Author Topic: Topic despre sanatate  (Read 22484 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline qwerti

• Full Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Topic despre sanatate
« Reply #460 on: Sunday 13 September 2020, 11:25:08 »
Echivalența zilei
Nu cred ca are asa mare importanta cit zinc, mg, fe, etc e in mincare cind maninci whole foods, doar cind maninci predominant procesat, atunci e o problema, pentru ca totul a fost scos din mincare.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #461 on: Sunday 13 September 2020, 11:33:53 »

Asemenea coincidente ii fac pe unii sa creada ca au descoperit elixirul vietii vesnice .
 Ai sa gasesti in multe familii persoane carnivore la maxim , unul se imbolnaveste de cancer iar unul traieste 90 de ani fara probleme de sanatate . La fel si cu vegetarienii si veganii . Intr-o familie de 2 vegani , unul e la petreceri cu prietenii si unul e la spital .
 Daca sa intamplat ca tie sa-ti cada bine a fi vegan , asta nu inseamna ca asa e bine pentru toti .
 Eu am mancat azi la micul dejun 4 oua prajite , cu 5 feli de paine .La masa de pranz am mancat o ceafa de porc asa de vre-o 400 de grame (cruda) care dupa gatit ramane la 280 de grame ,cu  un pure de yuca si o salata de varza , cu mult patrunjel si marar . Probabil ca mai ai vre-o 22 ani pana ajungi la varsta mea . Desi cam asa mananc zilnic , uite-ma ca ma misc bine din toate pozitiile . Asta e , depinde de constructia fiecaruia si de modul mcum sa alimentat . Daca ai gasit un mod de a te alimenta ,care ii prieste corpului tau , viata merge inainte bine merci , indiuferent cata carne manaci sau cate cotoare de mere .Chestia asta cu a fi vegan sau carnivor e o iluzie , un fix , nici decum o realitate

Opaaa!

Cea mai băț postare a lu Santicu, total coerentă.
Bucurati-va!

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #462 on: Sunday 13 September 2020, 11:45:38 »
curios cum ai facut cu fonta? Eu ce fac, uns ulei cu hartie de sters si bagat la cuptor cam 1-2 ore. repetat la un an. Noi folosim o oala de tuci medie pentru paine maia si eu fac bogracs (cand ma apuca) cu una mai mare afara.
vlad, I am a wizard  :laugh: in primul rind, gresala din trecut, am folosit ulei de masline pentru season. Total gresit. Am cumparat ulei de in si parca sint in clasa a 7-a la experimente la chimie. Prima data am stricat seasoning-ul din fabricatie pentru ca mi se lipise mincarea si nu s-a curatat decit cu detergent. Problema a aparut cind vedeam ca toate servetelele cu care stergeam tigaia se faceau negre. Deja eram disperata ca cine stie ce chimicale am lasat sa treaca in mincare, dar cred ca am fost safe, ca doar dupa sapun a aparut negreala. Credeam ca e dusa, dar am pus-o la incalzit pe plita, nu in cuptor, la temp medie, nu high. Cind a fost fierbinte am pus o picatura de ulei de in pe care l-am intins imediat cu un servetel tinut cu clesti. Am stins focul, am asteptat putin si am sters din nou, cu servetel curat. Inca a lasat urme de negreala, dar mai putin. Am repetat de vreo 3 ori, pina cind a ramas perfect curata. Miroase ca naiba uleiul ala ars, dar nu se duce in mincare, e o reactie chimica care face ca uleiul de in sa adere si asta nu s-a intimplat cu uleiul de masline. Dupa ce termini treaba, poti folosi apa, poti folosi orice ulei in ea, ca nu mai lasa residuu. Am testat. De cind am asezonat-o am folosit-o de mai multe ori, o spal cu apa calda, usuc bine si nici nu e nevoie s-o protejezi cu ulei dupa fiecare folosire.

Pentru folosirea de zi cu zi. In primul rind trebuie incinsa tigaia goala, fara nimic in ea, apoi pui grasime, o lasi si pe aia la incalzit putin, apoi ce gatesti. La fel si la inox. Daca nu pui grasime pui vegetable stock sau apa pentru sote. Inca n-am folosit tigaia pentru baking, sa nu pun deloc grasime in ea. Tu cum faci piinea, incingi prima data ceaunul apoi pui coca sau ceaunul e rece?

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #463 on: Sunday 13 September 2020, 11:48:23 »
Am văzut la rețete de pizza - încingeau tigaia, puțin ulei, apoi puneau coca...

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #464 on: Sunday 13 September 2020, 11:55:01 »
Also, daca tot suntem la celebritati de ce sa nu dam si stirea ca Simon Cowell a scapat de 3 pietre la rinichi scotand din alimentatie carnea si laptele? :)

https://www.plantbasednews.org/news/simon-cowell-loses-3-stone-after-ditching-meat-and-dairy
3 stones = 20 kg
Combinatiile omoara, gen piine cu carne, carne si cartofi, mincarurile astea care sint staples pentru generatia noastra si dupa noi. Lapte, daca bei, nu trebuie folosit in baking, ever si trebuie baut singur, un meal de sine statator. La fel si fructele, fara combinatii. Doar fructele gatite le poti combina, pentru ca alea nu mai fermenteaza, daca maninci si altceva cu ele.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #465 on: Sunday 13 September 2020, 12:49:03 »
@Qwerty , bag oala in cuptor 30 min. Iese o Paine extraordinara. Bolunzesti ce buna ii, asa elastica si gustoasa.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #466 on: Sunday 13 September 2020, 12:55:04 »
Eu folosesc ulei norma, canola. Se face lucioasa oala, nu se prinde nimic de ea.
Nu prea gatim in ulei, mie imi place dar nu ma lasa nici muierea nici fi -miu (ii mult mai agent la ce maninca ca si mine, ma tot critica).

GAtesc pe plancha cu ulei, genul asta:

Gretos nu-i asa? Lamaia nu se vede  :-)

I Translate it

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #467 on: Sunday 13 September 2020, 13:08:54 »
@Qwerty , bag oala in cuptor 30 min. Iese o Paine extraordinara. Bolunzesti ce buna ii, asa elastica si gustoasa.
Am mai vazut piinea ta  :yes: arata fantastic, dar explica pentru cineva care nu a facut piinea asta niciodata. Cind lasi 30 minute? Cind pui coca? E calda sau rece oala?

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #468 on: Sunday 13 September 2020, 13:14:16 »
Am mai vazut piinea ta  :yes: arata fantastic, dar explica pentru cineva care nu a facut piinea asta niciodata. Cind lasi 30 minute? Cind pui coca? E calda sau rece oala?

Oala goala o pui 30-40 min in cuptor la 240F, o scoti pui coca (dospita cu maia) si o reintroduci in cuptor cred cam 45 min, mie imi place usor arsa.  Maia ii sourdough, tricky stuff ai foarte multe rateuri pina you get it, nevasta mea o face, eu nu stiu.
« Last Edit: Sunday 13 September 2020, 13:15:28 by vlad69 »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #469 on: Sunday 13 September 2020, 18:54:02 »
bai ungure, n-ai vreo masina de spalat defecta, ca vin s-o repar gratis, m-ai bagat in boale cu painile si afumaturile, poate ti-a mai ramas si niste digestive distilate prin basement...
I am in perfect shape for my weight.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #470 on: Sunday 13 September 2020, 19:18:15 »
3 stones = 20 kg
Combinatiile omoara, gen piine cu carne, carne si cartofi, mincarurile astea care sint staples pentru generatia noastra si dupa noi. Lapte, daca bei, nu trebuie folosit in baking, ever si trebuie baut singur, un meal de sine statator. La fel si fructele, fara combinatii. Doar fructele gatite le poti combina, pentru ca alea nu mai fermenteaza, daca maninci si altceva cu ele.

Lol, true that. No totusi ce bine ca cineva-mi deschide linkurile, mersi qwerti :)

In rest mai de fronda mai nu, vad ca v-ati dat pe retete, foarte bine mai, pofta buna, din punctu’ meu de vedere topicu’ s-o-ncheiat si implinit. Cheers :)
You can’t pour from an empty cup.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #471 on: Sunday 13 September 2020, 20:25:05 »
O poza cu oala goala nu ai?

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #472 on: Sunday 13 September 2020, 23:06:36 »
O poza cu oala goala nu ai?

nu-s sigur daca vb cu mine?

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #473 on: Sunday 13 September 2020, 23:07:37 »
bai ungure, n-ai vreo masina de spalat defecta, ca vin s-o repar gratis, m-ai bagat in boale cu painile si afumaturile, poate ti-a mai ramas si niste digestive distilate prin basement...

LOL, oricand!

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #474 on: Sunday 13 September 2020, 23:08:59 »

Lol, true that. No totusi ce bine ca cineva-mi deschide linkurile, mersi qwerti :)

In rest mai de fronda mai nu, vad ca v-ati dat pe retete, foarte bine mai, pofta buna, din punctu’ meu de vedere topicu’ s-o-ncheiat si implinit. Cheers :)

na, apai conversam si noi cat de cat on topic, n-o lua personal.

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #475 on: Monday 14 September 2020, 09:01:28 »

Acuma, eu presupun ca pentru barbati ii scary sa lasi la o parte carnea. Ii ca si cum iti pierzi masculinitatea. Bai dar din prostia asta barbatii asa isi pierd potenta pe termen lung incat e trist

Ce inseamna ca iti pierzi potenta pe termen lung? Intreb pt mine, bineinteles
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mumus

• Sr. Member
  • Location: The only freedom you truly have is in your mind, so use it
  • Coffee lover
« Reply #476 on: Monday 14 September 2020, 09:16:19 »
Ce inseamna ca iti pierzi potenta pe termen lung? Intreb pt mine, bineinteles

Înzestrat cu o mare putere [...]
Completezi tu punctele :)
We must respect the other fellow's religion, but only in the sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #477 on: Monday 14 September 2020, 09:53:26 »

Combinatiile omoara, gen piine cu carne, carne si cartofi, mincarurile astea care sint staples pentru generatia noastra si dupa noi.

spaghete cu garlic bread. Mor instant

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #478 on: Monday 14 September 2020, 09:56:27 »
Înzestrat cu o mare putere [...]
Completezi tu punctele :)

Vorbim de ejaculare precoce sau de impotenta? Acum sau la batranete ?

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #479 on: Monday 14 September 2020, 11:37:19 »
spaghete cu garlic bread. Mor instant
Nu. Incearca fish and chips.

John si vlad, mersi de exemple. vlad, as vrea sa vad si eu oala in care faci piinea.