Author Topic: Topic (sexos) de week-end  (Read 193697 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline janine

• Hero Member
Re: Topic (sexos) de week-end
« Reply #80 on: Saturday 08 February 2014, 23:50:49 »
Daca-mi permiti, o mica interventie, fiindca mi se pare ca picam in paranoia cu afirmatia ca TOTUL da dependenta.
Cafeina da dependenta.
Vitaminele, nu.
Comportamentul tipei din avion e mai degraba simptom de obsesive compulsive disorder.

nu m -as avanta cu un diagnostic fiindca mi-e colega si ne facem evaluari psihologice des, asa cere jobul
dar
da, in mediile de studii (mi-a spus psihiatra care merge mereu la seminarii din astea cu subiecti de studiu...) se vehiculeaza si "Dependenta de vitamine" ca ramura a hipohondriei; cred ca am la munca un studiu, dar am gasit asta pe net: http://mynursesays.hubpages.com/hub/Vitamin-Abuse-The-New-Addiction-Killer

si, din experienta mea, afirm ca totul da dependenta. Si mersul la sala, si mestecatul gumei... daca e exces.

dar ai o parte de dreptate: dependenta e psihica, nu fizica. dar nu cu diagnosticul tau...

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #81 on: Saturday 08 February 2014, 23:58:34 »

nu m -as avanta cu un diagnostic

Am zis cu ce seamana, n-am pus un diagnostic. Ideea e ca o substanta da dependenta daca imita, creste sau inhiba un neurotransmitator. Nu e cazul vitaminelor.
Salvează un copac ! Mănâncă un castor.

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #82 on: Sunday 09 February 2014, 00:12:19 »
"Dependenta de vitamine" ca ramura a hipohondriei; cred ca am la munca un studiu, dar am gasit asta pe net: http://mynursesays.hubpages.com/hub/Vitamin-Abuse-The-New-Addiction-Killer

Hypochondria is a mental disorder.... mai bine ne oprim aici, ca e tabu.

Nimic din articolul de pe net nu zice ca vitaminele ar debalansa ceva in procesele neurochimice. Zice ca «dependenta» vine dintr-o convingere falsa.

[/size]Usually, the occurrence of the said condition arises from the misconception that having more (more Vitamins) is better and beneficial to health, but on the contrary, the misconception has led to an unlikely health problem.[/color]

Offline janine

• Hero Member
« Reply #83 on: Sunday 09 February 2014, 00:31:35 »

Hypochondria is a mental disorder.... mai bine ne oprim aici, ca e tabu.

Nimic din articolul de pe net nu zice ca vitaminele ar debalansa ceva in procesele neurochimice. Zice ca «dependenta» vine dintr-o convingere falsa.

Usually, the occurrence of the said condition arises from the misconception that having more (more Vitamins) is better and beneficial to health, but on the contrary, the misconception has led to an unlikely health problem.

cred ca la fel am scris si eu, ca dependenta e psihica... orice dependenta.

deci suntem de acord...

uite cartea asta m-ar interesa:   http://books.nap.edu/openbook.php?record_id=9810&page=2

ia uite-l si pe asta:

Yes, it’s true. I’m officially addicted to vitamin C. I’m not sure how it happened really. I started taking vitamins recently to go along with my diet. Since the store had these fun sugar-free grape ones I thought, hey, what the hell. Turns out, they are like the best tasting things ever.
[/size][/color]They recommend two per day, but I’m sure I had at least twenty over the course of the day today. It’s basically impossible to OD on vitamin C, so I’m not worried at all. Unfortunately though, the sweetening ingredient in these little bad boys is sorbitol, which is a type of sugar alcohol. Sugar alcohols taste good and don’t metabolize like sugar, but unfortunately lead to some pretty major gastro-intestinal distress.[/font]
[/size][/color]If you see me dash out of PhotoCamp on Friday in a hurry, it’s nothing personal. It just means I stocked up on vitamins in the morning.[/font]
[/size][/color] :laugh: [/font]

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #84 on: Sunday 09 February 2014, 00:38:27 »
D. daca ai putea trece de "placerile" refugiu si ai depune efortul necesar, te-ar durea in spitz de postarile a tatz assholes care cred ca au descoperit scara sociala brusc.

Vlade, cred ca ai dat-o-n bara. Daca am inteles eu bine, e o afectiune a tiroidei care joaca yoyo cu metabolismul si provoaca, printre altele,  fluctuatii in masa corporala... nu-i vorba nici de placeri  «de refugiu» si nici de «efort necesar». E o problema de sanatate, care, pana se regleaza, daca se regleaza, poate sa afecteze foarte profund o persoana umana pentru care modul in care arata e foarte important.
Vezi, unii au considerat ca femeia din video este oribila, ridicola. Poate ma insel, dar dezinvoltura protagonistei la bara mie imi spune ca, dimpotriva, ea se considera frumoasa, sexy si competitiva. Probabil ca a facut in interiorul sau demult doliul femeii perfecte trecute prin inel, se asuma asa cum e si isi pune in valoare ce are ea mai pretios. In cazul de fatza, elasticitatea. Si cred ca viziunea asta e mult mai importanta, pentru ea, pentru viata ei, pe care - vrea nu vrea - o traieste printre assholes.

God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,
The courage to change the things I can,

And wisdom to know the difference.
(Reinhold Niebuhr)
« Last Edit: Sunday 09 February 2014, 01:08:12 by phoenyx »

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #85 on: Sunday 09 February 2014, 00:42:18 »
Janine, vezi ca de pe National Academies Press poti sa iei articolele gratuit. Trebuie numai sa-ti faci profil.
Eu sunt abonata la newsletterul lor si cand ma intereseaza ceva iau.
« Last Edit: Sunday 09 February 2014, 00:43:52 by phoenyx »

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #86 on: Sunday 09 February 2014, 05:43:05 »
Daca-mi permiti, o mica interventie, fiindca mi se pare ca picam in paranoia cu afirmatia ca TOTUL da dependenta.
Cafeina da dependenta.
Vitaminele, nu.
Comportamentul tipei din avion e mai degraba simptom de obsesive compulsive disorder. Sunt oameni care ingurgiteaza chestii foarte bizare fara sa se poate opri, de la servetele de hartie, la pietricele, burete din saltea sau cioburi de sticla. Asta nu inseamna ca pietricelele sau sticla dau dependenta. Un om care nu se poate opri din mancat vitamine are el o problema psihica, nu-s vitaminele de vina.

Ca in Gabriel Garcia Marquez Cien años de soledad .Numa ca acolo manca pamant.

I Translate it

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #87 on: Sunday 09 February 2014, 05:46:57 »
in fine, banuiala mea vazand toate persoanele obeze ii ca acel corn syrup si zaharul modifica ceva mult mai grav in organism decat credem noi si ca ii exact, dar exact ca si drogul. Trebe tratat exact ca un detox si asa cum la un drogat nu i se pretinde sa devina clean cold turkey, tre sa se inventeze si ceva ca sa ii ajute pe oameni sa scape de zahar, in loc sa le zici nu mai manca. Nu mai mananca o luna, dupa care explodeaza si revin mai rau.
Tre sa existe ceva, asta ii prima generatie care o sa traiasca mai putin ca parintii lor, tre sa gaseasca ceva pentru ei.
Am un amic roman, vecin in Ro, acum ii aici in Mtl, de pe vremea aia, deci de mai mult de 10 ani incearca sa se lase de Coca Cola. Si nu era obez, era slab, dar lucra mult in Ro, si be Cola in loc de apa. Toti il terminau ca n-are vointa pana i-or luat si increderea in el, si aici bea la fel, dependenta ii groaznica

Mie imi spui , Gabi ?   Nu beau tutun , nu beau alcool (strop ) dar daca ramaneam fara cola ieseam noaptea in Codanesti la Metro 24/7 si luam .  Nu voiam pepsi, nu Fanta (cred ca nu am baut niciodata Fanta) sprite sau altele doar coca -cola. Dar cred ca e psihologica dependenta. Si acum beau :dar mai putin si aici e cu zahar si e bun al naibii. Cam cum era ala din ungaria in anii 90. Nu se compara cu cola de US sau Canada si nu sariti acum pe mine ca si compania a recunoscut ca e alta reteta, e diferit la gust. Dar de ce e si mai ieftin ???  O sticla de 1.25 l e 89 de eurocenti.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #88 on: Sunday 09 February 2014, 05:50:02 »
Cred ca totul e psihologic, tocmai mi-am amintit de un prieten care s-a lasat de vreo 3 ani de fumat si spune ca e cea mai mare realizare a vietii lui .  Fuma cam 2 pachete pe  zi si iar asa, iesea noaptea la buticul din colt sa-si cumpere dar astea erau exceptii ca nu se lasa el fara reserve in casa. Si numai Marlboro rosu, nu altceva. Nu-I trebuia altceva. Cred ca o fi legat si de cromatica : cola -eticheta rosie, Marlboro -rosie.
M-am ingrozit , mi-a povestit odata ca era iarna cu zapada multa, era in pat cu febra, frisoane , si-a luat paltonul si a coborat noaptea la butic sa-si cumpere . Fuma pana si pe buda zicea.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #89 on: Sunday 09 February 2014, 05:53:01 »

apropo de cola, cand eram student, aveam saptamani intregi in care dieta mea era un bidon de 2L de cola si o pizza extra extra large si am putut sa ma las de cola. beau o cutie la 2 sapt acum, dar in rest apa (multa apa, ajung si la 6-8L pe zi cand trag mai tare la sala). no juices. seara eventual o bere (acum am o lada de guiness black lager). de cate ori pun mana pe o cutie de cola, imi aduc aminte ca are 11 linguri de zahar in ea si o las jos.

Poate 20 de stropi de corn syrup. Cum naiba ai reusit sa te lasi de cola? Eu sunt convins ca nu e dependent fizica ca la droguri dar descrie pasii un pic nu fii zgarcit.

Si nu e vorba de cofeina din cola. Nu are nici o legatura cu dependenta.
« Last Edit: Sunday 09 February 2014, 05:55:41 by tormenado »

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #90 on: Sunday 09 February 2014, 07:24:03 »
Vlade, cred ca ai dat-o-n bara. Daca am inteles eu bine, e o afectiune a tiroidei care joaca yoyo cu metabolismul si provoaca, printre altele,  fluctuatii in masa corporala... nu-i vorba nici de placeri  «de refugiu» si nici de «efort necesar». E o problema de sanatate, care, pana se regleaza, daca se regleaza, poate sa afecteze foarte profund o persoana umana pentru care modul in care arata e foarte important.
Vezi, unii au considerat ca femeia din video este oribila, ridicola. Poate ma insel, dar dezinvoltura protagonistei la bara mie imi spune ca, dimpotriva, ea se considera frumoasa, sexy si competitiva. Probabil ca a facut in interiorul sau demult doliul femeii perfecte trecute prin inel, se asuma asa cum e si isi pune in valoare ce are ea mai pretios. In cazul de fatza, elasticitatea. Si cred ca viziunea asta e mult mai importanta, pentru ea, pentru viata ei, pe care - vrea nu vrea - o traieste printre assholes.

God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,
The courage to change the things I can,

And wisdom to know the difference.
(Reinhold Niebuhr)

Ok, atunci te asumi si "dansezi la bara" nu incerci sa-ti justifici doliul la orice pas ca nu faci decat sa-l prelungesti.
am intrat sa sterg postarea, ca nu vreau sa fiu inteles gresit…prea tarziu..

Offline Sheri

• Full Member
« Reply #91 on: Sunday 09 February 2014, 07:46:12 »
ghiveci

Offline Sheri

• Full Member
« Reply #92 on: Sunday 09 February 2014, 07:50:50 »
si mersul la gym nu e doar act de prezenta. vad persoane de 2-3 ani la gym care vin, se urca 45 de min pe eliptica, nivel mic si dau la pedale ca hamsterii. still fat, dar probabil nu mai gafaie dupa 10 scari urcate. trebui facut un antrenament complex - greutati mari, medii, cardio hiit.

ia uite de vezi! greutati mari, medii ...pfffft! Nu stiam ce-mi lipseste asa "hamster" cum ma aflu :sick:
ghiveci

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #93 on: Sunday 09 February 2014, 08:30:03 »
Georgica, nu ai cum sa convingi chiar daca ai dreptate. Uneia  care intra pt prima data in gym si ii spui sa faca cu greutati se panicheaza si iti spune ca nu vrea sa arate "ca alea" si se refera aici la culturistele de pe pereti ci ca alealalte (pointing care niste fitness models ). Ce nu stie saraca e ca fitness modela baga weights la greu . Si asa sfarseste pe bicicleta ( nici macar pe spinner  unde chiar ar avea beneficii datorita fortei resistive) sau pe treadmill.

Vlade, mai faci pe bowflex? il mai ai sau e praful de 3 degete pe el?

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #94 on: Sunday 09 February 2014, 08:33:56 »
Si inca ceva, acuma nu ca suntem pe topicul lui Rufus dar cate scaune e normal sa ai pe zi ?

Ala de dimineata am inteles ca e ca micul dejun, mandatory, compulsory sau cum sa-i zic.

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #95 on: Sunday 09 February 2014, 08:45:53 »
Are prat un cacat. Dar nu-l folosesc la potential, prefer sac ori alergare. Ii dau dreptate lui Janine si mobilitatea ii foarte importanta.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #96 on: Sunday 09 February 2014, 08:49:21 »
Iar sa faci gym sa slabesti ii chinul de pe lume. Nicioadata nu bati dieta cu gym. Deci povestea cu "merg la gym dar tot gras" ii doar nevoia de-ati justifica ca macar ai incercat...

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #97 on: Sunday 09 February 2014, 08:55:23 »
Sacul e cel mai efficient cardio, ai dreptate.  Dar daca esti overweight fuga iti uzeaza incheieturile etc.

Sac +spinner+hitt = best of the best

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #98 on: Sunday 09 February 2014, 08:55:47 »
Si yoga , bah, sa fie si pe partea spirituala ceva.

Offline tornado

• Sr. Member
« Reply #99 on: Sunday 09 February 2014, 08:57:18 »
. Ii dau dreptate lui Janine si mobilitatea ii foarte importanta.

Eu fac spagatul in fata. Lateral mai am de lucrat.