Author Topic: Topic despre sanatate  (Read 22468 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Topic despre sanatate
« Reply #480 on: Monday 14 September 2020, 11:37:19 »
spaghete cu garlic bread. Mor instant
Nu. Incearca fish and chips.

John si vlad, mersi de exemple. vlad, as vrea sa vad si eu oala in care faci piinea.

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #481 on: Monday 14 September 2020, 11:39:54 »
N-am avut timp sa-l vad: The need to grow, dar daca aveti chef, mai e citeva zile free.

https://grow.foodrevolution.org/screening/

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #482 on: Monday 14 September 2020, 11:44:42 »
nu-s sigur daca vb cu mine?
Da. Ma interesa oala mai in detaliu, marca dimensiune, material, greutate eventual.

Online Marmeladov

• new users
« Reply #483 on: Monday 14 September 2020, 13:00:16 »
Echivalența zilei
n-are importanta cat contine. organismul asimileaza cat are nevoie. nu-i ca si cum poti manca o bara de fierbeton si iti ajunge fierul pt. toata viata.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #484 on: Monday 14 September 2020, 13:56:18 »
Da. Ma interesa oala mai in detaliu, marca dimensiune, material, greutate eventual.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #485 on: Monday 14 September 2020, 13:58:52 »
Prima ii pentru paine, nu scrie pe ea cat este de mare, cred vreo 4-5 litri, aia mare pentru gatit afara are 16 Qt ii zice Bayou Classic.

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #486 on: Monday 14 September 2020, 14:12:11 »
Arata foarte bine oalele. Unde le-ai gasit? Astea sint oale de 80-100 de ani.

I Translate it

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #487 on: Monday 14 September 2020, 14:26:13 »
Arata foarte bine oalele. Unde le-ai gasit? Astea sint oale de 80-100 de ani.

Prima ii Kijiji made, aia mare eu am cumparat-o cu o caruta de bani din US (noua).

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #488 on: Monday 14 September 2020, 14:36:22 »
Sunt din aluminiu turnat, din fonta alba turnata, din fonta neagra ?
Am avut in ro un tuci, foarte bun la cartofi prajiti, care cred ca era dintr-un aluminiu mai greu, turnat, nu stiu exact,  produs pe shest in uzina locala. Am mai avut o plita din fonta neagra, groasa, excelenta de pus pe flacara aragazului si un "gratar de friptura"  care nici in ro nu-l vedeai peste tot.
Gratarul era o calota , cu margini intoarse, maner si cioc. Fantastic, din pacate mergea pe flacara.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #489 on: Monday 14 September 2020, 14:43:03 »
Ceva de genul asta, dar rotunda si boltita.
https://images.app.goo.gl/EL4CWXfoLRNgpSQG9

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #490 on: Monday 14 September 2020, 14:43:20 »
Ii fonta neagra, heavy.
In Ro. ce-mi parea extraordinar era discul ala agricol (tras de tractor) o fi si periada mai salbatica din viata mea, dar numa amintiri faine am in jurul discului aluia.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #491 on: Monday 14 September 2020, 14:44:59 »
Acuma folosesc mult plancha pentru prajit, rar bbq pe gaz, pe carbune mai des.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #492 on: Monday 14 September 2020, 15:21:29 »
Ce inseamna ca iti pierzi potenta pe termen lung? Intreb pt mine, bineinteles

cre’ ca dr Esselstyn o explicat. Cand un pacient are probleme de erectie and such in toate cazurile problema ii legata de aparatul cardio si vasele sanguine au plaque pe dinauntru care le impiedica sa irige zona la capacitate normala. Deci sa prescrii pastile pentru erectie ii sa tratezi efectul, simptomul, nu cauza. Nu rezolvi nimica, va chiar inrautatesti problema din cauza de side effects de la pastile.
Solutia e sa inviti pacientul sa urmeze a whole foods plant based diet care repara cauza.

@vlad nu-i problema, io stiu de cand sunt mica regula de baza: sadly, cadourile mele sunt numai ale mele, si oricat as vrea sa le impart cu copiii pe-afara, si bicicleta din Germania, si astrologia, si mancatul sanatos, si libertatea ca femeie, sunt cadouri personale ale vietii mele atipice pe care nimeni n-o sa le-nteleaga. So I’ll just stop trying to gift my gifts pentru ca ii inutil, cine o auzit deja o inteles :)

You can’t pour from an empty cup.

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #493 on: Monday 14 September 2020, 15:28:33 »
Tigaile din fonta sunt foarte bune mai ales persoanelor care au deficienta de fier (thalassemia).
Pe bune...
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #494 on: Monday 14 September 2020, 15:29:10 »
Inteleg, dar nu trebuie sa te superi cand cineva nu vrea neaparat "cadourile" tale, motivele pot fi o tona. Buna intentie conteaza, nu neaparat rezultatul. Nu?Daca ai gasit un singur cititor, recevier, whatever ii deja destul, nu cred ca-i rejectie lipsa de feedback, iar daca ii trebuie sa deal with it fara sa ai frustrari. Eu ti-am citit linkurile, multe, poate nu toate, ca as vrea sa am atita timp, si not fun sa ma umplu de vina, cand stiu ca nu fac mereu ce trebe...da na, poate o zi.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #495 on: Monday 14 September 2020, 15:52:30 »
Am inteles si sunt de acord. Pe mine defapt ce ma deranjeaza ii ignoranta si cum am vazut oameni pierzand totul de la viata, adica viata insasi, pentru ca nu au (re)cunosut niste treburi la timp sau s-or mintit pe ei insisi sau or ignorat semnalele de drum cu prapastie, ma motiveaza sa le dau aici. Experienta mea de viata ii foarte diferita, daca stau sa ma gandesc multi nici n-or avut in familie deloc oameni cu cazuri de cancer, nu stiu despre ce vorbesc eu, parintii le traiesc, etc. Si chiar n-as vrea sa le rup realitatea. In fine, cum ziceam per total nu sunt nemultumita, sunt multumita ca topicul are atatea pagini in care s-or spus chestii adevarate. Important nu ii daca mananci vegan sau nevegan, ii just to wake. the.f. up. in legatura cu sanatatea proprie si ce punem in gura.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #496 on: Monday 14 September 2020, 15:54:56 »
Ca daca sanatatea ar fi masina ar sari o groaza de experti cu cunostinte multiple, dar cum nu ii ignoranta oamenilor ce mai posteaza ii socanta. Suntem niste health consumers groaznic de needucati, si zic asta si pentru ca am lucrat in medical and dental insurance un an. Linkurile si discutiile sunt bune si ne trebuie.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #497 on: Tuesday 15 September 2020, 08:16:13 »
Ce inseamna ca iti pierzi potenta pe termen lung? Intreb pt mine, bineinteles

cand incep sa-ti cada dintii incercand sa rupi lenjeria intima cu ei
"Aquilla non capit muscas"

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #498 on: Tuesday 15 September 2020, 09:07:56 »
Daca incep sa-ti cada dintii asa din senin cred ca problema ta cea mai mare nu e erectia .

Cred ca am avut niste cosmaruri acum cativa ani ca imi cadeau dintii. Brrrrrrrr
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #499 on: Tuesday 15 September 2020, 09:09:16 »

cre’ ca dr Esselstyn o explicat. Cand un pacient are probleme de erectie and such in toate cazurile problema ii legata de aparatul cardio si vasele sanguine au plaque pe dinauntru care le impiedica sa irige zona la capacitate normala. Deci sa prescrii pastile pentru erectie ii sa tratezi efectul, simptomul, nu cauza. Nu rezolvi nimica, va chiar inrautatesti problema din cauza de side effects de la pastile.
Solutia e sa inviti pacientul sa urmeze a whole foods plant based diet care repara cauza.

Probabil ca e si o deficienta alimentara insa cauza principala e la capul celalalt
Some days you're the bug and some days you're the windshield