Author Topic: vorbe-n vant  (Read 132848 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline santiago

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #1500 on: Wednesday 29 January 2020, 22:37:04 »
Priviti cu atentie fotografie de mai jos, ea reprezinta un grup de ciobani romani de la inceputul secoului XX. Cea mai mare parte dintre noi, isi au originea din astfel de oameni. Asta e, nu e nimic rau in asta, Romania pana la venirea comunistilor, era o tzara eminamente agrara, eu imi accept cu seninatate originile umile de opincar, unde sunt cam la a II-a generatie alfabetizata. Comunistii doar i-au mutat de la tzara la oras pe cei care reprezentau majoritatea populatiei Romaniei de atunci, in mare parte analfabeta. Cat a trecut de atunci, de cand poza asta a fost facuta? Cam 3 generatii.
O sa mai treaca ceva timp pana o sa ne apropiem de occidentali, chiar daca generatiile se schimba, mentalitatea are mersul ei, avand o inertie mult mai mare.
Asa ca sa nu ne miram cand suntem unde suntem, ma refer la poporul roman raportat la Europa Occidentala. Mergem totusi inainte, doi pasi inainte, unul inapoi, mai asteptam niste ani si iar mai facem un pas.
Pentru mine fotografia asta a fost edificatoare, venim majoritatea dintre noi de aici, dintre acesti oameni ce pozau stangaci in fatza aparatului foto aflat pe trepied.

Deci , esti la a -II-a genertatie de alfabetizati . Nu ca vreau sa-mi fac reclama , departe cu gandul . Departe cu gandul pentru ca atata vreme cat nu suntem la un concurs cu premii , nu are rost sa incerc sa "imbrobodesc" pe cineva  . De la buinici si strabunici , nu numai ca nu ne amintim sa fi fost careva analfabet dar din partea tatalui , cu mai bine de 100 de ani in urma , am dat romaniei un om de valoare , vorbim de dupa 1918 si inca unul dupa 1989 . De ce fac toate remarcile astea aici ?
 Nu odata mi-ai tras suturi in cur cand am afirmat ca natiunea romana are o gena de mare valoare cata vreme Ceausescu a reusit sa faca din copii de analfabeti chiar si genii , nu numai doctori , ingineri , profesori etc .
 ma bucur ca ai ajuns sa te contrazici singur !
 Tu la a-II-a generatie de alfabetizati , ai reusit sa termini o facultate , eu poate la a -VIII-a de alfabetizati , cu mare greutate am terminat 7 clase si o profesionala.

Un banc :
 Erau doi frati , unul comunist in ilegalitate si unul legionar . Dupa venirea comunistilor la putere , cel legionar era secretar de partid pe regiune iar cel care a fost comunist in ilegalitate , i sa interzis sa mearga la liceu si lucra maturator la grajdurile colectivului .Merg ei in vizita la parinti si tatal lor intreaba :
-Cum ma ioane , tu ai fost legionar si ai ajuns bine , cum asa ? !
-Pai tata , in toate referintele mele am scris ca am avut un frate membru de partid in ilegalitate .
-Si tu ma gheorghe , cum de ai ajuns asa de rau daca ai fost comunist inca din ilegalitate ? !
-Pe mine m-au descoperit ca am avut un frate legionar !:)))
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #1501 on: Thursday 30 January 2020, 02:58:03 »
tu intai ai opinii dupa care te informezi ?!?
https://adevarul.ro/locale/targu-jiu/viata-taranului-roman-interbelic-traia-casute-chirpici-lemn-iarna-mai-erau-adapostite-animalele-1_57ee89d35ab6550cb82645d3/index.html

În camerele supraaglomerate, mai ales iarna, ţăranii aveau prostul obicei de a adăposti şi unele dintre animalele din gospodăria lor: viţei, miei, purcei abia născuţi şi cloştile care îşi aveau cuibul sub pat.Ţăranii erau foarte reticenţi faţă de medici şi tratamentele medicale, la care recurgeau rar.
si eu am dormit in cotetz cu scroafa cand o fatat purceii, mi-o fost teama ca ii zdrobeste si am stat pe paie langa ea o noapte intreaga pana ce am fost sigur ca e totul bine !
ca la șvabi in șpais

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1502 on: Thursday 30 January 2020, 05:14:31 »
Iata ca am citit pe Quora.

La intrebarea:

Is Romania or Russia the most depressed and pessimistic nation of Eurasia or Europe?

Un israelian a raspuns:

II've never been to Russia, but I've spent the last two weeks travelling around Romania, and I can tell you that, from the perspective of an outsider, if this is the most depressed, then Eurasia is in a good place!

I will just say that we (intentionally!) didn't go to Bucharest. We landed directly in Cluj Napoca, and have been travelling around the countryside since then. Bucharest is apparently the least pleasant and most depressing part of Romania, so take everything I say with that in mind!

People here are friendly and helpful. They're neighbourly—and not just in the smaller villages, but where we stayed in Cluj was an apartment block with a central courtyard, and from mid afternoon through to dark it was full with kids playing, adults chatting and old women playing cards.

Things seem to be pretty lively. There are bars and restaurants (if not all of the best quality) everywhere. In Cluj there was a street food festival, in the small town next to where we are now, in rural Maramures, there was a gulash competition on Sunday, with dancing, singing, and free bowls of gulash. Everyone seemed in very good spirits, although admittedly by mid-afternoon most of the men were rolling drunk.

Life here is by no means the easiest. But we haven't seen much in the way of homelessness or begging. Supermarkets are well stocked and well customered. Families seem to stick together, and people seem to be having kids, but not too young or too many. The population doesn't seem to be aging like in western Europe. Obesity doesn't seem to be more of a problem than most other European countries I've visited, and much less than the US.

We've stayed, so far, with an IT professional in Cluj, with a school-teacher, a number of farmers, and a few old, apparently more or less retired, couples. We've chatted, to varying degrees based on proficiency in English, Italian and Romanian, with all of them and with a few taxi drivers, and all of them seem reasonably happy. All of them have been happy to chat, to talk about their lives, hopes and worries.

Agriculture seems to still be a primary career in the countryside, and much of it is unmechanised. This means, on one hand, that life is physically hard and economically risky for quite a large proportion of the population. On the other hand, people have enough to eat, fresh food and space to build themselves a home and grow at least a vegetable garden with a dozen chickens.

The urban youth seem to be pretty politically engaged, and willing to fight to deal with the corruption problems that have been damaging the country for decades. Joining the EU has already done a lot for this, and I'm confident the Romanian people will continue to do more.

Overall, I'm loving it here. It's far less technologically advanced, and has less developed infrastructure, than western Europe (although internet here is better than I found in even semi-rural America). But happiness in life is affected primarily by the context you're living in, and the Romanian context, overall, seems pretty good.

I'm definitely planning to come back!

Bravo clujenilor! De m-as intoarce intr-o zi in Romania definitiv, Clujul ar fi o locatie foarte buna.
« Last Edit: Thursday 30 January 2020, 05:27:11 by christianT »
Nu imbatranesc, imi creste valoarea.

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1503 on: Thursday 30 January 2020, 08:56:59 »
Si in fine, sa-i dau cuvantul  profetului luciditatii, genial roman, ce ne-a vazut cu ochii mintii lui, asa cum sutem.

“De cîte ori privesc ţăranul român îmi place să văd înscrise în cutele feţei sale golurile dureroase ale trecutului nostru. Nu cunosc în Europa un alt ţăran mai amărît, mai pămîntiu, mai copleşit. Îmi închipui că acest ţăran n a avut o sete puternică de viaţă, de i s au înscris pe faţă toate umilinţele, de i s au adîncit în riduri toate înfrîngerile. Oricîte rezerve de viaţă ar dovedi el, impresia nu este totuşi a unei prospeţimi biologice. O existenţă subterană este fiinţa lui şi mersul lui lent şi gîrbovit este un simbol pentru umbrele destinului nostru. Sîntem un neam care am ieşit din văgăuni, din munţi şi din văi. Am privit cerul din umbră şi am stat drepţi în întuneric. Ne am răcorit o mie de ani. De aceea, numai febra ne mai poate scăpa…

“România n-are nimic original în afară de ţărani, artă populară şi peisaj (de care nu e responsabilă). Dar cu ţăranii nu putem intra decît prin poarta de din dos a istoriei. Este înfiorătoare atmosfera primitivă, telurică, nediferenţiată a acestei ţări, îmbîcsită de superstiţie şi scepticism, amestec steril, blestem ereditar. Toată România miroase a pămînt. Unii spun că e sănătate; ca şi cum aceasta ar fi un elogiu! Să nu fim noi capabili a deveni mai mult decît un biet popor? Aceasta este întrebarea.

Emil Cioran - Schimbarea la fatza a Romaniei

in mai toate tarile din balcani si estul europei - taranii au avut cam aceeasi viata. nu e romanul special cu nimic. aceeasi saracie si veceu in curte pana acum 50 de ani

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1504 on: Sunday 09 February 2020, 10:40:35 »
Wow! De 3 ori WOW! Tocmai ce am vizionat un clip publicitar despre Romania, facut de chinezi daca va vine sa credeti, ca tot e la moda in agentiile de preza in ultimul timp China.
Clipul e facut profesional, vizionandu-l, nu pot sa nu ma las purtat de dorinta de a vizita Romania! Cititi numai comentariile, foarte putine din partea romanilor, majoritatea din partea strainilor. Imagini luate super profesional, multe cu drone cum e la moda acuma, imi arata o Romanie civilizata, europeana, frumoasa, demna de vizitat! In fine, sper sa va placa.

PS. Dorele, Timisoara arata magnific vazuta din drona, dar ci Oradea si Clujul arata la fel de frumos.

https://www.youtube.com/watch?v=uP_56yW7lys
« Last Edit: Sunday 09 February 2020, 10:45:43 by christianT »

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #1505 on: Sunday 09 February 2020, 11:16:24 »
Iata ca am citit pe Quora.

La intrebarea:

Is Romania or Russia the most depressed and pessimistic nation of Eurasia or Europe?

Bravo clujenilor! De m-as intoarce intr-o zi in Romania definitiv, Clujul ar fi o locatie foarte buna.

Daca te-ai intoarce intr-o buna zi ( in Romania ) , clujul ar fi o locatie foarte buna .

Pe la 1860 cand se planuia rasturnarea lui Cuza , romanii nu realizau ca tara le-a fost unificata pentru a putea fi furata
 La 1918 , ni se da Ardealul , fara ca romanul sa realizeze ca ni se da cu o mana ca sa fim furati cu cealalta , vezi Bucovina de Nord , Basarabia si Bugeac
 La 1944 suntem folositi sa intoarcem armele impotriva germaniei , tot de catre cei care ne-au bagat in razboi alaturi de germania , romanul nu a vazut asta
 La 1947 , marile puteri ajung la o intelegere . Abdicarea lui Mihai si alipirea romaniei la lagarul comunist , cu conditia ca tezaurul bancii nationale ce era la rusi de la 1917/18 , sa apuce calea vestului in conturile lui Mihai din Elvetia , romanul nu vede asta
 si ca sa n-o mai lungesc.............................
 Am ajuns in 30 de ani de post comunism sa fim jefuiti de vest dar si de est , cu ajutorul unor politicieni folositi de catre marile puteri , romanul nu vede asta
 Fondurile europene ajung in mare parte in Ardeal , "dirijate" de catre unele tari din vest , incercand sa creeze o mare diferenta intre romanul din Ardeal si cei din cealalta zona a tarii , pregatind autonomia ardelului pentru a putea fi mai usor jefuit de bogatii , romanul nu vede asta .

Merg sa traiesc la Cluj ca e mai bine decat in restul tarii !

Daca in 30 de ani ati ruinat o economie de ~ doua trilioane de dolari , distrusa si jefuita de vestici folosindu-se de coruptii nostri , oare cat va dura distrugerea/jefuirea rezervelor naturale din Ardeal , cand ardealul va deveni autonom , folosind-use de CREDULII NOSTRI ROMANI  ?
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1506 on: Monday 17 February 2020, 12:55:46 »
Si vine o vreme cand, trezindu-te intr-o zi dis de dimineata intr-o zi oarecare, si aflandu-te in fatza oglinzii, sa nu-ti pui intrebarea: La ce bun toate astea?
Pentru ca reflexia oglinzii, iti transmite prin ochi, ferestrele sufletului si sensul vazului, un om ce incepe sa oboseasca. Timpul, incet incet, te inconjoara, prospetimea celui care erai candva, se ofileste. Simti un gol, o durere inefabila, ce n-o poti localiza, dar o simti pregnant in jurul fiintei tale... La ce bun toate astea? Aluneci prin Timp. trec lunile si anii pe langa tine si ai vrea sa te agati de ceva solid... dar nu gasesti. Copiii tai au drumul lor in viatza, profesia ta de care erai ata de mandru te cam lasa indiferent... un sentiment de neimplinire te copleseste... este de fapt ceea ce boudhismul numea doukkha, acel sentiment de neimplinre, un vid existential ce te inghite incet, incet, si unde rutina este motorul principal.
Te afunzi incet, intr-o mocirla existentiala din care nu vezi nici o iesire, te abrutizezi, incerci sa evadezi din aceasta angoasa existentiala proiectundu-ti tot felul de scenarii: ce frumos era cand eram copil, ce frumos era la prima tinerete... sau ce voi face cand voi fi pensionar.... chiar daca nici un scenariu din cele ce-ti imaginezi nu exista decat in imaginatia ta... trecutul e mort, frumoasele amintiri din trecut nu sunt decat simple descarcari de natura bio-electrica pe scoarta ta cerebrala, acolo unde memoria salveaza trairile din trecut, iar planurile tale de viitor (ce vei face la pensie) nu sunt altceva decat simple exerctii de imaginatie, s-ar putea foarte bine sa nu apuci pensia.... asta pentru ca Natura ( sau Dumnezeul daca vrei) este la butoane, tu n-ai nici un fel de control. Un ACV, un cancer sau un banal accident, pot pune stop tuturor planurilor tale.
Si atunci ce-ti ramane?
Greu de raspuns, raspunsul fiind foarte personal, adica subiectiv.
Mie mi-a placut foarte mult ceea ce Osho Rajneesh, spunea intr-un interviu, mai acum 40 de ani. Macar ascultati-l, nu aveti nimic de pierdut.

https://www.youtube.com/watch?v=D8MeqJxs4iM
« Last Edit: Monday 17 February 2020, 12:59:08 by christianT »

I Translate it

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1507 on: Monday 17 February 2020, 18:28:14 »
Cu surprindere am gasit pe youtube un film vazut de mine mai acum 2 ani, si pe care-l consider unul din cele mai bune filme din istoria cinematografica romaneasca, o spun de pe pozitia de simplu amator de filme. Un film despre nostalgia regasirii trecutului, despre trecerea timpului si nu in ultimul rand un film despre bucuria de a trai.
Filmul a fost in selectia oficiala la un festival de film la Montreal.
Si daca n-am numit filmul, este pentru a te face curios, dand macar clic pe linkul de mai jos, cu toate ca eu iti recomand sa-l vezi, fiind unul din cele mai bune filme romanesti vazute de mine.

Vizionare placuta, draga cetitorule.

https://www.youtube.com/watch?v=UIqeIyysbaE
« Last Edit: Monday 17 February 2020, 18:35:20 by christianT »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1508 on: Sunday 23 February 2020, 09:06:52 »
Iata ca am trait s-o vad si p-asta... pe Netflix un documentar despre Romania, tzarisoara noastra draga  unde ne-am nascut.
Filmu documentar regizat si produs de straini, descrie intr-o maniera poetica o Romanie departe de vacarmul junglei citadine, o Romanie neimblanzita, o Romanie a muntilor si padurilor, adica o Romanie ce o purtam cu totii aici unde am descalecat cu totii in Canada cu multi ani in urma.

Vizionare placuta!

https://www.netflix.com/title/81232423

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1509 on: Sunday 23 February 2020, 10:05:39 »
de pe ce-ai descalecat mama ?

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1510 on: Sunday 23 February 2020, 14:32:46 »
de pe klm de buna seama, si-a incalecat pe veranda numaidecit, sau cum s-o zice la quebec la ei acolo, la deck.
I am in perfect shape for my weight.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1511 on: Wednesday 26 February 2020, 10:15:46 »
Mi-au batut la portitza, dimineata, niste femei, 2 la numar, undeva la 55 de ani amandoua. Tocmai ma pregateam sa ies la o mica plimbare, cand le-am deschis usa. De cum le-am vazut cu niste loan flyers ce le aveau in mana, le-am intrebat doar atat: Les Temoins de Jehova? iar la raspunsul lor afirmativ, le-am spus politicos ca nu e cazul, nu cred in religii. In nici una dintre ele.
A urmat apoi un dialog politicos, chiar amical presarat cu multe zambete si de o parte si de alta, pe teme biblice, de existanta vietii umane, despre suferinta.
M-au intrebat daca am incercat sa citesc Biblia si le-am raspuns ca tocmai inceputul lecturii ei m-a facut sa ma departez si mai mult de crestinism, sub toate variantele acestei religii, considerand pasaje intregi din Biblie, mai ales Vechiul Testament, rodul unei mintzi bolnave, unde se face propaganda genocidului din partea unui popor impotriva altui popor.
In fine, discutam politicos si ne intelegeam precum uleiul se intelege cu apa, fara a se amesteca dar privindu-ne civilizat fatza in fatza. La toate intrebarile mele, cum de stiti ca este adevarat ce se spune in Biblie, aceste femei veneau cu argumentul ca e scris intre copertile acestei  carti, nestiind poate ca acest argument e unul fals logic, se numeste argumentatie circulara, incerci sa argumentezi Biblia apeland la Biblie...
Am incheiat scurtul nostru dialog cam asa:
N-am nici un dubiu ca nu credeti ceea ce spuneti, eu insa prefer sa traiesc fara nici un raspuns la marile intrebari ale existentei umane, decat sa am raspunsuri ce poate sunt gresite. Daca exista un Dumnezeu, ce-l consider ca o ipoteza, nefiind ateu, atunci cu siguranta ma va intelege la o eventuala judecare de apoi, asta pentru ca de-alungul vietii mele, cu anumite scapari pe care nu le spun acuma pentru ca este numai intre mine si Dieu, am incercat sa fiu un om moral, corect, iar daca n-am putut face bine am incercat cel putin sa nu fac rau.
Ne-am despartit cu zambetul pe buze, eu pe drumul meu pe care-l apreciez dar care nu duce nicaieri decat cel mult spre moarte, iar ele pe drumul lor ce se va termina in paradisul lui Jehova.
« Last Edit: Wednesday 26 February 2020, 10:20:04 by christianT »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1512 on: Wednesday 26 February 2020, 12:25:36 »

N-am nici un dubiu ca nu credeti ceea ce spuneti, eu insa prefer sa traiesc fara nici un raspuns la marile intrebari ale existentei umane, decat sa am raspunsuri ce poate sunt gresite.
aci te alinti si tu un pic. Fireste ca deep down ai raspunsurile tale dar nu vrei sa le dai pe goarna. Esti human, ai acelasi soft integrat ca toti ceilalti, nu faci tu nota discordanta.
Ca e unul sau altul din raspunsuri, asta e treaba ta. Nu exista al treilea. E unul din cele doua.
Binele si raul
Yin and Yang
soarele si luna
pepsi and coca cola
Sprite sau 7up
Ceea ce ai facut tu a fost exact ceea ce face un bun crestin, ai tolerat constient prezenta in discutie a celor doua femei. Ceea ce nu intelegi e ca esti, de fapt, plin de Dumnezeu.
Bafta.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline cinderella_QC

• Hero Member
  • I cares about ur problemz. Really.
« Reply #1513 on: Wednesday 26 February 2020, 17:36:17 »
Mi-au batut la portitza, dimineata, ...

Frumos scris, Cristian
Demotivation - Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1514 on: Friday 06 March 2020, 17:09:08 »

Iliescu la 90 de ani. Totul e schimbator in realitatea fizica a formelor, unde singura constanta e schimbarea.
 Batranul bolsevic isi mai pastreaza inca din zambetul lui pe care mine m-a enervat profund, dar care i-a cucerit pe majoritatea romanilor dupa caderea comunismului.
Am facut pace cu trecutul, demult timp nu-l mai injur pe Ion Iliescu.  Asa s-a scris Istoria pentru noi romanii si o accept. Totusi, un ultim mesaj pentru cei care au votat cu Iliescu.
Ia priviti-l pe domnul Iliescu. A ajuns la 90 de ani. Va zambeste dintr-o vilisoara din Bucuresti la care tu nici n-ai visat, cu o pensioara cam cat 50 de pensii de profesori, ingineri, muncitori  si alte pensii pentru muritorii de rand.
Nu e rau pentru un pensionar care si-a dedicat toata viatza lui luptei de clasa, impotriva chiaburilor, capitalistilor, sectarilor din PCR, occidentului, pentru drepturile tale, ale omului de rand din randul clasei muncitoare.

Offline Ronin

• Hero Member
  • no master
« Reply #1515 on: Friday 06 March 2020, 17:30:16 »
Ilici este precum Chuck Norris, a invins pana si moartea!
You obey, u OK! Suji Sile!

Churchill understood the choice perfectly: “The inherent vice of capitalism is the unequal sharing of blessings. The inherent virtue of socialism is the equal sharing of misery.”!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1516 on: Friday 06 March 2020, 19:40:33 »
Am facut pace cu trecutul, demult timp nu-l mai injur pe Ion Iliescu.  Asa s-a scris Istoria pentru noi romanii si o accept. Totusi, un ultim mesaj pentru cei care au votat cu Iliescu.

asa e si bine sa faci, ca un bun credincios cu frica de D-zeu.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #1517 on: Friday 06 March 2020, 19:59:50 »
asa e si bine sa faci, ca un bun credincios cu frica de D-zeu.

Eu va sfatuiesc sa completati formularul atasat si sa-l trimiteti lui Cel de Sus, sa vedem ce iese.
« Last Edit: Friday 06 March 2020, 20:00:57 by Mihai Vasile »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1518 on: Friday 06 March 2020, 21:14:12 »
Eu va sfatuiesc sa completati formularul atasat si sa-l trimiteti lui Cel de Sus, sa vedem ce iese.
n-ai cum, address unknown.
Fiecare si-l duce singur, numa sa fiti sigur ca e scris citetz. Se pierde prea mult timp la asteptatul  in linie si nu te lasa sa fumezi.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #1519 on: Friday 06 March 2020, 23:03:51 »
in dreapta lui Iliescu cine este ? seaman cu paul newman.

ce chestie. am scris numai cu litere mici si Iliescu s-a corectat singur. e mai mare decat actorul, cel putin dupa windows si dupa forum.