Author Topic: Topic pentru fete - ce mai gatim (reloaded)  (Read 10874 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline andram

• Sr. Member
Re: Topic pentru fete - ce mai gatim (reloaded)
« Reply #320 on: Tuesday 06 April 2021, 15:11:54 »
Hazliu, dar dupa somptuoasele fripturi urmeaza ziua de luuni.
Piure de conopida, ciuperci, sos de alte ciuperci, spanac si patrunjel.
Arata bine !
Eu m-am indragostit de portobello cu branza, délicieux!

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #321 on: Tuesday 06 April 2021, 18:38:36 »
mersi, am o prietena care mereu serveste portobello cu branza si piper la bbq :)  (cred ca presara si vegeta)

« Last Edit: Tuesday 06 April 2021, 18:39:39 by gabi200 »
You can’t pour from an empty cup.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #322 on: Tuesday 06 April 2021, 20:51:20 »
..poate nu erai prin preajma anul trecut cand am zis ca vreau sa mananc vegan. n-are a face sursa branzei.
poti sa iei pastile de turmeric, nu tre sa te chinui cu gustul. btw turmeric e mai bun decat extractul lui, curcuma.

Am vazut un comentariu pe you tube cativa ani in urma , intre doi dieteticieni cu doctorat care sau contrazis timp de 40 de minute ce inseamna a fi vegetarian si ce inseamna a fi vegan . Sunt o multime de vegani care mananca oua iar unul dintre ei sustinea ca oul nu intra nici la vegani si nici la vegetarieni , ci intra la carnivori . Tu ce parere ai ? Sau zi=mi si mie produsele care intra la vegani , te rog.
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #323 on: Tuesday 06 April 2021, 20:53:31 »
mersi, am o prietena care mereu serveste portobello cu branza si piper la bbq :)  (cred ca presara si vegeta)

Presara vegeta ! Se putea sa nu ruineze ea preparatul ! Eu imi fac vegeta in casa , este simplu de facut si naturala , cea din magazine ...

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #324 on: Wednesday 07 April 2021, 12:30:14 »
@santiago discutia cu veganismul ii epuizata, n-am chef s-o reiau

Azi la praanz, lettuce cups with curried tempeh and chickpeas. Ii bun, dar gustul usor de alune merge echilibrat cu niste suc de lime.

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #325 on: Wednesday 07 April 2021, 14:48:08 »

Azi la praanz, lettuce cups with curried tempeh and chickpeas. Ii bun, dar gustul usor de alune merge echilibrat cu niste suc de Feteasca Regala.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #326 on: Wednesday 07 April 2021, 19:35:55 »
Vreau sa ma pun bine cu corolla. Si piinea e facuta de mine, dar atita a ramas de acum 2 zile. Fasolea separata de ceapa, asa vor unii. Plus ca totul are alt gust cind maninci la aer.

I Translate it

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #327 on: Wednesday 07 April 2021, 20:28:11 »
Vreau sa ma pun bine cu corolla. Si piinea e facuta de mine, dar atita a ramas de acum 2 zile. Fasolea separata de ceapa, asa vor unii. Plus ca totul are alt gust cind maninci la aer.
Doamne, acum chiar ca mi-ai facut pofta. :grin: :laugh:
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #328 on: Wednesday 07 April 2021, 20:57:05 »
ideea era s-o acoperi cu ceapa prajita si cind o scoteai de la cuptor era acoperita de stratul ala crocant, maroon, total nesanatos
I am in perfect shape for my weight.

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #329 on: Wednesday 07 April 2021, 21:22:44 »
In sfarsit poza cu ciorba de burta.
Caracterul fara inteligenta face mult. Inteligenta fara caracter, nu face nimic.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #330 on: Wednesday 07 April 2021, 21:29:57 »
de data asta sint satul, nu va mai injur.
a mai gasit nevasta rataciti prin congelator niste cirnati de la craciun productie proprie, i-a facut copchilul afara pe bbq, cu fries si salata...

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #331 on: Wednesday 07 April 2021, 21:33:17 »
a mai gasit nevasta rataciti prin congelator niste cirnati de la craciun productie proprie, i-a facut copchilul afara pe bbq, cu fries si salata...
Gata, ai mancat ca un popa  ! Omori purecul pe burta cum se spune  :grin: :grin: :grin:

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #332 on: Wednesday 07 April 2021, 21:34:03 »
wow, explozie de calorii. Cartofi prajiti nu fac decat o data pe an, poate nici atat. Eu am mancat acu' seara la 6 un mango, o eugenia si o bucatica de paine plata, goala, sa-mi tina un pic de foame.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #333 on: Wednesday 07 April 2021, 21:43:49 »
Dupa cirnati cu fries am mincat un mar, doua pere, o mandarina si o portocala..
Cam aia e ratia mea de fructe zilnica de seara

Offline K_meleon

• Full Member
« Reply #334 on: Wednesday 07 April 2021, 21:54:00 »
Dupa cirnati cu fries am mincat un mar, doua pere, o mandarina si o portocala..
Cam aia e ratia mea de fructe zilnica de seara
Acu' nu demult am cumparat pere deja coapte la laditza, foarte zemoase, trebuie sa mai iau. Mai un pic si apar ciresele si capsunile de Quebec, iau capsuni mari tot la laditza, dulci. Cu ciresele fac prajitura si pun zahar praf deasupra, un deliciu. Am si un pic de zmeura in curte, primavara asta o sa plantez mai multa. Abea astept. :)
« Last Edit: Wednesday 07 April 2021, 21:55:09 by K_meleon »

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #335 on: Thursday 08 April 2021, 11:07:17 »
ideea era s-o acoperi cu ceapa prajita si cind o scoteai de la cuptor era acoperita de stratul ala crocant, maroon, total nesanatos
Nu stiu s-o fac asa. Poate imi pui o poza sau scrii cum se face. Eu prejesc ceapa in tigaie, doar ca ii adaug pasta de rosii si alte verzituri, i-am pus Jalapeno in asta. Dupa care sosul cu ceapa facuta in tigaie se pune peste fasolea batuta, doar ca cineva a complaint ca nu vrea sa le amestec si le-am lasat asa.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #336 on: Thursday 08 April 2021, 12:35:38 »
Cum scrii tu acolo, dar dupa ce pui ceapa deasupra o mai dai nitel la cuptor si se rumeneste deasupra.

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #337 on: Thursday 08 April 2021, 12:44:36 »
@santiago discutia cu veganismul ii epuizata, n-am chef s-o reiau

Daca la adanci batraneti poti deveni o persoana religioasa , chiar daca in tinerete ai fost ateu , nu e tot una schimbarea modului alimentar .
 Sunt cazuri izolate unde un vegetarian sau un carnivor sau unul care mananca orice , a murit sanatos datorita modului de alimentare .
 Un singur exemplu dau , din miile posibile :
 Toate vitaminele au rolul lor . Ia o vitamina si vezi ce rol are iar daca esti vegan sau vegetarian si in alimentele ce le folosesti nu exista acea vitamina sau este insuficienta , ce faci , cumperi viotamina respectiva din store ? Nu-i tot uina.
 Dieta e buna dar s-o incepi din frageda pruncie. A incepe dieta dupa o varsta inaintata , e ca si cum ai investi intr-o fabrica de armament dupa ce a inceput razboiul .
 Cei care isi cunosc bolile de care au suferit genitorii lor , fac un pas inteligent daca isi schimba modul de alimentare si intra intr-un sport care sa-i ajute , cu zeci de ani inainte de varsta la care genitorii lor au avut boala respectiva , daca nu...

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #338 on: Thursday 08 April 2021, 17:20:03 »
valeu, ce ciorba, ce fasole. bravo fetelor!

cand am fost ultima data in Romania acum vreo 6 ani am mancat ciorba de burta zilnic, ori la lume acasa ori pe la resto, terase, invariabil era acelasi lucru: ce-ati vrea sa mancati? /Pai niste ciorba de burta aveti?  :laugh:

Qwerti sa-i arati youtubul cu fasole batuta de post lui high complainer si la minutul cannd toarna sosul PE fasole dai pause si explici veezi? nu se poate se ne abatem de la reteta  :grin:

@santiago astea-s dezbateri inutile, cel mai fain ar fi sa pui si tu ceva din retetele tale maiestre ca stiu ca ai

azi am facut three sisters stew, arata ca o tocanita normala, deci zero poze, ii cu fasole, porumb si bucati de dovleac

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #339 on: Friday 09 April 2021, 17:08:41 »
Mincare simpla, de post  :laugh: orez si vinete. Nu se vad, dar sint si niste cirnati vegan pe-acolo.

Daca aveti o reteta simpla, dar buna, de vinete asiatice, plizzz. Mai am 2 vinete negatite. Astazi muream de foame, din cauza asta am lasat totul simplu.