Author Topic: topicul lui fender  (Read 50546 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline corolla

• Hero Member
Re: topicul lui fender
« Reply #1060 on: Friday 24 November 2017, 22:33:58 »
Auzi mai cristiane, io stiam ca porcu vede in culori ca omu, ce l impiedica pe porc adica sa vada curcubeul?
Faptu ca sta numa cu ritu in pamint si nu l apuca niciodata asa o revelatie sa se uite la cer?
m**e maricica
terminatorul dement, prima generație de salariați pișăcioși la oraș

Offline E

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1061 on: Saturday 25 November 2017, 00:24:17 »
e ca si cum ai spune ca  gravitatia gravitationala nu exista pana nu a fost descoperita  :laugh:
"Curcubeul este un fenomen optic care apare când lumina Soarelui suferă fenomenele de refracţie, reflexie şi difuzie la întâlnirea cu picăturile de apă din atmosferă; are aspectul unui imens arc multicolor desfăşurat pe cer."
asta e definitia lui si nu vad sa fie conditionata de prezenta unui observator

Ceea ce vedem noi e interpretarea creierului nostru a informatiei primite de la receptorii vizuali. Vederea umana implica recunoasterea obiectelor din imagine, separarea lor de fundal, interpretarea distantelor etc. In plus, ne bazam pe experientele anterioare, pe ceea ce am invatat despre lumea inconjuratoare, in momentul in care recunoastem obiectele pe care le vedem.
Computerele actuale mai au mult pana sa ajunga la nivelul de a fi capabile de a extrage informatia dintr-o imagine in felul in care o face creierul uman. Probabil ca si un animal 'vede' curcubeul, insa nu cred ca e capabil sa dea vreun sens la informatia pe care o vede.

Offline grupalu

• Sr. Member
  • Canadian Security Intelligence Service
« Reply #1062 on: Saturday 25 November 2017, 19:51:18 »
Stiati ca curcubeele sunt de fapt circulare ? arc-en-ciel, rainbow.

Am vazut si eu un curcubeu circular, la o instalatie de jocuri cu apa pentru copii, pe inserat, aveau si o suflatoare de stropi minusculi.

Ca de pe munte, soarele era spre apus, atunci am vazut Curcubeul Rotund.

† Angrignon   † Jean Drapeau
† fenderguitars     † vlad69

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1063 on: Sunday 26 November 2017, 10:25:20 »
Ceea ce vedem noi e interpretarea creierului nostru a informatiei primite de la receptorii vizuali. Vederea umana implica recunoasterea obiectelor din imagine, separarea lor de fundal, interpretarea distantelor etc. In plus, ne bazam pe experientele anterioare, pe ceea ce am invatat despre lumea inconjuratoare, in momentul in care recunoastem obiectele pe care le vedem.
Computerele actuale mai au mult pana sa ajunga la nivelul de a fi capabile de a extrage informatia dintr-o imagine in felul in care o face creierul uman. Probabil ca si un animal 'vede' curcubeul, insa nu cred ca e capabil sa dea vreun sens la informatia pe care o vede.

e interesant ce scrii; daca te intwereseaza problemele cunoasterii , sa zicem despre culori , iti recomand Louis Allix (Essai sur la nature du visible,2004, Les couleurs comme aspects réels des choses0; sau despre creier vs computer , pe H. Putnam, Raison , Vérité , Histoire; subiectul e vast , depinde cum vrei sa-l abordezi, ar trebui pus undeva pe cafeneau artistica la o rubrica de filo

Offline grupalu

• Sr. Member
  • Canadian Security Intelligence Service
« Reply #1064 on: Sunday 26 November 2017, 10:51:01 »
Rian, nu prea am discutat noi doi, la vremea ta eu eram cu voalizele in aeroporturi...

M-am uitat sa vad ce ai mai scris acum 12 ani si am vazut ca ai fost moderator literar si ca ai protestat inutil impotriva limbajului licentios.

...intre timp, ocara obsesiva si viscerala a devenit metoda standard de comunicare in limba romana, noua normalitate de exprimare.

Pentru protestul tau iti ofer, in semn de consideratie, intrarea libera in parcurile mele, cu cine vrei tu, pentru tot restul vietii.

† Angrignon   † Jean Drapeau
† fenderguitars     † vlad69

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1065 on: Sunday 26 November 2017, 19:53:23 »
Rian, nu prea am discutat noi doi, la vremea ta eu eram cu voalizele in aeroporturi...

M-am uitat sa vad ce ai mai scris acum 12 ani si am vazut ca ai fost moderator literar si ca ai protestat inutil impotriva limbajului licentios.

...intre timp, ocara obsesiva si viscerala a devenit metoda standard de comunicare in limba romana, noua normalitate de exprimare.

Pentru protestul tau iti ofer, in semn de consideratie, intrarea libera in parcurile mele, cu cine vrei tu, pentru tot restul vietii.

ha, merci, et no problemo: popoarele mici excedeaza prin imnuri, iar oamanii mici , prin injuraturi

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1066 on: Sunday 26 November 2017, 23:07:31 »

esti chiar amuzant loool
deci daca fulgera undeva unde nu e nimeni , de fapt nu a a fulgerat ca nua bagat nimeni de seama
banuiesc ca nici nu a plouat pana pana nu a fost cineva sa vada ...

I Translate it

Offline E

• new users
« Reply #1067 on: Monday 27 November 2017, 05:52:20 »

esti chiar amuzant loool
deci daca fulgera undeva unde nu e nimeni , de fapt nu a a fulgerat ca nua bagat nimeni de seama
banuiesc ca nici nu a plouat pana pana nu a fost cineva sa vada ...

Universul nu are culoare. Creierul nostru e cel care defineste culorile, in functie de lungimea de unda a razei care ajunge pe retina. Iar ceea ce vedem noi (spectrul vizibil), e un procent minuscul din tot spectrul de radiatii electromagnetice care ne inconjoara. Perceptia culorilor depinde de numarul de conuri (celule sensibile la culoare), apoi conurile astea sunt de mai multe tipuri, fiecare tip sensibil la anumite lungimi de unda. Noi avem trei tipuri de conuri, pisicile si cainii au numai doua, deci nu au cum sa vada aceleasi culori.

Lumina care ajunge pe retina e doar inceputul procesului de vedere. Ceea ce vedem e realitatea virtuala pe care creierul o construieste. Nu e suficient ca animalul sa perceapa culorile, trebuie sa si 'inteleaga' ce vede acolo, iar fiecare specie de animal vede ceea ce a evoluat sa vada. Realitatea unui animal poate sa fie cu totul diferita de a noastra, poate intr-un mod pe care nici nu il putem intelege.

Uite un animal care are 16 tipuri de conuri, vede de 10 ori mai multe culori decat noi:
https://aqua.org/explore/animals/mantis-shrimp

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1068 on: Monday 27 November 2017, 06:37:35 »
Universul nu are culoare. Creierul nostru e cel care defineste culorile, in functie de lungimea de unda a razei care ajunge pe retina. Iar ceea ce vedem noi (spectrul vizibil), e un procent minuscul din tot spectrul de radiatii electromagnetice care ne inconjoara. Perceptia culorilor depinde de numarul de conuri (celule sensibile la culoare), apoi conurile astea sunt de mai multe tipuri, fiecare tip sensibil la anumite lungimi de unda. Noi avem trei tipuri de conuri, pisicile si cainii au numai doua, deci nu au cum sa vada aceleasi culori.

Lumina care ajunge pe retina e doar inceputul procesului de vedere. Ceea ce vedem e realitatea virtuala pe care creierul o construieste. Nu e suficient ca animalul sa perceapa culorile, trebuie sa si 'inteleaga' ce vede acolo, iar fiecare specie de animal vede ceea ce a evoluat sa vada. Realitatea unui animal poate sa fie cu totul diferita de a noastra, poate intr-un mod pe care nici nu il putem intelege.

Uite un animal care are 16 tipuri de conuri, vede de 10 ori mai multe culori decat noi:
https://aqua.org/explore/animals/mantis-shrimp

adevarat , iar cainii vad mai putine culori si cumva ar putea intelege ca e ceva mare si colorat care apare cateodata cand ploua  :laugh:
paradoxul e ca fiecare are curcubeul lui unic
un altul e ca chiar daca pt shrimpul ala (era sa scriu strumpful rofl) curcubeul ar fi o simfonie de culori el sa inteleaga ma putin decat un caine de exemplu sau chiar sa fie complet orbit de lumina

iar la faza cu universul te contrazici singur , el are culoare pt ca altfel am vedea doar alb si negru

eu raman la ideea mea ca un fenomen fizic natural se produce independent de existenta unui observator ... pt ca altfel nu am avea ce observa  :laugh:

Offline Rian

• Full Member
« Reply #1069 on: Monday 27 November 2017, 13:31:26 »
 Hai sa vedem cum trebuie pusa problema. Avem teza ca vedem in mod direct lumea exterioara, deci sesizam culorile lucrurilor
 De asemenea este teza care spune ca gratie aparatului visual intern , in cortexul visual, putem vedea lucrurile care ne inconjoara. Nu sesizam atunci decat obiectele interne ale constiintei : imagini, reprezentari, impresiuni, etc Deci, omul poseda o subiectivitate despre fenomene
 Dar sa nu uitam ca nu vedem numai cu ochiul , ci si cu intrumente optice. Prin aceste intrumente vedem lucruri diferite de cele pe care le vedem numai cu ochiul. Deci exista o anume co-variabilitate a observatiei care face ca proprietatile percepute  sa nu fie intotdeuna aceleasi cu proprietatile intriseci ale obiectului observat.. Deci propietatile percepute – aparente vizuale- sunt numai relative la circumstantele de perceptie, asa ca ele sunt proprietati relationale. Nu cunoastem realitatea fizica  dintr-o data, ci in mod progresiv, si aceasta pentru ca perceptia noastra este calitativ diferentiata si diferentiabila.  Iata de ce culorile pe care le percepem sunt simultan obiective si subiective.
Cam de aici trebuie inceput , sper sa fie mai clar, teoria este vasta , dar cam asa incepe

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1070 on: Monday 27 November 2017, 14:07:48 »
nu mai complica lucrurile ca nu terminam nici in 2217 rofl
se dezbatea daca exista curcubeu daca nu e nimeni sa-l observe/interpreteze sau nu ...

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1071 on: Monday 27 November 2017, 15:11:10 »
S a demonstrat ca nu exista,  clar,  chiar daca porcu il vede,  nu l intelege, ca nu e capabil. It lacks the capacity,  cum zice astia,  adica e pur rezistiv.
m**e maricica

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1072 on: Monday 27 November 2017, 15:52:32 »

nu mai complica lucrurile ca nu terminam nici in 2217 rofl
se dezbatea daca exista curcubeu daca nu e nimeni sa-l observe/interpreteze sau nu ...

Cereseveule,

Userul ''E'' a postat foarte bine o explicatie la care ader cu totul.
Uite mai jos un desen:

Culorile curcubeului apar numai un spiritului observatorului, adica omul, deci in realitatea subiectiva, adica cea reconstruita prin cele 5 simturi de catre creier.
De ce omul este singura fiinta care poate vedea cele mai multe nuante de culori?
Pentru ca omul are:
1. Ochiul, cel mai perfectionat organ de vedere din regnul animal
2. Si nu in ultimul rand creierul, care poate analiza informatia primita si o poate decodifica. De asemeni, creierul uman e cel mai perfectionat organ din regnul animal, si pana cand vom gasi o informatie care sa nege acest lucru, (alienii de exemplu!) putem spune de creierul nostru ca e cel mai perfectionat din tot Universul.
E foarte posibil sa existe si animale care sa perceapa anumite culori.
Corollea a spus de porc... eu stiu de albina ca poate vedea anumite culori, dupa cate stiu albina vede si in UV!!!, adica in spectrul invizibil al luminii, ceea ce omul nu o poate face!
Si atunci ce ramane din curcubeu cand omul nu este observator la acest femonem optic?
Pai in realitatea obiectiva, adica cea exterioara cutiei noastre craniene e cam asa:
Raman picaturile de ploaie ce cad pe pamant sub actiunea fortei gravitationale.
Ramane fenomenul de refractie, adica de descompunere a luminii albe in picaturile de ploaie pe nivelele spectrale specifice culorilor pe care le vede omul, dar fenomenul in sine, curcubeul, nu exista, pentre ca nefiind omul in preajma, aceast fenomen optic care e O ILUZIE, nu are loc.
Porcul sau albina daca-l observa?
Nu stiu, personal nu cred, nici porcul nici albina neavand creierul care sa analizeze aceast fenomen.
Uhh, ca mult am mai scris, sper sa nu fi scris prostii, am scris totul din punctul meu de vedere, adica din realitatea subiectiva si psihologica ce o poseda spiritul meu, deci din functionarea creierului meu, care poate bineinteles interpreta gresit realitatea obiectiva.
« Last Edit: Monday 27 November 2017, 16:02:51 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1073 on: Monday 27 November 2017, 17:14:23 »
ok deci daca nu e un om in jur lumina  se rusineaza si nu refracta / descompune in culori ... oare cum de nu am realizat asta  :laugh:

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1074 on: Monday 27 November 2017, 19:55:05 »
de refractat se refracta ca proasta daca nu e unu ca asta prin preajma sa caza in extaz orgasmic.

https://www.youtube.com/watch?v=OQSNhk5ICTI

m**e maricica

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #1075 on: Monday 27 November 2017, 20:10:54 »
de refractat se refracta ca proasta daca nu e unu ca asta prin preajma sa caza in extaz orgasmic.

https://www.youtube.com/watch?v=OQSNhk5ICTI

A avut omul e epifanie mai corolleo. Interesant clipul postat de tine, n-am stiut ca te poti extazia pana la lacrimi cand vezi un curcubeu.

Mai jos un articol de pe situl bbc despre perceptia culorilor. Asa cum banuiam, din amintirile unor lecturi mai vechi, culorile in sine sunt numai niste iluzii faurite de spiritul nostru.
Ceea ce este in afara cutiei noastre craniene, e lumina. Adevarul e ca imi imaginez cu greu cum ar putea exista omul fara aceasta iluzie a perceptiei culorilor.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-14421303
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Massther Clinic - Massage therapy

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1076 on: Monday 27 November 2017, 22:56:59 »
hai ca sunteti comici , cred ca voi vedeti lucruri care nu exista  :laugh:

dupa opinia cuiva , asta tinand cont de capacitatile de perceptie

ideea mea era ca odata ce ai ploaie si lumina ai si curcubeu chiar daca nu-l vede nimeni
dupa teoria voastra o masina de ex (care e o masina pt umani nu pt animale ) exista doar daca o vede un uman  :laugh:

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1077 on: Tuesday 28 November 2017, 05:43:33 »
De unde stie omul ce si cum vede canjiele? de unde pana cand?

Bucurati-va!

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1078 on: Tuesday 28 November 2017, 07:28:12 »
deci putem sa admiram curcubee care nu le vedem (din lipsa de pozitie pt incidenta adecvata a luminii, etc) dar care fara indoiala exista?

mai intru cand treceti la pagina 55, merci!
"Aquilla non capit muscas"

Offline crsv

• Jr. Member
  • **
« Reply #1079 on: Tuesday 28 November 2017, 08:33:14 »
De unde stie omul ce si cum vede canjiele? de unde pana cand?

ai cam "inotat" peste biologie  :laugh:

"Humans have three different types of cone cells, which are responsible for color vision, in their eyes. We have receptors for the wavelengths that create red, green and blue – which enable us to see all combinations of those colors. Dogs only have two cones, for blue and yellow -- which is why the dog's rainbow above looks quite a bit duller than ours. Many animals can see more colors than humans and dogs: Butterflies may have up to five cone receptors, while the humble mantis shrimp has 12."