Author Topic: vorbe-n vant  (Read 65255 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vali irlanda

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
Re: vorbe-n vant
« Reply #1060 on: Saturday 10 March 2018, 18:22:01 »
Ptr sudisti, Ovidiu lipan tandarica si Stelu Enache Natalis, link-ul nu il am acum ,dar pe youtube il gasiti.

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1061 on: Saturday 10 March 2018, 19:15:50 »
 Domnu tontonel, dumneata prea des sari la extreme , de la bayreuth la istambul, dela Wagner si Rieu la Anton Pann, dela costum si lavaliera la giubes si islic – cred ca esti slab de inger , ia domne putina gingkobilobata

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #1062 on: Sunday 11 March 2018, 03:53:10 »
Riane,sa te futa Alizee.
N-ai merita dar la cat esti de dobitoc numa asta te-ar vindeca.
Hai cheers.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1063 on: Sunday 11 March 2018, 06:02:50 »
tontonel nu vine de la tont , ci de la ton/semiton /ton - chestii muzicale; sorry n-am stat pe link mai mult de 1 minut , si asa prea mult

:)
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1064 on: Sunday 11 March 2018, 07:00:29 »
Rian, relax man, ca nu-i tezaur folcloric. Ii o interpretare in fata unui public care nu a auzit ever de Maria Tanase. Intelegi asta? Flatare ne flatare a pus-o pe MT pe map.

Vai și amar de MT in acest fel pusă pe hartă.

Spre diferență:

https://youtu.be/jtwhP9lMzsM

https://m.youtube.com/watch?v=eEekxq89RRg

S.a de pe album.
« Last Edit: Sunday 11 March 2018, 07:02:51 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #1065 on: Sunday 11 March 2018, 08:46:33 »

Spre diferență:

S.a de pe album.

compara numarul de vizionari

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1066 on: Sunday 11 March 2018, 11:24:36 »

Spre diferență:

S.a de pe album.
da , mirifica Maria Tanase prin quartetul Balanescu - superb !
PS-  intotdeuna vor fi tembeli care vor aplauda cantitatea , vorba unui babuin, - babuinii !

I Translate it

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1067 on: Sunday 11 March 2018, 12:12:57 »
Rian, relax man, ca nu-i tezaur folcloric. Ii o interpretare in fata unui public care nu a auzit ever de Maria Tanase. Intelegi asta? Flatare ne flatare a pus-o pe MT pe map.
si de ce fie nevoie ca MT sa fie pusa pe map ul  USA in asa conditii jalnice ?! - asta e gandire sionistica, ca totul trebuie prezentat la stapin , precum bibi ca sa-si tina nadragii in Palestina 

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1068 on: Friday 16 March 2018, 17:42:20 »
Vineri in prag de weekend, am pentru tine cetitorule, unul din cele mai frumoase clipuri vazute pe youtube... poate cel mai frumos.

Protagonistii sunt 2 batrani aflati aproape de Marea Frontiera, dupa un mariaj de 73 de ani daca va vine sa credeti!
El, veteran de razboi, se afla intr-un spital la patul celei care-i era sotzie de 73 de ani, batrana fiind bolnava. O nepoata-i filmeaza, o melodie incepe sa se auda undeva in camera de spital cand... dar va las sa vedeti despre ce e vorba. Amandoi au trecut pana la urma Marea Frontiera, mai intai culmea, batranul care pare in regula, si cateva luni mai tarziu, ca o declaratie de dragoste suprema si batrana.

Doua concluzii am tras vizionand clipul asta:

Unu:

Cea mai frumoasa poveste de dragoste n-ai s-o gasesti niciodata intr-o superproductie hollywoodiana, cu actori ce vin sa-si prezinta filmul pe covoare rosii in rochii si costume cat mai scumpe si extravagante, cea mai frumoasa poveste de dragoste n-ai s-o gasesti in tonele de romane scrise si care odihnesc prin biblioteci. Cea mai frumoasa poveste de dragoste e poate in clipul de mai jos, iubirea unor anonimi.

Doi:

Pana la urma ceea ce conteaza cu adevarat in viatza nu costa nimic, n-are pretul unei case, unei masini, unor vacantze pe insule cat mai paradisiace...nu, ceea ce conteaza in viatza e o mangaiere, o strangere de mana, un zambet, un cantec soptit la ureche, un sarut ...

Cel mai frumos clip vazut de mine pe youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=wWPOG_hxkTE&index=39&
« Last Edit: Friday 16 March 2018, 17:50:51 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1069 on: Friday 16 March 2018, 18:29:05 »
Vineri in prag de weekend, am pentru tine cetitorule, unul din cele mai frumoase clipuri vazute pe youtube... poate cel mai frumos.

Naiba sa ne ia. Nu mai uit ca odata cu Nico si cu un alt prieten de varsta apropiata care au trecut in nefiinta de curand simt cum umbrele din jurul meu devin din ce in ce mai lungi si ne apropiem incetisor de apusul Marii Frontiere. Incepem sa uitam ca suntem nemuritori si invincibili cum credeam in junete. De aia nu ma uit, c-ar prinde viteza trenul asta ineluctabil fara retur. I'm fucked up in the head enough already.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1070 on: Friday 16 March 2018, 20:20:11 »
nici io nu ma mai uit de mult la drame cu batrini si bolnavi casatoriti de o viatza sau nu.
locomotiva mea deja e in plina viteza.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1071 on: Friday 16 March 2018, 23:05:30 »
locomotiva mea deja e in plina viteza.

Si nu ti-e frica oleaca unde o sa ajunga trenul? Daca ai fi religios ai avea mereu un spate solid dar daca nu esti si crezi ca traiesti intr-un Univers ostil, cum scapi de angoasa? Citesc o carte de razboi, The Pacific Crucible si povesteste autorul cum se duceau pilotii americani in razboi, in 1942 pe niste avioane din care nu se intorcea nimeni, atit de obsolete erau, TDB Devastator pe numele lor. Rata de pierderi contra Zero-urilor japoneze era la 90 si ceva la suta. Si intorcand paginile ma gandesc ce resorturi mentale te pot impinge sa urci intr-un sicriu zburator .. pe mine cred ca m-ar impusca pe portavion, pentru refuz de executare a ordinelor.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #1072 on: Saturday 17 March 2018, 09:18:02 »
nu mi e frica, cred ca e tzaranu din mine care e la pace cu destinu...
I am in perfect shape for my weight.

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1073 on: Sunday 25 March 2018, 15:00:53 »

Protagonistii sunt 2 batrani aflati aproape de Marea Frontiera,

oho, Marea frontiera ! ,
pai e exact pe dos, Moartea nu cunoaste nicio frontiera;  asa ca nu mai imparti cu vorbe mari  ceea ce nu ai trecut

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #1074 on: Wednesday 28 March 2018, 11:40:02 »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1075 on: Wednesday 18 April 2018, 16:54:59 »
Sunt absolut uluit, fermecat, miscat, de un film de animatie polonez vazut pe Netflix. Si stiti ce-am facut? L-am pus pe pauza sa-mi exprim numai cateva impresii la cald.
E o capodopera, practic nu este un film de animatie, e un film compus din zeci de mii de cadre, fiecare cadru fiind un tablou realizat in stilul lui Van Gogh. Eu asa ceva n-am mai vazut in viatza mea si nici nu stiam ca exista. Noroc cu o informatie aruncata intr-o doara, peste umar, de cineva.

Un film de animatie despre Vincent Van Gogh ce se numeste Loving Vincent, pictorul flamand care la 28 de ani a pus prima data mana pe un sevalet si un penel, a pictat neintrerupt timp de 9 ani iar la 37 de ani se sinucide in mod bizar intr-un han de mana a II-a din Franta unde traia retras.
Un om care a revolutionat arta picturii, fiind recunoscut ca unul din cei mai mari pictori din istorie. Pentru ca asa se manifesta Universul (Dumnezeul pentru credinciosi) in viatza oamenilor, pe cai greu de inteles pentru ei.

Filmul asta a castigat numeroase premii si a fost chiar nominalizat la Oscar anul trecut la sectiunea filme de animatie. Cred ca se merita chiar sa cumperi si CD-ul, fiind vorba dupa mine de o capodopera.

Ce spune wikipedia despre Loving Vincent:

https://en.wikipedia.org/wiki/Loving_Vincent

Si filmul pe care-l puteti vedea pe Netflix:

https://www.netflix.com/title/80171527

Massther Clinic - Massage therapy

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
« Reply #1076 on: Wednesday 18 April 2018, 17:36:33 »
christian  :-* , multumesc pt Vincent

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1077 on: Friday 11 May 2018, 16:05:04 »
Din saptamana asta ce se termina vineri, am retinut destinul australianului de 104 ani care a ales Elvetia sa-si puna capat zilelor, Tara Cantoanelor fiind printre putinele tzari unde eutanasia se practica. M-a impresionat clipul de mai jos cu tipul asta, fost profesor renumit si doctor honoris causa al mai multor universitati.

Imi place cand reporterul il intreaba ce melodie vrea sa asculte la intalnirea cu Eternitatea... raspunde frumos: Ultima parte din Simfonia 9 de Beethoven, adica Oda Bucuriei, imnul U.E.
Incepe mosul si canta in limba germana in original, versurile lui Goethe daca nu ma insel !!! Oare cati pot fi in stare de performanta asta? Foarte tare faza! Mosul rade si zambeste, la intalnirea cu Moartea...Putin ii pasa, stie ca viata e o suferinta pentru el si abia asteapta s-o termine.
Bine, si 104 ani cred ca e prea mult, mult prea mult.

https://www.youtube.com/watch?v=PrJ2dtnmSVg

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1078 on: Friday 11 May 2018, 16:09:51 »
Din saptamana asta ce se termina vineri, am retinut destinul australianului de 104 ani care a ales Elvetia sa-si puna capat zilelor, Tara Cantoanelor fiind printre putinele tzari unde eutanasia se practica. M-a impresionat clipul de mai jos cu tipul asta, fost profesor renumit si doctor honoris causa al mai multor universitati.

Yep. Un subiect de interes pentru mine, unul din putinele motive pentru care am votat pe tanarul idiot acum 3 ani, ca-n baza lui Harper eram in biserici si-acuma. Acuma-mi vine sa-mi tai mana ticaloasa da' raul e facut.

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1079 on: Saturday 12 May 2018, 16:54:11 »
O postare cu gandul la topicul lui Agno denumit: Despre parale.

In urma cu mai multe luni am pus pe topicul asta al vorbelor fara de rost, 2 linkuri cu filmulete de animatie produse de un acid si ironic martor al vremurilor noastre materialiste, numit Steve Cutts.

Iata ca Steve a mai scos un film de animatie de 4 minute, numit ironic: Happiness. O descriere cu note comice a lanţurilor invizibile ce le purtam cu totii, facandu-ne sclavii simturilor din realitatea fizica.
Sa mai spun doar ca filmul incepe cu muzica lui Georges Bizet, Aria Habanera din Carmen, asta pana la momentu T=3 minute, cand personajul recurge la substitute de alungat demonii si de gasit iluzoria pace, muzica aia e a lui Edvard Grieg din poemul simfonic Peer Gynt, superba compozitie a compozitorului norvegian de ascultat in masina in drumul spre... job.

https://www.youtube.com/watch?v=hlMAKpxN8N0&

PS

Interesant de citit comentariile, pentru cine are timp. Oare te regasesti in ele?
« Last Edit: Saturday 12 May 2018, 16:58:36 by christianT »