timpul. Poza e numai un amanunt efemer.
Sa ne traiasca mamele la toti care le au pe pamant, iar celor care le au numai in gand sa le fie numele lor pomenite in veci.
asa sa ne ajute Doamne Doamne.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #1533 on: Monday 09 March 2020, 12:19:52 »
cine p***a ma-tii esti tu, sa judeci pe altii cum isi iubesc mamele?
futu-te-n gura de mosneag decrepit, trebuia tu neaparat sa te bagi ca musca-n curu' calului cu comentariile tale de kkt

Doamne ce tampit pot sa fii, vere ! asta inseamna ca iti iubesti mama ? sa deschizi topic de 8 Martie ?
 however, idioti ca tine sunt o gramada la leu, nu mai ma iau cu tine ca tot sonat ramai.
Ai poze cu ma-ta ? sau ai fost crescut la leagan ?
Uite-o pe maica-mea 94 Y.O, o iubesc si nu ii trebuie topic separat. Baga si tu o poza daca tot te-ai bagat in seama.

Ca sa adresati urari mamelor voastre intr-o zi asa de importanta , pe un toipic care nu are nici o legatura cu realitatea , e ca si cum mamele voastre , cand erati mici de va cacati in diaper , ar fi imprumutat de la vecina diaper-ul in care sa cacat copilul ei si sa vi-l puna voua .
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1534 on: Thursday 12 March 2020, 14:51:31 »
Din multele imagini din picturi, gravuri, crochiuri pe care le-am vazut fie prin muzee, la televiziune, in reproduceri din albume frunzarite in graba sau pe internet, putine au fost care sa ma impresioneze atat de mult, cum e gravura de mai jos denumita Doctorul Ciumei.
Acesta era costumul pe care, angajati ai oficialitatilor ca doctori, urmau sa se ocupe de bolnavii de ciuma, atunci cand aceasta pandemie mortala si infricosatoare, matura viatza pur si simplu prin marile burguri medievela, injumatatind populatia. Pedeapsa de la Dumnezeu, asa se credea atunci.
Priviti imaginea de mai jos, priviti-l pe Doctorul Ciumei...Dintr-o data, te infiorezi, ce stranie imagine, ce groteasca tzinuta, cum a putut omul sa inventeze asa ceva in timpurile cand Moartea isi facea da cap printre oameni.
Masca ce amintea de capul unei pasari, spunea despre credinta oamenilor de atunci, anume ca pasarile ar fi cele care aduc ciuma, deci purtand-o, inselai ciuma, crezand ca esti o pasare, ciuma, neavand de-a face decat cu oamenii.
Ochelarii si tzinuta lunga pana aproape de calcaie, aveau rolul sa-l apere pe medicul ciumei de boala, iar bagheta aia nu era bagheta unui vrajitor, ea avea rolul de a-i consulta pe bolnavii de ciuma, omul stiind de pe atunci ca un contact direct cu bolnavul era mortal, ducand la transmiterea bolii la cel sanatos. Foarte interesant, in capat se observa o clepsidra inaripata, imagine plina de simbol.
De fapt ei stiau ca boala este adusa de pasari si se transmite prin respiratie si contact fizic, ceea ce era partial adevarat, dar nu stiau ca pentru asta trebuia sa existe si un vector de transmisie al bacilului ciumei, nu reprezentat de pasari ci de rozatoare.
Mai ca-mi vine sa recitesc Masca Mortii Rosii, scrisa de un genial american, dupa postarea asta.

Doctorul Ciumei, una din cele mai terifiante imagini venite din Evul Mediu despre pandemie, despre o boala mortala, despre un univers mai degraba ostil, in care oamenii nu sunt decat niste simple marionete ale Destinulu.

« Last Edit: Thursday 12 March 2020, 17:21:22 by christianT »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1535 on: Thursday 12 March 2020, 17:00:55 »
Misto.
Ai scris destin cu d mare.
De ce, poti sa zici ?

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #1536 on: Thursday 12 March 2020, 17:15:46 »
Misto.
Ai scris destin cu d mare.
De ce, poti sa zici ?

Itzi spun eu: ca sa compenseze lipsa "i"-ului de la sfarsitul cuvantului.  :educated:
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1537 on: Saturday 14 March 2020, 17:22:26 »
Foarte interesant. Urmariti live situatia propagarii coronaviruslui plecat in Wuhan si care a speriat o lume intreaga, cu foarte multe informatii de ultima ora. Canada si Romania se vad deja, desi nu sunt in situatia Italiei, Iranului sau Chinei. E si un chat online, vezi conversatii in absolut toate limbile pamantului, iata o globalizare a fricii de a trai intr-un univers ce dintr-o data ni se arata ostil.

https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw
« Last Edit: Saturday 14 March 2020, 17:32:10 by christianT »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1538 on: Saturday 14 March 2020, 20:06:11 »
Nu universul ne este ostil dragule, n am auzit de nici o specie de alieni sa vrea sa ne cucereasca.
E vorba de unii dintre noi, ai nostri cum s ar spune care ne fut pe toti global pt niste avantaje care nu sint aparente pt pulime.
I am in perfect shape for my weight.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1539 on: Saturday 14 March 2020, 20:14:03 »
Nu universul ne este ostil dragule, n am auzit de nici o specie de alieni sa vrea sa ne cucereasca.
E vorba de unii dintre noi, ai nostri cum s ar spune care ne fut pe toti global pt niste avantaje care nu sint aparente pt pulime.
+1.
Destinu si Universu care sunt.