Author Topic: Topic despre sanatate  (Read 19103 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
Re: Topic despre sanatate
« Reply #200 on: Wednesday 05 August 2020, 22:22:44 »
Ficatul meu face ketoni din mici cu mustar.

Minca-l-ar mama, pe el, ficatul :laugh: .

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #201 on: Wednesday 05 August 2020, 22:53:04 »
Cancerul are, în general, nevoie de zahăr... Și cauzele sunt de cele mai multe ori necunoscute. Genetica e sigur la mijloc.

Pentru Alzheimer, Parkinson și orice boală de creier, am văzut ceva legături între low LDL și bolile respective. Au studiat atât cât de rău e colesterolul, încât au ignorat efectele negative ale unui nivel scăzut. Un creier alimentar de ketoni pare că are un declin mai mic. Postul alimentar (un 24h din când în când) protejează și el. Somn bun, lucruri noi învățate toată viața (o limbă străină, o meserie nouă, un hobby gen muzică pe un instrument nou) și stres minim (dar asta e mai greu de controlat)

zaharul alimenteaza dar nu cred ca el declanseaza problemele de cancer. As zice ca acumularea de toxine in organism e o problema mare, vezi colonul la barbati, plamanii la fumatori, etc

prefer sa pastrez zaharul de calitate (din fructe si chiar prajituri cu retete bune) decat sa ma apropii de regime keto, nu vreau sa risc nimic legat de combustibilul de baza al creierului si e clar ca multe aspecte sunt insuficient cercetate si chiar contradictorii. Doctorul de care a vb veve mai devreme pe topicul asta mi se pare ca puncteaza bine niste lucruri.

apropo, prajiturile din retete vegane sunt bestiale, bazate pe migdale si curmale si deci zahar la greu. Ramane ca pachetele cu fructele astea de la Costco chiar sa aiba calitatea de pe eticheta, noh

Rufuse uite link cu un serial cu acces limitat (ca de obicei) numit The answer to cancer.
https://www.theanswertocancer.com/EPISODE/?eid=1123

thx veve, vad c-a aparut si episodul 2 si tot cam atat de lung plus ca fiecare mai are si-un bonus de 1 ora, le-am descarcat sa ma uit la ele mai tarziu
« Last Edit: Wednesday 05 August 2020, 22:56:13 by Rufus »
"Aquilla non capit muscas"

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #202 on: Wednesday 05 August 2020, 23:26:00 »
Te-ai lăsat și de sală, nu? Numai cardio?

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #203 on: Wednesday 05 August 2020, 23:35:07 »
de cand a inceput nebunia de la jumatatea lui martie chiar nu m-am mai dus la sala dar pana atunci 3-5 zile in fiecare saptamana, tin logurile pe jefit. Si oricum la sala nu fac cardio decat pt incalzire, cateodata cand am program de core la final mai bag rowing pt efortul marginal da' atat
"Aquilla non capit muscas"

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #204 on: Thursday 06 August 2020, 00:00:46 »
de cand a inceput nebunia de la jumatatea lui martie chiar nu m-am mai dus la sala dar pana atunci 3-5 zile in fiecare saptamana, tin logurile pe jefit. Si oricum la sala nu fac cardio decat pt incalzire, cateodata cand am program de core la final mai bag rowing pt efortul marginal da' atat
Aveam impresia că te ții numai de bicicletă. Eu sunt de vreo 5 săptămâni iar la sală de 5-6 ori/săptămână. Acasă nu mai aveam nicio tragere să fac.

Și că să îi răspund și lu Dorel - merg la sală la prânz, și când eram la birou, și acum. Cam 1:20 in total cu deplasare. Sunt online la 8 și ceva, și închid spre 5:30 maxim. E timp. Pașii nu mai ies de când cu munca de acasă și de când a murit și câinele. Dar compensăm in weekend cu deplasări montane 3-4h. Asta cu lipsa de timp e doar o scuză. Eu îmi iau lunch-ul, soția seara, ca să aibă cineva grijă de copii când nu sunt în tabără.
« Last Edit: Thursday 06 August 2020, 00:01:50 by John Galt »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #205 on: Thursday 06 August 2020, 04:26:24 »
Rufus, daca am înțeles bine, tu te pregătești să nu faci cancer?
Doamne apară! Pai îți faci singur programul.
Cam la asta duc bau bau-rile

O idee https://www.antena3.ro/actualitate/sanatate/profesorul-dulcan-cinci-minute-de-suparare-paralizeaza-imobilizeaza-sistemului-imuni-tar-iar-579208.html
https://www.a
« Last Edit: Thursday 06 August 2020, 04:28:00 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #206 on: Thursday 06 August 2020, 09:16:53 »
Topicul asta nu e de bashing vegans

Corect. E de bashing everyone else  :sick:
Some days you're the bug and some days you're the windshield

I Translate it

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #207 on: Thursday 06 August 2020, 12:12:59 »
De ce a murit cainele, ca nu era batran?

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #208 on: Thursday 06 August 2020, 13:25:14 »
De drum lung
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #209 on: Thursday 06 August 2020, 14:02:59 »

Corect. E de bashing everyone else  :sick:

Poate ti-a scapat si nu ai citit ca in plant based diet de care ziceam intra 10-20% animal products. Nu-i nimic, stiu ca e oberwhelming.
People who live in the 5 blue zones do eat meat, dar *veve ia inca o data megafonul* mananca 5-10% nu la fiecare fucking masa cum mancam noi.
Sau poate ai confindat ce am spus ca eu nu mananc cel putin o vreme.

You can’t pour from an empty cup.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #210 on: Thursday 06 August 2020, 16:51:15 »
De ce a murit cainele, ca nu era batran?
Vârsta și cancer.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #211 on: Thursday 06 August 2020, 16:52:12 »
Image may contain: text that says 'ONE MINUTE YOU'RE 21, STAYING UP ALL NIGHT DRINKING BEER, EATING PIZZA AND DOING SKETCHY STUFF JUST FOR FUN. THEN... IN A BLINK OF AN EYE YOU'RE 50, DRINKING WATER, EATING KALE AND YOU CAN'T DO ANY KitchenfunWithMy3Sons.com SKETCHY STUFF, BECAUSE YOU PULLED A MUSCLE PUTTING ON YOUR SOCKS.'

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #212 on: Friday 07 August 2020, 10:26:36 »
 E normal sa sugerezi oamenilor cam ce ar trebui sa manance dar fiecare trebuie mai intai sa-si cunoasca corpul ce-i permite si ce ii cere , ce are nevoie . Ca sport pentru sanatate , cel mai bun e innotul care pune in miscare toti muschii si deci ajuta la arderea caloriilor simultan . La sala mergi doar daca e nevoie sa ajuti mai mult anumite parti ale corpului sa-si reduca din volum dar nu sa le dezvolti , asa cum fac unii .
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #213 on: Friday 07 August 2020, 11:11:01 »
Multe animale de companie fac cancere exact din cauza alimentelor care contin tot felul de prezervanti. Dam o gramada de bani sa cumparam ce e mai sante si mai grain free, dar tot rahatul ala de conservanti luam. Culmea e ca animalul devine sensibil la mancarea umana.

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #214 on: Friday 07 August 2020, 17:31:50 »
Intr-unul din link-urile puse de gabi cu cancerul, episodul bonus, de ieri-alaltaieri, f. scurt, un doctor a vorbit de o terapie cu oxigen si printre altele a spus ca studiaza terapia impreuna cu un grup de medici din Romania. Se fac multe tratamente in Romania, din pacate nu li se face reclama, reclama e doar la ce e urit.
« Last Edit: Friday 07 August 2020, 17:34:06 by qwerti »

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #215 on: Saturday 08 August 2020, 17:46:10 »
Oops am pierdut episodul bonus si-am sarit direct la Fran Drescher, mersi qwerti!

Am gatit okra, pentru ca n-a fost okra pe langa care sa trec si sa nu cumpar. Daca v-ati plictisit de mancarea de fasole verde e cam aia, si de data asta am gatit o reteta cu porumb si putin dovlecel.

Ceapa si usturoi tocate ci calite in l.i.g.h.t. coconut M.I.L.K. not oil, cu fulgi de ardei iute, pasta de rosii (pusa pe iarna de vecina, dar trebuia sa pun rosii), dovlecel, porumb, boia afumata si frunza de dafin.

Foarte bun
« Last Edit: Saturday 08 August 2020, 17:51:37 by gabi200 »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #216 on: Saturday 08 August 2020, 19:17:07 »
gabi, nu se face gelatinoasa mincarea cind tai okra? Mie asa mi s-a intimplat. Cred ca trebuie culeasa foarte tinara sa nu fie asa. Cea mai buna okra mincata de mine, la cuptor 400F sau poate mai mult, cu sare, piper si poate putin ulei, nu-mi mai amintesc. Un fel de cartofi prajiti din okra, adica devine crunchy. Am mincat o tava intreaga. A doua oara am luat okra prea batrine si a fost groaznic, le-am aruncat.

gabi, alta intrebare pentru tine, ti-ai luat air fryer? Am zis ca nu ma tenteaza, pentru ca nu vreau sa simt miros de ars si nici nu mai am loc sa pun nici o noua appliance in casa, dar sint curioasa daca ai sau te tenteaza.

janine, parca tu ai scris ca ai air fryer. Ce faci in el? Intre timp am vazut niste retete de cartofi de care ma ling pe buze. Intr-un viitor indepartat poate o sa incerc si asta.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #217 on: Saturday 08 August 2020, 21:16:37 »
Am io ceva airfry inclus in cuptorasul electric. Nu e bun de nimic, a mai insistat copilul si s-a last pagubas. Azi mi-a aratat alta chestie, cilindrica, un pic tronconica, la costco, tot asa o friteuza cu aer  dar i-am zis sa si-o plateasca daca vrea.
O noua moda si asta, acum toate cuptorasele electrice au un fan si modul asta airfry. Mi-a aratat si un kitchenaid tot la costco, cu un design chiar frumos si mi-a subliniat ca " asta are cancel" adica nu mai stai dupa ceas sa ajunga la zero. Mare inventie.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #218 on: Saturday 08 August 2020, 21:30:57 »
Qwerti e normal ca okra sa aiba textura mucilaginoasa inauntru, aia dispare cand vine gatita cu rosii. Sosul iese foarte bun.

Nu ma pricep la air fry, dar ma iau dupa ce or zis doctorii aia din linkuri si incerc sa stick to the basic principles of cooking through steaming, instant pot, si sa mananc si majoritar raw mai ales acuma vara.

Important, vezi ca Q&A cu dr Greger si altii care era la partea vip cu plata e la liber pana maine.
Si restul de paid content din holistic virtual cruise e la liber pana la sf weekendului

Rufuse pls help, cum sa le salvez io pe toate astea pentru later?

https://virtual.holisticholidayatsea.com/day-1

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #219 on: Sunday 09 August 2020, 12:23:32 »
Ii ca si cum m-as fi intors la facultate. Am bagat scurt Q&A de pe 31 cu Dr Barnard. Very satisfying

Level: advanced: Gut Health with Dr. David Blyweiss (free access expira azi).
https://virtual.holisticholidayatsea.com/day-6