Author Topic: Topic despre sanatate  (Read 16553 times)

1 metru 50 and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Topic despre sanatate
« Reply #120 on: Tuesday 04 August 2020, 22:49:20 »
Nu mai e la moda stilul vaca de muls, acum trebuie sa fii eterica, vegana  vegetala, elfa, unicorn and stuff.

Stilul vaca de muls e o expresie jignitoare, iar aici citesc si femei, daca se poate sa te retii de la comparatii de astea ar fi great pentru ca suntem pe un topic de sanatate si ne-am deplasat cam mult cu remarcile. Mersi!
You can’t pour from an empty cup.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #121 on: Tuesday 04 August 2020, 22:56:38 »
Parca propusesi sa ma ignori. Eu sunt de acord. Retine-te.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #122 on: Tuesday 04 August 2020, 22:58:09 »
https://www.cbc.ca/news/health/obesity-guideline-1.5673580

https://www.cbc.ca/news/health/obesity-research-confirms-long-term-weight-loss-almost-impossible-1.2663585

Pe termen lung e enorm de greu sa ramai la greutatea ideala si imposibil mancand the standard american diet
Singurii oameni care mananca oricat dodv cantitate fara griji sunt veganii care mananca fructe si legume. Singurul stil de viata care mie imi da sperante ca e posibil sa traiesti mult si sanatos e whole plant based diet. Nu ti-i foame si mananci cat poate stomacul, And that is the honest truth.
Stiu ca nu ma baga lumeaa-n seama cu chestia asta, dar totusi o scriu pe aici repetat pentru ca am vazut oameni care se simt mai bine si isi revin cu sanatatea cu asemenea regim atent aplicat.
Scopul e ca daca Doamne fereste vreodata da boala peste vreunul de aici o sa isi aminteasca sa dea o sansa acestui stil.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #123 on: Tuesday 04 August 2020, 23:01:07 »
Parca propusesi sa ma ignori. Eu sunt de acord. Retine-te.

Da asta am propus si as vrea sa aplic, numai ca din pacate mi-a picat prost remarca ta si am raspuns.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #124 on: Tuesday 04 August 2020, 23:01:11 »
Rufu, am gresit, mea culpa, expresia corecta aici e bule de 10 mii de parai, stiu de la colegul care imi repeta de cate ori are ocazia ca si-a facut sor-sa, are si noua blonda la pzchet cu pisica si doi copii, dar aici e quebec si moda vine mai tarziu, cu vreo 30 de ani.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #125 on: Tuesday 04 August 2020, 23:04:54 »
aa deci insisti sa provoci cu remarcile astea vulgare. No problem.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #126 on: Tuesday 04 August 2020, 23:13:55 »
Eu nu neg ca postul (si meditatia/rugaciunea) la anumite intervale fac foarte bine trupului si mintii; dar sa declari ca veganii sunt... cum? superiori? extra? etc... e cale lunga nebazata stiintific sau practic. Din contra, studiile arata ca multi vegani (adica unii cu carente...) is oleaca dusi asa, in life...

Cand in Biblie a fost scris ca porcul e interzis ca fiind "necurat" a fost din cauza faptului ca oamenii aia traiau in desert la niste temperaturi mari, fara posiblitati  de conservare a carnii de porc despre care stim ca isi schimba calitatile rapid.

Si postul ala trebuie facut cu cap.

Deci nu ma judeca tu pe mine, carnivora, ca ai gasit tu calea spre fericire prin veganism, ca daca e sa ne luam la cat de "bio" sunt chestiile astea numite fructe si legule, de cate ori modificate genetic deja.. pai pe intuneric pariez ca luminezi ca un neon... de la azotati, cel putin.

Acesta a fost un avertisment.

I Translate it

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #127 on: Tuesday 04 August 2020, 23:45:41 »
Sănătate curată

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #128 on: Wednesday 05 August 2020, 08:15:17 »
Tu inca folosesti termometru ptr carne? :)
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #129 on: Wednesday 05 August 2020, 08:49:07 »
Tu inca folosesti termometru ptr carne? :)
Păi o țin în smoker la 225F și durează între 40-60min. Depinde de grosime, de cât de frig e afară.

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #130 on: Wednesday 05 August 2020, 08:51:47 »
Sănătate curată

Pune o frunza langa. Macar asa de design
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #131 on: Wednesday 05 August 2020, 08:53:43 »
e whole plant based diet. Nu ti-i foame si mananci cat poate stomacul, And that is the honest truth.

Scuze dar orice extrema ,in orice domeniu, situatie, bucatarie, viata NU poate aduce nimic bun
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #132 on: Wednesday 05 August 2020, 08:59:52 »
Pune o frunza langa. Macar asa de design
Frunze, adică plante? Până și în tigaie am ghee (unt clarificat), nu ulei de plante. E versiunea anti vegană 😈

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #133 on: Wednesday 05 August 2020, 09:05:45 »
Scuze dar orice extrema ,in orice domeniu, situatie, bucatarie, viata NU poate aduce nimic bun

unii cred ca nivelul de procesare ale hranei actuale si nivelele de aditivi/conservanti sunt aduse la extrem

dar fiecare decide pt viata lui, tragem linie mai tarziu sa vedem ce-a fost bun si ce nu
"Aquilla non capit muscas"

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #134 on: Wednesday 05 August 2020, 09:10:17 »
unii cred ca nivelul de procesare ale hranei actuale si nivelele de aditivi/conservanti sunt aduse la extrem

Sper ca nu ai dubii in acest sens. Lucrand in industria alimentara, pot sa iti spun ca putine lucruri gasesti in magazine care nu iti fac rau!!!
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #135 on: Wednesday 05 August 2020, 09:11:15 »

da oamenii adora sa spuna “totul cu moderatie”, mai ales cand e vorba sa bage mai multe legume in dieta in detrimentul carnitei. De asta si aratam asa in America de Nord, suntem asa de indulgenti si ne inventam atatea argumente pana la diabet, burta, etc.
E drept ca moderatia ca principiu e buna atata timp cat o aplici oportun. Moderatia nu e buna cand ai o pasiune si vrei outstanding results. Atunci moderarea se cheama mediocritate.
In fine, scopul acestui topic a fost atins. Oricum dieta romanilor nu se va schimba, dar macar acum e tot omul aware ca exista alternativa.
O sa treaca anii si o sa vedem rezultatele, consecintele deciziilor libere ale fiecaruia. Fiecare e stapan pe cate animale mananca pe saptamana, sau nu.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #136 on: Wednesday 05 August 2020, 09:12:17 »

dar fiecare decide pt viata lui, tragem linie mai tarziu sa vedem ce-a fost bun si ce nu

+ 1.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #137 on: Wednesday 05 August 2020, 09:12:42 »
Sper ca nu ai dubii in acest sens. Lucrand in industria alimentara, pot sa iti spun ca putine lucruri gasesti in magazine care nu iti fac rau!!!

+ 1.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #138 on: Wednesday 05 August 2020, 09:19:16 »
hai sa nu fim fatalisti. exita "raul mai mic" - fructe/legume proaspete, lactate, carnuri proaspete vs. orice e ambalat in plastice si cu o lista de ingrediente... cumparat "local" vs. adus de la dracu din praznic.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #139 on: Wednesday 05 August 2020, 09:28:55 »
am mai zis-o, toata lumea spune ca mananca bine si sanatos indiferent de ce meniu are

discutiile pe tema alimentatie sunt la fel de polarizate ca si politica, trebuie sa fii atent cu cine discuti anumite chestii ca starnesti animozitati
"Aquilla non capit muscas"