Author Topic: Stanga Europeana sub asalt  (Read 6717 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rian

• Full Member
Re: Stanga Europeana sub asalt
« Reply #160 on: Sunday 15 April 2018, 00:09:16 »
ma amuza cat de habarnisti sunt unii pe aici si cum incearaca s-o coteasca,
 sa ameteasca treaba cu avortul cu tot felul de istorii fara sir si fara coada, pe cand treaba este mult mai simpla :
uite ,Thompson face o analogie celebra : ca adica daca un violinist celebru – fooarte important in trib - e patul spitalului si are nevoie de un bransament pe rinichi sa zicem – bun, iata atunci ca este adus unul, membru al tribului – dar fara consimtamintul lui- doctorii il branseaza cu violonistul.
Violonistul o duce bine merci .
Bun dar ce facem cu cel care fu bransat la violonist . Il tinem bransat permanent , ca sa nu o mierleasca violonistul ? 
Tabarnak, cine ar ar accepta asta ?
 Bransatul zice , ba, merde eu imi iau corpul si plec , ca doar nu oi trai asa ca la balamuc sa stau asa cu asta  .
 Atunci zice Thompson, situatia violonistului si a fatului in burta maica-sii este analoaga .
Argumentul debransarii de violonist are aceeasi putere ca si argumentul avortului.
 Da, violonistul are drept la viata, dar celallat are drept de a-si controla propriul corp si inclusiv la viata lui .
Atunci daca sa te debransezi de violonist este permisibil- cf bunului simt – si incontestabil, 
la fel a avorta trebuie sa fie permisibil  si incontestabil .
 Este  aici o distinctiecare trebuie facuta intre dreptul la viata si dreptul de a fi mentinut in viata, care nu sunt totuna .
 O mama care avorteza nu ia niciun drept la viata al fatului – sa zicem ca l-ar avea, desi e contestabil ce drept ar putea avea cineva care nu este inca pe lume , dar sa acceptam totusi ca l-ar avea- ci pur si simplu femeia isi reia corpul ei din stapinirea fatului, si asta nu inseamna ca i-ar lua viata nimanui .

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #161 on: Sunday 15 April 2018, 07:47:37 »
domnu' cu filozofia, si pe Dvs va mentine societatea in viata (prin organizare, legi, reguli, etc) la fel ca si pe fatul ala de cateva luni

incearca sa vezi daca supravietuiesti cateva zile singur in natura fara societate (chiar asa adult dolofan fiind si cu rezerve nutritive deja acumulate) inainte sa discuti distinctii intre dreptul la viata vs mentinerea in viata
"Aquilla non capit muscas"

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #162 on: Sunday 15 April 2018, 10:54:18 »
Pai stai să-l piște barzoii, ss vezi cum da fuga la cabinetul medical.
Sau sa rămână cu un os de pește in gât.
Dreptul la viață.

Bucurati-va!

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • GAB
« Reply #163 on: Sunday 15 April 2018, 11:58:36 »

se intampla sa iti doresti copil, sa fii intr-o relatie, sa fii gravida, sa il prinzi ca te inseala, si sa ti se faca asa de rau, sa ai asa un soc incat sa crezi ca nu iese copilul normal. Ce faci, avortezi. Se intampla. Oamenii si barbati si femei or facut prostii muult mai mari decat asta.

De aia e bine sa devii adult si sa te gandesti de doua ori inainte de a alege cine va fi tatal copilului tau (de fapt al cuplului, pentru ca biologic orice copil are o mama si un tata, indiferent de statutul legal al relatiei dintre cei doi parinti. IVF included.)
Daca vrei sa ai copii, iti asumi responsabilitatea de a deveni mama, de a duce sarcina noua luni pana la capat si de a creste un copil pe care l-ai dorit de la bun inceput. Nu este return policy pentru pregnancy, este final sale, sort of speak. Sau iti iei pet, pe ala poti sa-l schimbi cum vrei tu.
Exceptie fac situatiile in care se constata ca fatul are grave malformatii sau poate pune in pericol sanatatea si viata mamei sau a lui. Si violul, dar de asta iti dai seama imediat (sau a doua zi cand te trezesti lol), nu ai nevoie de ani de zile (pana devine "violatorul" rich/ famous/ influencial) sa te lamuresti.
In cazul in care nu vrei sa ai copii e si mai simplu, folosesti condom. Sau pilula. Sau orice alta metoda contraceptiva pe care ti-o recomanda doctorul. Pentru ca traim in secolul 21 intr-o tara civilizata.

Restul comentariilor sunt povesti nemuritoare de Petre Ispirescu.

"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline Rian

• Full Member
« Reply #164 on: Sunday 15 April 2018, 12:05:13 »
domnu' cu filozofia, si pe Dvs va mentine societatea in viata (prin organizare, legi, reguli, etc) la fel ca si pe fatul ala de cateva luni

incearca sa vezi daca supravietuiesti cateva zile singur in natura fara societate (chiar asa adult dolofan fiind si cu rezerve nutritive deja acumulate) inainte sa discuti distinctii intre dreptul la viata vs mentinerea in viata
la clubul labarilor , avortul este interzis, of course-
lasa societatea mestere  ca in societate ne aflam cu toti, esti pe linga subiect , as usual  - problema este ca ce te f.. pe tine grija ce e in burta femeii si ce face ea cu corpul ei, afara numai daca ( vezi mai sus)

Offline Rian

• Full Member
« Reply #165 on: Sunday 15 April 2018, 12:20:42 »

De aia e bine sa devii adult si sa te gandesti de doua ori inainte de a alege cine va fi tatal copilului tau (de fapt al cuplului, pentru ca biologic orice copil are o mama si un tata, indiferent de statutul legal al relatiei dintre cei doi parinti. IVF included.)
Daca vrei sa ai copii, iti asumi responsabilitatea de a deveni mama, de a duce sarcina noua luni pana la capat si de a creste un copil pe care l-ai dorit de la bun inceput. Nu este return policy pentru pregnancy, este final sale, sort of speak. Sau iti iei pet, pe ala poti sa-l schimbi cum vrei tu.
Exceptie fac situatiile in care se constata ca fatul are grave malformatii sau poate pune in pericol sanatatea si viata mamei sau a lui. Si violul, dar de asta iti dai seama imediat (sau a doua zi cand te trezesti lol), nu ai nevoie de ani de zile (pana devine "violatorul" rich/ famous/ influencial) sa te lamuresti.
In cazul in care nu vrei sa ai copii e si mai simplu, folosesti condom. Sau pilula. Sau orice alta metoda contraceptiva pe care ti-o recomanda doctorul. Pentru ca traim in secolul 21 intr-o tara civilizata.

Restul comentariilor sunt povesti nemuritoare de Petre Ispirescu.

nu trebuie sa intelegi gresit, tu ca femeie ai toate optiunile - sa lasi sa curga nasterea, etc; problema este atunci cand vine unul din  clubul labo-labo si iti ordona  : stii, ce ai tu acolo in corpul tau, nu te atingi , capisco ! , adica optiunea/ gandirea ta este impusa tuturor femeilor,sub forma unei norme, control total. Aici avem o mare problema de libertate individuala.  Asta vine din Evul mediu religios sau dintr-o politica de natalitate abuziva sau din ceva care se cheama controlul asupra femeii . Pentru asta multe femei au facut inchisoareain in epoca ceausescu si aiurea in lume

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #166 on: Sunday 15 April 2018, 12:55:00 »
la clubul labarilor , avortul este interzis, of course-
lasa societatea mestere  ca in societate ne aflam cu toti, esti pe linga subiect , as usual  - problema este ca ce te f.. pe tine grija ce e in burta femeii si ce face ea cu corpul ei, afara numai daca ( vezi mai sus)

ei ca să vezi, nici un filozof renumit pe cre să-ti sprijini opiniile de kkt de data asta?!  :whatever:

am o vagă impresie că eşti mult mai activ in clubul lăbarilor decât mine  ;)  dar nu divaghez pe tema asta ca să nu-ţi rănesc sentimentele

fac doar observaţia că eşti in continuare un biet cretinoid snob care se agaţă de cuvinte fără să prelucreze ce se spune: n-am susținut că-s contra avortului ci numai limitarea demersului in 1-2 luni. D-aici şi intrebarea mea de la bun început, de câte luni ai avea nevoie să te hotaraşti dacă vrei copilul sau nu?

exact nu ma fute grija ce faceţi cu femeile de lângă voi pe care le trimiteţi la avortat prin lunile 3-4, sunt vai de capul lor săracele. Ce mă interesează este să nu-mi bagi mie mâna-n buzunar cu societatea pulii libere, PLATEŞTE-ŢI SINGUR AVORTURILE ce plm! Chiar e de dorit să faceţi cât mai multe dată fiind starea mentală (şi de multe ori fizică...) in care vă aflaţi  :yes:

« Last Edit: Sunday 15 April 2018, 12:57:47 by Rufus »

I Translate it

Offline Rian

• Full Member
« Reply #167 on: Sunday 15 April 2018, 13:11:05 »
ei ca să vezi, nici un filozof renumit pe cre să-ti sprijini opiniile de kkt de data asta?!  :whatever:

am o vagă impresie că eşti mult mai activ in clubul lăbarilor decât mine  ;)  dar nu divaghez pe tema asta ca să nu-ţi rănesc sentimentele

fac doar observaţia că eşti in continuare un biet cretinoid snob care se agaţă de cuvinte fără să prelucreze ce se spune: n-am susținut că-s contra avortului ci numai limitarea demersului in 1-2 luni. D-aici şi intrebarea mea de la bun început, de câte luni ai avea nevoie să te hotaraşti dacă vrei copilul sau nu?

exact nu ma fute grija ce faceţi cu femeile de lângă voi pe care le trimiteţi la avortat prin lunile 3-4, sunt vai de capul lor săracele. Ce mă interesează este să nu-mi bagi mie mâna-n buzunar cu societatea pulii libere, PLATEŞTE-ŢI SINGUR AVORTURILE ce plm! Chiar e de dorit să faceţi cât mai multe dată fiind starea mentală (şi de multe ori fizică...) in care vă aflaţi  :yes:

argumente sunt o tona, problema e reglata demult in tarile civilizate, dar e drept rinoceri sunt peste tot, or oentru ei nu existA ARGUMENTE . Dar la clubul labarilor furiosi ca platesc taxe, exista solutii de relaxare cu lubrifiant la alegere

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #168 on: Sunday 15 April 2018, 13:18:41 »
doar atât ai de zis?! :(

credeam că tu sau fetele militante postaţi ceva videouri cu avorturi in lunile 2-3 să ne arataţi ce fun e cu societatea apărându-vă libertăţile  ;)

doar p-ale voastre, desigur

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #169 on: Sunday 15 April 2018, 14:35:42 »
iarasi n-am citit, m-ai inclus la fete militante? ma Rufus, la ce ti-am scris ieri in locul tau crapam de rusine inainte sa mai adaug vreo remarca de genul celei de mai sus
no judgement filter unfortunately...nu stii unde sa te opresti cu *argumentatia*
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #170 on: Sunday 15 April 2018, 14:48:44 »

oh wait, acuma vad ca o scris si libra. mai libra, iarasi fara conotatii astrologice, habar n-am pe ce planeta traiesti, ca ai opinii asa de fixiste si radicale inca nu as sti de unde sa incep sa iti raspund. daca viata oamenilor ar fi asa de simpla we wouldnt need a Visa card, sa citez o reclama. zic sa citez o reclama pentru ca altfel esti in stare sa-ncepi sa te bati si cu Visa cards.

probabil ca in viata ta si a oamenilor pe care ii stii ai avut parte numa de traiectorii normale de nu-ntelegi ca nu poti controla such outcomes with the power of logic? it beats me si nu inteleg. in orice caz, vezi ca nu-ti sade bine sa fii asa de judgemental, asa inocent social cum te prezinti in postari..
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #171 on: Sunday 15 April 2018, 15:18:56 »
veve sezi mumos, zi merci ca nu ti-am disectat argumentele pro-avort, mai ales tinand cont ca tot ce-ai spus se aplica foarte bine si copiilor dupa nastere si deci cum ar fi sa-i "avortam" si p-aia

hai c-am show diseara si acum ascult setlistul sa , bateti-va capul cu ce vreti, nu-si mai inchipuie nimeni ca discutiile de aici vor schimba ceva

Offline Rian

• Full Member
« Reply #172 on: Sunday 15 April 2018, 16:11:53 »
daca stam bine sa ne gandim, partizanii pro-vie , doar aparent vizeaza dreptul la viata, fiindca  in fond este vorba de a controla persoane ( femei) , prin politica de natalitate fortata;insasi limba isi trage anumite precautii, caci spunem foetus si nu prunc, copil , insa acest foetus, ce nu este persoana,  este tratat ca si cum ar fi o persoana ; un al doilea aspect ar fi ca odata nascut, pruncul nu mai prezinta niciun interes pentru provitalisti- toata responsabilitatea revine mamei /cuplului sau statului.
 Se poate remarca de asemenea ca politica de pro-vie ( antiavort- antieutanasie) este promovata de curente extremist- religioase, de dreapta sau de stanga , dat fiind ca ideologiile se ating sub rezultanta unui control sporit asupra persoanei. persona este incadrata nu de libertati , ci de obligatii

Offline qwerti

• Full Member
« Reply #173 on: Sunday 15 April 2018, 16:42:14 »
Rufus, stii ce este comic? tot aduci in discutie plata de catre stat a avortului, care ar fi cit? 1000? 5000$? pune in balanta cit ar plati statul dupa nasterea copilului si vezi ce e mai convenabil pentru tine, contribuabil fiind. Pentru mine chestiunea morala e clara, in special din punctul de vedere al mamei. Ce e preferabil, un copil nedorit care nu se stie cum va fi tratat in toata copilaria lui sau o femeie care se considera libera; chiar daca face o greseala, e greseala ei.

Pe tema asta, doar tangential, intr-un serial suedez care mi-a placut foarte mult, Bron sau The bridge, dar e pe undeva prin sezonul 3-4 daca imi amintesc bine. Serialul e foarte interesant pentru alte aspecte. A nu se confunda cu copia americaneasca, tot the bridge, care nu cred ca a rezistat decit vreo 2 sezoane, eu am vazut frinturi si mi s-a parut oribil, fara nimic din subtilitatile suedezilor.

In legatura cu saptaminile alea, 6, pe care le propui, poate nu ai auzit de teenagere care nu-si dau seama ca sint insarcinate decit prin luna a 2-a a 3-a chiar si mai tirziu. Ti se pare normal ca o teenagera sa pastreze un copil, cind nu are niciun plan sa-si faca o familie in curind, dar, in primul rind, nu il vrea?

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #174 on: Sunday 15 April 2018, 17:10:08 »
daca stam bine sa ne gandim, partizanii pro-vie , doar aparent vizeaza dreptul la viata, fiindca  in fond este vorba de a controla persoane ( femei) , prin politica de natalitate fortata;

militantul nostru gânditor, iar o iei pe arătură, nu se discută impunerea natalitaţii ci RESPONSABILIZAREA prin (unu) decizie rapidă si (doi) prin implicare financiară legat de costul intervenţiei, să strângi bani din salariul tău dacă te coieşti cu decizia pro/contra sau dacă faci economie la prezervative sau pilule

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #175 on: Sunday 15 April 2018, 17:14:07 »
Querty vezi ce-am zis mai sus legat de subiect, un copil nedorit se decide mai repede nu la 4luni

cât despre cazurilevalea de fete tinere e vorba de lipsă de educație, cazuri extreme, nu faci reguli generale după asta

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Rian

• Full Member
« Reply #176 on: Sunday 15 April 2018, 18:02:42 »
domnuu rufio
Unu : nu discutam acum de numarul de luni , ci de dreptul la avort . Numarul de luni nu il stabilesti tu , dupa urechei si ochelari, capisco ?
Ca vrei sa responsabilizezi  persoana prin obligatie, sub incidenta codului criminal  – curat responsabilizare, dom Fanica  !
Doi : obiectia cu  dreptul la viata et fara subiect .
De viata cui e vorba ? - a foetusului sau a unei persoane umane, ce inca nu exista.
Dar ce este foetusul si ce traieste el in burta unei femei ?
Este foetusul o persoana umana ? Nu, este ce vrei tu , dar numai asta nu.
 Traieste foetusul o viata umana ? el traieste ce vrei tu , dar numai o viata umana , nu
Este cert insa ca tu ai in vedere viata umana, caci numai aceea conteaza in sensul moral al anti-avortului
 Ce constatam  ? Se pretinde un drept  pentru nimeni si pentru nimic , caci foetusul nu este persoana umana si viata care o duce in burta femii nu este viata umana. Deci cai verzi pe pereti ! Astfel iese la suprafata adevarata ratiune a obiectiei : dorinta de a controla persoana, prin politica de natalitate 
 Dreptul la viata, care este mereu invocat in mod absurd pentru foetus, de-abia cand este transpozat unei persoane umane- pruncul - nu mai intereseaza pe partizanii pro-vie.
« Last Edit: Sunday 15 April 2018, 19:34:36 by Rian »

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #177 on: Sunday 15 April 2018, 19:55:04 »
Querty vezi ce-am zis mai sus legat de subiect, un copil nedorit se decide mai repede nu la 4luni

cât despre cazurilevalea de fete tinere e vorba de lipsă de educație, cazuri extreme, nu faci reguli generale după asta

tocmai de aia nu tre sa te f asa grija, ca-s putine cazuri si pot si ajutate.

ca si stii tu cum si cand se decide. ok.. inteleg ca ajungem tote la middle age, dar nu in the Middle Ages acuma.
meh, imi piers vremea, nu inteleg de ce, cred ca ma revolta ca te prostesti. ce naiba ma Rufuse, chiar asa acuma iti faci de lucru cu femeile astea?!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #178 on: Sunday 15 April 2018, 20:31:23 »
Spun unii ca reducerea masiva a criminalitatii din societatea americana in anii late 90s early 20s (bine, acuma a inceput sa creasca iar de cand politia a fost incatusata si nu se mai baga) ar fi cauzata de Roe vs Wade care a legalizat avortul cu 20+ de ani mai devreme. Ca majoritatea copiilor nedoriti au sanse duble sa ajunga in puscarii la maturitate comparativ cu restul. Nu stiu daca e 100% asa, pentru mine o reducere serioasa a crimei a fost cauzata de legislatia 3 strikes a lui Clinton care a umplut puscariile cu borfasi si-a facut leftistii sa-si smulga parul din nas "suntem tara cu cea mai mare rata de incarcerare!" ... Pai e bine, ma gandesc eu, inseamna ca politia isi face treaba ... eh is trecute vremurile alea ... acuma politia evita ca dracu' sa mai se dea jos din cruisere sa aresteze pe cineva de frica ca se gaseste unul cu iphonu' ready si-si pierd pensia ...

[..] ajungem tote la middle age, dar nu in the Middle Ages acuma.

:D
« Last Edit: Sunday 15 April 2018, 20:38:58 by Agno »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #179 on: Wednesday 16 May 2018, 07:34:31 »
ce facusi Finlando tu fata?!

auzi cica "lack of ambition"!

era sa scap stirea asta

https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-04-26/finland-s-basic-income-experiment-was-doomed-from-the-start