Author Topic: vorbe-n vant  (Read 83535 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dorel

• Hero Member
Re: vorbe-n vant
« Reply #1380 on: Saturday 26 January 2019, 12:45:57 »
Wow Liliac, in 1960 aveai 3 ani jumate ! Asta inseamna ca ai peste 61 de ani, mai putin te poti pensiona... si eu abia astep sa plec acasa... aici ma simt de cand am venit intr-o colonie de munca obligatorie
Pusheen the cat

Offline Liliac

• Sr. Member
  • God doesn't believe people exist
« Reply #1381 on: Saturday 26 January 2019, 14:50:59 »
Celora  care-mi trag suturi in kur , ca nu stiu sa scriu corect romaneste ,e randul meu sa le trag suturi in kur , cu toate universitatile lor .

Cred ca era la 24 ianuarie 1959 .
 Hora Unirii a fost interzisa exact pana la acea data , datorita trecutului "nesanatos" al lui Vasile Alecsandri . O sa vedeti in povestirea lui Liliac ca oamenii pe strazi se temeau sa cante Hora Unirii si asta probabil ca nu multi auzisera ca a devenit un cantec oficial , legal.
 Probabil ca parintii tai , Liliac , erau la zi cu ce se intampla si te indemnau sa canti . Faptul ca tu stiai de la gradinita sa canti Hora Unirii , ori vi sa predat pe fuga ca sa o stiti pana la 24 ianuarie , ori ai fost acolo la un an mai tarziu, 1960 . Daca ai fost acolo un an mai tarziu si oamenii erau fricosi sa cante Hora Unirii , inseamna ca Ardelenii erau in urma cu stirile , lucru care nu ma mira , cand ma gandesc ca ei si la un banc spus azi rad maine

Santy, este foarte-foarte posibil ca ceea ce ai scris tu sa fie corect fatza de ce am scris eu, din punct de vedere cronologic. Adevarul e ca nu tzin minte precis ce varsta aveam in acea seara de pomina, am scris ca aveam 3.5 ani, banuind ca la 2.5 ani nu puteam sti Hora Unirii, iar daca aveam 4.5 ani, as fi putut sa-mi amintesc mai multe detalii. Citind de anul 1959, imi amintesc parca (tot vag), faptul ca mamica mea parca amintise anul asta in cateva din nenumaratele ori cand repeta povestirea de mai sus. Cand am postat povestirea, imi amintisem (si am mentzionat asta) ca exista o anumita teama in a exprima bucuria Unirii "cu voce tare". N-am stiut atunci, nu prea stiu nici acum motivul si adevarul e nici nu ma prea intereseaza deoarece ce a fost, a fost. Nu am putut schimba ceva nici atunci si nu pot nici acum.
Probabil parintzii stiau mai multe, dar nici de asta nu sunt sigur, de fiecare data cand veneam la ei in vacantze, pana la plecarea mea din tzara, nu tzin minte sa fi auzit discutzii politice in casa...iar cand mergeam in vizite (pana cu 4 luni inainte de Revolutzie), nici pe-atat. Haha, cand ii vizitam dupa Revolutzie, toate TV-urile din casa erau pe canale politice, ma exasperau! De dimineatza pana seara! Ce vremuri, dom'le, ce vremuri!  ::)   :laugh:
« Last Edit: Saturday 26 January 2019, 14:52:03 by Liliac »
* Fighting for peace is like f*cking for virginity.

Offline Liliac

• Sr. Member
« Reply #1382 on: Saturday 26 January 2019, 15:03:23 »
Wow Liliac, in 1960 aveai 3 ani jumate ! Asta inseamna ca ai peste 61 de ani, mai putin te poti pensiona... si eu abia astep sa plec acasa... aici ma simt de cand am venit intr-o colonie de munca obligatorie

Nu stiu, nu mi-am facut inca planuri detailate ce sa fac atunci cand va trebui sa "atarn arele in cui".
Daca Bunul D-zeu va avea inca puterea sa ma suporte PE pamant, ma voi bucura sa imi cumpar o locuintza ACASA. 6 luni pe an, cand e cam racoare in Ca. sa stau aici si in celelalte 6 luni, sa-mi incalzesc ciolanele batrane la malul Mediteranei.
Am copii + nepotzei si aici, si acolo, asa ca va trebui de fiecare data sa-mi astampar dorul de cei din departari, numai pentru 6 luni, ceea ce e cat de cat acceptabil, zic eu.
« Last Edit: Saturday 26 January 2019, 15:43:47 by Liliac »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1383 on: Saturday 26 January 2019, 15:16:15 »
Imbatranim Liliacule, iar cu asta ne obisnuim mai greu.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Liliac

• Sr. Member
« Reply #1384 on: Saturday 26 January 2019, 15:50:08 »
Imbatranim Liliacule, iar cu asta ne obisnuim mai greu.

Anii sunt niste numere, important pentru noi, oamenii, sa incercam sa-i traim cat se poate de aproape de traseul pe care fiecare si-l doreste.  :gum:

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #1385 on: Saturday 26 January 2019, 15:50:50 »

Santy, este foarte-foarte posibil ca ceea ce ai scris tu sa fie corect fatza de ce am scris eu, din punct de vedere cronologic. Adevarul e ca nu tzin minte precis ce varsta aveam in acea seara de pomina, am scris ca aveam 3.5 ani, banuind ca la 2.5 ani nu puteam sti Hora Unirii, iar daca aveam 4.5 ani, as fi putut sa-mi amintesc mai multe detalii. Citind de anul 1959, imi amintesc parca (tot vag), faptul ca mamica mea parca amintise anul asta in cateva din nenumaratele ori cand repeta povestirea de mai sus. Cand am postat povestirea, imi amintisem (si am mentzionat asta) ca exista o anumita teama in a exprima bucuria Unirii "cu voce tare". N-am stiut atunci, nu prea stiu nici acum motivul si adevarul e nici nu ma prea intereseaza deoarece ce a fost, a fost. Nu am putut schimba ceva nici atunci si nu pot nici acum.
Probabil parintzii stiau mai multe, dar nici de asta nu sunt sigur, de fiecare data cand veneam la ei in vacantze, pana la plecarea mea din tzara, nu tzin minte sa fi auzit discutzii politice in casa...iar cand mergeam in vizite (pana cu 4 luni inainte de Revolutzie), nici pe-atat. Haha, cand ii vizitam dupa Revolutzie, toate TV-urile din casa erau pe canale politice, ma exasperau! De dimineatza pana seara! Ce vremuri, dom'le, ce vremuri!  ::)   :laugh:

Liliac , nu am avut intentia sa scriu ceva in contradictoriu si in special cu tine .Mai putin sau deloc conteaza ce varsta aveai tu atunci . Daca ne gandim la faptul ca exista si copii care chiar la 2 ani vorbesc bine , leaga fraze de ramai uimit si sunt copii care nici la 3,5 ani nu pot lega o fraza , ca sa fac o supozitie despre  varsta ta , e cam si cum m-asi duce in neant . Apropos de asta , am un amic care are un copil de aproape 4 ani si inca nu leaga frazele , de abia poate spune ...mama leche , mama pan , mama bana(banana) etc . Au vrut idiotii sa-l duca la doctor si le-am sugerat mai intai ca baietii din zodia sagetator vorbesc mai tarziu , de regula . Au consultat cu multe cunostinte ( ca ambii au familie numeroasa, 8-10 frati in tara lor ) si au confirmat toti care au avut baieti din sagetator ca au vorbit mai tarziu , lucru de care nici ei nu si-au dat seama.

Dar sa ne intoarcem la oile noastre .
 Din ce explici tu acolo , dupa cum a actionat tatal tau, vreme de 50+ de ani in urma , pentru mine e o proba ca parintii tai nu erau la prima si nici la a doua generatie de alfabetizati , ei provin din familii cunoscatoare de buchii , de cateva generatii bune , iar astfel de oameni sunt cu stirile la zii ,stiri pe care nu numai ca le citesc dar le si inteleg ,  chiar si fara internet.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline Liliac

• Sr. Member
« Reply #1386 on: Saturday 26 January 2019, 18:38:44 »
Liliac , nu am avut intentia sa scriu ceva in contradictoriu si in special cu tine .Mai putin sau deloc conteaza ce varsta aveai tu atunci . Daca ne gandim la faptul ca exista si copii care chiar la 2 ani vorbesc bine , leaga fraze de ramai uimit si sunt copii care nici la 3,5 ani nu pot lega o fraza , ca sa fac o supozitie despre  varsta ta , e cam si cum m-asi duce in neant . Apropos de asta , am un amic care are un copil de aproape 4 ani si inca nu leaga frazele , de abia poate spune ...mama leche , mama pan , mama bana(banana) etc . Au vrut idiotii sa-l duca la doctor si le-am sugerat mai intai ca baietii din zodia sagetator vorbesc mai tarziu , de regula . Au consultat cu multe cunostinte ( ca ambii au familie numeroasa, 8-10 frati in tara lor ) si au confirmat toti care au avut baieti din sagetator ca au vorbit mai tarziu , lucru de care nici ei nu si-au dat seama.

Dar sa ne intoarcem la oile noastre .
 Din ce explici tu acolo , dupa cum a actionat tatal tau, vreme de 50+ de ani in urma , pentru mine e o proba ca parintii tai nu erau la prima si nici la a doua generatie de alfabetizati , ei provin din familii cunoscatoare de buchii , de cateva generatii bune , iar astfel de oameni sunt cu stirile la zii ,stiri pe care nu numai ca le citesc dar le si inteleg ,  chiar si fara internet.

Nu am observat nimic contradictoriu, din contra am ridicat sprancenele (cred ca expresia e corecta), citind ca de fapt tu ai confirmat autenticitatea povestirii mele cu explicatzii pe care eu in mare parte doar le dedusesem cat de cat din cea ce mamica mea povestise plus 2-3 scanteiri ale memoriei mele. Deci n-am visat si nici n-am inventat povestirea asta cu scopul ca unii useri cu ochisori azurii sa creada ca am vrut sa ma dau ca mare comandant, mare viteaz, dictator...care cu un cantecel reuseste sa conduca popoare intregi sa sa iasa la cucerit lumea intreaga... :police: 

I Translate it

Offline Riri

• Hero Member
« Reply #1387 on: Sunday 27 January 2019, 23:14:38 »
Foarte frumos, Liliac, ai fost un adevarat mic erou!
"Happiness is a warm puppy." Charles Schulz

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #1388 on: Sunday 27 January 2019, 23:27:55 »
habar n-aveam pina azi ca exista un parfum Riri
eram intr-un magazin de parfumuri si am vazut din intamplare
sa-mi spui cind e ziua ta, sa-ti trimit unul :)
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1389 on: Tuesday 29 January 2019, 17:43:47 »

"Iubeam, eram iubit, aveam copii frumosi, aveam glorie, sanatate, vigoare fizica si morala. Eram în stare sa cosesc ca un taran, sa lucrez zece ore în continuu, neobosit. Dar deodata viata mea s-a oprit. Nu mai aveam dorinte, nu mai aveam ce sa-mi doresc. Adevarul este ca viata era absurda. Ajunsesem pe marginea prapastiei si vedeam ca în fata mea nu era altceva decât moartea. Eu, omul viguros si fericit, simteam ca nu mai puteam trai.”

Din Jurnalul lui Lev Tolstoi

« Last Edit: Tuesday 29 January 2019, 17:45:03 by christianT »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1390 on: Tuesday 29 January 2019, 18:27:04 »
ok, si ?
a reusit sa plece pregatit ?
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline bugs bunny

• Full Member
« Reply #1391 on: Tuesday 29 January 2019, 19:06:08 »
vorbe-n vant
intradevar un topic cu raspunsuri la subiect...
Noroc ca m-am nascut nebun altfel o luam razna.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1392 on: Saturday 02 February 2019, 10:02:18 »
+15grd C la Ploiești astăzi, zi cu soare

zic și eu, noh
"Aquilla non capit muscas"

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1393 on: Saturday 02 February 2019, 10:17:19 »
zi ceva si de gripa de rigoare. Tot cu soare.
Frig, soare, frig, the silent killer.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1394 on: Saturday 02 February 2019, 10:44:12 »
Tocmai ce am terminat de vizionat filmul documentar ''God knows where I am''..
Sunt bulversat, fara cuvinte... cat de fragila este natura umana...
Un film documentar trist, foarte trist, despre universul deformat al unei femei bolnave de schizofrenie si interactiunea ei cu lumea reala. Nu cred ca exagerez daca spun  ca este unul din cele mai bune filme documentare vazute, si Dumnezeul stie cate filme am vazut. Este de altfel un film care a fost foarte bine primit de critica si a castigat numeroase premii.
Link catre trailerul filmului:

https://www.youtube.com/watch?v=4b__XWFgmNg

Si in fine, daca doriti sa vedeti filmul, link pe Netflix:

https://www.netflix.com/title/80131240
« Last Edit: Saturday 02 February 2019, 10:46:18 by christianT »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1395 on: Saturday 02 February 2019, 13:35:49 »
Frig, soare, frig, the silent killer.

care frig nene?!

liniile alea portocalii sunt manarite zici?

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1396 on: Monday 04 February 2019, 22:03:00 »
asta seara de la 10pm pe TV5 (versiunea canadiana) un documentar francez despre RO

in seria de reportaje Le Vie en Quatre Temps, Sezonul 2 Episodul 5

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1397 on: Tuesday 05 February 2019, 16:13:14 »

Vise inghetate pe plaiurile patriei.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #1398 on: Tuesday 05 February 2019, 16:39:46 »
Sper sa nu se topeasca toata o data , ca de mai au romanii si inundatii...razboi le mai trebe !
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1399 on: Thursday 07 February 2019, 04:23:44 »
Nu e așa multa, sa topit, Santi.
Bucurati-va!