Author Topic: Topic despre sanatate  (Read 19094 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Topic despre sanatate
« Reply #100 on: Sunday 02 August 2020, 15:34:08 »
gabi, nu ma gindeam ca ai avut 40+ kg. Felicitari ca ai stiut ce sa faci sa le dai jos. Da, stiu cum e cu masa musculara si exact din cauza asta am zis ca nu vreau sa dau jos prea mult. Am vazut persoana care a slabit si nu arata deloc bine. Trebuie sa incep un program lejer de exercitii :)

Stiu ca suna teribil de cliseu, da’ nimic nu-i mai bun sa-ntinga muschii pe oase, sa reaseze carnea si tendoanele si sa repare energia si psihicul cum e yoga. Stiu ca stii, asa ca as always, hai sa haidem ca si eu m-am apucat, mai ales cu covidul asta ii plin de profi online pe gaia si all you can pay prin parcurile din Mtl.
You can’t pour from an empty cup.

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #101 on: Monday 03 August 2020, 16:15:31 »

Da’ si dupa ce dau toate kilele jos... pre multi am sa popesc si eu ..

Nu pot pune poze cu mine +40 de kile pentru ca arata oribil,

Stai asa. Ai slabit 40 de kilograme si inca mai vrei sa slabesti? Sa nu te sufle mama vantu pe strada
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline janine

• Hero Member
« Reply #102 on: Monday 03 August 2020, 16:35:05 »

Și îmi răspundeam mie ca și cum mi-aș fi pus singura întrebarea: "Sa fiu fericita. O să fiu fericita."

Si dupa aceea? Cat o sa tina fericirea aia?

Stii  povestea omului care a invatat sa mearga pe sarma?

Eniuei, eu am invatat ca omul isi propune chestii greu de atins fiindca nu e fericit cu el insusi; depresie sau cum ar zice altii un imbalans in corp.

dar fiecare cu ale lui...

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #103 on: Monday 03 August 2020, 18:07:26 »
Stai asa. Ai slabit 40 de kilograme si inca mai vrei sa slabesti? Sa nu te sufle mama vantu pe strada

n-am atins obiectivul asta ca altfel puneam pozele pe forum lol. Nu stiu cat am slabit ca nu am cantar, dar am facut can juma de drum, de asta am nevoie de inca cateva luni, poate pana la sf anului. Principalu-i ca am gasit solutia, ca de multi ani cautam.

Am uitat sa pun linkul foarte fain al unui ultramarathoner

https://www.nomeatathlete.com/

https://nomeatathlete.securechkout.com/stress-free-plan (gratis)
« Last Edit: Monday 03 August 2020, 18:09:24 by gabi200 »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #104 on: Tuesday 04 August 2020, 05:30:30 »
Gabi, daca e adevărat că ai dat jos 40 kg, e ceva de toată aprecierea. Trebuie multa voința și putință pentru așa ceva.
La cat vrei sa te oprești? 60 kg?

Bucurati-va!

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #105 on: Tuesday 04 August 2020, 08:51:37 »
Marioara, nu stiu cine a citit pe diagonala, da’ n-am zis asa ceva. N-am cantar, dar cred ca in total aveam vreo 40 de kile de slabit ca s-ajung la 50 greutatea ideala la inaltimea si osatura mea. Presupun ca-s undeva pe la jumate.  Nu e o chestiune de vointa cat e de puterea obiceiurilor sanatoase si a automatismelor zilnice de a face alegerea corecta in alimentatie, asta dupa ce te dai jos de pe roller coasterul alimentelor ce dau dependenta.
Defapt am mai zis, corpul reactioneaza foarte rapid si papilele gustative isi schimba preferintele cam in 2 saptamani. Alea sunt mai grele, pe urma te obisnuiesti.
Cel mai greu e sa traiesti in societatea unde toata lumea mananca (mai) prost si tre sa socializezi, esti invitat la resto, mai o vecina care-o facut ceva bun si musai sa imparta, astea-s pericolele..
Mi-i putin groaza cum va fi in viitor cand ne intoarcem la servici partial si reluam traiul de dinainte, dar ma antrenez sa spun politicos nu pe multe tonuri. Am mai multi colegi care fac asa, tre sa ma obisnuiesc numai. Vreau neaparat sa imbatranesc slaba nu grasuta si nici grasa si nici diferite variante de “am numai cateva kile in plus’” care nu se duc niciodata. Nu-mi pasa de riduri, dar de kile da sunt in total razboi et rien ne va plus haha

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #106 on: Tuesday 04 August 2020, 09:49:35 »
Da, am înțeles greșit.
Nu e cam puțin 50 kg? Ce înălțime ai?
Eu am 1,68 și pe la 62- 65 kg eram foarte bine.
E drept că am făcut mereu sport și am avut mereu fibra.
Pai la bătrânețe cam toată lumea da înapoi slăbește.

Bucurati-va!

I Translate it

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #107 on: Tuesday 04 August 2020, 14:14:41 »
Eu alerg 5-6 km zilnic de ani de zile, rar cand mai sar cate o zi, Insa is supraponderal. Am tras concluzia  ca niciodata nu bati dieta cu sport, indifferent cat incerci (probabil ii common knowledge). Insa modul de viata in care te autostresezi pentru fiecar calorie in plus nu-i pentru mine. No way. Profit cat pot, insa cand vine momentul trag sa recuperez.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #108 on: Tuesday 04 August 2020, 15:18:04 »
Din acest motiv că se ajunge la teroare cu gramajul și caloriile multi clachează și se îngrașă mai tare decât erau când au început dieta.
Chiar nu are rost sa te stresezi singur pentru fiecare dumicat.
Bucurati-va!

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #109 on: Tuesday 04 August 2020, 15:44:57 »
Eu alerg 5-6 km zilnic de ani de zile, rar cand mai sar cate o zi, Insa is supraponderal. Am tras concluzia  ca niciodata nu bati dieta cu sport, indifferent cat incerci (probabil ii common knowledge). Insa modul de viata in care te autostresezi pentru fiecar calorie in plus nu-i pentru mine. No way. Profit cat pot, insa cand vine momentul trag sa recuperez.

scuze, dar nu slabesti cu 5-6km alergati - cam juma de ora fara intensitate. acum depinde si ce inseamna pentru tine supraponderal - prea multe kg sau burta prea mare?

Offline crina-ca

• Sr. Member
« Reply #110 on: Tuesday 04 August 2020, 16:08:17 »

Cel mai greu e sa traiesti in societatea unde toata lumea mananca (mai) prost si tre sa socializezi, esti invitat la resto, mai o vecina care-o facut ceva bun si musai sa imparta, astea-s pericolele..

Eu le numesc" cheating days" . Si la resto se poate comanda ok "hold the fries, bring salad" Chiar daca te costa cu vreo 10$, cel putin, mai mult .
Some days you're the bug and some days you're the windshield

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #111 on: Tuesday 04 August 2020, 16:20:31 »
@John Galt incerc sa fac deficit caloric, macar in timpul saptaminii.

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #112 on: Tuesday 04 August 2020, 19:11:27 »
@John Galt incerc sa fac deficit caloric, macar in timpul saptaminii.
Asta e o știință complicată... Trebuie să măsori mereu ce mănânci. Și de multe ori, alea 2-300cal deficit în timpul săptămânii sunt pierdute în weekend. Sunt doar 1000cal care sâmbătă-duminică le arzi lejer (5-6 beri gen ipa)

Am incercat să țin un jurnal pe MyFitnessPal și sunt cat de cat unde trebuie cu mâncatul, dar e enervant rău să notezi, să calculezi.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #113 on: Tuesday 04 August 2020, 20:19:50 »
Se poate nu disperati. Lidia Buble a ajuns la 49 si jumate de kile si e alta persoana.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #114 on: Tuesday 04 August 2020, 20:34:28 »
Se poate nu disperati. Lidia Buble a ajuns la 49 si jumate de kile si e alta persoana.

acu' n-are cu ce sa-si umple sutienele, ofof

https://www.instagram.com/p/CDJhb33JHFa/?utm_source=ig_web_copy_link

"Aquilla non capit muscas"

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #115 on: Tuesday 04 August 2020, 20:37:44 »
Nu mai e la moda stilul vaca de muls, acum trebuie sa fii eterica, vegana  vegetala, elfa, unicorn and stuff.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #116 on: Tuesday 04 August 2020, 20:41:29 »
https://www.instagram.com/p/CC_g3-dJypO/?igshid=gvsrlnimj5r4

Sa vezi una cu abdominalii, sa plangi un pic.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #117 on: Tuesday 04 August 2020, 20:45:35 »
ce abdominali? oricum la o femeie asta nu prea conteaza, baietii sunt cu "patratelele"

oricum plang deja ca m-am uitat pe profilul ei, e putin penibila

https://www.instagram.com/p/CDO-TqRpEe9/?utm_source=ig_web_copy_link
"Aquilla non capit muscas"

Offline janine

• Hero Member
« Reply #118 on: Tuesday 04 August 2020, 20:56:36 »
Nu mai e la moda stilul vaca de muls, acum trebuie sa fii eterica, vegana  vegetala, elfa, unicorn and stuff.

da bre, dar dupa o varsta sa fii asa uscatura parca nu merge... Io am o pretina de 45 de kile, arata aiurea rau uscata... dar cine is eu sa judec?  :grin:

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #119 on: Tuesday 04 August 2020, 22:19:58 »
Asta e o știință complicată... Trebuie să măsori mereu ce mănânci. Și de multe ori, alea 2-300cal deficit în timpul săptămânii sunt pierdute în weekend. Sunt doar 1000cal care sâmbătă-duminică le arzi lejer (5-6 beri gen ipa)

Am incercat să țin un jurnal pe MyFitnessPal și sunt cat de cat unde trebuie cu mâncatul, dar e enervant rău să notezi, să calculezi.

I know, de asta is supraponderal...am prieteni freaks care noteaza tot, c'mon shitty life sa nu poti manca o inghetata sau sa bei ceva ca lumea, ca depasesti caloriile. Is f'kin bored by them.