Author Topic: Timpul sa schimb providerul de "bundle"  (Read 1045 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline janine

• Hero Member
Timpul sa schimb providerul de "bundle"
« on: Saturday 13 April 2019, 10:58:25 »
Zou, a venit vremea sa imi iau ramas bun de  la rogers, a fost ok cat a fost, dar nu mai e; de la 135$ or urcat la 205$ intr-o luna; am cu ei bundle internet+telefon+TV pentru 76. 47 si celular 56$ si acu o venit factura la 205%, cica o crescut pretu la bundle...

Tineam "bundle" nu ca as folosi televizorul, dar cu 3 produse e pretul mai mic. Sau era.

Aveti idei?

Multumesc.

Offline crenguta

• Full Member
Re: Timpul sa schimb providerul de "bundle"
« Reply #1 on: Saturday 13 April 2019, 11:29:22 »
videotron. Depinde cum negociezi.  De regula ei te iau de proasta si incearca sa te prosteasca, probabil astea sunt directivele, tu trebuie sa le zici pa fara regrete.
Sa ne iubim.

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #2 on: Saturday 13 April 2019, 11:30:10 »
ce internet e ala cu 76 in bundle  ?
Sa ne iubim.

Offline libra

• Full Member
  • What happens after you get offended?....Nothing.
    • THRLS
« Reply #3 on: Saturday 13 April 2019, 11:36:45 »
Janina e la Ontario, nu are Videotron.
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline janine

• Hero Member
« Reply #4 on: Saturday 13 April 2019, 11:53:00 »
ce internet e ala cu 76 in bundle  ?

scuzati, sunt cam off acum, asta e bundle

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #5 on: Saturday 13 April 2019, 12:43:47 »
Telefon cu magic jack 50 pe an televizor air tv pentru locale 27 canale cu antena digitala gratuit si netflix 19.99 pe luna pentru filme celular nu am personal doar de business long distance pe carduri ci-ci 5 dolari 1 ora celular romania si internetul cu Virgin cu 39 pe luna
Pusheen the cat

Offline janine

• Hero Member
« Reply #6 on: Saturday 13 April 2019, 13:16:22 »
Merci, Dorel, imi trebuie numai Internet si telefon. La televizor nu ma uit.

I Translate it

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #7 on: Saturday 13 April 2019, 15:09:50 »
Vezi ce ofera Virgin au liniile de la Bell doar ca sunt mai ieftini ...https://www.virginmobile.ca/en/internet/index.html?province=ON&geoResult=failed

Poate au deal pentru clientii noi. Eu am cu ei de 2 ani de zile si merge ok pe netflix si ce am eu nevoie la serviciu...telefonul fix am cu magicjack costa aproape nimica 50 pe an dar sincer sa fiu nu prea folosesc fixul l-am pastrat din cauza ca mai am alte contacte ce imi aveau fixul, altfel pe fix primesc doar cereri de donatii de haine la diabetes society ori de bani la partidul conservator ori te miri ce reclama la curatat air ducturile ori excursii la wasaga beach in toiul iernii ...
Pusheen the cat

Offline Iugin2

• new users
« Reply #8 on: Saturday 13 April 2019, 17:01:11 »
Merci, Dorel, imi trebuie numai Internet si telefon. La televizor nu ma uit.

Daca esti in Ontario , sari aici :
http://carrytel.ca/promotion.aspx

30 de lei internet plus telefon fix .
Mai ieftin de atat nu cred ca se poate

Costa cu 5 lei mai mult pentru rezidentii Quebec
Oferta pana pe 20 aprilie .

P.S. Am simulat o commanda pentru Ontario si se pare ca pretul e valabil doar prima luna. SORRY . Dar oricum este o oferta buna ...
Pentru Quebec , simularea da acelasi pret crazy din oferta .
« Last Edit: Saturday 13 April 2019, 17:11:36 by Iugin2 »

Offline crenguta

• Full Member
« Reply #9 on: Saturday 13 April 2019, 20:26:32 »
Eu intrebam de performantele internetului din bundle.
Oricum carrytel sunt imbatabili in momentul asta , sunt disponibili si in montreal si cand am zis ca ma mut la ei pentru ca oricum folosesc echipamentul de la videotron, cei din urma mi-au scazut imediat pretul.
Am avut vreo 6 ani internet si tel cu o firma din Ontario. Incomparabil mai bine decat firmele din Quebec.
Sa ne iubim.

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #10 on: Saturday 13 April 2019, 22:23:02 »
Pt telefon, daca rezolvi internetul cu macar  20-30Mbs  ai VOIP  cu: fongo.ca (5$/luna aproape gratuit in Canada)  sau 90$ ( one time) la freephoneline.ca. Pentru international clickphone.ro ( incepand de la 1eurocent +TVA)
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #11 on: Sunday 14 April 2019, 01:55:16 »
Multumesc frumos, am sa ma uit luni, azi chiar am plans si o escaladat o managera de la montreal plangerea mea (sau a ei?) la presidentu lu rogers; dar chiar nu se poate asa ceva, daca contracut e pe un an si e $135 cum sa sari la $205? Adica eu daca rup contracut se lasa cu penalizare dar tu ai voie sa cresti pretul asa cat vrei?

am
Rogers Ignite Gigabit - UNLTD

daca voiam sa traiesc intr-o tara de hoti stateam in romania.
« Last Edit: Sunday 14 April 2019, 02:09:02 by janine »

Online corolla

• Hero Member
« Reply #12 on: Sunday 14 April 2019, 09:02:28 »
Nu exista pret garantat in telecom in canada. Exista saving garantat. Pretul poate sa creasca cum vrea muschiul lor. Te prind in latz cu cuvintul garantat dar se refera la saving nu la pretul regular al produsului, cit ai negociat cu ei, sau ce sale era atunci sau ce save ai cind bundle mai multe produse etc, ala e garantat, pretul nu. E in fine print ca pretul poate creste neanuntat.
Tu uita te atent la factura asta fata de alea dinainte. E posibil ca pretul sa nu se fi modificat si sa fie o "greseala" de billing, e ceva obisnuit la rogers sau bell sa ti greseasca factura, niciodata in minus normal.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Iugin2

• new users
« Reply #13 on: Sunday 14 April 2019, 09:41:31 »
Multumesc frumos, am sa ma uit luni, azi chiar am plans si o escaladat o managera de la montreal plangerea mea (sau a ei?) la presidentu lu rogers; dar chiar nu se poate asa ceva, daca contracut e pe un an si e $135 cum sa sari la $205? Adica eu daca rup contracut se lasa cu penalizare dar tu ai voie sa cresti pretul asa cat vrei?
In Canada nu mai exista angajament pentru telecom rezidential de ceva ani buni. Poti fi angajata doar cu pretul echipamentelor , nu si pentru serviciul in sine. Deci daca te dezabonezi , nu exista penalitate pentru serviciu furnizat ci doar pentru eventuale echipamente cumparate si neachitate in totalitate. Pentru internet, telefon si televizor , cam toti furnizorii iti dau echipamentele in locatie , deci daca le returnezi nu exista penalitate.

Offline Iugin2

• new users
« Reply #14 on: Sunday 14 April 2019, 16:27:41 »
 --
« Last Edit: Sunday 14 April 2019, 16:29:21 by Iugin2 »

Offline janine

• Hero Member
« Reply #15 on: Monday 15 April 2019, 10:51:57 »
Multumesc mult. Atunci inseamna ca e ok sa caut alt provider, cutia de la televizor e a mea, am platit-o, numai cutia de internet e a lor; dar le platesc $205 sau nu? ca eu asta contest, ca or sarit calul tare de tot .

Massther Clinic - Massage therapy

Offline mihai_cotovanu

• new users
« Reply #16 on: Monday 15 April 2019, 13:10:57 »
Pai trebuie sa gasesti un deal pt internet (vad ca in Ontario oferta e mai buna fata de Quebec, mai multi Mbs la acelasi pret)
Vmedia are oferte bune ( am fost cu ei in Quebec si nu sunt rai, nu stiu cum sunt in Ontario) , daca vrei poti lua si telefonul ip de la ei dar  dupa mine tot la fongo e mai rentabil ( de vreo doi ani au 5$/luna) si poti folosi si un ipod pe post de telefon. E clar ca la inceput trebuie sa cumperi modemul, dar investitia o scoti inainte de un an.
Daca cunosti pe cineva ( cu putine cunostinte IT), varianta cu freephone e cea mai, cea mai rentabila, eu am telefonul cu ei de vreo 3-4 ani si m-a costat in jur de 125$ si apoi nimic pt ca unde sun eu convorbirile sunt gratuite. Dar daca ai vreo problema tehnica, tebuie sa apelezi la prietenul cu IT-ul.
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

Online corolla

• Hero Member
« Reply #17 on: Monday 15 April 2019, 13:46:58 »
Janino vezi ca mai trebuie o luna preaviz cind cancelezi, adica din momentul in care suni si le zici fu mu, mai platesti o luna.

Deci suna acum, si ai o luna sa gasesti altceva. Se poate sa te sune chiar ei back in 3, 4 zile cu o oferta mai buna. N are sens sa astepti, 200 si ceva e mult pt internet.
I am in perfect shape for my weight.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #18 on: Monday 15 April 2019, 13:59:17 »
Janino vezi ca mai trebuie o luna preaviz cind cancelezi, adica din momentul in care suni si le zici fu mu, mai platesti o luna.

Deci suna acum, si ai o luna sa gasesti altceva. Se poate sa te sune chiar ei back in 3, 4 zile cu o oferta mai buna. N are sens sa astepti, 200 si ceva e mult pt internet.

Nu e asa cu Rogers; odata m-am enervat ca netu era on/of, telefon nu avusesem de cateva zile, am sunat si am zis ca in ritmul asta mai bine imi caut alt provider si mi-o taiat toate serviciile chiar in momentul ala. Asa ca mai  bine intai imi caut gazda si apoi zic ca ma mut... ca is nebuni si astia. Mai  nebuni ca mine.

Offline Iugin2

• new users
« Reply #19 on: Monday 15 April 2019, 18:24:52 »
Multumesc mult. Atunci inseamna ca e ok sa caut alt provider, cutia de la televizor e a mea, am platit-o, numai cutia de internet e a lor; dar le platesc $205 sau nu? ca eu asta contest, ca or sarit calul tare de tot .
De obicei o factura telecom contine pretul serviciului pe luna viitoare si extraconsumatia pe luna precedenta.Etapele trecerii la un alt furnizor sunt urmatoarele :
1. Faci comanda la noul furnizor.
2. Astepti sa te instaleze si sa-ti transfere numarul de telefon.
3. DUPA CE NOILE SERVICII SUNT INSTALATE , suni la fostul furnizor si ceri intreruperea imediata a internetului si televiziunii. Telefonul e deja plecat din sistemul lor.
4. Astepti ultima factura de lichidare de la fostul furnizor. O citesti si , daca totul e-n regula , o platesti.

DECI ,  ca sa raspund la intrebarea de 205 lei , NU , NU O PLATESTI  !

P.S. Mare atentie ca multi confunda calitatea internetului cu cea a Wi-Fi ului . Gandeste-te sa faci o investitie pentru un ruter bun , eventual un mesh , in functie de marimea casei.
« Last Edit: Monday 15 April 2019, 18:28:29 by Iugin2 »